Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι εγώ λέω για μένα που δεν πήρα ούτε του Δεκεμβρίου.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ λέω για μένα που δεν πήρα ούτε του Δεκεμβρίου.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά αφού έχεις ήδη την 7, θεωρητικά μπορείς να το βάλεις από τα images (φλασάροντας μόνο bootloader, radio, και system)

 

Και έχουν μεσολαβήσει άλλες τρεις εκδόσεις μετά την NBD91P που αναφέρεις.

 

7.0.0 (NBD91P, Nov 2016)

7.0.0 (NBD91U, Dec 2016)

7.0.0 (NBD91X, Jan 2017)

7.1.1 (N6F26Q, Jan 2017)

 

Την τελευταία (N6F26Q) μην την βάλετε γιατί έχει κάποιο bug με το speakerphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα προσωπικά, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μήπως είσαι rooted ή έχεις custom kernel?

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ λέω για μένα που δεν πήρα ούτε του Δεκεμβρίου.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

 

 

Καλημέρα σας , και σε μένα το ίδιο μέχρι την ΝΒD91P έχει πάρει .

Θέλω να πιστεύω ότι σε αυτόν τον μήνα θα μας έρθουν όλα τα updates .;)

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα προσωπικά, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μήπως είσαι rooted ή έχεις custom kernel?

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Ναι rooted είναι, αλλά νόμιζα ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο

 

https://productforums.google.com/forum/m/#!msg/nexus/i4GrIRSWZ8Y/Y378NU-JFQAJ

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και εγώ είναι με συγκεκριμένους kernel ή ROM που δεν αναβαθμίστηκαν ακόμη μετά το update της Google. Εγώ με Franco kernel δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονια. Εχει προβλημα το συγκεκριμένο τηλ της γυναίκας μου.

Συγκεκριμένα κλεινει μονο του ακανονιστα και χωρις προφανη αιτία (οχι επανεκκίνηση). Μπορω να πω πως οσο μειωνοταν το ποσοστό μπαταρίας, αυξανόταν σχετικά τα κλεισίματα.

Οσο ειναι πανω στον φορτιστη οσο το παρατήρησα δεν κλείνει.

Εχει συμβει σε κανέναν?

Ειναι θέμα μπαταριας, οποτε να παραγγειλω μια απο αμαζον και να τελειωνει, η να το στειλω για service?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και εγώ είναι με συγκεκριμένους kernel ή ROM που δεν αναβαθμίστηκαν ακόμη μετά το update της Google. Εγώ με Franco kernel δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

 

Γιατί η κάθε συσκευή έχει άλλον kernel?

Εγώ όλα stock τα έχω χωρίς root χωρίς τπτ

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που οταν το ηχειο κανει σαν να ''ροχαλιζει'' στο 40% της μπαταριας και κατω τι ακριβως ειναι ;

Υπαρχει καποιο fix ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που οταν το ηχειο κανει σαν να ''ροχαλιζει'' στο 40% της μπαταριας και κατω τι ακριβως ειναι ;

Υπαρχει καποιο fix ?

 

Μου το κάνει και μένα τον τελευταίο καιρό.

Παλία το έκανε κάτω από 10% κοντά στο 5% της μπαταρίας

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η κάθε συσκευή έχει άλλον kernel?

Εγώ όλα stock τα έχω χωρίς root χωρίς τπτ

Όχι, όλες οι συσκευές έχουν τα ίδια. Αλλά μπορείς να αλλάξεις ξεκλειδώνοντας τον bootloader, η διαδικασία είναι παρόμοια με το περάσεις custom ROM.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την 7.1.1 έχετε παρατηρήσει διαφορά στη μπαταρία με τη χρήση που κάνετε;

Εμένα έχουν μειωθεί πολύ οι χρόνοι, και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι θέμα μπαταρίας ή λογισμικού;

