Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιθανότατα ήταν προβλημα του Google Play. Και άλλοι κάνανε παράπονα, με άλλες συσκευές, για αργό downloading τις δυο τελευταίες μέρες.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα ήταν προβλημα του Google Play. Και άλλοι κάνανε παράπονα, με άλλες συσκευές, για αργό downloading τις δυο τελευταίες μέρες.

 

Ισχύει. Το διαπίστωσα κι εγώ με 2 συσκευές. Coolpad και leagoo

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας αν υπαρχει τροπος να κανουμε 160 τους ελληνικους χαρακτηρες στα μηνυματα με την stock εφαρμογη ή αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιησουμε αλλη?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρελαβα σημερα. Πολυ καλές οι πρώτες εντυπώσεις. Η αφή του είναι κάπως παράξενη. Μήπως φταίει η ζελατίνα που είναι περασμένη?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξερει κανενας αν υπαρχει τροπος να κανουμε 160 τους ελληνικους χαρακτηρες στα μηνυματα με την stock εφαρμογη ή αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιησουμε αλλη?

 

Αν υποστηρίζει η συσκευή σου xposed framework & gravitybox, μπορείς ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηρίζει η συσκευή σου xposed framework & gravitybox, μπορείς ναι.

 

χρειαζεται να ειμαι root ( αν και το ψαχνω να γινω ) για να δουλεψουν αυτα τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οποτε αν καταφερω και γινω τι πρεπει να κανω μεσω αυτων των εφαρμογων?

 

Πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το xposed framework στη συσκευή σου με το οποίο διαχειρίζεσαι τα modules. Ένα από αυτά είναι και το Gravitybox. Μέσα στο τελευταίο, εκτός των άλλων ενδιαφέροντων tweaks που έχει, υπάρχει και μια ρύθμιση στο Τηλέφωνο >> Strip Unicode >> Strip όλους τους χαρακτήρες Unicode η οποία κάνει αυτό που θέλεις.

 

Το σημαντικό όμως είναι να επιβεβαιώσεις ότι δουλεύει το xposed framework στη συσκευή σου για να αποφύγεις συνεχόμενα reboot.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το xposed framework στη συσκευή σου με το οποίο διαχειρίζεσαι τα modules. Ένα από αυτά είναι και το Gravitybox. Μέσα στο τελευταίο, εκτός των άλλων ενδιαφέροντων tweaks που έχει, υπάρχει και μια ρύθμιση στο Τηλέφωνο >> Strip Unicode >> Strip όλους τους χαρακτήρες Unicode η οποία κάνει αυτό που θέλεις.

 

Το σημαντικό όμως είναι να επιβεβαιώσεις ότι δουλεύει το xposed framework στη συσκευή σου για να αποφύγεις συνεχόμενα reboot.

 

Μολις καταφερα και εγινα root!! Θα φτιαξω και εναν οδηγο για οποιον αλλον θελει να το προσπαθησει. Πως ακριβως θα καταλαβω αν δουλευει στη συσκευη μου γιατι απο μια γρηγορη ματια που εριξα δεν προκειται για "απλη" εφαρμογη απο το play store

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται αφού κάποιος γίνει root, να βάλει και custom recovery για να πάρει ένα πλήρες backup. Έτσι θα είσαι ασφαλής να επαναφέρεις το backup σου σε περίπτωση που η συσκευή σου δεν μπουτάρει.

 

Ωστόσο... ακόμα και σε συσκευές που δεν υποστηρίζουν το xposed framework και κολλάνε κατά το bootάρισμα, έχουν προβλέψει οι δημιουργοί της ίδιας της εφαρμογής και κατά το bootάρισμα, με επαναλαμβανόμενα (όχι παρατεταμένα) πατήματα του vol+ button να απενεργοποιείται το xposed framework και η συσκευής να bootάρει κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται αφού κάποιος γίνει root, να βάλει και custom recovery για να πάρει ένα πλήρες backup. Έτσι θα είσαι ασφαλής να επαναφέρεις το backup σου σε περίπτωση που η συσκευή σου δεν μπουτάρει.

