Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες πως αλλαζουμε φωτογραφια στην οθονη κλειδωματος;; δε μπορω να το βρω με τιποτα...

 

μονο αν εισαι root μπορεις να το κανεις

αν εισαι κοιτα post #230

Edited by Tearstios
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πως αλλαζουμε φωτογραφια στην οθονη κλειδωματος;; δε μπορω να το βρω με τιποτα...

 

υπαρχουν προγραμματα που αλλαζουν την οθονη και τις λειτουργιες κλειδωματος, χωρις να κανεις rooting.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν προγραμματα που αλλαζουν την οθονη και τις λειτουργιες κλειδωματος, χωρις να κανεις rooting.

Ξέρεις να μας προτινεις κάποιο;;

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να μας προτινεις κάποιο;;

 

εγω εχω βαλει το CM Locker

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Παντός εδώ και μια βδομάδα(έχοντας κανει και root)το τηλ για τα λεφτά του τα σπάει

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα των γνωστοποίησεων που πατάς πανω και κατεβαίνει η σελιδα που δείχνει για wifi προφίλ κλπ, μπορούμε να βάλουμε και αλλες εφαρμογές εκεί κάτω; πχ να δείχνει το εορτολόγιο; η μονο μπροστά μπορω να το βάλω;

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια..κατεβασα ττην εφαρμογη facebook και οταν παταω ενα μηνυμα κολλαει η οθονη καποιες φορες και δν μ το δειχνει..επισης οταν εχω ανοιστο το μεσεντζερ και κλεισω την οθονη,μολις την ξανανοιξω εχουν φυγει τα κυκλακια των επαφων...και τελος μολις υπαρχει μια ειδοποιηση σεχτικα με το μεσεντζερ οταν την πατησω παγωνει η οθονη και δν με παει....τι λετε να κανω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια..κατεβασα ττην εφαρμογη facebook και οταν παταω ενα μηνυμα κολλαει η οθονη καποιες φορες και δν μ το δειχνει..επισης οταν εχω ανοιστο το μεσεντζερ και κλεισω την οθονη,μολις την ξανανοιξω εχουν φυγει τα κυκλακια των επαφων...και τελος μολις υπαρχει μια ειδοποιηση σεχτικα με το μεσεντζερ οταν την πατησω παγωνει η οθονη και δν με παει....τι λετε να κανω?

 

ξήλωσε την και κατέβασε εκτός playstore την facbook lite να λύσεις όλα σου τα προβλήματα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι αξιόπιστο το igogo.es? δίνει το cubot x9 114.4 ευρώ. Έχει κάποιος παραγγείλει από το συγκεκριμένο site?

http://www.igogo.es/product314554.html?gclid=CMWa3P3Qr8QCFeHKtAodOm8AGQ

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια..κατεβασα ττην εφαρμογη facebook και οταν παταω ενα μηνυμα κολλαει η οθονη καποιες φορες και δν μ το δειχνει..επισης οταν εχω ανοιστο το μεσεντζερ και κλεισω την οθονη,μολις την ξανανοιξω εχουν φυγει τα κυκλακια των επαφων...και τελος μολις υπαρχει μια ειδοποιηση σεχτικα με το μεσεντζερ οταν την πατησω παγωνει η οθονη και δν με παει....τι λετε να κανω?

 

πρεπει να ειναι προβλημα της rom αυτο....το ειχα κι εγω

πηγαινε στις ρυθμισεις του messenger και απενεργοποιησε τις εικονες συνομιλητων

δεν θα σου κολλαει πουθενα απλα δεν θα εμφανιζονται τα κυκλακια καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε άλλο κινητό δεν έβλεπα την ένδειξη 3GH+ στην ένδειξη δικτύου αλλά μονο 3G ,έχει αλλαγή η ταχυτητα του ίντερνετ τώρα?

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Και επισης οταν εχω βαζω μια φωτογραφία για μια επαφη που με παιρνει τηλ γιατί οταν με παίρνουν τηλ μου βγαινει μιση η φωτο? δεν μπορεί να βγαίνει ολοκληρη??

