Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ποιον λογο θες παραπανω ελεύθερη ραμ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Πιστεύω ότι θα ειναι ακομα πιο ξεκούραστο και θα κανει ισως καλύτερη διαχειριση μπαταρίας. Διόρθωσε με αν κανω λαθος.

Καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε τα παιδιά εδώ μέσα που μας βοηθούν σπαταλώντας τον χρόνο τους και μοιράζοντας τις γνώσεις τους μαζί μας. Σας ευχαριστούμε !
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mol έχω 2 RN2 ίδια και το 2ο είναι του γιου μου. Όπως κατάλαβες μόλις είδε μπαταρία 100℅ την βούτηξε αμέσως και μου πασαρε την δικιά του οπότε ίσως σε καθυστερήσω 1-2 μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχω κατεβάσει από τους xda κάποιες εκδόσεις modem. Θα τις βάλω στο δικό μου mediafire και θα ποσταρω εδώ τα links. Αυτό όμως θα γίνει πιο αργά σήμερα ή αύριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως λέει και ο φίλος mol είναι στο data/system/ Οι οδηγίες παρακατω είναι από xiaomi-miui.gr

Manual battery calibration

Πρέπει να είστε root. Φορτίζουμε το τηλ.. στο 100% και τ'αφηνουμε για 20-30 λεπτά ακόμα. Ανοίγουμε τον root explorer ή οποίο file manager με πρόσβαση στο συστημα και πάμε στο data/system/ και σβήνουμε το αρχείο "batterystats.bin" . Κάνουμε reboot το τηλ.. και περιμένουμε για λίγο μέχρι να γράψει πάλι ότι φορτιστηκε 100%. Ξεσυνδεουμε από τη πρίζα το τηλ.. και είμαστε ΟΚ. Μετά από 3-4 μήνες πάλι calibration. Αυτό ήταν , battery calibration manually χωρίς έξτρα εφαρμογη ( οι εφαρμογές κάνουν ακριβώς αυτό που περιεγραψα , σβήνουν το "batterystats.bin" )

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση: η διαθέσιμη μνήμη (μετά τον καθαρισμό των εφαρμογών) είναι 1.1 από 2Gb. Μπορεί αυτό να αυξηθεί? Αν ναι τα φώτα σας.

να συμπληρωσω οτι για οσους δεν ειναι ροοτ μπορουν να το κανουν απο το file manager του twrp

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανεις ουσιαστική διαφορα στην αυτονομια ξηλωνοντας την εφαρμογη του φβ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανεις ουσιαστική διαφορα στην αυτονομια ξηλωνοντας την εφαρμογη του φβ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Εγώ που το δοκίμασα μια φορά, κάνα 20λεπτο επιπλέον το είδα.... Αλλά δεν βολεύει σε πολλά η κατάργηση του FB....

 

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα δε μπορώ να πω οτι κατάλαβα... Για αυτό σας ρωτησα.

Οντως, σα την εφαρμογη του φβ καμια αλλη. Καλως η κακως...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα δε μπορώ να πω οτι κατάλαβα... Για αυτό σας ρωτησα.

Οντως, σα την εφαρμογη του φβ καμια αλλη. Καλως η κακως...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Συμαντική διαφορά στην μπαταρία και πολύ καλή αντικατάσταση της εφαρμογής του Facebook από τον Chrome.

Link to comment
Share on other sites

Παλαβό!!!

Σήμερα συνέβη το εξής: Με κάλεσε φίλος και αφού κουδουνισε μία φορά πάνω στο γραφείο χωρίς να το ακουμπήσω και χωρίς ενεργοποιημένη την δόνηση απάντησε μόνο του και τον άκουσα να φωνάζει. Τι γίνεται ρε παιδιά μας την πέσανε? Έχει τύχει σε κανέναν ? Φταίει η νέα Ρομ ή τελικά έχω ιδιαίτερες ικανότητες και δεν το γνωρίζω!

Ενημέρωση μπαταρίας:

Εκτός φόρτισης από τις 6:00 και στις 20:00 είμαι στο 39℅ με δεδομένα ανοιχτά όταν είμαι εκτός σπιτιού, wifi εντός σπιτιού, λίγο φβ, κάνα 20λεπτο gaming, και κάνα 30λεπτο κλήσεων. Καθόλου άσχημα θα έλεγα.

Edited by costaspap
Καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε τα παιδιά εδώ μέσα που μας βοηθούν σπαταλώντας τον χρόνο τους και μοιράζοντας τις γνώσεις τους μαζί μας. Σας ευχαριστούμε !
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις, λίγο πριν σας εγκαταλείψω και μεταφερθώ στην παρέα του RN4.

1) Σας κάνει κι εσάς FCs η εφαρμογή του FB μετά την τελευταία ενημέρωση;

2) Παίζει κανένα έμπιστο link για τη Nohon;

Link to comment
Share on other sites

Παλαβό!!!

Σήμερα συνέβη το εξής: Με κάλεσε φίλος και αφού κουδουνισε μία φορά πάνω στο γραφείο χωρίς να το ακουμπήσω και χωρίς ενεργοποιημένη την δόνηση απάντησε μόνο του και τον άκουσα να φωνάζει. Τι γίνεται ρε παιδιά μας την πέσανε? Έχει τύχει σε κανέναν ? Φταίει η νέα Ρομ ή τελικά έχω ιδιαίτερες ικανότητες και δεν το γνωρίζω!

