Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη η θηκη φαινεται πολυ ωραια αλλα κανει για το s200?

Εχει κανει κανεις update στη v08 να μας πει τι λεει?επισης τι παιζει με την μπαταρια?οταν εχεις ανοιχτο wifi κ σερφαρεις στο ιντερνετ η μπαταρια πεφτει 1%/λεπτο.Τραγικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σκέφτηκα αυτό αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει το βάρος μετά το αυτοκόλλητο.

 

Δες λίγο αυτήν http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Luxury-for-Cubot-S200-case-PU-Leather-Flip-Stand-Universal-Case-with-view-window/32264104458.html

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Αυτη είναι η έννοια της προστασίας.. Αλλά και πολυ μπιφτεκοειδης, ειδικα σε καφε ειναι ταμάμ :D

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δες με κανέναν task manager αν υπάρχουν πράγματα που εμφανίζονται να τρέχουν συνέχεια (άσχετα με το αν εσύ δεν επιχειρείς να τα ξεκινήσεις, ή τα σταματάς και αυτά έπειτα από λίγο επανέρχονται). Αν υπάρχουν, η πιο εύκολη λύση για να... μαζευτούν είναι κανένα Greenify, ή (σε πιο low level - αλλά με προσοχή στη χρήση) κανένα Autostarts ή παρόμοιο.

Δοκίμασε και κανένα Wakelock Detector, να δείς μήπως υπάρχουν wakelocks από... κακομαθημένες εφαρμογές, που δεν αφήνουν το τηλέφωνο να μπει σε deep sleep...

 

λοιπον. εγκατέστησα το Greenify οπως ειπε ο w2o4ts για να δω μηπως και γινει κατι με την μεγαλη καταναλωση που ειχα. οταν τελειωσε η εγκατασταση και η απενεργοποιηση καποιων εφαρμογων που ετρεχαν στο παρασκήνιο - κατι το οποιο δεν το εβλεπα - η μπαταρια ηταν στο 75% και μολις 1 ωρα μετα απο την πληρη φορτηση. τωρα ειμαι στο 38% και 27 ωρες μετα και οπως βλεπω κραταει ακομα καλα. συνεχιζω να τρεχω ολα αυτα που ηθελα, δηλαδη συνεχεια ανοιχτω το 3G, skype, viber, voip εφαρμογη και τα εχω δουλεψει αρκετα απο εχτες, απο το 75% δηλαδη μεχρι τωρα. οι εφαρμογες που εκανα αδρανοποιηση ηταν κατι εντελως αθώες εφαρμογες του τυπου 2ος και 3ος browser που ειχα κατεβασει και δεν ετρεχα (dolphin), μια εφαρμογη για ftp αρχεια και κατι τετοια τα οποια ουτε που μου πηγαινε το μυαλο.

 

θα το παρακολουθησω κι αλλο κυριως μετα την επομενη φορτηση οπου αυτες οι συνθηκες θα ισχυουν απο το 100% της μπαταριας, αλλα νομιζω σε τρομερα μεγαλο βαθμο το προβλημα ηταν οι εφαρμογες που ετρεχαν στο παρασκήνιο χωρις ουσιαστικο λογο.

 

w2o4ts ευχαριστω και επι της ευκαιριας θελω να σε ρωτησω κατι, εαν εντο μεταξυ δεν το βρω. η εφαρμογη μας αδρανοποιει καποιες εφαρμογες που δεν χρειαζεται να τρεχουν. εαν εμεις εντο μεταξυ κανουμε χρηση μιας απο αυτες, μετα θα μπει αυτοματα παλι σε αδρανοποιηση η θα πρεπει να το κανουμε αλι εμεις χειροκινητα μεσο του Greenify παλι ?

