Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σηκωνω τα χερια :what:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kakos, από την υποστηρικη της Lenovo που εβαλες, προσπαθησα να κανω τις αναβαθμίσεις.

Δεν ξερωαν υπαρχουν αλλες και καπου αλλου.

 

 

Οσοι εχετε το tablet περαστε το πρόγραμμα για την μπαταρια batterybarpro, που εδωσε ο alextrela πιο πανω.

Εμενα μου εμφανιζει φθορα μπαταριας 7,5%, ουτε μιας εβδομάδας μηχανημα.

Πειτε και σε εσας τι δειχνει.

]

Αδικαιολόγητα μεγάλο ποσοστο(εδω εξάμηνο στο Surface pro 3 και εχω 2-2.5%)

Μια λύση ειναι να το αφήσεις να αδειάσει εντελώς και να το φορτίσεις εως 100%.

Με αυτό το τροπο παίζει να μειωθεί το ποσοστό φθοράς μπαταρίας.

Επιςης μην το λειτουργείς ποτέ στο ρεύμα συνεχώς,θα την καταστρέψεις την μπαταρία.

Όταν πάει 15-20-25% το βάζεις να φορτίσεις εως πάει 100% και δεν διακόπτεις τη φόρτιση για κανένα λόγο πχ να πάει 70% και το βγάζεις.

Εγω ετςι κάνω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παει χαθηκε κι εμενα το Bluetooth. Πουθενα δεν το βρισκω, ουτε ως εφαρμογή, ουτε στην διαχειρηση συσκευών.

Προσπαθησα να εγκαταστήσω τον driver από το support της λονοβο και μου γραφει στο τελος error.

 

Να υπενθυμίσω ότι χθες το δοκιμασα πρωτη φορα και λειτουργουσε κανονικα.

Το μεσημερι ειχα κανει κατι τελευταια update από το windows update, λετε να φταιει κατι από εκει?

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ είχα θέμα με το Bluetooth ενώ είχα περάσει το update. Λύθηκε με το να κάνω απεγκατάσταση τον driver μέσα από το Device Manager. Αμέσως μετά κάνεις Restart. Όταν ξανάνοιξε το είχε ανιχνεύσει ξανά και έκανε αυτόματα νέα εγκατάσταση. Από τότε δουλεύει. Τί έφταιγε, δεν έχω καταλάβει.

 

λοιπόν με τη βοήθεια σου κατάφερα και το έκανα, και σ ευχαριστώ, όμως έχω πάλι το αρχικό πρόβλημα.

προσπάθησα να κάνω σύνδεση με το κινητό μου, αφού ακολούθησα τη διαδικασία και έβαλα και τον κωδικό που παρουσίασε το lenovo, και αφού έγραψε και ότι έγινε η σύνδεση, κατά τη μεταφορά του αρχείου από το κινητό στο tablet. έβγαλε μήνυμα πως δεν έγινε σύνδεση.

τι άλλο να κάνω δε ξέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παει χαθηκε κι εμενα το Bluetooth. Πουθενα δεν το βρισκω, ουτε ως εφαρμογή, ουτε στην διαχειρηση συσκευών.

Προσπαθησα να εγκαταστήσω τον driver από το support της λονοβο και μου γραφει στο τελος error.

 

Να υπενθυμίσω ότι χθες το δοκιμασα πρωτη φορα και λειτουργουσε κανονικα.

Το μεσημερι ειχα κανει κατι τελευταια update από το windows update, λετε να φταιει κατι από εκει?

 

κάνε επαναφορά σε προηγούμενο σημείο και το blue tooth θα εμφανιστεί.

το θέμα είναι αν θα δουλεύει.

σε μένα πάντως δε δουλεύει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

έστειλα e-mail στη lenovo και περιέγραψα το πρόβλημα και όλα όσα δοκίμασα ως τώρα και τι αποτέλεσμα είχε η κάθε

μου ενέργεια, περιμένω απάντηση, θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.

ως τότε αν κάποιος βρει τη λύση ας την αναφέρει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με τη βοήθεια σου κατάφερα και το έκανα, και σ ευχαριστώ, όμως έχω πάλι το αρχικό πρόβλημα.

