Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Το προηγούμενο μοντέλο (Nexus 5) το υποστηρίζει ακόμα, και έχει περάσει το 18μηνο από την κυκλοφορία του. Ακόμα και να σταματήσει την υποστήριξη, εύκολα μέσω custom rom περνάς τη νέα έκδοση. Το αναφέρω, μιας και σκέφτεσαι το root.

 

2. Όσο είσαι root δεν έχεις και εγγύηση. Αν πάθει κάτι και χρειαστεί service, αλλά εξακολουθεί να είναι λειτουργική η συσκευή, το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση και αμέσως έχεις πάλι εγγύηση. Δεν έχει μετρητή όπως τα Samsung για να φαίνεται αν το είχες πειράξει.

 

3. Όχι. Αλλά, αν πρόκειται για φωτογραφίες/βίντεο, έχεις απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες έως 16MP και βίντεο 1080p στο Google photos.

 

4. Δεν έχω βρει κάτι αρνητικό που να με προβληματίσει.

Σε ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή όλοι έχουν αυτή τη διαρρύθμιση στα εικονίδια του τηλεφώνου τους (όλα σε μια σελίδα με scroll down)?

Update μετά από λίγο ψάξιμο είναι όντως ο νέος drawer & i dont like it.....

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλοι έχουν αυτή τη διαρρύθμιση στα εικονίδια του τηλεφώνου τους (όλα σε μια σελίδα με scroll down)?

Update μετά από λίγο ψάξιμο είναι όντως ο νέος drawer & i dont like it.....

Και εμένα έτσι είναι... Δεν με βολεύει η αλήθεια είναι και προς το παρόν θα κάνω την δουλειά μου με κανέναν launcher

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν κάνω απεγκατασταση το google inc που μάλλον θα χάσει έτσι το last update

Και αυτό έκανα και πήγα στο παλιό layout

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους...κάτοχος πλεον και εγώ του νεξους..προερχόμενος απο g2...οτι ποιο γρήγορο έχω πιασει στα χέρια μου..πραγματικα μηδενικό λαγκ το κινητό... Μονο μείον η μπαταρία του σε σχέση με το g2 είναι πίσω κοντά στην ωρα σε sot... Στο θέμα μας όμως...το πείρα με ροοτ και περασμένη την purenexus ROM..τώρα που θα ερθει απο βδομάδα η marshmallow πρέπει να το κάνω unroot kai να του περάσω την μανισια Ρομ για να γίνει η αναβάθμιση; αμα προσπαθήσω έτσι θα έχω πρόβλημα?

 

Στο NEXUS 6, κάθε νέα στοκ ρομ βγαίνει άμεσα από την Google, και το πλεονέκτημα μιας custom rom είναι μικρό

 

Μπορείς να κατεβάσεις το ολόκληρο factory image από εδώ όταν τον ανεβάσει η Google και να το εγκαταστήσεις:

Factory Images for Nexus Devices

 

Έχουμε γράψει τη διαδικασία σε προηγούμενο μήνυμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτός και αν κάνω απεγκατασταση το google inc που μάλλον θα χάσει έτσι το last update

Και αυτό έκανα και πήγα στο παλιό layout

 

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις από το Play ένα custom launcher όπως το APEX που είναι παραμετροποιήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλός o apex αν και είχα σε προηγούμενη συσκευή τον nova.προτιμώ σε pure android stock καταστάσεις αν και δε το βλεπω με την Μ.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω...

Πιάνοντας στα χέρια μου ένα nexus 6 προσπάθησα να ανοίξω για πρώτη φορά το calendar και ζήτησε gmail account. Το ίδιο συνέβει και ανοίγωντας τα documents (έγγραφα-word-excel κτλ)

Η ερώτηση είναι η εξής...

Δεν μπορώ να παρακάμψω το gmail και απλά να ανοίξουν οι εφαρμογές...?

Link to comment
Share on other sites

369 με εκπτωτικό κουπόνι στο expansys.Εχει παρει κανένας συμφορίτης από εκει να μας πει τι παίζει με εγγύηση , αν είναι unbranded και αν προτείνεται η αγορά απο το συγκεκριμένο καταστημα?
Link to comment
Share on other sites

369 με εκπτωτικό κουπόνι στο expansys.Εχει παρει κανένας συμφορίτης από εκει να μας πει τι παίζει με εγγύηση , αν είναι unbranded και αν προτείνεται η αγορά απο το συγκεκριμένο καταστημα?