 

Ωστόσο... ακόμα και σε συσκευές που δεν υποστηρίζουν το xposed framework και κολλάνε κατά το bootάρισμα, έχουν προβλέψει οι δημιουργοί της ίδιας της εφαρμογής και κατά το bootάρισμα, με επαναλαμβανόμενα (όχι παρατεταμένα) πατήματα του vol+ button να απενεργοποιείται το xposed framework και η συσκευής να bootάρει κανονικά.

 

ναι περασα και TWRP recovery για να γινω root οποτε ειμαι ετοιμος να το κανω back up. Μου βγαζει 5 επιλογες boot, uboot, nvram, cache, data και system. σε ποια απο ολα κραταω back up και απο που βρισκω το xposed?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ναι περασα και TWRP recovery για να γινω root οποτε ειμαι ετοιμος να το κανω back up. Μου βγαζει 5 επιλογες boot, uboot, nvram, cache, data και system. σε ποια απο ολα κραταω back up και απο που βρισκω το xposed?

 

Επέλεξε τα όλα για το backup.

 

Για το xposed δίνω link εκεί που το αναφέρω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε τα όλα για το backup.

 

Για το xposed δίνω link εκεί που το αναφέρω.

 

οκ θα το δοκιμασω και θα γραψω τα αποτελεσματα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρελαβα σημερα. Πολυ καλές οι πρώτες εντυπώσεις. Η αφή του είναι κάπως παράξενη. Μήπως φταίει η ζελατίνα που είναι περασμένη?

 

 

Αυτο διαπιστωσα κ εγω. Η ζελατινα ειναι καπως 'ματ'. Εμενα παντως μ αρεσει γιατι δν ξεφευγει το χερι σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτο διαπιστωσα κ εγω. Η ζελατινα ειναι καπως 'ματ'. Εμενα παντως μ αρεσει γιατι δν ξεφευγει το χερι σου

 

Ειναι λιγο πιο ευαισθητο το touch του..

Ειχα το ιδιο προβλημα με tablet και με ρομ update εφτιαξε

οποτε λογικα θα περιμενουμε update να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για "πέρασμα" TWRP Recovery και root

 

Με βάση τις οδηγίες από needrom http://www.needrom.com/download/root-y-twrp-recovery-mds-cubot-x9-twrp-recovery-2-7-1-0/

και ένα ισπανικό φόρουμ http://www.movilesdualsim.com/tema/root-y-twrp-recovery-mds-cubot-x9-twrp-recovery-2-7-1-0.91238/

 

1. Ελέγχουμε αν έχουμε περασμένους τους σωστούς drivers στον υπολογιστή μας. Έχοντας κλειστό το τηλέφωνο το συνδέουμε με το usb καλώδιο στον υπολογιστή (με windows 7 ο δικός μου). Στον πίνακα ελέγχου στην διαχείριση συσκευών θα πρέπει στιγμιαία όταν συνδέουμε το καλώδιο να μας εμφανίζει μια συσκευή "PreLoader USB VCOM Port". Εικόνα 1. Αν όχι τότε κάνουμε τα εξής. Κατεβάζουμε το "All MTK USB Driver 2014.rar". Το αποσυμπιέζουμε και όταν συνδέουμε το καλώδιο στην συσκευή που μας εμφανίζει στιγμιαία, κάνουμε δεξί κλικ, ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και το στέλνουμε να κάνει ενημέρωση από τον φάκελο που αποσυμπιέσαμε. Αν η ενημέρωση έγινε δοκιμάζουμε βγάζοντας και ξαναβάζοντας το καλώδιο να δούμε τι συσκευή εμφανίζει. Αν όχι ξαναδοκιμάζουμε μέχρι να δούμε την Εικόνα 1 και αποσυνδέουμε το κινητό.