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ την συγκεκριμένη συσκευή από τους παπατζήδες της Gearbest .

Προσοχή φίλοι μου ΜΑΚΡΙΑ από αυτούς .

 

Οι άνθρωποι είναι είναι με διαφορά το χειρότερο κατάστημα ηλεκτρονικό και φυσικό που έχω συναντήσει στα περίπου 20 χρόνια που αγοράζω πράγματα ηλεκτρονικά και και φυσικά , στην Ελλάδα και παγκοσμίως , οι τύποι είναι μέχρι να τα τσεπώσουν μετά σου λένε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε , είναι ο ορισμός της φράσης ¨ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ".

 

Το κινητό που νομίζεις ότι αγοράζεις με 115€ από Gearbest(και γενικά όλος ο τιμοκατάλογός τους είναι έτσι) είναι τιμή χωρίς φόρους και κόστος εκτελωνισμού το οποίο σημαίνει ότι αν κάποιος κατόρθωσε να το πάρει από εκεί στην ανωτέρω τιμή έχει 1 λαθραίο κινητό με ότι αυτό συνεπάγεται (ότι κι αν σας πούνε για κόλπα και τρόπους μην τους πιστέψετε τους συγκεκριμένους , θα έχετε ένα ΛΑΘΡΑΙΟ κινητό ) .

 

Σκόπιμα με σκοπό την παραπλάνησή σου και χρησιμοποιώντας αθέμιτες εμπορικές πρακτικές (για τα Ελληνικά και Ευρωπαϊκής Ένωσης δεδομένα ), δεν σε ενημερώνει σε κανένα σημείο της παραγγελίας σου (όπως είναι υποχρεωμένο , από το νόμο να κάνει , κάθε Ελληνικό και Ε.Ε. ηλεκτρονικό κατάστημα ) για το τελικό κόστος του προϊόντος που αγοράζεις από το ηλεκτρονικό τους κατάστημα .

 

Δεν σε ενημερώνουν επίσης , ότι για να έχεις ένα νόμιμα εισαγμένο στην Ελλάδα το κινητό πρέπει να πληρώσεις περίπου 76€ παραπάνω , ήτοι συνολικά 191€ για να μπορείς και εσύ σαν καταναλωτής να κρίνεις αν σε συμφέρει (εξού και η παραπλάνηση) να το πάρεις από αυτούς από κάποιον άλλον στην Ελλάδα (πρακτική αθέμιτου ανταγωνισμού ) .

 

Όταν τους παραπονέθηκα γιατί δεν με ενημέρωσαν για το επιπλέον κόστος και με άφησαν να πιστεύω ότι αγοράζω ένα κινητό με 115€ , η απάντησή τους ήταν μια παραπομπή κάπου σε κάποιο σημείο στο site τους με όρους και προϋποθέσεις , που το 99% (καλώς ή κακώς) δεν τις διαβάζουν και στα οποία αναφέρουν μεταξύ άλλων ότι αν ακύρωνα την παραγγελία λόγω τελωνείου , δεν ήταν υποχρεωμένοι να μου επιστρέψουν τα λεφτά μου , όπως επίσης και στην περίπτωση που θα κατασχόταν από το τελωνείο πάλι θα έκαναν τον Κινέζο .

 

Και είχαν μέσα και 1 τιμολόγιο μπακαλόχαρτο με άλλη Επωνυμία , με Αιτιολογία Κινητό 75$ ούτε τι κινητό είναι ούτε τίποτα ...(προφανέστατα και εξόφθαλμα εικονικό και με τα υπόλοιπα προϊόντα μπακαλογραμμένα και υποτιμολογημένα )

 

Κάντε εικόνα σε Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα για να κατανοήσετε την σοβαρότητα , τον επαγγελματισμό και πάνω από όλα την ΗΘΙΚΗ του καταστήματος της Gearbest .

