Jump to content

Xiaomi Mi band


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι ενώ τις 2-3 πρώτες φορτίσεις τις έκανα από τη usb του υπολογιστή, τις επόμενες τις έκανα από φορτιστή κινητού. Θα δοκιμάσω (σε 2-3 μέρες που θα ξαναχρειαστεί φόρτιση!) να το βάλω στο pc.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 724
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα κόλλησε για πρώτη φορά. Ενώ το πρωί το κινητό είδε κανονικά το band, μετά από κάποιες ώρες δεν μπορούσε με τίποτα να συγχρονίσει. Όσες φορές προσπάθησα δεν.. Ούτε η επανεκκίνηση του κινητού βοήθησε. Τώρα το βράδυ που έπιασα το στόχο και δονήθηκε το band, το κινητό κατάφερε και έκανε συγχρονισμό.

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά το έχω σαν έμπιστη συσκευή για να μη βάζω το pattern όταν κρατάω εγώ το κινητό και όλη τη μέρα με το που έσβηνε η οθόνη έπρεπε να το ξεκλειδώσω κανονικά με το pattern. Θα πείτε γιατί δεν το έβγαλα, αλλά η βαρεμάρα είναι ανίκητη. :p

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα! Εχει κανεις εμπειρία με το mi band σε iPhone 6 Plus; Γιατί ένα xiaomi home security suite που έχω, η εφαρμογή στο iOS δεν εχει τόσες λειτουργίες όπως στα android
bb pin 2564C061
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Από Ελλάδα το πήρα... Μόλις το έβγαλα από το κουτί έκανε κάτι στραβά, αλλά μετά την φόρτιση (πρίζα) έστρωσε. Με την app του playS το έχω. Μια χαρά είναι.

Έχω μια ερώτηση μόνο, γιατί μου εμφανίζει ΜΌΝΟ λευκά leds;

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα (νομίζω σε περιγραφή εφαρμογής στο Play store) πως βγαίνει μια έκδοση που έχει μόνο λευκά leds.

 

Το έψαξα αυτό που λες.

Λέει πως είναι η πιο καινούργια έκδοση. Θα δούμε...

Κι άλλη ερώτηση!

Ενώ ήμουν στο κρεβάτι, αφού ξύπνησα, άρχισε να δονητε επί 5 φορές ανά πέντε λεπτά περίπου... Αυτό το έκανε επειδή ξύπνησα; και μου έλεγε επί τις ουσίας "ξύπνα"? Ή έφαγε κανα κόλλημα?

Μόλις σηκώθηκα πάντως σταμάτησε να το κάνει...

Πως στο καλό καταλαβαίνει ποτέ είμαι ξαπλωμένος ώστε να μετράει τον ύπνο, δεν καταλαβαίνω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εν το μεταξύ. Όταν το κοιτάω όταν κάθομαι ή στέκομαι όρθιος δεν μου δείχνει πόσο έχω φτάσει το όριο των βηματων. Μονάχα όταν βρίσκομαι σε κίνηση και το κοιτάξω μου δείχνει. Αυτοί οι Κινέζοι είναι σαν τους γαλατεσ... Τρελοί!!! Ωραία εντύπωση έχω μέχρι στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα αυτό που λες.

Ενώ ήμουν στο κρεβάτι, αφού ξύπνησα, άρχισε να δονητε επί 5 φορές ανά πέντε λεπτά περίπου... Αυτό το έκανε επειδή ξύπνησα; και μου έλεγε επί τις ουσίας "ξύπνα"? Ή έφαγε κανα κόλλημα?

Μόλις σηκώθηκα πάντως σταμάτησε να το κάνει...

Πως στο καλό καταλαβαίνει ποτέ είμαι ξαπλωμένος ώστε να μετράει τον ύπνο, δεν καταλαβαίνω...

Λογικά έχεις βάλει ξυπνητήρι την ώρα περίπου που ξύπνησες και γι' αυτό δονούσε (για να σε ξυπνήσει). Μόλις σηκώθηκες (έχει accelerometer) σταμάτησε να δονάει. Αν πιέσεις την οθόνη (συνήθως) σταματάει να δονάει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις βάλει ξυπνητήρι την ώρα περίπου που ξύπνησες και γι' αυτό δονούσε (για να σε ξυπνήσει). Μόλις σηκώθηκες (έχει accelerometer) σταμάτησε να δονάει. Αν πιέσεις την οθόνη (συνήθως) σταματάει να δονάει πάντως.