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,

 

Απο προχθες παρατηρω ότι το ηχειο έχει αδυνατισει καπως, ενώ όταν παιζω βιντεο από youtube ή και μέσω sites, ακούγεται "βραχνα"...Γνωρίζει κανεις πως αντιμετωπίζεται αυτό ή αν αφορά καποια ρύθμιση κλπ??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επίσης λένε και το Disable Service είναι καλό και θα το βάλω για μερικές εφαρμογές της google που όλο τρέχουν...
Link to comment
Share on other sites

Όσο το σκαλίζω όλο και κάτι....προβλήματικό βρίσκω. Δεν έχω ΟΤG καλώδιο, αλλά αγόρασα ενα μαραφέτι για να το κάνω remote control και δε το έβλεπε καθόλου όταν το έβαζα στο usb...

http://www.ebay.co.uk/itm/Universal-IR-Wireless-Infrared-Remote-Controller-for-OTG-Android-Phone-Black-NEW/361088095892?_trksid=p3693.c100102.m2452&_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140212121249%26meid%3D07352275fe9f4741a9bde883eb1359c0%26pid%3D100102%26

 

Αρχίζω!!

Κατεβάζω ΟΤG troubleshooter ...δε βοηθάει, unistall :(

Κατεβάζω USB OTG helper [root] ...δε βοηθάει, unistall :(

Κατεβάζω USB Host Check ...κάνει ελέγχους!! βρίσκει τα 2/2 απενεργοποιημένα! Καταφέρνει να ενεργοποιήσει το 1 αλλά όχι το άλλο..κάνω restart το τηλέφωνο...τα ίδια. Το κάνω unistall :(

Κατεβάζω OTG? ...αυτό είναι μόνο για έλεγχο...με κάποιο μαγικό τρόπο, ενεργοποιεί το κομμάτι που δε μπορούσε το USB Host Check!!! Το μαραφετάκι αναγνωρίζεται άμεσα και το remote δουλεύει (με ZaZaRemote)!!! :wacko:

 

Θα αρχίζω να κατεβάζω προγράμματα για gps μήπως και το καταφέρω να δουλέψει με τον ίδιο τρόπο!!! :blink:

 

(Να αναφέρω ότι το KIWIK remote ΔΕ δουλεύει στο κινητό μας λόγο ασυμβατότητας της ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ, οπότε μη το πάρετε http://www.tinydeal.com/kiwik-cellphone-infrared-remote-control-for-ac-tv-amplifier-p-135948.html παρατηρώ ότι το ZaZaRemote το αναγνωρίζει αλλά δε μπορεί να το χρησιμοποιήσει...μήπως να αρχίσω πάλι τα test ή να φταίει το πρωτόκολλο στα 3.5mm???)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξεκάθαρα για άλλο κινητό, ρίξε μια κακή κριτική και ζήτα λεφτά πίσω!

Στο δικο μου πάντως το kiwik μια χαρά παιζει. V08 root.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου πάντως το kiwik μια χαρά παιζει. V08 root.

 

??? Η εφαρμογή λέει οτι δεν είναι συμβατή με την συσκευή μου!! Ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείς?

Το δικό μου είναι λίγο στον κόσμο του απ'ότι κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα.Σημερα δοκιμασα το GPS,το οποιο βρηκε 12 δορυφορους και κλειδωσε τους 8 σε δευτερολεπτα.Εντυπωσιαστηκα δεν το κρυβω.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα.Σημερα δοκιμασα το GPS,το οποιο βρηκε 12 δορυφορους και κλειδωσε τους 8 σε δευτερολεπτα.Εντυπωσιαστηκα δεν το κρυβω.

 

Τέτοια μου λέτε για να τραβάω τα μαλλιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια μου λέτε για να τραβάω τα μαλλιά μου!!!

Το πόσους δορυφόρους ισχυρίζονται τα κάθε λογής προγράμματα ότι κλειδώνει, ελάχιστη σημασία έχει...

Επί τω έργω μόνο (πλοήγηση) φαίνεται τί ψάρια πιάνει... και δυστυχώς εκεί δεν ενθουσιάζει με την απόδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσους δορυφόρους ισχυρίζονται τα κάθε λογής προγράμματα ότι κλειδώνει, ελάχιστη σημασία έχει...

Επί τω έργω μόνο (πλοήγηση) φαίνεται τί ψάρια πιάνει... και δυστυχώς εκεί δεν ενθουσιάζει με την απόδοσή του.