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την 7.1.1 έχετε παρατηρήσει διαφορά στη μπαταρία με τη χρήση που κάνετε;

Εμένα έχουν μειωθεί πολύ οι χρόνοι, και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι θέμα μπαταρίας ή λογισμικού;

 

sent from nexus 6

 

Εγώ παίρνω περίπου 3:30 με 4 ώρες ΣΟΤ, αλλά παλιότερα έπαιρνα τουλάχιστον 5. Δεν ξέρω, μάλλον παίζει η μπαταρία να έχει πέσει. Και αυτό που λένε τα παιδιά με τα τυχαία power off και restart και εγώ κατά καιρούς το παθαίνω, αλλά έχω καιρό από την τελευταία φορά. Μάλλον για όλα φταίει η μπαταρία

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την 7.1.1 έχετε παρατηρήσει διαφορά στη μπαταρία με τη χρήση που κάνετε;

Εμένα έχουν μειωθεί πολύ οι χρόνοι, και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι θέμα μπαταρίας ή λογισμικού;

 

sent from nexus 6

Αν έχεις Facebook, έχουν αναφερθεί bugs που αδειάζουν την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω περίπου 3:30 με 4 ώρες ΣΟΤ, αλλά παλιότερα έπαιρνα τουλάχιστον 5. Δεν ξέρω, μάλλον παίζει η μπαταρία να έχει πέσει. Και αυτό που λένε τα παιδιά με τα τυχαία power off και restart και εγώ κατά καιρούς το παθαίνω, αλλά έχω καιρό από την τελευταία φορά. Μάλλον για όλα φταίει η μπαταρία

Κι εγώ μετά βίας 3.30 με 4 ώρες. Δεν έχω αντιμετωπίσει επανεκκινήσεις ή ξαφνικό σβήσιμο της συσκευής πάντως.

Αν έχεις Facebook, έχουν αναφερθεί bugs που αδειάζουν την μπαταρία

Δεν έχω Facebook. Γενικά, στα στατιστικά δεν βλέπω κάποια περίεργη κατανάλωση.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονια. Εχει προβλημα το συγκεκριμένο τηλ της γυναίκας μου.

Συγκεκριμένα κλεινει μονο του ακανονιστα και χωρις προφανη αιτία (οχι επανεκκίνηση). Μπορω να πω πως οσο μειωνοταν το ποσοστό μπαταρίας, αυξανόταν σχετικά τα κλεισίματα.

Οσο ειναι πανω στον φορτιστη οσο το παρατήρησα δεν κλείνει.

Εχει συμβει σε κανέναν?

Ειναι θέμα μπαταριας, οποτε να παραγγειλω μια απο αμαζον και να τελειωνει, η να το στειλω για service?