 

Μάλλον ναι. Πάντως η δόνηση όσων αφορά το ξύπνημα μόνο αστεία είναι... Δεν θα ξυπνουσα ούτε σε δέκα μέρες αν περίμενα αυτό... Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Έχει λειτουργία snooze το mi band. Δηλαδή θα χτυπάει ανά κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να σηκωθείς από το κρεβάτι. Αν θες να σταματήσει, την στιγμή που δονείται το χτυπάς ελαφρά με το δάχτυλο σου (όπως και την πρώτη φορά που το έκανες pair με το app) και σταματάει μια και καλή.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το έχεις αρκετά σφιχτά στον καρπό; Εγώ με την δόνηση μια χαρά ξυπνάω.

 

Το είχα άλλα είδα πως μου άφηνε σημάδι οπότε το χαλάρωσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει λειτουργία snooze το mi band. Δηλαδή θα χτυπάει ανά κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να σηκωθείς από το κρεβάτι. Αν θες να σταματήσει, την στιγμή που δονείται το χτυπάς ελαφρά με το δάχτυλο σου (όπως και την πρώτη φορά που το έκανες pair με το app) και σταματάει μια και καλή.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα για δύο μήνες, τον τελευταίο καιρό δεν συνδέεται δεν κάνει τίποτα. Τελείως νεκρό. Δοκίμασα διάφορα κόλπα που διάβασα αλλά τίποτα. Το φορτιζα κυρίως με τον φορτιστή του κινητού αυτό υποψιάζομαι ότι φταίει. Κάποια ιδέα κάποιος για να το αναστησω;
Link to comment
Share on other sites

Το είχα για δύο μήνες, τον τελευταίο καιρό δεν συνδέεται δεν κάνει τίποτα. Τελείως νεκρό. Δοκίμασα διάφορα κόλπα που διάβασα αλλά τίποτα. Το φορτιζα κυρίως με τον φορτιστή του κινητού αυτό υποψιάζομαι ότι φταίει. Κάποια ιδέα κάποιος για να το αναστησω;

 

Υποψιάζομαι ότι έχει κακής ποιότητας μπαταρία μέσα. Άντε να το έχω φορτίσει το πολύ 8 φορές με τον δικό του φορτιστή από USB και ενώ στην αρχή έβγαζε 2 μήνες τελευταία πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία του. Το φόρτισα προχτές (και το άφησα και παραπάνω στην φόρτιση από το 100%) και σήμερα είναι στο 80% ενώ χτες το φόρεσα μόνο τη μισή μέρα και μόνο με δόνηση ενός ξυπνητηριού.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα για δύο μήνες, τον τελευταίο καιρό δεν συνδέεται δεν κάνει τίποτα. Τελείως νεκρό. Δοκίμασα διάφορα κόλπα που διάβασα αλλά τίποτα. Το φορτιζα κυρίως με τον φορτιστή του κινητού αυτό υποψιάζομαι ότι φταίει. Κάποια ιδέα κάποιος για να το αναστησω;

 

Υποψιάζομαι ότι έχει κακής ποιότητας μπαταρία μέσα. Άντε να το έχω φορτίσει το πολύ 8 φορές με τον δικό του φορτιστή από USB και ενώ στην αρχή έβγαζε 2 μήνες τελευταία πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία του. Το φόρτισα προχτές (και το άφησα και παραπάνω στην φόρτιση από το 100%) και σήμερα είναι στο 80% ενώ χτες το φόρεσα μόνο τη μισή μέρα και μόνο με δόνηση ενός ξυπνητηριού.

Και εγώ εδώ μια από τα ίδια, η μπαταρία κρατάει μια μέρα και αν, είναι ουσιαστικά άχρηστο. Επίσης δεν είδα και βελτίωση μετά από αναβάθμιση που ήρθε. Μάλλον πέσαμε σε ελαττωματικες παρτίδες, εκτός και αν συμβαίνει σε παρά πολλούς το πρόβλημα με τη διάρκεια μπαταρίας, οπότε είναι γενικό.