 

Αυτό προφανώς ισχύει για το δικό σου κινητό γιατί στο δικό μου το gps δουλεύει κάτι παραπάνω από καλά

Πιθανόν σε κάποια να υπάρχει αστοχία υλικών(ευτυχώς όχι στο δικό μου)

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προφανώς ισχύει για το δικό σου κινητό γιατί στο δικό μου το gps δουλεύει κάτι παραπάνω από καλά

Πιθανόν σε κάποια να υπάρχει αστοχία υλικών(ευτυχώς όχι στο δικό μου)

Προφανώς για το δικό μου μιλάω και άλλα 2 φίλων.

Και μερικών ακόμη που το έχουν αναφέρει εδώ στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

w2o4ts ευχαριστω και επι της ευκαιριας θελω να σε ρωτησω κατι, εαν εντο μεταξυ δεν το βρω. η εφαρμογη μας αδρανοποιει καποιες εφαρμογες που δεν χρειαζεται να τρεχουν. εαν εμεις εντο μεταξυ κανουμε χρηση μιας απο αυτες, μετα θα μπει αυτοματα παλι σε αδρανοποιηση η θα πρεπει να το κανουμε αλι εμεις χειροκινητα μεσο του Greenify παλι ?

 

Αυτοματα γινεται το hibernation

Από όσο ξέρω για το Greenify (γιατί το έχω δει μόνο σε φίλους - ο ίδιος χρησιμοποιώ το Autostarts) το κάνει αυτόματα, όπως λέει ο kosmasgr και επίσης αν είσαι root, το κάνει εντελώς μόνο του κάθε φορά που σβήνεις την οθόνη (ανάλογα με τις επιλογές, κάποια τα κλείνει κατευθείαν και κάποια λίγη ώρα μετά, μάλλον για την περίπτωση που τα ξαναχρειαστείς σύντομα). Αν δεν είσαι root -με βάση πάντα τα όσα έχω καταλάβει- σου δίνει ένα widget με το οποίο μπορείς να σβήνεις την οθόνη και να βάζεις τη συσκευή για... ύπνο, εκκινώντας παράλληλα το κλείσιμο των διαφόρων εφαρμογών.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν χωρίς root μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε εφαρμογές συστήματος ή όχι (σε όσα τηλέφωνα το έχω δει, ήταν rooted...), αλλά εν πάση περιπτώσει αν μπορείς, χρησιμοποίησέ το και εκεί (ενδέχεται αυτό να απαιτεί εκτός από root και την ύπαρξη του Xposed Framework, αλλά δεν είμαι σίγουρος...)

Για παράδειγμα το Google Maps έχει τη... μανία να ανοίγει μόνο του και να μένει μόνιμα ανοιχτό, και καταναλώνει πάρα πολλούς πόρους, τόσο από μνήμη, όσο και από μπαταρία! Προσωπικά θα έβαζα για... ύπνο και πράγματα όπως το Play Store (αν μπορεί να γίνει, όπως έγραψα...).

Αυτά που δεν είναι σκόπιμο να κλείνει το Greenify είναι εφαρμογές που περιμένουν να δεχτούν μηνύματα, όπως π.χ. το Facebook ή το mail (αν έχεις επιλέξει να λαμβάνεις push notifications για νέα μηνύματα). Αν τα κλείσει, δε θα μπορούν να δεχτούν μηνύματα, μέχρι να επιλέξεις ο ίδιος να ανοίξεις τη σχετική εφαρμογή.

Όλα τα παραπάνω με κάποια επιφύλαξη, γιατί δεν είμαι ακριβώς και... ειδικός στη συγκεκριμένη εφαρμογή, όπως θα κατάλαβες :)

 

 

ΥΓ: Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τέτοιου είδους συζητήσεις θα έχουν κάποιο δικό τους νήμα στο forum (πράγμα που μάλλον θα κάνει αυτά που λέμε τώρα εδώ λίγο... off topic), απλά δεν είμαι σίγουρος πού είναι αυτό!

Αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικά, θα ήταν γενικότερα χρήσιμο!