 

παρε τηλ στη cellcom και εμενα απο expansys ειναι εδωσα ΙΜΕΙ στο επισκευαστικο κεντρο στην ελλαδα και καλυπτεται κανονικα ειναι EU, η απαντηση που πηρα ηταν "σαφεστατα και καλυπτεται"

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω...

Πιάνοντας στα χέρια μου ένα nexus 6 προσπάθησα να ανοίξω για πρώτη φορά το calendar και ζήτησε gmail account. Το ίδιο συνέβει και ανοίγωντας τα documents (έγγραφα-word-excel κτλ)

Η ερώτηση είναι η εξής...

Δεν μπορώ να παρακάμψω το gmail και απλά να ανοίξουν οι εφαρμογές...?

 

?

Δεν υπάρχει κανένα σεταρισμένο google account στην συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει ; δεν γίνεται χωρίς να βάλω gmail?

 

Όχι χωρίς Gmail τα google apps δεν λειτουργούν. Αν θες βάζεις κάποιο άλλο store και κατεβαζεις εφαρμογές που δεν είναι της Google

Link to comment
Share on other sites

Με την κυκλοφορία του νέου νέξους,βλέπω οτι πέφτει σιγά σιγά η τιμή του παλιού και εχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σοβαρά.2 ερωτήσεις εχω...

-Διαβάζοντας αυτό http://www.androidpolice.com/2014/11/20/anandtech-posts-side-by-side-nand-performance-for-nexus-6-encrypted-vs-unencrypted-its-not-pretty/ ,αν και είναι σχετικά παλιό το δημοσίευμα,συνεχίζει να υφίσταται κάτι τέτοιο μέχρι και σήμερα?Και αν ναι,υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε?

-Δεν εχω διαβάσει κ τα καλύτερα για την οθόνη του,και συγκεκριμένα για την απόχρωση του άσπρου,που σε χαμηλή φωτεινότητα ροζίζει.Ισχύει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με την κυκλοφορία του νέου νέξους,βλέπω οτι πέφτει σιγά σιγά η τιμή του παλιού και εχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σοβαρά.2 ερωτήσεις εχω...

-Διαβάζοντας αυτό http://www.androidpolice.com/2014/11/20/anandtech-posts-side-by-side-nand-performance-for-nexus-6-encrypted-vs-unencrypted-its-not-pretty/ ,αν και είναι σχετικά παλιό το δημοσίευμα,συνεχίζει να υφίσταται κάτι τέτοιο μέχρι και σήμερα?Και αν ναι,υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε?

-Δεν εχω διαβάσει κ τα καλύτερα για την οθόνη του,και συγκεκριμένα για την απόχρωση του άσπρου,που σε χαμηλή φωτεινότητα ροζίζει.Ισχύει?

Ευχαριστώ

 

- Εγώ δεν έχω δει διαφορά σε απόδοση, άσχετα αν είναι encrypted ή unencrypted το τηλέφωνο. Ίσως αν τρέξεις κάποιο benchmark να φαίνεται, αλλά ποιος τα κοιτάει αυτά, όταν δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα λαγκαρίσματος ή οποιοδήποτε άλλο?

-είναι συνεχώς σε χαμηλή φωτεινότητα, εκτός αν βγω μεσημεριάτικα, οπότε την ανεβάζω, και δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο. Ίσως αναφέρεται σε ελαττωματικά κομμάτια, αυτό που διάβασες.

Link to comment
Share on other sites

369 με εκπτωτικό κουπόνι στο expansys.Εχει παρει κανένας συμφορίτης από εκει να μας πει τι παίζει με εγγύηση , αν είναι unbranded και αν προτείνεται η αγορά απο το συγκεκριμένο καταστημα?

Το εκπτωτικό κουπόνι το βρίσκουμε κάπου; Είναι κάτι σαν προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δες στην αρχικη σελιδα του Expansys,εκει το εχει

Ευχαριστώ. Πήγα απευθείας στη συσκευή, χωρίς να περάσω από την αρχική σελίδα. :)

Link to comment
Share on other sites

το παρακάτω θα παίζει στην ελλάδα ε;

http://www.ebay.com/itm/Nexus-6-XT1103-Latest-Model-32GB-Unlocked-Smartphone/171945826282?afsrc=1&rmvSB=true

νομίζω πως αξίζει σαν προσφορά. εσείς τι λέτε; Πάντως ενώ γενικότερα έξω έχει αρχίσει η κατρακύλα στην τιμή του ελλάδα ακόμη παίζει ψηλά.

