Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά επειδή η θήκη του καλύπτει το πλήκτρο της κάμερας και πρέπει να ασκηθεί περισσότερη πίεση, το αποφεύγω και απλά πατάω στην οθόνη. Γενικά είναι προτιμότερο στην οθόνη, ώστε να αποφευχθεί οποιαδήποτε κίνηση της συσκευής την ώρα της λήψης.

 

Συμφωνώ. Η πίεση στο φυσικό κουμπί μπορεί να βγάλει κουνημένες φωτογραφίες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως μετά από πολλές δοκιμές μάλλον προτιμώ το φυσικο κουμπί καθώς κρατάω πιο σταθερά κινητο σχεδόν οπως και την ψηφιακή μου. Θα συμφωνήσω πάντως ότι είναι πιο ανετο το κουμπί στην οθόνη.

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το κινητο το έχετε με θήκη ή χωρίς; Όσοι το έχετε χωρίς σας έχει παρουσιάσει τίποτα φθορές; Ομοίως και για το screen protector. Χρησιμοποιείτε ή όχι; Κι αν όχι η οθόνη είναι ανθεκτική στις γρατσουνιές;

 

Εγώ χρησιμοποιώ και θήκη και screen protector αλλά ειδικά το screen protector γεμίζει συνεχώς δακτυλιες και λιπαρότητα και με ενοχλεί. Κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο screen protector αλλά εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές μάρκες (Folix & Terrapin) χωρίς να δω διαφορά.

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο screen protector ή tempered glass θα σας ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το έχετε με θήκη ή χωρίς; Όσοι το έχετε χωρίς σας έχει παρουσιάσει τίποτα φθορές; Ομοίως και για το screen protector. Χρησιμοποιείτε ή όχι; Κι αν όχι η οθόνη είναι ανθεκτική στις γρατσουνιές;

 

Εγώ χρησιμοποιώ και θήκη και screen protector αλλά ειδικά το screen protector γεμίζει συνεχώς δακτυλιες και λιπαρότητα και με ενοχλεί. Κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο screen protector αλλά εχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές μάρκες (Folix & Terrapin) χωρίς να δω διαφορά.

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο screen protector ή tempered glass θα σας ήμουν ευγνώμων.

 

Με θήκη το έχω, που καλύπτει και την "τάπα" της κάμερας. Χωρίς θήκη, οι πρώτες φθορές παρατηρούνται στο σημείο που ακουμπάει στην επιφάνεια, το στρογγυλό κάλυμμα της κάμερας. Το ίδιο θέμα είχαν και το 808 και το Ν8, αν τα άφηνες χωρίς θήκη.

 

Προστασία οθόνης δεν έχω, αλλά κι εγώ θέλω να βρω μια καλή. Αν και το προσέχω (η οθόνη με ένα καθάρισμα λάμπει σαν καινούργια), κάτι να γίνει, να γλιστρίσει και να ραγίσει το τζάμι, πάει... Επειδή είναι κολλημένο στην οθόνη, πρέπει να το αγοράσεις όλο μαζί μετά (πάνω από 100 ευρώ). Οπότε κι εγώ σκέφτομαι για επιπλέον γυαλί προστασίας. Τα αυτοκόλλητα, μόνο τα χοντρά ίσως προστατεύουν (τέτοιο έχω στο 808), αλλά μειώνουν την ποιότητα της εικόνας. Αν προτείνει κάποιος κανένα δοκιμασμένο γυαλί, θα το πάρω κι εγώ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποίησα χωρίς θήκη 2 βδομάδες σε σύνολο ενός χρόνου που έχω το 1020...Έπεσε κάτω 2 φορές μέσα σε αυτές τις δύο βδομάδες...:lol:Και τις 2 φορές γλύστρησε από τσέπη μπουφάν-ζακέτας καθώς έσκυβα.Έπαθε 2 βαθουλώματα στις 2 άκρες του.Από τη καθημερινή χρήση χωρίς θήκη δεν διαπίστωσα φθορές ούτε στο πλαστικό,ούτε στο αλουμίνιο της κάμερας.Βέβαια το ακουμπούσα σε τραπέζια με προσοχή και εννοείται δεν το έσερνα.

 

Στην οθόνη δεν είχα βάλει τίποτα μιας και τίποτα δεν κάθεται σωστά λόγω καμπυλότητας.Παρατηρώ μικρές γρταζουνιές αλλά όχι κάτι το εμφανές ή που να προβληματίζει στη χρήση του.Είναι πολύ δυσδιάκριτες.

 

Αυτή τη στιγμή φοράω μια μεμβράνη απλή που ήρθε μαζί με μια θήκη nillkin και είμαι ικανοποιημένος.

