Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπομονή να το στοκαρουν και τα άλλα καταστήματα, θα κυκλοφορησουν και άλλες συσκευές και θα μειωθεί και άλλο η τιμή. Εγώ πάντως έδινα 180 για την έκδοση με τα 32gb.
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο υπερβολή/απληστία νομίζω στα 180 ευρώ να παίρνει κανείς κινητό που:

είναι πολύ κοντά στην αιχμή της τεχνολογίας, έχει 5.5' full HD οθόνη νέας τεχνολογίας μάλιστα και είναι απο γνωστή εταιρία (sharp), βγάζει εξαιρετικά σκορ στα benchmarks αν αυτό λέει κάτι, περιφερειακά όχι top spec αλλά αξιοπρεπέστατα (13αρα κάμερα Samsung, 5αρα μπροστινή, 3140 mAh μπαταρία, καλό και δυνατό ηχείο), είναι ποιοτικά κατασκευασμένο και γενικά είναι από μία εκ των κορυφαίων κινεζικών εταιριών με σειρά εξαιρετικών και αξιόπιστων προϊόντων και όχι στοίχημα όπως UMI και άλλες, είναι πανέμορφο αν και το design είναι υποκειμενικό (σίγουρα πάντως δεν είναι αδιάφορο και έχει τη δική του προσωπικότητα σε σχέση με άλλα κινέζικα που βγαίνουν λες και είναι από ένα καλούπι όλα και απλά αλλάζει το logo, ακόμα κι αν έχει αντιγράψει iphone 5c ως ένα βαθμό), διαθέτει μια απ'τις καλύτερες και ομορφότερες android based ROMs που υπάρχουν με συνεχείς αναβαθμίσεις και συμμετοχή των χρηστών σε μια μεγάλη κοινότητα με σκοπό τη βελτίωση του, θα συνεχίσει λογικά και απ'ότι έχει δείξει η Meizu με παλιότερες συσκευές να υποστηρίζεται σε θέμα software για αρκετό καιρό.

Και να μην είναι ικανοποιημένος για το τι παίρνει στα λεφτά που δίνει.

 

Που και πάλι όλα αυτά τα παίρνεις στα 180 ευρώ, απλά τα παίρνεις με 16άρα rom. Συγνώμη αλλά πόσο θέλεις δηλαδή να πληρώσεις για όλα αυτά? Ντάξει κινέζικο είναι, τους έρχεται φτηνά στο να κατασκευαστεί, αλλά μην ξεχνάτε ότι σε εταιρίες όπως η Meizu πληρώνεις πέρα απ'τη συσκευή και το πολύ ανώτερο R&D σε σχέση με άλλες κινέζικες αλλά και το μεγάλο κύρος που τη συνοδεύει στην κινεζική αγορά. Προσωπικά αν είχε ανακοινωθεί στα 260 ευρώ ας πούμε το 16αρι θα μου φαινόταν και πάλι πάρα πολύ λογική και καλή τιμή (δείτε πόσο έχει και το MX3..) και θα προσπαθούσα να υπερβώ το μπάτζετ μου για να το χτυπήσω. Τώρα που αναμένεται κάπου στα 220 το 32αρι όταν με το καλό στοκαριστεί και αυτό, είμαι ευτυχισμένος και θα πω και ευχαριστώ στη Meizu που έβγαλε τέτοια πανέμορφη κινητάρα σε τόσο χαμηλή τιμή. Και που θα πέσει και λίγο ακόμα με τον καιρό, αν και πιστεύω ότι θα έχει μια μικρή πτώση της τάξεως των 20 δολλαρίων ακόμα και μετά θα σταθεροποιηθεί εκεί για αρκετό καιρό. Όπως και να χει και επειδή δεν μπορώ να περιμένω άλλο (ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά όταν το είδα και διάβασα σπεκς, μετά άκουσα και την τιμή του και είχα απανωτούς οργασμούς) και επειδή με ικανοποιεί πλήρως η τιμή, θα το παραγγείλω κατευθείαν μόλις στοκαριστεί (ενδιαφέρομαι μόνο για την 32 έκδοση)

Edited by razr_46
www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο υπερβολή/απληστία νομίζω στα 180 ευρώ να παίρνει κανείς κινητό που:

