Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα myphone-ιτες. Καινουριος στο φορουμ. Θελω να αλλαξω το τωρινο μου κινητο και γλυκοκοιταζω εδω και καποιες εβδομαδες το meizu Μ1 note και μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ. Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ομως μιας και δεν εχω ξανα παραγγειλει ποτε απο εξωτερικο. Να τους πω να συμπεριλαβουν google services και ευρωπαικο ανταπτορα? Τι πρεπει να κανω για να γλιτωσω τελωνεια και ιστοριες? Υπαρχει καποιος κατοχος που μπορει να αναφερει περιπου την διαρκεια της μπαταριας? Τελος υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω γενικα τοσο για το οτι προκειται για ενα κινεζικο κινητο τοσο οσο για μια παραγγελια απο το εξωτερικο?

 

Ευχαριστω πολυ και περιμενω τις συμβουλες σας.

 

Ακύρο με λιγο ψαξιμο βρήκα εναν οδηγο εδω στο φορουμ. Φυσικα οποιος θελει να προσθεσει κατι καλοδεχουμενο. :)

Edited by johnny12
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια παρα πολυ καλη για μενα τουλαχιστον που παιζω αρκετα.το σημα τον καρτων δυνατο.το ακουστικο δυνατο.το λεντακι δουλευει.γρηγορο παρα πολυ.οθονη τελεια πολυ ομορφα χρωματα.gps πιανει μεσα στο σπιτι χωρις ιντερνετ.φωτογραφικη αρκετα καλη.το flyme ομορφο και κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.απλα γλυστραει το καπακι πισω.αυτα.αν θλετε κατι αλλο ρωτατε

 

Ωραία! Ευχαριστούμε :)

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια παρα πολυ καλη για μενα τουλαχιστον που παιζω αρκετα.το σημα τον καρτων δυνατο.το ακουστικο δυνατο.το λεντακι δουλευει.γρηγορο παρα πολυ.οθονη τελεια πολυ ομορφα χρωματα.gps πιανει μεσα στο σπιτι χωρις ιντερνετ.φωτογραφικη αρκετα καλη.το flyme ομορφο και κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.απλα γλυστραει το καπακι πισω.αυτα.αν θλετε κατι αλλο ρωτατε

 

Εχω την εντύπωση πως ειναι εφικτό το 8 ωρες οθόνη με μια φόρτιση...Πες μου τη γνώμη σου πάνω σε αυτο, ισχύει? πας δηλαδή μέχρι τις 6-7 ώρες οθόνης άνετα στη μια φόρτιση? Εγω απο βδομάδα θα κανω 100% παραγγελία για μια φιλη οποτε θα το δω απο κοντα σε κανα μήνα+ ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

παντως 6-7 ωρες οθονης νομιζω ειναι εξαιρετικο νουμερο. Τετοιο νομίζω δεν πέτυχα ουτε με το LG G2... Η αναμονή με σκοτώνει πάντως. Ειμαι περίεργος να δω αυτα τα Meizu.
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

παντως 6-7 ωρες οθονης νομιζω ειναι εξαιρετικο νουμερο. Τετοιο νομίζω δεν πέτυχα ουτε με το LG G2... Η αναμονή με σκοτώνει πάντως. Ειμαι περίεργος να δω αυτα τα Meizu.

 

ωραίο πράμα δικε μου... Εθιζεσε... Τριτη σήμερα, ξυπναω και εψαχνα αναβαθμιση (τη δοση μου!!! ) ΠΟΥΘΕΝΑ!!! εχουν λεει γιορτη πρωτοχρονιες και τέτοια...Ασε, θα αρχισω να φλασαρω παλιες να μου περασει :lol: :lol: Εγω που ανησυχουσα και ελεγα πως θα κανω αυτο το πραγμα με flyme κανονικό android πλεον το εχω αγαπήσει. (στα λεω αυτα γιατι mx4-pro-m1 εχουν flyme 4 που ειναι το ιδιο λειτουργικό κατα 99% σε ολες τις συσκευές)

Link to comment
Share on other sites

Η αναμονή με σκοτώνει πάντως. Ειμαι περίεργος να δω αυτα τα Meizu.