προσπάθησα να κάνω σύνδεση με το κινητό μου, αφού ακολούθησα τη διαδικασία και έβαλα και τον κωδικό που παρουσίασε το lenovo, και αφού έγραψε και ότι έγινε η σύνδεση, κατά τη μεταφορά του αρχείου από το κινητό στο tablet. έβγαλε μήνυμα πως δεν έγινε σύνδεση.

τι άλλο να κάνω δε ξέρω.

 

1ον ελπίζω ότι έχεις κάνει σωστό pairing του κινητού με το MiiX.

 

2ον να είναι το κινητό σου Visible (ή τουλάχιστον visible to paired devices)

 

3ον όταν έχεις ανοικτό Bluetooth σου εμφανίζει εικονίδιο στο Notification Area του Windows Desktop. Σε αυτό κάνεις κλικ και "Send a File" ή "Receive a File" αντίστοιχα.

 

4ον το αρχείο που προσπαθείς να στείλεις να μην έχει περίεργο και μακρύ όνομα (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ - πχ εικόνες με σύμβολα στα ονόματα δεν μου τις έστελνε με τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

http://support.lenovo.com/us/en/products/tablets/miix-series/miix-3-1030-tablet-lenovo/downloads/DS101480

 

Εκανα επαναφορά συστηματος και δεν το εμφάνισε πουθενα. Τζίφος από εδω.

 

Κατέβασα το τελευταίο update απο την λενοβο που έχω ακριβώς από πάνω.

Το έτρεξα και σε ενα σημείο βγάζει τρεις επιλογές Τροποποίηση Επιδιόρθωση Αφαίρεση .

Επέλεξα την αφαίρεση, η οποία απεγκαταστει τους drivers.

Έκανα επανεκκίνηση.

Έτρεξα το update πάλι και το εγκατέστησα.

Επανεκκίνηση και εμφανίστηκε το bluetooth.

Δοκιμή αποστολης και λήψης αρχειου από το κινητό τηλέφωνο επιτυχής.

Link to comment
Share on other sites

1ον ελπίζω ότι έχεις κάνει σωστό pairing του κινητού με το MiiX.

 

2ον να είναι το κινητό σου Visible (ή τουλάχιστον visible to paired devices)

 

3ον όταν έχεις ανοικτό Bluetooth σου εμφανίζει εικονίδιο στο Notification Area του Windows Desktop. Σε αυτό κάνεις κλικ και "Send a File" ή "Receive a File" αντίστοιχα.

 

4ον το αρχείο που προσπαθείς να στείλεις να μην έχει περίεργο και μακρύ όνομα (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ - πχ εικόνες με σύμβολα στα ονόματα δεν μου τις έστελνε με τίποτα)

 

1) όπως γράφω και παραπάνω μου έγραφε πως η σύνδεση έγινε.

2) αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, έκανα τη μετάφραση με το google.

ναι έχω το κινητό μου και ανοικτό το β.τ και είναι ορατό σε όλους.

3) εμφανίζει το όνομα του κινητού μου και από κάτω γράφει συνδεδεμένο, άρα και το είδε και η σύνδεση είναι εντάξει, όταν όμως στέλνω αρχείο γράφει εναλλάξ, μία συνδεδεμένο μια αποσυνδεδεμένο και μετά γράφει πως η αποστολή απέτυχε.

4) έχω δοκιμάσει διάφορα αρχεία μικρά και μεγάλα από 20 kb ως 3 m.b όμως τίποτα.

υ.γ να σημειώσω πως αρχεία από το tablet προς το τηλέφωνο πηγαίνουν. το αντίστροφο δε γίνεται.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

http://support.lenovo.com/us/en/products/tablets/miix-series/miix-3-1030-tablet-lenovo/downloads/DS101480

 

Εκανα επαναφορά συστηματος και δεν το εμφάνισε πουθενα. Τζίφος από εδω.

 

Κατέβασα το τελευταίο update απο την λενοβο που έχω ακριβώς από πάνω.

Το έτρεξα και σε ενα σημείο βγάζει τρεις επιλογές Τροποποίηση Επιδιόρθωση Αφαίρεση .

Επέλεξα την αφαίρεση, η οποία απεγκαταστει τους drivers.

Έκανα επανεκκίνηση.

Έτρεξα το update πάλι και το εγκατέστησα.

Επανεκκίνηση και εμφανίστηκε το bluetooth.