 

Μπαίνετε στο Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα , διαλέγετε το κινητό που επιθυμείτε , βάσει των τιμών που βλέπετε , πάτε ταμείο πληρώνετε πχ. 200€ και θα σας τα στείλουν σπίτι , είτε δωρεάν σε 30 μέρες , είτε με 5€ σε 5-7 εργάσιμες .

 

Ε λέτε και εσείς για 5€ (δεν κρατιέμαι να παίζω με το κινητό ) φέρτα σε 5-7 εργάσιμες .

 

Πληρώνετε 205€ και έρχεται η ώρα να παραλάβετε έρχεται ο "Γρήγορος " και σας λέει 110€ , τα 60€ φόροι , ΦΠΑ κλπ. και 50€ γιατί διάλεξες εμένα που είμαι γρήγορος .

Του λες φίλε δεν πληρώνω 110€ δεν ενημερώθηκα για τέτοιο κόστος .

 

Σου λέει φίλε μου εμένα δεν με νοιάζει εγώ θέλω τα 110€ γιατί είμαι γρήγορος και αν δεν μου τα δώσεις σου κατάσχω τα πράγματα , τα παράπονά σου στο κατάστημα που διάλεξες .

Εσύ τι να κάνεις υποκύπτεις στο εκβιασμό του γρήγορου του σκας τα 110€ να μην χάσεις και τα 205€ που έδωσες .

Και αντί να δεις απόδειξη αγοράς από το κατάστημα που αγόρασες , με αιτιολογία το μοντέλο του κινητού και την τιμή που πραγματικά πλήρωσες έστω τα 200€ βλέπεις 120€ και αιτιολογία κινητό ...

 

Πας τώρα να ζητήσεις τα ρέστα από το κατάστημα και σου λένε μα δεν είδατε Κύριε εκεί που γράφουμε ότι μπορεί να επιβαρυνθείτε κλπ. και ο γρήγορος χρεώνει παραπάνω κλπ....

 

Στην περίπτωση αυτή που και ο Έλληνας σας έκανε τον Κινέζο και του κάνατε καταγγελίες σε ΣΔΟΕ ( για εικονικό τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς με άλλη επωνυμία ), στην Γραμμή καταναλωτή (που το πραγματικό κόστος αγοράς συμπεριλαμβανομένων φόρων μεταφορικών κλπ δεν σου είχε γίνει γνωστό ) θα τον είχαν τσακίσει στα πρόστιμα και θα έπαιρνες και τα λεφτά που επιβαρύνθηκες , χωρίς να ενημερωθείς με το συνολικό κόστος της παραγγελίας , ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΣ , ούτε ψάξε σε φόρουμ , ούτε δες τους νόμους , ούτε γίνε λογιστής , ούτε δικηγόρος , ούτε Τελωνειακός , ούτε δεν είδες τα ψιλά γράμματα με εμάς τους σκιτζήδες που διάλεξες ...

 

Καλά όχι ότι τώρα θα τους αφήσω έτσι , μέχρι να μου επιστρέψουν τα επιπλέον 105€ που έδωσα χωρίς να με ενημερώσουν , θα τους ξεμπροστιάζω σε ότι φόρουμ βρω που να μιλάει Ελληνικά ή Αγγλικά .

Θα στείλω καταγγελίες σε όλες τις καταναλωτικές οργανώσεις , σε Τελωνεία σε ταχυδρομεία μέχρι και στην Κινέζικη Εφορία για τα εικονικά τιμολόγια , όπου βρω μέχρι να δικαιωθώ (αν έχετε και κανέναν άλλον υπόψιν ενημερώστε με ).

 

Διαπίστωσα ότι έχουν ξεγελάσει αρκετούς , με τις δήθεν δελεαστικές προσφορές τους , άλλα τώρα θα διαπιστώσουν ότι ξεγέλασαν τον λάθος Άνθρωπο .