Στην αναμονή κ γω μια από τα ίδια! Απο που το εχεις παραγγείλει κ ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Στην αναμονή κ γω μια από τα ίδια! Απο που το εχεις παραγγείλει κ ποτέ;

 

13/2 απο Vickmall το 32αρι. :O

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

για κινητο μια χαρα ειμαι αμα μου βγαζει 6 ωρες sot :) αν θελω παραπανω καθομαι στο pc που βγαζει 24 ωρες το 24ωρο sot:lol:
Link to comment
Share on other sites

thl t11 ειχα πριν

 

Να υποθέσω καλύτερο το wifi range του M1 Note από το THL T11; Επίσης μέσα στο manual της συσκευασίας (αν υπάρχει) γράφει κάτι για SAR; Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

ωραίο πράμα δικε μου... Εθιζεσε... Τριτη σήμερα, ξυπναω και εψαχνα αναβαθμιση (τη δοση μου!!! ) ΠΟΥΘΕΝΑ!!! εχουν λεει γιορτη πρωτοχρονιες και τέτοια...Ασε, θα αρχισω να φλασαρω παλιες να μου περασει :lol: :lol: Εγω που ανησυχουσα και ελεγα πως θα κανω αυτο το πραγμα με flyme κανονικό android πλεον το εχω αγαπήσει. (στα λεω αυτα γιατι mx4-pro-m1 εχουν flyme 4 που ειναι το ιδιο λειτουργικό κατα 99% σε ολες τις συσκευές)

 

ROM's που βρίσκεις? Επειδή στο needrom δε βλέπω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

πόσες μέρες κανει από Σιγκαπούρη να φτάσει Αθήνα?

Στο tracking φαινεται ακόμα in trasit..... από 15/02 στο αεροπλάνο ακόμα?

 

μπορει να κανει και 20 συν μερες,μην βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα έχει 6 μέρες πλέον που δεν έχει υπάρξει καμία ανανέωση, με την τελευταία να είναι στις 12/2 dispatched to overseas. Υπομονή, εγώ υπολογίζω κανά 10-12ήμερο ακόμα για να το πάρω στα χέρια μου. 20 μέρες σύνολο δηλαδή. Παίζει να έρθει και πιο γρήγορα όμως, όπως και πιο αργά (ελπίζω ότι δεν θα συμβεί το δεύτερο..).

 

Παίδες για μας τους άσχετους με android και με rootαρίσματα-φλασαρίσματα-ρομς κλπ (πετάω έτσι όρους στην τύχη :p , ήμουν σε iOs βλέπετε. αν και τουλάχιστον όσον αφορά το κινητό μου, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω εκεί από επιλογή παρά μόνο αν "αναγκαστώ" για κάποιο λόγο που πραγματικά το απεύχομαι. είχε 2-3 μεγάλα καλά πάντως όντως..). Τελοσπάντων, το κινητό θα ρθει με την U η οποία απ'ότι φαίνεται έχει και όλες τις γλώσσες κανονικά. Υπάρχει λόγος να βάλουμε την Α? Και για να βάλουμε την Α πρέπει να ρουτάρουμε που συνεπάγεται ότι χάνεται η εγγύηση?

 

Και αν η απάντηση σ'όλα αυτά είναι ναι, ρίξτε μια παραπομπή σε καναν οδηγό να διαβάσουμε να ξεστραβωθούμε, να ξέρουμε τι μας γίνεται όταν φτάσει (πως ρουταρουμε, που βρισκουμε την εκδοση Α, πως την περναμε κλπ). Είπαμε πλήρως άσχετος και παρθένος με android σε αποκλειστικά δική μου συσκευή για αποκλειστικά δική μου χρήση :lol:

www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

ROM's που βρίσκεις? Επειδή στο needrom δε βλέπω κάτι...

Απ'όσο ξέρω δεν παίζουν άλλες ROM, παντρεύεσαι Flyme OS αν πάρεις meizu.

Επειδή το σκεφτόμουν και εγώ για κάποια εναλλακτική aosp rom απ'όσο έψαξα και διάβασα δεν έχει βγεί τίποτα ούτε για το note αλλά ούτε για τα mx4 και mx4-pro.