είναι πολύ κοντά στην αιχμή της τεχνολογίας, έχει 5.5' full HD οθόνη νέας τεχνολογίας μάλιστα και είναι απο γνωστή εταιρία (sharp), βγάζει εξαιρετικά σκορ στα benchmarks αν αυτό λέει κάτι, περιφερειακά όχι top spec αλλά αξιοπρεπέστατα (13αρα κάμερα Samsung, 5αρα μπροστινή, 3140 mAh μπαταρία, καλό και δυνατό ηχείο), είναι ποιοτικά κατασκευασμένο και γενικά είναι από μία εκ των κορυφαίων κινεζικών εταιριών με σειρά εξαιρετικών και αξιόπιστων προϊόντων και όχι στοίχημα όπως UMI και άλλες, είναι πανέμορφο αν και το design είναι υποκειμενικό (σίγουρα πάντως δεν είναι αδιάφορο και έχει τη δική του προσωπικότητα σε σχέση με άλλα κινέζικα που βγαίνουν λες και είναι από ένα καλούπι όλα και απλά αλλάζει το logo, ακόμα κι αν έχει αντιγράψει iphone 5c ως ένα βαθμό), διαθέτει μια απ'τις καλύτερες και ομορφότερες android based ROMs που υπάρχουν με συνεχείς αναβαθμίσεις και συμμετοχή των χρηστών σε μια μεγάλη κοινότητα με σκοπό τη βελτίωση του, θα συνεχίσει λογικά και απ'ότι έχει δείξει η Meizu με παλιότερες συσκευές να υποστηρίζεται σε θέμα software για αρκετό καιρό.

Και να μην είναι ικανοποιημένος για το τι παίρνει στα λεφτά που δίνει.

 

Που και πάλι όλα αυτά τα παίρνεις στα 180 ευρώ, απλά τα παίρνεις με 16άρα rom. Συγνώμη αλλά πόσο θέλεις δηλαδή να πληρώσεις για όλα αυτά? Ντάξει κινέζικο είναι, τους έρχεται φτηνά στο να κατασκευαστεί, αλλά μην ξεχνάτε ότι σε εταιρίες όπως η Meizu πληρώνεις πέρα απ'τη συσκευή και το πολύ ανώτερο R&D σε σχέση με άλλες κινέζικες αλλά και το μεγάλο κύρος που τη συνοδεύει στην κινεζική αγορά. Προσωπικά αν είχε ανακοινωθεί στα 260 ευρώ ας πούμε το 16αρι θα μου φαινόταν και πάλι πάρα πολύ λογική και καλή τιμή (δείτε πόσο έχει και το MX3..) και θα προσπαθούσα να υπερβώ το μπάτζετ μου για να το χτυπήσω. Τώρα που αναμένεται κάπου στα 220 το 32αρι όταν με το καλό στοκαριστεί και αυτό, είμαι ευτυχισμένος και θα πω και ευχαριστώ στη Meizu που έβγαλε τέτοια πανέμορφη κινητάρα σε τόσο χαμηλή τιμή. Και που θα πέσει και λίγο ακόμα με τον καιρό, αν και πιστεύω ότι θα έχει μια μικρή πτώση της τάξεως των 20 δολλαρίων ακόμα και μετά θα σταθεροποιηθεί εκεί για αρκετό καιρό. Όπως και να χει και επειδή δεν μπορώ να περιμένω άλλο (ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά όταν το είδα και διάβασα σπεκς, μετά άκουσα και την τιμή του και είχα απανωτούς οργασμούς) και επειδή με ικανοποιεί πλήρως η τιμή, θα το παραγγείλω κατευθείαν μόλις στοκαριστεί (ενδιαφέρομαι μόνο για την 32 έκδοση)

 

Εσύ καλά τα λες για την meizu, βγάζει πολύ ποιοτικά κινητά άλλα μας έχει καλομάθει η xiaomi με τις τιμές. Δες τι τιμή έχει το redmi note 4g, κοντά στα 135€. Η άποψη μου είναι ότι κερδισμένος είναι αυτος που περιμένει, υπομονή μέχρι το Πάσχα και θα πέσουν οι τιμές! :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

E μα και πάλι στα λόγια μου έρχεσαι.