Επιπλέον εγώ δεν είχα και τόση ανάγκη τα 105€ (για την κοροϊδία πιο πολύ σκαλώνω )

άλλα κάποιος άλλος μπορεί ίσα - ίσα να είχε μαζέψει 115€ να πάρει 1 κινητό και να τα έχανε και αυτά αν είχε την ατυχία να μπλέξει με αυτούς .

 

 

Εκτός του ότι έσπασαν την παραγγελία μου από 1 και μοναδική σε 3 κομμάτια έκαναν και το εξής κορυφαίο . (Μιλάμε τα παιδιά είναι σαΐνια )

Μεταξύ των υπολοίπων παρήγγειλα και 2 φακούς UltraFire 878 Cree XM-L T6 5-Mode 1000lm 18650 LED Flashlight

και μαζί τις αντίστοιχες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που χρειάζονται για να λειτουργήσουν μαζί με τον φορτιστή τους (όπως οι ίδιοι μου προτείναν )

 

http://prntscr.com/6h39h9

 

 

και θεώρησαν ότι δεν χρειάζεται να τα στείλουν όλα μαζί , άλλα να στείλουν πρώτα τους φακούς με DHL και χωριστά τις μπαταρίες με το NL post που θα κάνουν να έρθουν 30 μέρες , αυτό ποιος Αητός Χρυσοφτέρουγος το σκέφτηκε αυτό ? Πολύ έξυπνος ...:wacko:

 

Πάλι καλά που το κινητό έχει την μπαταρία ενσωματωμένη , αλλιώς ικανούς τους είχα να στέλνατε το κινητό, χωρίς μπαταρία και να καθόμουν και να το κοίταζα σβηστό 30 μέρες μέχρι να έρθει η μπαταρία του , τρελό καψόνι πράγματι .

 

 

 

Να πω τώρα κι εγώ τις απόψεις μου για το κινητό .

 

Στα θετικά .

Εχει τρομερό σύστημα να σε ειδοποιεί για κάθε εφαρμογή και διαπιστώνεις ότι χωρίς λόγο οι περισσότερες ψάχνουν να βρουν την θέση σου (μέσω gps) να διαβάσουν τις επαφές σου , τα μηνύματά σου , να χρησιμοποιούσαν την κάμερά σου και μπορείς να επιλέγεις να σε ρωτάει κάθε φορά για κάθε μία πρόσβαση που ζητάει η κάθε εφαρμογή ενώ άλλα κινητά(λογικά ) άπαξ και τα αποδέχτηκες την ώρα που κατέβασες αλωνίζουν στο κινητό σου και στα δεδομένα σου !

 

(Αν έχει βρει κάποιος κάποια εφαρμογή που το κάνει αυτό και σε άλλες συσκευές χωρίς να είναι root , θα ήμουν υπόχρεος αν με ενημέρωνε)

 

Η φωτογραφία του καλούντος εμφανίζεται σε μεγάλο μέγεθος στην οθόνη

 

Πολύ ελαφρύ , από θέμα βάρους συσκευής , αρκετά όμορφο και εύκολο στο χειρισμό και στο κράτημα με το 1 χέρι .

 

Είναι αρκετά γρήγορο , δεν δείχνει να κολλάει κάπου μέχρι στιγμής το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να κάνω βιντεοκλήση με Viber ενώ με το skype λειτουργούσε μια χαρά και η μπροστινή του κάμερα είναι ικανοποιητική για βιντεοκλήσεις

 

Το screen capture εμένα λειτουργεί με 3 δάχτυλα προς τα κάτω (πολύ βολικό ).

 

Κλειδώνει με 2 χτυπήματα στην οθόνη στο home button

και ξεκλειδώνει με 2 χτυπήματα οπουδήποτε στην οθόνη και slide μετά

 

Πολύ καλή οθόνη με δυνατή φωτεινότητα , καλή ανάλυση και ωραία χρώματα

κάποια βίντεο τα παίζει χωρίς ήχο άλλα αυτο λύνεται με το hd video player

 

Βλέπει τα αρχεία από usb με ανταπτοράκι και δεν κολλάει ιδιαίτερα σε σημείο να σε ενοχλεί .