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα φιλέ μου το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα και εγώ η μαμισια μπαταριά μου κράτησε γύρω στους 4-5 μήνες μετά άρχισε να κάνει τα δικά της έκλεινε το κινητό σε άκυρα ποσοστά όπως 30%-40% και όσο περνούσε ο καιρός όλο και χειροτέρα κατέληξε να κλείνει με ποσοστό 98% και σε κάποια φάση έτρωγε τόσο ζόρι που άνοιγε μόνο όταν ήταν στην πρίζα (όλα αυτά εννοείτε με battery stats reset από το bootloader και έβγαζε κάθε φορά διαφορετικά ποσοστά) να προσθέσω ότι ακουγόταν και ένας ήχος σαν παράσιτο όταν τα έβρισκε σκούρα με την μπαταριά, μετά πήρα μια από κίνα και καλά original γύρω στα 12 ευρώ από eBay κράτησε 1 μηνά…. μετά πάλι τα ιδιά, κατέληξα σε μια γερμανική, από eBay πάλι, που την είχαν 30 ευρώ αυτή μου κράτησε γύρω στους 8 μήνες, όσο και να γκουγκλαρα το πρόβλημα δε βρήκα κάτι, κατέληξα να αλλάξω κινητό (oneplus 3t) με ξενέρωσε η google μια τα ota που δεν έρχονται ποτέ που ήταν ο βασικός λόγος που μου αρέσαν τα νέξους + ότι ήταν καθαρό android και μια τώρα που την ψώνισαν και βάρεσαν τιμή iPhone τα αποχαιρέτησα. Συνολικά χάλασα 40 ευρώ σε μπαταρίες χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα αν και το πρόβλημα είναι σιγουρά μπαταρία μιας και όταν βάζεις καινούργια είναι κομπλέ για μικρό χρονικό διάστημα στην περίπτωση μου, να προσθέσω ότι το κινητό μου τρώει βαριά χρίση καθημερινά αλλά δεν είναι και το πρώτο μου κινητό τόσες μπαταρίες τόσο προβλήματα και σε τέτοιο χρονικό διάστημα πρώτη φορά είχα, γνώμη μου να μην ασχοληθείς με την μπαταριά εκτός ότι είναι παίδεμα, ίσως ευχάριστο για κάποιους π.χ. εμένα μου άρεσε η διαδικασία, δες βίντεο οπωσδήποτε, είναι χρονοβόρα και ασύμφορη χρηματικά προσωπική μου γνώμη πάντα.

Αυτά τα λίγα ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου.

Edited by golfakis
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτομουν οτι η μπαταρια μου τα χει φτυσει μιας και το χω 14 μηνες και το χω λιωσει. Εσβηνε και στο 17% καποιες φορες...

Εδω και περιπου 3 εβδομαδες που δοκιμασα το παρακατω, η μπαταρια δειχνει να χει στρωσει

Reboot to bootloader > ενα κλικ πανω το volume button> στο μενου bootloader logs > παταμε το power button μεχρι να κανει reboot η συσκευη

Το διαβασα καπου, μαλλον στο xda

 

Edit : πριν κανω reset τα bootloader logs η μπαταρια ηταν στο 90%. Οταν μπουταρισε το κινητο η μπαταρια ειχε πεσει στο 60% κατι σα να καλιμπραριστηκε....

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ μου το συγκεκριμένο πρόβλημα το είχα και εγώ η μαμισια μπαταριά μου κράτησε γύρω στους 4-5 μήνες μετρά άρχισε να κάνει τα δικά της έκλεινε το κινητό σε άκυρα ποσοστά όπως 30%-40% και όσο περνούσε ο καιρός όλο και χειροτέρα κατέληξε να κλείνει με ποσοστό 98% και σε κάποια φάση έτρωγε τόσο ζόρι που άνοιγε μόνο όταν ήταν στην πρίζα (όλα αυτά εννοείτε με battery stats reset από το bootloader και έβγαζε κάθε φορά διαφορετικά ποσοστά) να προσθέσω ότι ακουγόταν και ένας ήχος σαν παράσιτο όταν τα έβρισκε σκούρα με την μπαταριά, μετά πήρα μια από κίνα και καλά original γύρω στα 12 ευρώ από eBay κράτησε 1 μηνά…. μετά πάλι τα ιδιά, κατέληξα σε μια γερμανική, από eBay πάλι, που την είχαν 30 ευρώ αυτή μου κράτησε γύρω στους 8 μήνες, όσο και να γκουγκλαρα το πρόβλημα δε βρήκα κάτι, κατέληξα να αλλάξω κινητό (oneplus 3t) με ξενέρωσε η google μια τα ota που δεν έρχονται ποτέ που ήταν ο βασικός λόγος που μου αρέσαν τα νέξους + ότι ήταν καθαρό android και μια τώρα που την ψώνισαν και βάρεσαν τιμή iPhone τα αποχαιρέτησα. Συνολικά χάλασα 40 ευρώ σε μπαταρίες χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα αν και το πρόβλημα είναι σιγουρά μπαταρία μιας και όταν βάζεις καινούργια είναι κομπλέ για μικρό χρονικό διάστημα στην περίπτωση μου, να προσθέσω ότι το κινητό μου τρώει βαριά χρίση καθημερινά αλλά δεν είναι και το πρώτο μου κινητό τόσες μπαταρίες τόσο προβλήματα και σε τέτοιο χρονικό διάστημα πρώτη φορά είχα, γνώμη μου να μην ασχοληθείς με την μπαταριά εκτός ότι είναι παίδεμα, ίσως ευχάριστο για κάποιους π.χ. εμένα μου άρεσε η διαδικασία, δες βίντεο οπωσδήποτε, είναι χρονοβόρα και ασύμφορη χρηματικά προσωπική μου γνώμη πάντα.