 

Έχει 45 ευρώ λιγότερο αλλά έχει ήδη κάποιους μήνες στην αγορά, είναι με 720p οθόνη, 1gb ram-8gb rom και γενικά υπολείπεται αρκετά του m1 note. Μην σου πω ότι είναι και ακριβό συγκριτικά με το Meizu. Όσο για το να περιμένεις, προφανώς δίκιο έχεις και το Πάσχα θα χει πέσει σίγουρα η τιμή του ίσως και αρκετά, αλλά είμαι ήδη αρκετούς μήνες χωρίς κινητό για να περιμένω τόσο πολύ ακόμα. Όσοι δεν το βιάζονται ή έχουν την υπομονή σίγουρα θα βγουν κερδισμένοι. Εγώ απλά ελπίζω στο να μην υπάρχουν παιδικά προβληματάκια στις πρώτες παρτίδες ή ακόμα κι αν υπάρχουν να μην είναι τίποτα σημαντικό. Γενικά παίζει τέτοιο θέμα από πλευράς hardware? Μιας και το κινητό μόλις βγήκε ουσιαστικά..

www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να φτασει συντομα 180 το 32αρι...παιζει και να μην παει ποτε τοσο, ειδικα αν δεν αλλαξει η ισοτιμια
Link to comment
Share on other sites

http://en.efox-shop.com/meizu-m1-note-blue-charm-mtk6752-octa-core-55-zoll-gorilla-glass-3-fhd-bildschirm-android-4g-lte-sm-g-297702

 

Παιδιά αυτό παίζει κανονικά Ελλάδα;Να το παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

http://en.efox-shop.com/meizu-m1-note-blue-charm-mtk6752-octa-core-55-zoll-gorilla-glass-3-fhd-bildschirm-android-4g-lte-sm-g-297702

 

Παιδιά αυτό παίζει κανονικά Ελλάδα;Να το παραγγείλω;

 

παιζει φιλε WCDMA 900/1900 / 2100MHz, FDD-LTE 1800 / 2100MHz,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κάμερα του σε σχέση με το xiaomi note 3g πως σας φαίνεται;:)

δεν εχει παραλαβει κανεις ακομα φιλε μου, και νομιζω οτι ειμαι ο μονος που εχω παραγγειλει, με το καλο να ερθει και θα γραψω 2 λογια, θα μπορω και να συγκρινω με το redmi note 3g καθως το ειχα πριν

Link to comment
Share on other sites

Η meizu το κοστολογεί στα 999yuan περίπου 140 ευρώ, οπότε η τιμές στα καταστήματα είναι νταβατζιλίκι (προσωπική άποψη).

Οπότε λίγη υπομονή χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Η meizu το κοστολογεί στα 999yuan περίπου 140 ευρώ, οπότε η τιμές στα καταστήματα είναι νταβατζιλίκι (προσωπική άποψη).

Οπότε λίγη υπομονή χρειάζεται!

δηλαδη το μαγαζι να μην εχει κερδος; απο που αγοραζεις τοσο καιρο εσυ δηλαδη και σου φαινεται νταβατζιλικι;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μαγαζι να μην εχει κερδος; απο που αγοραζεις τοσο καιρο εσυ δηλαδη και σου φαινεται νταβατζιλικι;

 

Όπα. Νταβατζιλικι είναι. Η εταιρεία πληρώνει προσωπικό, υλικά, σου παρέχει υποστήριξη και ενημερώσεις και παίρνει 140 και ο Κινέζος νταβας που το τυλιγει και το στέλνει μόνο να παίρνει 50-60? Σιγά τη δουλεία που ρίχνει να θέλει 60 ευρώ. Πάνω από 30%δηλαδή της αξίας του κινητού. Το 30% δεν είναι κέρδος, ΕΊΝΑΙ Νταβατζιλικι. Ένα 15% είναι μια χαρά υγειες κέρδος για τη δουλεία που θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όπα. Νταβατζιλικι είναι. Η εταιρεία πληρώνει προσωπικό, υλικά, σου παρέχει υποστήριξη και ενημερώσεις και παίρνει 140 και ο Κινέζος νταβας που το τυλιγει και το στέλνει μόνο να παίρνει 50-60? Σιγά τη δουλεία που ρίχνει να θέλει 60 ευρώ. Πάνω από 30%δηλαδή της αξίας του κινητού. Το 30% δεν είναι κέρδος, ΕΊΝΑΙ Νταβατζιλικι. Ένα 15% είναι μια χαρά υγειες κέρδος για τη δουλεία που θα κάνει.

 

Ο φίλος με πρόλαβε!

υπομονή μην τους χαρίζετε λεφτά !