Aν κάνω λάθος και έχει βρει κανείς κάτι ας με διορθώσει.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω δεν παίζουν άλλες ROM, παντρεύεσαι Flyme OS αν πάρεις meizu.

Επειδή το σκεφτόμουν και εγώ για κάποια εναλλακτική aosp rom απ'όσο έψαξα και διάβασα δεν έχει βγεί τίποτα ούτε για το note αλλά ούτε για τα mx4 και mx4-pro.

Aν κάνω λάθος και έχει βρει κανείς κάτι ας με διορθώσει.

 

Δίκιο έχεις. Με τα meizu δεν μπορείς να βάλεις κάποιο custom παίρνουν ΜΟΝΌ official λειτουργικά και στο mx4 τουλάχιστον υπάρχουν οι τεστ που βγαίνουν κάθε Τρίτη και η stable που βγαίνει σχεδόν κάθε μήνα updates. Το flash είναι πολύ εύκολο σε όλες τις περιπτώσεις και αν δε θες να ψάχνεις γενικά σου βγάζει οπότε βγει έκδοση για OTA update (και στη τεστ). Απλά σε καλό μαθαίνουν βγάζουν συνέχεια updates με καινούργια πράγματα και fix. Από meizufans.eu τις βρίσκω κατά 99% αν δεν θέλω να κάνω OTA. δείτε το νήμα του mx4 τα εξηγεί εκεί και ισχύουν και για το m1. Root δεν χρειάζεται για να περάσεις ρομ

Edited by sam28
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω δει σε άλλο κινέζικο, μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα screenshot από τα battery statistics που να δείχνει τις 6 ώρες αυτονομία οθόνης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πόσες μέρες κανει από Σιγκαπούρη να φτάσει Αθήνα?

Στο tracking φαινεται ακόμα in trasit..... από 15/02 στο αεροπλάνο ακόμα?

Πότε το παράγγειλες;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

10/02/2015 από vickmall...

Αν προλάβαν και το έστειλαν πριν την Πρωτοχρονιά τους, μετά το 20ήμερο περίμενε νέα.

Αλλιώς πρόσθεσε άλλες 10-15 μέρες. Αλλά μην γράφουμε άλλα off topic, υπάρχουν άλλες συζητήσεις για αυτά τα θέματα των αποστολών από Κίνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Επαναλαμβάνω, για αγορές από Κίνα διαβάστε στο παρακάτω θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Στο παρόν θέμα ας επικεντρωθούμε στα της συσκευής και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχω παραλάβει το κινητό ακόμα αλλά η nillkin θήκη που παρήγγειλα την ίδια μέρα μου ήρθε με China Post και είναι αυτή:

http://www.nillkin.com/english/proshow.asp?mid=2&sid=0&tid=0&cid=1&scid=13&id=4819&page=1

Φαίνεται οκ, όταν με το καλό όμως την φορέσω και στο κινητό τότε θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο έχει κινέζικες ενοχλητικές εφαρμογες? Θα μπορούμε να τις βγάλουμε χωρίς root?

Απ'οσο έχω διαβάσει βγαίνουν εύκολα και χωρίς root. Αν μένει και καμια την παγωνεις

Link to comment
Share on other sites

και το wifi και το ηχειο πιστευω ειναι αρκετα καλα για μενα παντα

fatsionas, καταρχήν ευχαριστούμε για τις πληροφορίες , μάλλον είσαι και ο μόνος που το έχει . Επειδή με ενδιαφέρει το κινητο για αγορά , αν και είμαι οπαδός της xiaomi , Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής , :

1) FM ράδιο έχει ?

2) μήπως έχεις δει πόσα μέτρα απόκλιση έχει το gps του σε ανοιχτό χώρο ? ( π.χ με το πρόγραμμα gps test )

3)συνδέεται το κινητό με φλασάκι USB ? ΔΗΛ. εάν δουλεύει το OTG για αποθήκευση , διότι από ότι είδα θέση για sd κάρτα δεν έχει .

4)το πίσω καπάκι αλλάζει από το χρήστη ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...