 

 

Αυτό προφανώς ισχύει για το δικό σου κινητό γιατί στο δικό μου το gps δουλεύει κάτι παραπάνω από καλά

Πιθανόν σε κάποια να υπάρχει αστοχία υλικών(ευτυχώς όχι στο δικό μου)

 

Προφανώς για το δικό μου μιλάω και άλλα 2 φίλων.

Και μερικών ακόμη που το έχουν αναφέρει εδώ στο νήμα.

Δυστυχώς αυτό είναι ένα... έργο που έχουμε ξαναδεί με κινέζικα από διάφορες μάρκες. Για παράδειγμα το Jiayu G3S μου έχει -με μεγάλη διαφορά- το χειρότερο GPS ανάμεσα σε 3-4 που έχουν περάσει από φίλους και γνωστούς (για την ακρίβεια είναι πρακτικά άχρηστο για πλοήγηση, ενώ στις άλλες όμοιες συσκευές τα GPS είναι αρκετά αξιοπρεπή!)

Θυμάμαι μάλιστα να διαβάζω (πριν από αρκετούς μήνες, δυστυχώς, οπότε δε θυμάμαι το πού ή πολλές λεπτομέρειες) κάποιον που σχολίαζε σε ένα ξένο forum ότι αφού είχε απελπιστεί από το GPS του κινητού του και τα διάφορα (software) fixes δεν είχαν αποδώσει, είχε λύσει το τηλέφωνο και την κεραία του GPS (πιάνανε τα χέρια του προφανώς...), καθαρίσει με... μπατονέτα και διαλυτικό κεραία, επαφές κλπ και ξανασυναρμολογήσει μετά.

Ω του θαύματος, έγινε... άλλο GPS! Σχολίαζε δε ότι προφανώς οφείλεται στη συναρμολόγηση από τους Κινέζους με το χέρι και τον πλημμελή έλεγχο ποιότητος, με κακοκουμπωμένες επαφές, σκόνη ή και λίπος από τα δάχτυλα στις επαφές κλπ...

Ενδιαφέροντα βέβαια όλα αυτά, θα μου πείτε, αλλά δεν είναι ακριβώς και λύση για τον πολύ κόσμο...

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

w2o4ts, στο AutoStart, μολις ανοιγει, στο πεδιο aplication add θα βαλουμε τις εφαρμογες που θελουμε να κλεινουν μετα απο καποιοα sec H θα πρεπει να κανουμε add τις εφαρμογες που δεν θελουμε να κλεινουν ?
Link to comment
Share on other sites

w2o4ts, στο AutoStart, μολις ανοιγει, στο πεδιο aplication add θα βαλουμε τις εφαρμογες που θελουμε να κλεινουν μετα απο καποιοα sec H θα πρεπει να κανουμε add τις εφαρμογες που δεν θελουμε να κλεινουν ?

Καλημέρα. Μιλάω για το Autostarts (έχει βεβαίως και άλλες εφαρμογές που κάνουν την ίδια ή παρόμοια δουλειά), που επιτρέπει να να ελέγξεις ανά εφαρμογή και ανά τύπο event ποια events επιτρέπεται να ξεκινούν ποιες εφαρμογές (και κατ' επέκταση πότε τελικά θέλεις να επιτραπεί σε μια εφαρμογή να ξεκινήσει "μόνη της").

Απαιτεί root acccess και πολύ προσεκτική χρήση, καθώς είναι εύκολο να κλείσεις κάτι που δεν πρέπει (και που δεν... το πιάνει καν το μάτι σου εκείνη τη στιγμή - την έχω πατήσει αρκετές φορές :p) και να αχρηστεύσεις κάποια βασική λειτουργία της συσκευής - ακόμα και να μην μπορεί να εκκινήσει.

Γι' αυτό συστήνω σαν πιο ασφαλές και εύκολο στη χρήση το Greenify (με το οποίο όμως, όπως θα κατάλαβες, δεν έχω παίξει αρκετά για να μπορώ να δώσω και πολύ λεπτομερείς συμβουλές...)

 

Edit: Λοιπόν, δανειζόμενος για λίγο ένα S200, βλέπω τώρα τι εννοούσες...

Βλέπω ότι έχει κάτω από τα Settings->Security ένα Auto-start Management (και ένα επίσης πολύ χρήσιμο App Permissions!).