 

 

Έχει λειτουργία μετάδοση οθόνης ή αλλιώς screen mirroring απλά είναι κάπως τρυπωμένο μέσα στις ρυθμίσεις ----> Προβολή -----> Μετάδοση οθόνης (κάτω τελευταία επιλογή) Και πρέπει να πατήσεις στις επιπλέον επιλογές (3 μικρά τετραγωνάκια κάθετα ) και να πατήσεις ενεργοποίηση ασύρματης οθόνης για να δει την τηλεόραση .

 

(Μπορείς να βάλεις widget Συντόμευση ρυθμίσεων στο Προβολή αν το χρησιμοποιείς αρκετά .)

 

 

 

Η μπαταρία του για τα 2200mah καλά τα πηγαίνει μου έβγαλε 12 ώρες και κάτι από 100% με 4 ώρες οθόνη και με την φωτεινότητα στο 100% Αυτόματο .

 

Η ταχεία φόρτιση μοιάζει να είναι μια κοροϊδία μπορεί να δείχνει 55% γρήγορα άλλα τελειώνει εξίσου γρήγορα .

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι όταν φορτίστηκε +2 ώρες ή και παραπάνω (όλη νύχτα ) από τότε που έδειξε 100% άντεξε περισσότερο .

 

Το ακουστικό του είναι της πλάκας στην αρχή μέχρι να το φυσήξω λίγο δεν άκουγα τίποτα , επίσης παρατήρησα ότι αν βάλεις hands free και κατά την διάρκεια της κλήσης το βγάλεις και τον ακούς πολύ καλύτερα τον άλλον άλλα από την επόμενη κλήση πάλι τα ίδια , λογικά είναι θέμα λειτουργικού ελπίζουμε να διορθωθεί σε επόμενη αναβάθμιση .

 

Το ηχείο του είναι αρκετά δυνατό άλλα χάλια ποιότητα σαν να τσιρίζει ένα πράγμα .

 

Η κάμερά του είναι χάλια πολύ θόρυβο στις φωτογραφίες ακόμα και την μέρα και με άτονα χρώματα οι φωτογραφίες στο αυτόματο , υπάρχει ρύθμιση να γίνουν τα χρώματα λίγο πιο κορεσμένα ώστε να πιάσουν κάπως το πραγματικό άλλα μόλις βγεις έχει χαθεί η ρύθμιση και θέλει ξανά ρύθμιση .

 

Επίσης παρατήρησα ότι στέλνωντας video από την εφαρμογή του youtube στην SmartTv μερικές φορές παρόλο που ήταν σε καλή ανάλυση το βίντεο στην τηλεόραση το έστελνε χάλια . Επίσης κολλάει αρκετές φορές και δεν φορτώνει τα βίντεο και πρέπει να βγεις και να ξαναμπείς για να ξεκολλήσει το youtube .

 

Το συμπεράσμά μου , είναι ότι είναι μια χαρά κινητό αν κόστιζε πράγματι 115€ άλλα για 191€ ούτε καν , υπάρχουν πολύ ποιοτικότερες επιλογές και με εγγύηση που μπορεί να επιλέξει κάποιος από Ελλάδα .

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα .

 

Υ.Γ. Τα όσα καταγγέλλω σχετικά με την Gearbest είναι στην διάθεση του οποιουδήποτε με αποδείξεις , πραγματικές , όπως και η επικοινωνία μου μαζί τους . όχι διάβασε κάπου στο φόρουμ τα λέω , έτσι γενικά για να περνάει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καταλαβαινω τον θυμο σου αλλα αν ειχες διαβασει σχετικα θεματα με παραγγελιες απο χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης θα γλιτωνες απο αυτα

τωρα αν δεν ειχαν ενωμερωση για το σταδιο που βρισκεται η παραγγελια κακως ,θα επρεπε να ειχαν