 

Eπίσης η παρακάτω είναι εξαιρετική αν δεν σε φοβίζει η τοποθέτηση με λίγη σαπουνάδα.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Nokia-Lumia-1020-FULL-BODY-MAXIMUM-SHIELD-Invisible-Screen-Protector-/111165128822?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19e1f54076

 

tempered glass δεν έχω δοκιμάσει αν όντως προτείνει κάποιος θα πάρω και εγώ.

Στο ebay βρίσκω το παρακάτω:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Real-Premium-9H-HD-Tempered-Glass-Screen-Protector-Guard-for-Nokia-1020-/131354464588?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1e9556114c

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι για συζητήσεις περί αξεσουάρ υπάρχει το ανάλογο τόπικ. Παρακαλώ απευθυνθείτε εκεί :)

 

[Επίσημο] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εκανα hard reset και απο denim με γυρισε σε cyan.... Ετσι γινεται?????:blink::worry:

 

 

*edit: ενταξει, σε denim πηγε παλι, με τρομαξε!!! Μαλλον επρεπε να παρει τις ενημερωσεις απο το store...

Edited by MALLIARAS
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι για συζητήσεις περί αξεσουάρ υπάρχει το ανάλογο τόπικ. Παρακαλώ απευθυνθείτε εκεί :)

 

[Επίσημο] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

 

Στο άλλο το θέμα δεν απαντάει κάνεις γιατί πολύ απλά είναι γενικό και αφορά ολα τα WP της Nokia.

 

Σας φαίνεται λογικό να μην υπάρχει ξεχωριστο θέμα για αξεσουάρ του 1020 όταν λόγω του τεράστιου ενδιαφεροντος έχουν γραφτεί εκατοντάδες σελίδες και έχει ανοιχτεί δεύτερο θέμα;

 

Αν σας είναι εύκολο λοιπόν ανοίξτε ένα θέμα για αξεσουάρ του 1020 όπως πχ έχετε για το S4 κτλ ώστε να γράφουμε συγκεκριμένα οι ενδιαφερομενοι.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχουν πουθενα στο μενου ρυθμισεις προφιλ ηχου κλησης;

Δεν λεω για επιλογη ηχου, ψαχνω για επιλογη π.χ. να κουδουνιζει μια μονο φορα η προοδευτικα η ενταση να αυξανεται.

Δεν βρισκω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχουν πουθενα στο μενου ρυθμισεις προφιλ ηχου κλησης;

Δεν λεω για επιλογη ηχου, ψαχνω για επιλογη π.χ. να κουδουνιζει μια μονο φορα η προοδευτικα η ενταση να αυξανεται.

Δεν βρισκω τιποτα.

 

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το camera grip το έχει κανένας; Αξίζει τα (παρά πολλά) λεφτά του;

 

Ειναι πολυ καλο και βολικο αλλα αξιζει μονο απο ebay το πολυ με 30-40 ευρωπουλα...

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να το έχεις.Δίνει τρομερή στιβαρότητα στο κράτημα,μετατρέπει το 1020 σε κανονική φωτογραφική.Πολύ ποιοτικό με ωραία αίσθηση στο χέρι,1020 mha extra μπαταρία ,το προσαρμόζεις σε οποιοδήποτε τρίποδο θέλεις και μπορείς να πειραματιστείς με βραδυνές φωτογραφίες.

 

Το είχα πάρει πέρσυ από ebw στα 50 ευρώ,δε νομίζω να το έχει ακόμα.Στις τιμές που αναφέρει ο φίλος παραπάνω αξίζει να το πάρεις.Στις διακοπές τα βγάζει τα λεφτά του...

Edited by vrontis
3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή το βρίσκω στα 90€ συν τα μεταφορικά οπότε δεν το σκέφτομαι καν. Θα κοιτάξω και στο EBay και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στο aliexpress

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτό http://www.aliexpress.com/item/Original-PD-95G-Charging-1020mAh-Extra-Power-Bank-Camera-Grip-Back-Case-Cover-Shell-For-Nokia/32244940088.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω τώρα να το τσιμπήσω από Nokia Care. Όταν το είχα αφήσει για την εγγύηση είχε ένα κ το δοκίμασα δε το κάνει ακόμα πιο γκουμούτσα και κάνει αυτό που λέει η λέξη, gripάρει πάρα πολύ καλά. Συν το ότι μπορείς να το στηρίξεις σε τρίποδο για να εκμεταλλευτείς το 4sec shutter speed.
Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω εννοεί πόσο βρίσκει το camera grip. :)

 

Για καθημερινή μόνιμη χρήση δεν το προτείνω.Το βαραίνει αρκετά και δύσκολα το αντέχεις σε τσέπη παντελονιού αφού αποκτά και αρκετό όγκο στο κάτω μέρος.

 

Ωστόσο το γεγονός ότι αποτελεί το νούμερο 1 αξεσουάρ για το τερατάκι μας δεν το αμφισβητεί κανείς.Πραγματικά απογειώνει τις φωτογραφικές του δυνατότητες.