 

2. Κατεβάζουμε και αποσυμπιέζουμε τα "SP Flash Tool 5.1343.01.rar" και "RECOVERY CUBOT X9 (MDS TWRP Recovery 2.7.1.0.). Rar". Κατεβάζουμε και το "UPDATE-SuperSU-v2.40.zip" και όπως είναι συμπιεσμένο το αντιγράφουμε στην μνήμη του τηλεφώνου. Ανοίγουμε το φάκελο του Flash Tool και "τρέχουμε" την εφαρμογή flash_tool. Πατάμε οκ στο πρώτο παράθυρο που ανοίγει και μετά πάμε δεξιά, επιλέγουμε Scatter-loading και επιλέγουμε το "MT6592_Android_scatter CUBOT X9.txt" μέσα στο φάκελο του recovery που αποσυμπιέσαμε. Αφού φορτώσει το αρχείο πάμε στο options->option->download και τσεκάρουμε την επιλογή DA DL All with Checksum. Κλείνουμε το παράθυρο και επιλέγουμε το Download Only (Εικόνα 2). Πατάμε Download και η εφαρμογή είναι έτοιμη και "ψάχνει" να βρει το κινητό μας.

 

Εδώ θέλει ιδιαίτερη προσοχή (εγώ "κόλλησα" και με τη βοήθεια των φίλων μας των ισπανών έβγαλα άκρη). Η εφαρμογή είναι έτοιμη. Αν συνδέσουμε το κινητό μας κλειστό και έχουμε τους σωστούς drivers σε κάποια δευτερόλεπτα θα περάσει το TWRP recovery και θα βγάλει ένα παράθυρο με έναν πράσινο κύκλο ότι όλα πήγαν καλά. Αμέσως με το που δούμε τον πράσινο κύκλο πατάμε στο κινητό τα κουμπιά "volume+" και "power" ταυτόχρονα μέχρι να δούμε το σήμα της Cubot. Αν προλάβαμε μετά θα μπει μόνο του στο TWRP recovery (Εικόνα 3). Αν αργήσαμε λιγάκι τότε το κινητό κάνει μόνο του επανεκκίνηση, χάνει το recovery που βάλαμε και παραμένει στο official (Εικόνα 4). Ξαναδοκιμάζουμε το βήμα 2 μέχρι να το πετύχουμε. Αν ανοίξει μια φορά με το recovery που περνάμε μετά είμαστε οκ και έτοιμοι να γίνουμε και root.

 

3. Αν έχουμε παραμείνει στο recovery πατάμε install και βρίσκουμε το αρχείο UPDATE-SuperSU-v2.40.zip. Κάνουμε swipe για εγκατάσταση και μετά την επανεκκίνηση που ζητάει να κάνει από μόνο του έχουμε το Cubot X9 με TWRP recovery και rooted. Αν πατήσαμε reboot->poweroff και βγήκαμε ο τρόπος για να ξαναμπούμε στο recovery είναι: κλειστό κινητό, συνδέουμε καλώδιο usb στο pc και όταν φτάνει να δείχνει το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας πατάμε "volume+" και "power" ταυτόχρονα μέχρι να δούμε το σήμα της Cubot

 

Υ.Γ. Τα αρχεία που χρειάζεται να κατεβάσουμε βρίσκονται στο ισπανικό site στην πρώτη δημοσίευση με έντονα μπλε γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. .Παρελαβα και εγω σημερα!! Θετικοτατες πρωτες εντυπωσεις.. Ενα θεματακι.. Βαζω την καρτα μνημης sd στην θεση tf/nano sim στο πλαι αλλα δεν την βλεπει.. Σαν να μην καθεται καλα πανω στο πλαισιακι που πρεπει.. Καμια ιδεα.. ?
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα που έφερα γαι ένα φίλο την αναγνώρισε με τη μια, απλα ήθελε λιγο προσοχή στο βάλε μην κουνήσει και πιο προσοχή στο βγάλε - έβρισκε λίγο
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αλλα δεν βγαζω ακρη.. Βεβαια ουτε Sim του εχω βαλει ακομα γτ πρεπει να παω να την κοψω πρωτα.. Να παιζει κανα ρολο αυτο λες;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...