Δοκιμή αποστολης και λήψης αρχειου από το κινητό τηλέφωνο επιτυχής.

 

το έκανα και η κατάσταση χειροτέρεψε, πλέον δε βλέπει καθόλου το τηλέφωνο μου και δε μπορεί να δει καμία άλλη συσκευή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

http://support.lenovo.com/us/en/products/tablets/miix-series/miix-3-1030-tablet-lenovo/downloads/DS101480

 

Εκανα επαναφορά συστηματος και δεν το εμφάνισε πουθενα. Τζίφος από εδω.

 

Κατέβασα το τελευταίο update απο την λενοβο που έχω ακριβώς από πάνω.

Το έτρεξα και σε ενα σημείο βγάζει τρεις επιλογές Τροποποίηση Επιδιόρθωση Αφαίρεση .

Επέλεξα την αφαίρεση, η οποία απεγκαταστει τους drivers.

Έκανα επανεκκίνηση.

Έτρεξα το update πάλι και το εγκατέστησα.

Επανεκκίνηση και εμφανίστηκε το bluetooth.

Δοκιμή αποστολης και λήψης αρχειου από το κινητό τηλέφωνο επιτυχής.

 

Έκανα ότι γράφεις φίλε μου και όλλα Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έκανα ότι γράφετε και συνεχίζω να έχω πρόβλημα.

από τη lenovo μου είπαν και έκανα κατάργηση όλων και εγκατάσταση windwos από την αρχή και πάλι έχω πρόβλημα

τώρα μπορώ να στείλω από το tablet όμως δε μπορώ να μπορώ να πάρω δεδομένα.

το πρόβλημα μου είναι πως το χρειάζομαι για επαγγελματική χρήση και όχι για να παίζω με εικονίτσες και τραγουδάκια.

κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

---------------

από τη lenovo που ξανά επικοινώνησα πριν λίγο μου είπαν να περιμένω μέχρι να βγει νέα αναβάθμιση ή να αγοράσω και να δοκιμάσω με εξωτερικό στικάκι bluetooth.

-------

υπάρχει μια νέα αναβάθμιση σημερινή, b4cn24ww(v4.4) όταν όμως πάω να την περάσω μου γράφει στην οθόνη, (τα windows προστατεύουν τον υπολογιστή σας. το windows smartcreen εμπόδισε την έναρξη μίας μια μη αναγνωρισμένης εφαρμογής. η εκτέλεση αυτής της εφαρμογής ενδέχεται να εκθέση τον υπολογιστή σας σε κίνδυνο) τι να κάνω; να κάνω εκτέλεση;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προσωπικα θα προχωρουσα στην αναβαθμιση ...... :p

Δε σημαινει οτι σωνει και καλα η σελιδα που επισκεπτεσαι ειναι επικινδυνη ;) Δες στο συνημμενο

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προσωπικα θα προχωρουσα στην αναβαθμιση ...... :p

Δε σημαινει οτι σωνει και καλα η σελιδα που επισκεπτεσαι ειναι επικινδυνη ;) Δες στο συνημμενο

 

το έκανα κι αυτό, όμως το πρόβλημα με το bluetooth εξακολουθεί να υπάρχει.

να ρωτήσω κάτι ακόμη, υπάρχει άλλη ρύθμιση για το bluetooth εκτός του μοναδικού κουμπιού ενεργό - ανενεργό;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Kakos

Φανταζομαι εχεις προσπαθησει σε διαφορες συσκευες (κινητο, ταμπλετ, λαπτοπ ...)

καθως και διαφορετικου τυπου αρχεια (φωτο, βιντεο, word, srt...) και δεν λειτουργει με τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Kakos

Φανταζομαι εχεις προσπαθησει σε διαφορες συσκευες (κινητο, ταμπλετ, λαπτοπ ...)

καθως και διαφορετικου τυπου αρχεια (φωτο, βιντεο, word, srt...) και δεν λειτουργει με τιποτα?

 

ναι φίλε έτσι ακριβώς.

τα ίδια αρχεία, τα οποία μεταξύ άλλων συσκευών (κινητά laptop pda) πηγαίνω-έρχονται, στην περίπτωση του tablet μόνο εξέρχονται.