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεκτα ολα τα επιχειρηματα σας αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικα, μην τα ισοπεδωνουμε ολα
Link to comment
Share on other sites

Όσο θα υπάρχει ζήτηση η τιμή θα ναι ψηλά .

 

Όσο υπάρχει ζήτηση και δεν την καλύπτει η προσφορά. Σε λίγο που θα στοκαρουν όλοι και θα αρχίσει ο πόλεμος των τιμών τότε θα φτιάξει. Να κοιτάτε και πολητες από αλι με καλές αξιολογήσεις. Πείρα δύο τηλέφωνα από αλι και όλα κομπλε. Το φοβόμουν αλλά έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό και καλύτερες τιμές απλά να εμπιστευεστε μόνο μαγαζιά με μερικές χιλιάδες συναλλαγές και με 90%+ θετικές αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει ζήτηση και δεν την καλύπτει η προσφορά. Σε λίγο που θα στοκαρουν όλοι και θα αρχίσει ο πόλεμος των τιμών τότε θα φτιάξει. Να κοιτάτε και πολητες από αλι με καλές αξιολογήσεις. Πείρα δύο τηλέφωνα από αλι και όλα κομπλε. Το φοβόμουν αλλά έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό και καλύτερες τιμές απλά να εμπιστευεστε μόνο μαγαζιά με μερικές χιλιάδες συναλλαγές και με 90%+ θετικές αξιολογήσεις.

 

Φιλέ αν δεν έχει PayPal έχει μεγαλο ρίσκο .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φιλέ αν δεν έχει PayPal έχει μεγαλο ρίσκο .

 

Το aliexpress έχει δικιά του πολιτική που παρέχει ασφάλεια, ωστόσο πρέπει να διαλέξεις καλό πωλητή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει παραλαβει κανεις ακομα φιλε μου, και νομιζω οτι ειμαι ο μονος που εχω παραγγειλει, με το καλο να ερθει και θα γραψω 2 λογια, θα μπορω και να συγκρινω με το redmi note 3g καθως το ειχα πριν

 

Ενα συγκριτικό είναι οτι χρειαζομαι εψαξα you tube αλλά δε βρήκα .:(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την παραγγελια μου σήμερα απο efox!5 με 9 μερες θα ειναι Γερμανια με dhl και μετα θα ερθει σε εμενα! Αντε να δουμε!!
Link to comment
Share on other sites

τωρα αρχισαν να φτανουν τα πρωτα κομματια με FDD LTE στην Ιταλια.

Οταν εχω παλι ενα κομματι στα χερια μου θα αναφερω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

[...] Να κοιτάτε και πολητες από αλι με καλές αξιολογήσεις. Πείρα δύο τηλέφωνα από αλι και όλα κομπλε. Το φοβόμουν αλλά έχει μεγαλύτερο ανταγωνισμό και καλύτερες τιμές απλά να εμπιστευεστε μόνο μαγαζιά με μερικές χιλιάδες συναλλαγές και με 90%+ θετικές αξιολογήσεις.

Το aliexpress έχει δικιά του πολιτική που παρέχει ασφάλεια, ωστόσο πρέπει να διαλέξεις καλό πωλητή.

Μάλλον θα βγούμε ολίγον... εκτός θέματος, αλλά είχα πάντα την ιδέα ότι όσο καλός και να είναι ο πωλητής (από feedback κλπ) και ακόμα και αν παραλάβεις το τηλέφωνο που παρήγγειλες κανονικά, τι γίνεται από μεταπωλητική υποστήριξη;

Αν η συσκευή πάθει κάτι και χρειαστεί επιστροφή και επισκευή, από τα διάφορα μαγαζιά (τα οποία συζητιούνται και εδώ στο forum) έχουμε μια εικόνα, για άλλον καλύτερη, για άλλον χειρότερη, για το πώς θα ανταποκριθεί σε μια τέτοια περίσταση, το τι εγγύηση (λέει ότι) δίνει κλπ.

Με έναν Ali seller τι γίνεται...; Έχω την ιδέα ότι εκεί θα είναι... ρουλέτα - και κάτι τέτοιο βεβαίως θα ήταν σοβαρός αποτρεπτικός παράγοντας για αγορά συσκευής όπως τηλέφωνο από εκεί

(αν κάνω λάθος βέβαια... ακόμα καλύτερα!)

Τι λέτε...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...