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, στο Auto-start Management (φαίνεται να) δηλώνεις σε ποιες εφαρμογές επιτρέπεις να ξεκινήσουν αυτόματα, με το boot της συσκευής (αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που να το έχει χρησιμοποιήσει).

Από εδώ λοιπόν μπορείς να "βγάλεις" εφαρμογές που δεν έχουν ιδιαίτερο λόγο να τρέχουν από μόνες τους και ενδιαφέρεσαι μόνο να τις ξεκινάς ο ίδιος όποτε τις χρειάζεσαι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι τόσο "έξυπνο" (και απλώς κρύβει αυτήν την πολυπλοκότητα από το χρήστη) ώστε αν του πεις να μην ξεκινάει αυτόματα μια εφαρμογή, αυτό περιλαμβάνει και την εκκίνηση της εφαρμογής από διάφορα events, όπως π.χ. αλλαγή κατάστασης δικτύου, σύνδεση/αποσύνδεση τροφοδοσίας, αλλαγή ώρας/locale κλπ...

Αν το κάνει, τότε είναι *πολύ* καλό!

Ας μας πει κάποιος που να το έχει δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα ηθελα να πω οτι το Autostarts που δουλευεις εσυ ειναι επι πληρωμη και οχι free. σωστα ?

για τα υπολοιπα θα τα κοιταξω και θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζει κανείς θέμα με το ηχείο??

Βάζω να παίξει βιντεο και ακουγεται βραχνα και καπως υποτονικά....

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες σελίδες είδα να έχουν και άλλοι προβλήματα με το ηχείο... ή μήπως ήταν με το ακουστικό; Ή και με τα δύο...;

Υπάρχει περίπτωση, λέτε, να υπάρχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα με κάποιο απ' αυτά - π.χ. "εύθραυστες" κολλήσεις ή κάτι παρόμοιο...;

Link to comment
Share on other sites

Εγω καλα καλα δεν έχω καταλάβει που εστιάζεται το πρόβλημα (ηχείο ή ακουστικό)..Ενω ακούω μια χαρά οταν μιλαώ σε κλήσεις..οταν θελω να παρακολουθήσω βιντεο υπάρχει θέμα, όπως και στο ξυπνητηρι..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς τα ηχεία του δεν είναι και ότι ποιοτικότερα σε κινητό (Το μεν ακουστικό δεν έχει σωστό μπάσο/βάθος/καθαρότητα, ενώ το ηχείο χάνει σε υψηλή ένταση). Έχω την εντύπωση ότι επειδή το ηχείο είναι και πολύ δυνατό στην μέγιστη ένταση, με συχνή χρήση δημιουργείται πρόβλημα και πιθανώς σε αυτό να οφείλονται και τα "καμμένα" ηχεία.

 

Το θέμα που παρατήρησα είναι ότι σε χρήση data μέσω δικτύου, αν χαθεί το σήμα και επανέλθει τότε τα δεδομένα μπλοκάρουν και θέλει να τα κλείσεις και τα ξανά ανοίξεις για να λειτουργήσουν. Χθες που το φόρτισα παρατήρησα ότι η παροχή προς την μπαταρία σταμάτησε μετά από περίπου 25 λεπτά αφότου η ένδειξη του κινητού έγραψε 100%. Συνεπώς χρειάζεται περισσότερος χρόνος από ότι το κινητό αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που παρατήρησα είναι ότι σε χρήση data μέσω δικτύου, αν χαθεί το σήμα και επανέλθει τότε τα δεδομένα μπλοκάρουν και θέλει να τα κλείσεις και τα ξανά ανοίξεις για να λειτουργήσουν.

Tο έχω παρατηρήσει και γώ αλλά δε συμβαίνει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Tο έχω παρατηρήσει και γώ αλλά δε συμβαίνει πάντα.

Και σε μένα το ίδιο. Άλλες φορές θέλει ξανα κλείσιμο και άνοιγμα σε άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει καποιος τον dolphin?

ειναι η μοναδικη εφαρμογη που κολλαει στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...