Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες! Σκέφτομαι να κάνω κι εγώ το βήμα για αγορά κινέζου, μιας και το μπάτζετ είναι περιορισμένο και δεν επιτρέπει high-end κινητό απ'την εγχώρια αγορά. Πρώτο μου android θα είναι, τελευταίο σμαρτφοουν που είχα ήταν ένα iphone 4s που μ'άφησε στον 1μιση χρόνο μια που ήμουν τόσο γκαντέμης που μου 'τυχε κάποιο από προβληματική παρτίδα. Εκτός εγγύησης, 200+ ευρώ αλλαγή πλακέτας. Δεν το φτιαξα ποτέ. Τα θυμήθηκα τώρα και νευρίασα.. (#^@& apple..btw το δίνω για ανταλλακτικά, πλην πλακέτας, οθόνη, μπαταρία, home button, πισω προσοψη, κουμπακια, όλα είναι γενικά σε εξαιρετική κατάσταση. Αν ενδιαφέρεται κανείς πμ.)

 

Για να μην τα πολυλογώ έχω καταλήξει στο Meizu M1 note . Έχει ακριβώς ότι θέλω σε σπεκς, το θεωρώ πανέμορφο και μοναδικό του μείον βρίσκω την έλλειψη sd slot (μικρό το κακό, θα πάρω το 32αρι μου αρκεί.) και ότι θα θελα η οθόνη να είναι 5,2-5,3 αντί για 5,5 ίντσες. Αλλά είναι πολύ λεπτό και με πολύ μικρά bezels οπότε πταίσμα. Έχει και 3140 μιλιαμπέρ μπαταρία.

 

Ερωτήσεις προς τους γνώστες γιατί εγώ δεν το κατέχω, ειδικά με android που δεν είχα ποτέ:

Ρομ: Γενικά η flyme φαίνεται μούρλια, αν είναι και το ίδιο λειτουργική (που λέτε ότι είναι) δεν θα με απασχολήσει μάλλον ποτέ. Παρ'όλα αυτά θέλω να γνωρίζω. Άλλες custom rom δεν παίρνει απ'ότι έχω καταλάβει ή παίρνει με πατέντες και αμφίβολα αποτελέσματα. Υπάρχει πάντα η επιλογή του pure android ωστόσο, ή κάνω λάθος? Αν και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα σαν γραφικό περιβάλλον. Tweekάκια παίρνει από πάνω η flyme, δέχεται γενικότερα μια κάποια παραμετροποίηση?

Επεξεργαστής: Γενικά οι επεξεργαστικές του επιδόσεις μου είναι υπεραρκετές για τη χρήση που ξέρω ότι θα κάνω (τίποτα εξτρημ δηλαδή). Απλά διάβασα για έλλειψη drivers από πλευράς MTK, αλλά σίγουρα θα βγάλουν για να πάρει αναβάθμιση σε lollipop (αλλιώς δεν θα τους έβαζε και η Meizu στο MX4). Οπότε δεν παίζει άγχος εδώ. Σωστά?

International εκδόσεις: Όταν με το καλό το φέρουν τα κινεζομάγαζα, πως θα είμαι σίγουρος ότι αγοράζω την international έκδοση? Γενικά θα ήθελα να μου έρθει όσο πιο έτοιμο προς χρήση γίνεται. Τώρα αν χρειάζεται καμιά μικροτροποποίηση η ρομ που δεν κάθονται να την κάνουν πριν το στείλουν, ε φαντάζομαι απλό θα είναι.

Κινεζοκαταστήματα (άσχετο με τη συσκευή αλλά ας ρωτήσω): Γενικά μόνο paypal για να χουμε το κεφάλι μας όσο πιο ήσυχο? Να αποφύγω aliexpress επειδή δεν δέχεται paypal ας πούμε?

 

Αυτά κυρίως και σόρρυ για την ασχετοσύνη. Απλά επειδή δεν συνηθίζω να αλλάζω συχνά κινητό και όποιο αγοραστεί θα αγοραστεί με ορίζοντα 2.5-3 χρόνων, οπότε θέλω να είμαι όσο πιο σίγουρος γίνεται για το που θα επενδύσω αυτά τα 200e. Γι'αυτό διάλεξα και τη Meizu, η οποία πέρα απ'το κύρος που τη συνοδεύει, συνεχίζει να υποστηρίζει τα παλιά της μοντέλα σε θέμα software. Κυρίως το θέμα της ρομ με απασχολεί αλλά νομίζω τσάμπα, γιατί το flyme όντως δείχνει πανέμορφο και πολύ εύχρηστο σαν περιβάλλον, ενώ updates δίνονται συνέχεια για να εξαλειφθούν τα όποια θεματάκια έχει. Ελληνικά υποστηρίζονται απ'την μαμά εταιρία κανονικά και είναι θέμα χρόνου να μπουν και στην 4, σωστά? Με ενδιαφέρει το 32άρι μόνο, ελπίζω να το φέρουν σύντομα!