κατά τη διάρκεια της λήψης ενός αρχείου, η χάνει τη σύνδεση η γράφει συνδέθηκε αποσυνδέθηκε και δε παίρνει το αρχείο.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Επισης εχεις δοκιμασει και με αυτόν τον τροπο,

http://i59.tinypic.com/156fm83.png

 

αλλα και κανοντας δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο του Bluetooth?

http://i59.tinypic.com/2vvoqyg.png

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να πάρω αρχεία στο tablet.

Να στείλω μπορώ.

-----------------

όμως για πείτε μου, πως ορίζουμε σε ποιο φάκελο θα αποθηκευτούν τα αρχεία λήψης με bluetooth;

και πως μπορώ να ορίσω εγώ τη διαδρομή;

το ρωτώ μήπως και βρίσκεται εκεί το πρόβλημα.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εμφανιζει φθορα μπαταριας 8,8%, σε 1 μήνα. Το έχω δουλέψει όμως ελάχιστα, σύνολο 22 ώρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το παράξενο είναι ότι μου βγάζει πλήρης χρόνος ζωής μπαταρίας 4:50 ώρες και απ΄ ότι εχω δει σε γενικές γραμμές δεν κρατάει η μπαταρία πάνω από 4:40 ώρες (wifi ανηκτό, bluetooth ανηκτό για το ποντίκι, οθόνη πάνω απο μέσο για φωτηνότητα). Σε εσάς πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία??

 

15 συμβουλές για μεγαλύτερη διάρκεια στη μπαταρία του Laptop

http://www.pcsteps.gr/410-15-simvoules-gia-megaliteri-diarkeia-sti-bataria-tou-laptop-sas/#1

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Kakos μόλις ολοκληρώσει τη λήψη (γεμίσει δηλ η μπάρα που εμφανίζει) σε ρωτάει σε ποιόν φάκελο θες να το αποθηκεύσει.

 

Είχα γράψει:

Παράγγειλα αντάπτορα USB OTG φτηνό από ebay. Εντυπώσεις θα γράψω όταν έρθει.

 

Μόλις ήρθε μετά από 3 εβδομάδες.

Πήρα αυτό που βγάζει δύο θύρες USB και μία είσοδο για ρεύμα. Αυτό δηλαδή που αναφέρει ως 3in1. Με 2 ευρώ και ήρθε σε 3 εβδομάδες.

 

Δουλεύει καλά τόσο στο MiiX όσο και στο Siii μου.

Σύνδεσα και δουλεύουν τα εξής: Usb Flash stick, ποντίκι, σκληρός 2,5άρης (χωρίς ρεύμα δικό του, αλλά συνδέοντας τον φορτιστή του MiiX στην είσοδο του hub), σκληρός 3,5άρης με ρεύμα δικό του.

Ποντίκι και Usb stick μου δουλεύουν ταυτόχρονα και χωρίς να χρειάζονται ρεύμα.

 

Δεν φορτίζει την ταμπλέτα ταυτόχρονα (το λέει στην περιγραφή του άλλωστε). Νομίζω όμως πως κανένα τέτοιο καλώδιο δεν το επιτρέπει αυτό.

 

Μια χαρά λύση για ευελιξία, αλλά όχι τόσο για μεταφορά μεγάλων αρχείων. Read/Write 1-1,1 ΜΒ/sec (μέσω wifi πιάνω 2MB/sec). Μιας και η ταχύτητα ήταν ίδια με όλες τις συσκευές, μάλλον ο περιορισμός είναι στο hardware του MiiX.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να πάρω αρχεία στο tablet.

Να στείλω μπορώ.

-----------------

όμως για πείτε μου, πως ορίζουμε σε ποιο φάκελο θα αποθηκευτούν τα αρχεία λήψης με bluetooth;

και πως μπορώ να ορίσω εγώ τη διαδρομή;

το ρωτώ μήπως και βρίσκεται εκεί το πρόβλημα.

 

Σορι το αντιθετο νομιζα.

Εμενα μου αποθηκεύονται στον φακελο εγγραφα.

Δεν βρικσω ρυθμιση επιλογης φακελου.

Edited by axibde
Link to comment
Share on other sites

Kakos μόλις ολοκληρώσει τη λήψη (γεμίσει δηλ η μπάρα που εμφανίζει) σε ρωτάει σε ποιόν φάκελο θες να το αποθηκεύσει.

