Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πέρασα το TWRP. Όλα καλά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την βοήθεια.

 

Έχω πρόβλημα με τις επαφές όμως. Ενώ πατάω "Επαφές για προβολή" κσι επιλέγω να μου δείχνει μόνο τις επαφές που είναι αποθηκευμένες στο τηλέφωνο, βγαίνοντας από την λίστα επαφών και ξαναμπαίνοντας μου εμφανίζει όλες τις επαφές από την SIM, το τηλέφωνο, το gmail κλπ.

Πηγαίνοντας στο "Επαφές για προβολή" έχει επιλέξει μόνο του την επιλογή: Όλες οι επαφές.

Σαν να μην σώζεται αυτό που επιλέγω εγώ.

Έχω κάνει ένα σωρό reboots, έκανα wipe την dalvik cache αλλα τίποτα. Δεν διορθώνεται αυτό το πρόβλημα :(

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά πολυ καλό κινητο σε όλα, ακομη και στην διαρκεια μπαταρίας, ωστόσο νομιζω ότι το ηχείο έχει πρόβλημα, καθώς τραυλίζει και έχει χάσει την καθαρότητά του..

 

Πιστεύετε ότι είναι κάτι που μπορεί να λυθεί συστημικά, αλλίώς αν είναι θέμα hardware μπορείτε να προτείνετε καποια εναλλακτική, εκτός από το να μπλέξω με μεταφορές σε Κίνα?? (κατι διαβασα σε προηγούμενα σχόλια για Γερμανό και εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα..)

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποιοιν αλλο dialer.

Οπως exdialer

Ο dialer φταίει ή η εφαρμογή που αποθηκεύονται οι επαφές;

Και αν τέλος πάντων φταίει ο dialer δεν μπορεί να διορθωθεί;

Είναι γνωστό bug και το έχετε όλοι στις συσκευές σας;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις επαφές μου έχει σπάσει τα νεύρα...

Πείτε μου αν το έχετε κι άλλοι αυτό το πρόβλημα.

 

Επίσης το lockscreen με το big ben παραμετροποιείται από κάπου ή ακόμα καλύτερα μπορεί να διαγραφεί;

 

Και στο notification area αυτό το ασπροπράσινο με τους διακόπτες για wifi, bluetooth κλπ, μπορούμε κάπως να το ξηλώσουμε;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Κι άλλη ερώτηση... Το mac address της συσκευής σας αλλάζει σε κάθε reboot;

 

 

Το πρόβλημα με τις επαφές διορθώθηκε μετά από επαναφορά εργιοστασιακών ρυθμίσεων :clap:

Παραμένουν τα υπόλοιπα με πιο σημαντικό την αλλαγή του mac address σε κάθε reboot.

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα κ γω σήμερα σε μαυρο. Πολύ καλές αρχικές εντυπώσεις. Πολύ ομορφο και ψαρωτικό. 4 ερωτησεις:

1.Το παρήγγειλα από Ελλάδα εν γνώση μου πιο ακριβά επειδή το βιαζόμουν. Η Συσκευασία είχε Ελληνική ταινία ασφαλέιας αλλά δεν περιειχε την πλαστική προστατευτική θήκη ούτε ακουστικά. Για τ ακουστικά οκ διαβασα πως δεν εχουν όλα, αλλα με την πλαστική θήκη τι συνέβη? Να το κάνω θέμα ή οχι?

2. Πως θα καταλάβω αν είναι root ή οχι? Δεν έχω ινερνετ εδω που βρίσκομαι για να δω αν κατεβάσει ενημερώσεις

3. Εχει την v01. και διάβασα πως όσοι παρέλαβαν ειχε την 02. Αυτο σημαίνει πως είναι από τα πρώτα που εγιναν παραγωγή.Σημαίνει κατι αυτό?

4. Θα σχοληθώ περισσότερο μαζι του το βραδυ αλλά αρχικά πως μπορώ να προσθέσω κ αλλες αρχικές οθόνες μπροστά? Εχει μόνο μία

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ίντερνετ πως να δεις αν είναι ρουτ? Θέλεις το root checker.

Για τη v01 δεν το έχω ακούσει, και εγώ για v02 ξέρω.

Περισσότερες αρχικές οθόνες θα προστεθούν μόνες τους αν προσθέσεις εφαρμογές (και μόνο προς τα δεξιά) ή συρεις προς τα δεξιά, μετά όμως μπορείς να ορίσεις ποια από αυτές θα είναι η home screen.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Υπάρχει fix για όσους θέλουν να μην αλλάζει το mac address της συσκευής με κάθε reboot.

 

Το έκανα και λειτουργεί μια χαρά.

Γράφω εδώ τον οδηγό για όποιον άλλο θέλει να το κάνει...

 

1. Download this, extract and copy to the SD on your phone

2. Install a root file browser app such as ES File Explorer

3. MAKE SURE root browsing privileges are enabled in the app. Some root file browsers will have it enabled by default, others such as ES File Explorer require you to go into settings and enable

4. Navigate to \data\nvram\APCFG\APRDEBed

5. Rename the file WIFI to WIFI.ori. NOTE: Also copy this to your SD. One person has reported losing the backups upon reboot.