 

Κάτι ακόμη ξέρει κανένας αν υπάρχει εκθεσιακό κομμάτι στην Θεσσαλονίκη; Θέλω να το πιάσω λίγο στο χέρι γιατί μάλλον θα πάθω πολιτισμικό σοκ μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με 3.5 inches και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει.

 

Μέχρι να το βρω και να το πιάσω μάλλον θα έχουν τελειώσει τα κομμάτια έτσι όπως παει..αρκετά αργά το είδα...

Link to comment
Share on other sites

το παρακάτω θα παίζει στην ελλάδα ε;

http://www.ebay.com/itm/Nexus-6-XT1103-Latest-Model-32GB-Unlocked-Smartphone/171945826282?afsrc=1&rmvSB=true

νομίζω πως αξίζει σαν προσφορά. εσείς τι λέτε; Πάντως ενώ γενικότερα έξω έχει αρχίσει η κατρακύλα στην τιμή του ελλάδα ακόμη παίζει ψηλά.

 

Κάτι ακόμη ξέρει κανένας αν υπάρχει εκθεσιακό κομμάτι στην Θεσσαλονίκη; Θέλω να το πιάσω λίγο στο χέρι γιατί μάλλον θα πάθω πολιτισμικό σοκ μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με 3.5 inches και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολέψει.

 

Μέχρι να το βρω και να το πιάσω μάλλον θα έχουν τελειώσει τα κομμάτια έτσι όπως παει..αρκετά αργά το είδα...

 

Από όσο είδα ο συγκεκριμένος πωλητής δεν στέλνει Ελλάδα. Αλλά και να έστελνε καλύτερα να δώσεις 330€ να το πάρεις μεταχείρισμενο σε άριστη κατάσταση που πωλούνται αρκετά άλλα με εγγυήσεις και τα πάντα όλα πάρα να ρισκάρεις με ένα κινητό από ebay χωρίς εγγύηση πιθανότατα στην Ελλάδα που δεν ξέρεις αν θα παίζει, πότε θα έρθει, αν θα είναι γνήσιο μέχρι να έρθει και αν τελικά έρθει.... Γνώμη μου πάντα και αυτό το λέω για ebay από Amazon, expansys κτλ αλλάζει το θέμα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελευταία αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα...όταν κάνω κλήση πέφτει το σήμα τελείως μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κλήση και μετά από λίγο το ξαναβρίσκει... Δεν το κάνει πάντα αλλά τυχαία...έχω κάνει πολλά restore και με τελευταία επιλογή να αλλάξω sim με αποτέλεσμα να βελτιωθεί για κάνα μήνα να μην το κάνει...αλλά χθες ξανά αρχισε... Έχει κανείς κάτι μάθει ή αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο?? Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελευταία αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα...όταν κάνω κλήση πέφτει το σήμα τελείως μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κλήση και μετά από λίγο το ξαναβρίσκει... Δεν το κάνει πάντα αλλά τυχαία...έχω κάνει πολλά restore και με τελευταία επιλογή να αλλάξω sim με αποτέλεσμα να βελτιωθεί για κάνα μήνα να μην το κάνει...αλλά χθες ξανά αρχισε... Έχει κανείς κάτι μάθει ή αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο??

 

μηπως εχεις αδυναμο σημα οταν στο κανει αυτο?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Όταν παω να πάρω τηλ γενικά βλέπω την μπάρα να πέφτει

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μηπως εχεις αδυναμο σημα οταν στο κανει αυτο?

Ακόμη και λίγο σήμα να είχα δεν θα έπρεπε να το κανει χάνω τελείως την κεραία της cosmote και κάνει 20 sec να την ξαναβρεί!

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παω να πάρω τηλ γενικά βλέπω την μπάρα να πέφτει

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμη και λίγο σήμα να είχα δεν θα έπρεπε να το κανει χάνω τελείως την κεραία της cosmote και κάνει 20 sec να την ξαναβρεί!

Έχεις ανοικτά data όταν βλέπεις να πέφτει η μπάρα του σήματος?

Πάντως συμβαίνει αυτό που αναφέρεις και το είχαμε συζητήσει παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το χω 2g αλλά το χω δοκιμσει και 4g και πάλι τα ίδια!δεν το χω παρακολουθησει!είναι πρόβλημα της συσκευής;;;

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...