 

Αυτά και ευχαριστώ! :D

www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

εσεις που παραγγειλατε απο vickmall .ξερετε αν θα εχει play store και δεν θα ειναι στα κινεζικα?κανα 2 η 3 σελιδες πιο πριν ελεγε για ενα update που εχουν βγαλει και εχει ελληνικη γλωσσα μεσα.ξερετε κατι περι αυτου του θεματος?
Link to comment
Share on other sites

240$ για το 16αρι;Δλδ το 32αρι θα κοστίζει 280$; Δεν σκοπεύω να δώσω 250 ευρώ για το meizu. Προτιμώ να πάω σε δευτεροκλασατη εταιρία πχ Jiayu S3 και να πάρω ένα τηλέφωνο με καλύτερα specs.
Link to comment
Share on other sites

εσεις που παραγγειλατε απο vickmall .ξερετε αν θα εχει play store και δεν θα ειναι στα κινεζικα?κανα 2 η 3 σελιδες πιο πριν ελεγε για ενα update που εχουν βγαλει και εχει ελληνικη γλωσσα μεσα.ξερετε κατι περι αυτου του θεματος?

 

δεν χρειαζεται να ασχολεισαι με αυτα, η flyme που φοραει το κινητο εχει ελληνικα και πολυ καλα μαλιστα, επισης το playstore μπαινει πανευκολα σαν να κανεις εγκατασταση μια εφαρμογη, το ιδιο ευκολα γινεται και το ρουταρισμα απλα το επιλεγεις κανοντας εναν λογαριασμο flyme απο τις ρυθμισεις, γιαυτο και κανενα μαγαζι δεν σου προτεινει αν θες root και playstore ;)

 

240$ για το 16αρι;Δλδ το 32αρι θα κοστίζει 280$; Δεν σκοπεύω να δώσω 250 ευρώ για το meizu. Προτιμώ να πάω σε δευτεροκλασατη εταιρία πχ Jiayu S3 και να πάρω ένα τηλέφωνο με καλύτερα specs.

 

φιλε μου ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του, τα βαζει κατω βλεπει την τον καλυπτει και κρινει αναλογα, παντως μην σε παρασυρουν τα σπεκς, σημασια εχει η γενικη λειτουργια του τηλεφωνου, εχω παρει και δευτεροκλασατα και πρωτοκλασατα τηλεφωνα εως τωρα, και τα αξιζανε τα παραπανω λεφτα τα πρωτοκλασατα

Link to comment
Share on other sites

Το flyme είναι γεμάτο bugs, και περιορίζει αρκετά το Android... Θέλουμε Aosp Rom!

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή παιδιά μέχρι να πέσει η τιμή του σε λογικά επίπεδα. 200€ για το 16αρι είναι πολλά προς το παρόν. Τώρα θέλουν να βγάλουν κέρδος τα κινεζάκια με τους ανυπόμονος!

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Το flyme είναι γεμάτο bugs, και περιορίζει αρκετά το Android... Θέλουμε Aosp Rom!

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος επί αυτού? Άλλες rom δέχεται το κινητό?

www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

Το flyme είναι γεμάτο bugs, και περιορίζει αρκετά το Android... Θέλουμε Aosp Rom!

 

τι ακριβως γιατι εχω το mx4 3 μηνες και δεν βλεπω κατι, μηπως ξερεις κατι παραπανω να μας πεις

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως γιατι εχω το mx4 3 μηνες και δεν βλεπω κατι, μηπως ξερεις κατι παραπανω να μας πεις

 

Φίλε μου γενικά είσαι ευχαριστημένος απ'την εμπειρία χρήσης του flyme? Είναι το μόνο που με προβληματίζει πριν προβώ σε παραγγελία (όταν το φέρουν) αφού άλλη επιλογή δεν έχουμε για ρομ στα meizu με mtk. Ή κάνω λάθος?

www.brightsideofficial.com
Link to comment
Share on other sites

ως performance ειναι χειροτερος ο qualcomm απο τον τωρινο mtk

 

τα μονα + του ειναι ισως η ελαφρως καλυτερη gpu και η ρετσινια των mtk σχετικα με το gps που μαλλον ειναι θεμα κακης υλοποιησησης κεραιων και οχι του ιδιου του soc

Και εμένα το GPS με απασχολεί δεν αμφισβητώ την mtk σε cpu & gpu performance.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γενικά είσαι ευχαριστημένος απ'την εμπειρία χρήσης του flyme? Είναι το μόνο που με προβληματίζει πριν προβώ σε παραγγελία (όταν το φέρουν) αφού άλλη επιλογή δεν έχουμε για ρομ στα meizu με mtk. Ή κάνω λάθος?