6. Rename WIFI_CUSTOM to WIFI_CUSTOM.ori. NOTE: Also copy this to your SD.

7. Copy the previously downloaded and extracted files to \data\nvram\APCFG\APRDEBed

8. Reset the phone

 

You're done. Your MAC address is now fixed. To go back to spoofy style, follow the procedure in reverse by renaming the WIFI and WIFI_CUSTOM to something else and renaming WIFI.ori and WIFI_CUSTOM.ori back to their original names.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το παρέλαβα κ γω σήμερα σε μαυρο. Πολύ καλές αρχικές εντυπώσεις. Πολύ ομορφο και ψαρωτικό. 4 ερωτησεις:

1.Το παρήγγειλα από Ελλάδα εν γνώση μου πιο ακριβά επειδή το βιαζόμουν. Η Συσκευασία είχε Ελληνική ταινία ασφαλέιας αλλά δεν περιειχε την πλαστική προστατευτική θήκη ούτε ακουστικά. Για τ ακουστικά οκ διαβασα πως δεν εχουν όλα, αλλα με την πλαστική θήκη τι συνέβη? Να το κάνω θέμα ή οχι?

2. Πως θα καταλάβω αν είναι root ή οχι? Δεν έχω ινερνετ εδω που βρίσκομαι για να δω αν κατεβάσει ενημερώσεις

3. Εχει την v01. και διάβασα πως όσοι παρέλαβαν ειχε την 02. Αυτο σημαίνει πως είναι από τα πρώτα που εγιναν παραγωγή.Σημαίνει κατι αυτό?

4. Θα σχοληθώ περισσότερο μαζι του το βραδυ αλλά αρχικά πως μπορώ να προσθέσω κ αλλες αρχικές οθόνες μπροστά? Εχει μόνο μία

 

1. Μπα δεν αξίζει να το κάνεις θέμα. 2-3 ευρώ έχει μια πλαστική θήκη σαν αυτή που δίνουν τα κινέζικα καταστήματα.

2. Χωρίς internet δύσκολο να δεις αν είναι root. Έχει εγκατεστημένο το SuperSU μήπως;

3. Όχι δεν σημαίνει κάτι. Ίσως να είναι από τις πρώτες πρώτες συσκευές αλλά δεν λέει κάτι αυτό. Όταν βρεις internet μπορείς να το αναβαθμίσεις.

4. Βρες internet, συνδέσου στο Google Play, εγκατέστησε κάποιον άλλο launcher και βάλε μετά όσες αρχικές οθόνες θέλεις :)

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους φίλους κατόχους οτι το λογότυπο απο πίσω είναι κολλημένο πάνω στο κάλυμα!!

Το έμαθα αφού αφόρασα το αυτοκόλλητο "πατάκι" για να το βάλω στο αυτοκίνητο. Όταν έβαλα το κινητό επάνω, μετά βγάζοντάς το έμεινα ...χωρίς λογότυπο!!! :blink:

Είναι πραγματικά πάρα πολύ κολλητικά αλλά δε το περίμενα τόσο, το καλό είναι οτι τα γράμματα είναι χωνευτά στο καπάκι και τα ζούλιξα πάλι μέσα αλλά...για πόσο??? :p

 

Προσοχή λοιπόν με μαραφετάκι αυτού του είδους!!

http://www.gearbest.com/car-decorations/pp_3512.html

Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανένα κουπονάκι για gearbest?

το είδε μια κοπέλα και ζήλεψε :O

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανένα κουπονάκι για gearbest?

το είδε μια κοπέλα και ζήλεψε :O

Με κουπόνι S200HF βγαίνει στα $96.59 στο GearBest. Προχθες το είχα δει και με το που είδα το post σου τώρα το θυμήθηκα! :)

Link to comment
Share on other sites

Με τις εξυπνάδες μου μάλλον το μπρίκαρα το κινητό.

Έχετε βρει κάποιο unbrick guide μήπως;

Γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα...

 

 

Άκυρο... Βρήκα ένα TWRP backup που είχα κάνει χθες και το είχα αποθηκεύσει στον υπολογιστή. Το είχα ξεχάσει.

Το περνάω τώρα. Μάλλον την γλύτωσα...

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανένα κουπονάκι για gearbest?

το είδε μια κοπέλα και ζήλεψε :O

 

Παρε της το σε λευκό, ειναι υπεροχο και φινετσατο για γυναικα!! Δένει ιδανικά με την ασημογραμμή..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ όλα καλά με το backup. Την σκαπούλαρα για σήμερα :)

 

Τρόπος να φύγει το λευκοπράσινο πλαίσιο από την notification bar υπάρχει;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ όλα καλά με το backup. Την σκαπούλαρα για σήμερα :)

[off-topic]

 

http://www.funny.com/cgi-bin/WebObjects/Funny.woa/wa/funny?fn=C2SS

 

[/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

 

Χαχαχαχαχαχα!!! Πάρα πολύ καλό :)

Κάπως έτσι την γλύτωσα κι εγώ. Γιατί έσωσα ;)

 

 

Το πρόβλημα με τις επαφές δυστυχώς επανήλθε.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το τηλεφωνο δεν είχε τίποτα μέσα. Οι επαφές λειτουργούσαν σωστά.

Ε με το που πέρασα το google account για να συνδεθώ στο Google Play το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε.

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου επιβεβαιώσει οτι έχει το ίδιο πρόβλημα με τις επαφές;

Φοβάμαι πως κάτι φταίει με τον συγχρονισμό των επαφών στο gmail και το παθαίνει αυτό.

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

μόλις παρέλαβα ένα s200. Αρχικά έχανε συνεχώς reboot στο logo. Τώρα ξεκινάει, δουλεύει για λίγο και μετά ξανά reboot. Καμιά ιδέα? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...