Για το κινητο τωρα εχω διαβασει αντιφατικες γνωμες,απο πολλους και ενω σκεφτομουν να το παρω αμφιβαλω αν ειναι καλη αγορα ,τουλαχιστον τοσο vfm που φαινοταν στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καταλαβαινω τον θυμο σου αλλα αν ειχες διαβασει σχετικα θεματα με παραγγελιες απο χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης θα γλιτωνες απο αυτα

τωρα αν δεν ειχαν ενωμερωση για το σταδιο που βρισκεται η παραγγελια κακως ,θα επρεπε να ειχαν

Για το κινητο τωρα εχω διαβασει αντιφατικες γνωμες,απο πολλους και ενω σκεφτομουν να το παρω αμφιβαλω αν ειναι καλη αγορα ,τουλαχιστον τοσο vfm που φαινοταν στην αρχη

 

συμφωνω σε οσα λες στο φιλο και επαυξανω....ομως οσον αφορα το κινητο θεωρω οτι κανεις λαθος

ποιες ειναι οι αντιφατικες γνωμες που εχεις διαβασει? αν και δεν σε αναγκαζει κανενας να το παρεις....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. (mik-tech) όσον αφορά τις αγορές εκτός Ε.Ε..

Όσοι αγοράζουν από Κινεζομάγαζα λίγο - πολύ γνωρίζουν ορισμένους απαράβατους κανόνες όπως ΠΟΤΕ παραγγελία και αποστολή με courier . Όπως επίσης γνωρίζουν οτι ορισμένες εταιρίες courier δεν δέχονται να μεταφέρουν μπαταρίες. (αυτός ειναι ο λόγος που "έσπασαν" την παραγγελία σου).

Κατανοώ και εγώ τον θυμό σου για το υπέρογκο ποσό που χρειάστηκε να πληρώσεις αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης ειναι καθαρά δικό σου.

Εχω παραλάβει 2 Cubot Χ9 από Gearbest με NL Post σε λιγότερο από 20 μέρες το καθένα, και όλα ήταν άψογα.

Όσο για το VFM, πιστεύω οτι ανταποκρίνεται απόλυτα σε αυτό το τηλέφωνο. Αξίζει τα χρήματά του και με το παραπάνω.

Edited by metalergr

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Mitsos1311 τσάμπα την πάτησες έτσι... ποτέ μα ποτέ express:!: Είναι ευρέως διαδεδομένο..

Βεβαία αν δεν σε ενημέρωσαν και αυτοί (Gearbest) με τη σειρά τους έχεις δίκιο να φωνάζεις!

 

Για το on topic πολύ καλή η περιγραφή σου ! thanks!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε μηνυμα για αναβαθμιση του λογισμικου και δεν εκανα για τον λογο οτι την εκανε φιλος σε lenovo και γυρισαν ολα σε κινεζικα (λογω ip μαλλον) κσι βρηκε τον μπελα του. Εκανε καποιος απο σας;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για την V11 από cubot , δεν θα έχεις θέμα. Λειτουργεί μια άχαρα.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. (mik-tech) όσον αφορά τις αγορές εκτός Ε.Ε..

Όσοι αγοράζουν από Κινεζομάγαζα λίγο - πολύ γνωρίζουν ορισμένους απαράβατους κανόνες όπως ΠΟΤΕ παραγγελία και αποστολή με courier . Όπως επίσης γνωρίζουν οτι ορισμένες εταιρίες courier δεν δέχονται να μεταφέρουν μπαταρίες. (αυτός ειναι ο λόγος που "έσπασαν" την παραγγελία σου).

Κατανοώ και εγώ τον θυμό σου για το υπέρογκο ποσό που χρειάστηκε να πληρώσεις αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης ειναι καθαρά δικό σου.

Εχω παραλάβει 2 Cubot Χ9 από Gearbest με NL Post σε λιγότερο από 20 μέρες το καθένα, και όλα ήταν άψογα.

Όσο για το VFM, πιστεύω οτι ανταποκρίνεται απόλυτα σε αυτό το τηλέφωνο. Αξίζει τα χρήματά του και με το παραπάνω.