Αυτά τα λίγα ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου.

 

Επιτέλους βρέθηκε και ένας που είχε τα προβλήματα που είχα και εγώ. Εγώ όταν τα έλεγα όλοι σφυρουσαν αδιάφορα. Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις. Γι αυτούς τους λόγους και πολλούς άλλους που δεν αξίζει πλέον να αναφέρουμε έφυγα και εγώ από τα nexus και το έχω σαν τάμπλετ πλέον για δοκιμές. Για βασικό κινητό ούτε για πλάκα γιατί με κρέμασε ουκ ολίγες φορές ιδιαίτερα εγώ που είμαι επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτομουν οτι η μπαταρια μου τα χει φτυσει μιας και το χω 14 μηνες και το χω λιωσει. Εσβηνε και στο 17% καποιες φορες...

Εδω και περιπου 3 εβδομαδες που δοκιμασα το παρακατω, η μπαταρια δειχνει να χει στρωσει

Reboot to bootloader > ενα κλικ πανω το volume button> στο μενου bootloader logs > παταμε το power button μεχρι να κανει reboot η συσκευη

Το διαβασα καπου, μαλλον στο xda

 

Edit : πριν κανω reset τα bootloader logs η μπαταρια ηταν στο 90%. Οταν μπουταρισε το κινητο η μπαταρια ειχε πεσει στο 60% κατι σα να καλιμπραριστηκε....

Φιλέ μου τα ίδια έκανα και εγώ αυτά εννοούσα με το battery reset stats αλλά το αποτέλεσμα κράτησε για λίγο και κάθε φορά που έκανα reset μου έβγαζε διαφορετικά ποσοστά, εσένα σου κράτησε 14 μήνες χωρίς πρόβλημα άρα φαντάζομαι ότι δεν είχαμε το ίδιο πρόβλημα ή δεν κάνουμε την ίδια χρήση, να προσθέσω ότι δεν είχα μέσα στο κινητό ποτέ app όπως Facebook ή messenger που τρώνε την μπαταρία σαν τρελά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος βάση αυτοκινήτου, αυτές που μπαίνουν στους αεραγωγούς, που να χωράει τη συσκευή;

 

sent from nexus 6

https://www.amazon.co.uk/dp/B01CA06L14

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος βάση αυτοκινήτου, αυτές που μπαίνουν στους αεραγωγούς, που να χωράει τη συσκευή;

 

sent from nexus 6

 

Και αυτή εδώ θα σου κάνει:

 

20150916141632_52e9ee43.jpeg

 

https://www.skroutz.gr/s/7459033/Remax-RM-03.html

 

(ενδεχομένως, όταν η συσκευή στηρίζεται στα κάτω ποδαράκια της βάσης, οι πλαϊνές πλευρές της βάσης που συγκρατούν τη συσκευή μπορεί να ακουμπάνε ελαφρώς το volume down, οπότε να πρέπει να μην βάζεις την συσκευή να ακουμπάει στα κάτω ποδαράκια της βάσης αλλά να συγκρατείται από τις πλαϊνές πλευρές λίγο παραπάνω από τα ποδαράκια)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...