 

Είχα γράψει:

 

 

Μόλις ήρθε μετά από 3 εβδομάδες.

Πήρα αυτό που βγάζει δύο θύρες USB και μία είσοδο για ρεύμα. Αυτό δηλαδή που αναφέρει ως 3in1. Με 2 ευρώ και ήρθε σε 3 εβδομάδες.

 

Δουλεύει καλά τόσο στο MiiX όσο και στο Siii μου.

Σύνδεσα και δουλεύουν τα εξής: Usb Flash stick, ποντίκι, σκληρός 2,5άρης (χωρίς ρεύμα δικό του, αλλά συνδέοντας τον φορτιστή του MiiX στην είσοδο του hub), σκληρός 3,5άρης με ρεύμα δικό του.

Ποντίκι και Usb stick μου δουλεύουν ταυτόχρονα και χωρίς να χρειάζονται ρεύμα.

 

Δεν φορτίζει την ταμπλέτα ταυτόχρονα (το λέει στην περιγραφή του άλλωστε). Νομίζω όμως πως κανένα τέτοιο καλώδιο δεν το επιτρέπει αυτό.

 

Μια χαρά λύση για ευελιξία, αλλά όχι τόσο για μεταφορά μεγάλων αρχείων. Read/Write 1-1,1 ΜΒ/sec (μέσω wifi πιάνω 2MB/sec). Μιας και η ταχύτητα ήταν ίδια με όλες τις συσκευές, μάλλον ο περιορισμός είναι στο hardware του MiiX.

1) εγώ δυστυχώς, δεν έχω δει ακόμη τη μπάρα να γεμίζει!

2) αυτό (μικρογραφία)είναι βέβαια ακριβότερο € 3,84 όμως μπορεί και φορτίζει ταυτόχρονα με τις άλλες λειτουργίες, το περιμένω για να γράψω εντυπώσεις.http://www.aliexpress.com/item/A96-Free-Shipping-Dual-Micro-USB-Host-OTG-Hub-Adapter-Cable-For-Samsung-N5100-S3-S4/1963871747.html

 

Σορι το αντιθετο νομιζα.

Εμενα μου αποθηκεύονται στον φακελο εγγραφα.

Δεν βρικσω ρυθμιση επιλογης φακελου.

δε πειράζει φίλε, όμως σ ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς με αυτό που πήρα φαίνεται από τις φωτογραφίες του.

 

Από πού καταλαβαίνεις στην περιγραφή ότι αυτό μπορεί να φορτίζει παράλληλα;

Το μόνο που βρίσκω να λέει είναι: "Supports supply extra power through micro USB port if necessary"

Αυτό εννοεί ότι μπορείς να το συνδέεις για να δίνει έξτρα ρεύμα στις συσκευές που συνδέεις αν το χρειάζονται (όπως έκανα με τον 2,5άρη σκληρό). Δεν σημαίνει ότι φορτίζει και το τάμπλετ.

Edited by maranx
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς με αυτό που πήρα φαίνεται από τις φωτογραφίες του.

 

Από πού καταλαβαίνεις στην περιγραφή ότι αυτό μπορεί να φορτίζει παράλληλα;

Το μόνο που βρίσκω να λέει είναι: "Supports supply extra power through micro USB port if necessary"

Αυτό εννοεί ότι μπορείς να το συνδέεις για να δίνει έξτρα ρεύμα στις συσκευές που συνδέεις αν το χρειάζονται (όπως έκανα με τον 2,5άρη σκληρό). Δεν σημαίνει ότι φορτίζει και το τάμπλετ.

 

μάλλον είναι όπως το γράφεις, έχω γράψει πολλές φορές πως δε γνωρίζω αγγλικά. κάνω επικόλληση τη μετάφραση από τη σελίδα του πωλητή.

Υποστηρίζει επιπλέον παροχή ρεύματος μέσω micro USB θύρα, εάν είναι απαραίτητο.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σημερα ημουν ΜΜ και το ειδα,μου αρεσε αρκετα και ημουν ετοιμος να το παρω στα 299 με την εκδοση των 32,με κρατησε ομως γιαυτο που διαβασα περι μπαταριας κτλπ,αξιζει τελικα για multimedia χρηση?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...