 

Σε ευχαριστώ και εσένα φίλε μου και τους προλαλήσαντες για την πληροφόρηση και την κατανόηση , ξέρω πιο είναι το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί , τι έκανα και τι δεν έκανα το έχω κατανοήσει πλήρως , όπως και τι θα τους κάνω ...

τώρα που ξέρω .

Ξέρω ότι νομικά αν υποθετικά τους κυνηγούσα πιθανόν να έχανα στα Κινέζικα δικαστήρια .

Τώρα ηθικά όμως όπως και νομικά στα Ελληνικά δικαστήρια (δεν θα χρειαζόταν να φτάσω καν για να βρω το δίκιο μου)

Από τι στιγμή που γνώριζε όπως αποδείχτηκε ότι γνώριζαν (γιατί έχει συμβεί στο παρελθόν και σε άλλους )και δεν με ενημέρωσαν σχετικά και το ότι με παρέπεμψαν σε ψιλά γράμματα που κάπου , κάπως γράφανε επίσης .

 

Γιατί Κύριε Gearbest , αφού ξέρεις και όπως λες το γράφεις κάπου , ότι οι Courier υπερχρεώνουν μου πετάς τυράκι μόνο 4.88$ ???

Μήπως (λέω εγώ τώρα ) έχεις κάνει συμφωνία με τον courier να μας πετάς τυράκι και μετά να τα τσεπώνει ο courier από εμάς ???

Και το 50€ άντε να καταλάβω έχει να κάνει με την DHL τα υπόλοιπα όμως είναι φόροι που πρέπει (όπως μετά διάβασα τους σχετικούς νόμους ) είναι για πάνω από 22€ - 150€ μόνο ΦΠΑ 23% και για παραπάνω δασμοί περίπου 2-3,5% μέχρι τα 700€)

 

Δηλαδή αυτοί δεν ξέρανε τίποτα για όλα αυτά που πουλάνε Ελλάδα συνέχεια , ούτε όφειλαν να ενημερώσουν και έπρεπε να ξέρω εγώ?

 

Τους είναι τόσο δύσκολο να μάθουν από την DHL ή τον κάθε τρόπο αποστολής πιο θα είναι το τελικό κόστος για τον καταναλωτή και να τον ενημερώσουν ? Και το 4.88$ (κόστος για Ελλάδα ) από που το έμαθαν απ'την Γιαγιά μου ή στα ΤΑΡΩ ???

 

Προφανώς και όχι απλά θέλουν να σε παραπλανήσουν ότι πουλάνε φθηνά , εμένα εκεί είναι το βασικότερο σκάλωμά μου .

 

Απλά δεν πίστευα ότι έχω να κάνω με Αλμπάνηδες και εμπιστεύτηκα ότι γράφανε και ότι πλήρωσα μέσω Paypal όπως κάνω πάντα και εκεί υπέθετα ότι τελειώνει η χρέωσή μου .

 

Τώρα για άλλα κινεζομάγαζα δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν ξέρω , δεν νομίζω να είναι όλοι ίδιοι πάντως

 

Σχετικά τώρα με τις μπαταρίες που λες , δεν μπορώ να σου πω ότι αυτό που λες δεν ισχύει . ειλικρινά δεν το γνωρίζω , άλλα ακόμα και έτσι ναναι δεν όφειλαν να με ενημερώσουν αυτοί σχετικά ? Δηλαδή και την μπαταρία του κινητού, αν ήταν αποσπώμενη θα την έστελναν χώρια? Και γιατί δεν έστειλαν και τους φακούς μαζί με τις μπαταρίες πακέτο με το NL

Να μου το έλεγαν να τους έλεγα ... για τους Φακούς να τους έλεγα gearbest

 

https://www.youtube.com/watch?v=n8NyUA-iQuU

 

:lol:

 

Αλλα όχι φίλε τα τσεπώσαμε και τώρα ποιος τρέχει να ενημερώνει ας διαβάσει στο φόρουμ να του λυθεί η όποια απορία γιατί κάναμε τι .