 

υπερευχαριστημενος φιλε μου, δεν βλεπω να με περιοριζει καπου η flyme, και δεν εχω αντιληφθει καποιο bug τουλαχιστον εμφανες, κανω τα παντα στο κινητο ευκολα και γρηγορα, τωρα αυτα ειναι και θεμα γουστου, παντως προβλημα λειτουργικο δεν υπαρχει, οσο για αλλες ρομ προς το παρον δεν γνωριζω κατι

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εμένα το GPS με απασχολεί δεν αμφισβητώ την mtk σε cpu & gpu performance.

 

οπως ειπε ο φιλος, κακη υλοποιηση κεραιας, στο mx4 με mtk παει τρενο το gps :)

Link to comment
Share on other sites

Razz46

Υπήρχαν κάποια μικρά bugs στην αρχή τίποτα το σοβαρό το μη επιλύσιμο !

 

Saleakos

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση - επιβεβαίωση

Edited by VaggD
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το GPS με απασχολεί δεν αμφισβητώ την mtk σε cpu & gpu performance.

 

Μυθος περί mtk και GPS. το coolpad f1 mtk δεν έχει; γιατί το GPS του παει σφαίρα;

Μην μπερδευετε την κακή υλοποίηση κεραίας GPS απο τον οποιο κατασκευαστή, με τον ιδιο τον δεκτη. Ξεμπερδεψτε τα πια αυτά τα δυο ώστε να κατηγορειτε αυτον που πρεπει.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το GPS με απασχολεί δεν αμφισβητώ την mtk σε cpu & gpu performance.

 

δεν ξερω για το Μ1 Νοte αλλα στο Mx4 εχω κλειδωμα θεσης πιο γρηγορα απο One+1,M8,G3.

αν αυτο σου λεει κατι...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και γω το θελω αλλα περιμενω.Ο ανταγωνισμος λογικα θα ξεφτυλισει σε λιγο τις τιμες.Εδω ολοκληρη xiaomi βγαζει και δευτερη εκδοση του redmi2 με 2 gb μολις ανακοινωθηκε το mini.Μην ξαφνιαστει κανεις αν σε λιγο δει και στο mini τετοια εκδοση.Ας τους αφησουμε να φαγωθουν προς οφελος μας
Link to comment
Share on other sites

Μυθος περί mtk και GPS. το coolpad f1 mtk δεν έχει; γιατί το GPS του παει σφαίρα;

Μην μπερδευετε την κακή υλοποίηση κεραίας GPS απο τον οποιο κατασκευαστή, με τον ιδιο τον δεκτη. Ξεμπερδεψτε τα πια αυτά τα δυο ώστε να κατηγορειτε αυτον που πρεπει.

 

 

δεν ξερω για το Μ1 Νοte αλλα στο Mx4 εχω κλειδωμα θεσης πιο γρηγορα απο One+1,M8,G3.

αν αυτο σου λεει κατι...

 

Δεν έχω εμπειρία από meizu και δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα από την στιγμή τόσα χρόνια είμαι ικανοποιημένος με το gps του s2.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wVUTxwS26fw

Link to comment
Share on other sites

το εχω παραγγειλει σε ασπρο γιατι μαλλον αυτο το χρωμα υπαρχει τωρα και θα μου ερθει λογικα την αλλη εβδομαδα.οποτε θα γραψω μερικα σχολια περι αυτου
Link to comment
Share on other sites

το εχω παραγγειλει σε ασπρο γιατι μαλλον αυτο το χρωμα υπαρχει τωρα και θα μου ερθει λογικα την αλλη εβδομαδα.οποτε θα γραψω μερικα σχολια περι αυτου

 

Καλορίζικο φίλε με DHL θα σου έρθει? αν μπορείς ένα βιντεάκι να το θαυμάσουμε και μεις :p

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οποίος παραλάβει περιμένουμε review εναγωνίως!

Τώρα για το flyme που λέτε, αν δε σου αρέσει το interface δε μπορείς να αλλάξεις launcher και να το φέρεις περισσότερο στα μέτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οποίος παραλάβει περιμένουμε review εναγωνίως!

Τώρα για το flyme που λέτε, αν δε σου αρέσει το interface δε μπορείς να αλλάξεις launcher και να το φέρεις περισσότερο στα μέτρα σου;

 

Nαι γίνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να παραγγείλω το mi note απο το vickmall αμεσα αλλά με τελωνέια τί κάνουμε? πρέπει να ζητησω να μου το στείλουν με απλό ταχδρομείο- gift-low price κλπ ή στέλνουν με τίποτα courier που έιναι επικύνδυνα για σταμάτημα στο τελωνέιο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να παραγγείλω το mi note απο το vickmall αμεσα αλλά με τελωνέια τί κάνουμε? πρέπει να ζητησω να μου το στείλουν με απλό ταχδρομείο- gift-low price κλπ ή στέλνουν με τίποτα courier που έιναι επικύνδυνα για σταμάτημα στο τελωνέιο?

Ευχαριστώ

 

με singpost συστημενο δωρεαν αποστολη,τα αλλα τα κανουν μονοι τους αλλα υπενθυμισε το

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...