 

Έχω ανεβάσει εδώ το νέο update της official εφαρμογής σε version 1.7.112 που μου ήρθε από το market της huawei πριν λίγες μέρες για όποιον ενδιαφέρεται να το αναβαθμίσει.

https://mega.nz/#!vMhFkahI!7GMvSqNrYdJu9WSatuz8kOkhOEx2TI29E7oXoc_N0TI

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παίδες;

Πια έκδοση του mi band έχετε;

Αυτή με τα πολύχρωμα leds ή με τα λευκά μονάχα;

Εγώ παρέλαβα την καινούργια με τα λευκά μόνο και η μπαταρία είναι μια χαρά ακόμα, αν και δεν το έχω πολύ καιρό ακόμα!!!

Πάντως έχω ακούσει πολλά αρνητικά όσων αφορά την πολύχρωμη έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες;

Πια έκδοση του mi band έχετε;

Αυτή με τα πολύχρωμα leds ή με τα λευκά μονάχα;

Εγώ παρέλαβα την καινούργια με τα λευκά μόνο και η μπαταρία είναι μια χαρά ακόμα, αν και δεν το έχω πολύ καιρό ακόμα!!!

Πάντως έχω ακούσει πολλά αρνητικά όσων αφορά την πολύχρωμη έκδοση...

 

Πόσο καιρό το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

έχω την πολύχρωμη εδώ και κάνα χρόνο και δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα.

η μπαταρία κρατάει ακόμη 1 μήνα

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ειναι εντελως λαχειο ποσο καλα θα δουλεψει και για ποσο καιρο θα δουλεψει σωστα.

εμενα μου ηρθε καινουργιο σε αντικατασταση καποιου που σταματησε εντελως να λειτουργει.

 

σε ενα 2ο που εχω, σταματησε ξαφνικα να μετραει βηματα & ωρες υπνου, εβγαζε ομως κανονικα ειδοποιησεις κλησεων κτλ. Ελεγα να το επιστρεψω και αυτο, οταν ξαφνικα ειδα οτι ειχε αρχισει ξανα μονο του να μετραει βηματα & ωρες υπνου :lol:

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη εβδομάδα είμαι

 

Ε καλά αυτό έλειπε η μπαταρία να μην την παλεύει από τη 2η εβδομάδα!Θα ήταν για πέταμα τότε!

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore βγήκε αναβάθμιση για το Mi fit. Ίσως να βοηθήσει κάποιους, υποθέτω!
Link to comment
Share on other sites

Στο playstore βγήκε αναβάθμιση για το Mi fit. Ίσως να βοηθήσει κάποιους, υποθέτω!

 

Δυστυχώς το πρόβλημά είναι στην συσκευή και όχι στην εφαρμογή. Το δικό μου είναι νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημά είναι στην συσκευή και όχι στην εφαρμογή. Το δικό μου είναι νεκρό.

 

Δεν μπορείς να απευθυνθείς κάπου για την ποιότητα της μπαταρίας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να απευθυνθείς κάπου για την ποιότητα της μπαταρίας?

Εγώ προσωπικά σκέφτηκα το χρόνο που θα σπαταλησω να στείλω email στους κινέζους να τους εξηγώ και να προσπαθώ να αποδείξω το πρόβλημα, καθώς και το χρόνο που θα χρειαστεί να τρέχω ταχυδρομείο να το ταχυδρομήσω Κίνα αν το ζητήσουν και κατέληξα ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ. Το φορτίζω όταν το χρειαζομαι, κρατάει 2 μέρες. Μέχρι να το βαρεθώ τελείως και να το παρατήσω.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά σκέφτηκα το χρόνο που θα σπαταλησω να στείλω email στους κινέζους να τους εξηγώ και να προσπαθώ να αποδείξω το πρόβλημα, καθώς και το χρόνο που θα χρειαστεί να τρέχω ταχυδρομείο να το ταχυδρομήσω Κίνα αν το ζητήσουν και κατέληξα ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ. Το φορτίζω όταν το χρειαζομαι, κρατάει 2 μέρες. Μέχρι να το βαρεθώ τελείως και να το παρατήσω.

 

Αντι να το στελνεις πισω ζητα κανενα κουπονακι για μελλοντικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...