 

Το ξέρετε ότι το ότι έσπασαν την παραγγελία μου σε 3 κομμάτια εγώ θα πρέπει να πληρώσω 3 φορές 50άρικο στην DHL για κάθε πακέτο ??? Αυτοί το ήξεραν όμως άλλα είπαμε κάτι παίζει ....

 

Σε ότι αφορά το κινητό είπα και εγώ ότι για 115€ 'αντε και μέχρι 130€ αξίζει άλλα για παραπάνω με τίποτα .

 

 

Και όπως διαπίστωσα για να γίνει αυτό από τους συγκεκριμένους πρέπει να αποδεχθείς ότι θα έχεις ένα λαθραίο κινητό και εγώ ομολογώ ότι ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα είναι έτσι αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στον κόπο .

Δεν κατηγορώ εννοείται , ούτε κατακρίνω όποιον το κάνει το βασικό μου θέμα είναι να το ξέρει .

 

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τόσο για το ακουστικό , όσο και για το ηχείο έχει μια ρύθμιση στις ρυθμίσεις ήχου που βελτιώνει λίγο την κατάσταση , άλλα δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν πρέπει να είναι on ¨η off η επιλογή , μια μου δουλεύει καλύτερα στο ον μια στο οφ .

 

 

Σόρυ και πάλι για το μακρύ οφ τόπικ θα βρω που είναι το σωστό μέρος για να τους τα χώνω ...:lol:

Σας ευχαριστώ για την κατανοήση και την συμπαράσταση κάθε καλοπροαίρετη κριτική την δέχομαι και την αφουγκράζομαι ευχαρίστως . Και αν κάποιος συμφορουμίτης θεωρεί ότι κάπου τον έθιξα με τα λεγόμενά μου ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη , άλλα καταλαβαίνετε έχω φορτώσει υπερ του δέοντος , όταν μου είπαν τα πιρπιτσόλια καλά δεν διάβασες τους όρους .

Ηρθαν να μας το παίξουν έξυπνοι σε εμάς τα πιρπιτσόλια και όπως λέει κι ο Χαρρυ Κλυν όταν αυτοί τρώγανε βατόμουρα εμείς είχαμε χοληστερίνη!:lol:

 

Καλό βράδυ φίλοι μου και όποια απορία έχετε που μπορεί να μην σας κάλυψα σχετικά με την συσκευή , αν κάνει κάτι που εγώ δεν χρησιμοποιώ, ευχαρίστως να το ψάξω να δω αν το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια..κατεβασα ττην εφαρμογη facebook και οταν παταω ενα μηνυμα κολλαει η οθονη καποιες φορες και δν μ το δειχνει..επισης οταν εχω ανοιστο το μεσεντζερ και κλεισω την οθονη,μολις την ξανανοιξω εχουν φυγει τα κυκλακια των επαφων...και τελος μολις υπαρχει μια ειδοποιηση σεχτικα με το μεσεντζερ οταν την πατησω παγωνει η οθονη και δν με παει....τι λετε να κανω?

 

ειχα ακριβως το ιδιο θεμα, κ μου ειπαν οτι εφταιγε η ενημερωση του fb.

το εσβησα κ μπαινω απ το chrome κ ολα ειναι κομπλε. το εχω σβησει τουλαχιστον 2 εβδομαδες κ δν "παγωσε" η οθονη ποτε ξανα απο τοτε. αρα πιθανολογω οτι φταιει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν προβλημα με την εφαρμογη του messneger και του fb μπειτε ρυθμισεις του messneger και απενεργοποιειστε τις εικονες συνομιλητων
Link to comment
Share on other sites

Χτες παρελαβα το κινητο απο minideal,εχω παθει πλακα,ειναι απιστευτο.

το gps κλειδωνει αμεσως ,η οθονη καταπληκτικη,το touch πολυ καλο.

το φορτωσα με ενα σωρο εφαρμογες και δεν κολαει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...