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Έχει και άλλος πρόβλημα με την δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας? Η' μόνο εγώ?

Βάζω να κάνει αντίγραφο ασφαλείας ρυθμίσεων, φτάνει μέχρι το 98% και μετά βγάζει σφάλμα. :worry:

 

Τωρα που το δοκιμασα να κανω αντιγραφο ρυθμισεων μονο, μου κολλησε στο 96% και μετα απο λιγο μου εβγαλε μηνυμα οτι αυτην την στιγμη ειναι αδυνατον να γινει.

Το δοκιμασα 3 φορες με διαφορα καποιων ωρων, με τα ιδια αποτελεσματα...

Βρηκες μηπως εσυ καποια λυση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποθέτω εννοεί πόσο βρίσκει το camera grip. :)

 

Για καθημερινή μόνιμη χρήση δεν το προτείνω.Το βαραίνει αρκετά και δύσκολα το αντέχεις σε τσέπη παντελονιού αφού αποκτά και αρκετό όγκο στο κάτω μέρος.

 

Ωστόσο το γεγονός ότι αποτελεί το νούμερο 1 αξεσουάρ για το τερατάκι μας δεν το αμφισβητεί κανείς.Πραγματικά απογειώνει τις φωτογραφικές του δυνατότητες.

 

Εχεις δικιο sorry!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα ξανά με αλλαγμένη μητρική. Όλα κομπλέ πλέον.

 

Τώρα πήγα κ πήρα το photogrip.

 

Η τιμή του είναι 89.9€. Εγώ τη βρισκω ψιλοτδιμπημενη αλλά λόγω του ότι θα φυγω σε σύντομο χρονικό διάστημα για αρκετό καιρό (ναυτικός) δε μπορούσα να περιμένω να το πάρω από το νετ.

 

Από την πολύ σύντομη εμπειρία (ούτε τρεις ώρες) έχω να ότι κάθεται ευχάριστα στο χέρι. Βαραίνει αρκετά αλλα βαραίνει χαμηλά κ δεν χάνεις την ισσοροπια (μιλάω για browsing κ χαζεμα όχι για φωτογραφίες, δε το δοκίμασα ακόμα σε φωτο).

 

Επίσης είναι αρκετά βολικό κ σε landscape.

 

Εν ολίγοις είναι ωραίο αξεσουάρ αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει 90€. Βρείτε το είτε μεταχειρο είτε από εξωτερικό.

 

Επίσης μια σημαντική λεπτομερεια. Το πλαστικό του ΔΕΝ είναι βαμμένο. Είναι όλο ενιαιαιο χρωμα όπως όλα τα χρωματισμένα μέρη των Lumia.

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το δοκιμασα να κανω αντιγραφο ρυθμισεων μονο, μου κολλησε στο 96% και μετα απο λιγο μου εβγαλε μηνυμα οτι αυτην την στιγμη ειναι αδυνατον να γινει.

Το δοκιμασα 3 φορες με διαφορα καποιων ωρων, με τα ιδια αποτελεσματα...

Βρηκες μηπως εσυ καποια λυση;

 

δεν βρηκα τιποτα, το αφησα ετσι, απλα δοκιμασα να φορτωσω το αντιγραφο και ΩΩΩΩΩ ΝΑΙ!!! δουλεψε... Παρολο που δεν ολοκληρωθηκε ποτε, δουλεψε κανονικοτατα. :blink:

 

Το κινητό το πήρα ξανά με αλλαγμένη μητρική. Όλα κομπλέ πλέον.

 

το προβλημα σου ηταν αυτο που ειχες αναφερει για το BT? με την μπαταρια δεν ειχες κανενα θεμα?

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν βρηκα τιποτα, το αφησα ετσι, απλα δοκιμασα να φορτωσω το αντιγραφο και ΩΩΩΩΩ ΝΑΙ!!! δουλεψε... Παρολο που δεν ολοκληρωθηκε ποτε, δουλεψε κανονικοτατα. :blink:

Μωρε καλα λεω εγω οτι ειναι μηχανηματα του διαβολου!:p

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα πλεον με το τηλέφωνο βρηκα το προβλημα μου στα αγγλικα κ το παραθέτω γιατι δεν νομίζω να καταλαβει κανεις αμα το περιγράψω εχω δοκιμασει να του κανω soft reset και δεν εφτιαξε υπαρχει καποια λυση εκτος απ το να το παω σε νοκια καρε?

 

Το προβλημα ειναι το εξης:

 

When its locked and you press the power button once to wake it up to unlock... before you get the lock screen to swipe... you get Loading... and you have to wait for few seconds. Same issue when you start Nokia Camera... same issue when you start whatsapp... and just about any app. same issue when you close the apps... some apps would just go crazy like skype where it opens then quits, the i click again and it would open and quits again.... and goes on

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...