Ενημέρωση μπαταρίας:

Εκτός φόρτισης από τις 6:00 και στις 20:00 είμαι στο 39℅ με δεδομένα ανοιχτά όταν είμαι εκτός σπιτιού, wifi εντός σπιτιού, λίγο φβ, κάνα 20λεπτο gaming, και κάνα 30λεπτο κλήσεων. Καθόλου άσχημα θα έλεγα.

 

Σε sot πόσο πήγε περίπου?

 

Δύο ερωτήσεις, λίγο πριν σας εγκαταλείψω και μεταφερθώ στην παρέα του RN4.

1) Σας κάνει κι εσάς FCs η εφαρμογή του FB μετά την τελευταία ενημέρωση;

2) Παίζει κανένα έμπιστο link για τη Nohon;

 

1. Ούτε σε μένα fcs

2. Σκέφτομαι να παραγγείλω από εδώ https://www.aliexpress.com/item/100-Original-NOHON-Battery-3060mAh-High-Capacity-Replacement-Batteries-BM45-For-Xiaomi-RedMi-Hongmi-Note2-Red/32653571169.html

Το μαγαζί έχει κουπόνι 1$ :p αλλά νομίζω είδα ότι αν είσαι νέος χρήστης στο aliexpress και κάνεις αγορά από το app έχει 3$ για ποσα >10$

 

 

edit: Έβαλα μόλις το p58 modem με μπαταρία 100%,το είχα το βράδυ στο φορτιστή.θα το δοκιμάσω και θα σας πω πως πήγε σε μένα

Edited by liakosele

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση μπαταρίας:

Εκτός φόρτισης από τις 6:00 και στις 21:20 είμαι στο 56℅ με δεδομένα ανοιχτά όταν είμαι εκτός σπιτιού, wifi εντός σπιτιού, λίγο φβ, κάνα 15λεπτο gaming, και κάνα 20λεπτο κλήσεων. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τώρα που είμαι "μέσα" έπεσε από 69℅ σε 56℅ μέσα σε 5'

Καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε τα παιδιά εδώ μέσα που μας βοηθούν σπαταλώντας τον χρόνο τους και μοιράζοντας τις γνώσεις τους μαζί μας. Σας ευχαριστούμε !
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κερδιζουμε με την αλλαγη μοντεμ; καλυτερο σημα κινητης ας πουμε; δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτο και δεν ξερω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελευταία δεν χτυπαει το ξυπνητήρι το πρωι (οχι παντα) απο κλειστο ανοίγει στο λογότυπο mi και μενει έτσι..... Καμια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελευταία δεν χτυπαει το ξυπνητήρι το πρωι (οχι παντα) απο κλειστο ανοίγει στο λογότυπο mi και μενει έτσι..... Καμια λύση;

ποια ρομ φορας; εγω το ειχα αυτο το προβλημα με την προηγουμενη stable. Με την τελευταια xtrv stable λυθηκε και τωρα χτυπαει κανονικα.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ φορας; εγω το ειχα αυτο το προβλημα με την προηγουμενη stable. Με την τελευταια xtrv stable λυθηκε και τωρα χτυπαει κανονικα.

 

Εχω την 8.0.2.0 thunder stable του gkalen αλλα την εχω πολυ καιρο..... Τωρα τελευταία μου κανει αυτα τα κολληματα.. ...

Edited by takisdo
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κερδιζουμε με την αλλαγη μοντεμ; καλυτερο σημα κινητης ας πουμε; δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτο και δεν ξερω.

Ναι κάτι τέτοιο, παραλληλα με αλλαγη στη διαρκεια μπαταρίας.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κερδιζουμε με την αλλαγη μοντεμ; καλυτερο σημα κινητης ας πουμε; δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτο και δεν ξερω.

 

Αλλαγη διαχειρισης ενεργειας στις κεραιες του κινητου.GPS,WIFI,BT,Κινητης,Ραδιο,Δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση μπαταρίας:

Εκτός φόρτισης από τις 6:00 και στις 21:20 είμαι στο 56℅ με δεδομένα ανοιχτά όταν είμαι εκτός σπιτιού, wifi εντός σπιτιού, λίγο φβ, κάνα 15λεπτο gaming, και κάνα 20λεπτο κλήσεων. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τώρα που είμαι "μέσα" έπεσε από 69℅ σε 56℅ μέσα σε 5'

 

Το έχεις ρουταρισμένο?

Έχεις xposed αν ναι, ποια modules χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

https://www.mediafire.com/folder/hi2wf5ttyecf4/RN2

Στο φάκελλο υπάρχουν τα παρακάτω modem

XRN2_v24P37_modem

XRN2_v24P48_modem

XRN2_v24P51_modem

XRN2_v24P52_modem

XRN2_v24P55_modem

XRN2_v24P58_modem

Προσωπικά επέλεξα το P58 μετά από κριτικές από το xda και από εδώ. Είδωμεν!

 

Ευχαριστούμε και περιμένουμε εντυπώσεις για το P58 που επέλεξες.

Καλό θα ήταν να δοκιμάσουμε πολλά άτομα.Εγω δεν έχω θέμα να τα δοκιμάσω και όλα.

Απλά πείτε μου το ΠΩΣ....Θα κανω install το zip ,ετσι όπως είναι, συμπιεσμένο μέσω twrp?

 

 

Παίζει κανένα έμπιστο link για τη Nohon;

 

Αν και οι απόψεις διαφέρουν....(Άλλοι μιλούν θετικά / άλλοι οχι)...Καλό θα ήταν αν την έχει πάρει κάποιος και είναι ευχαριστημένος να μας προτείνει τον πωλητή.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτές οι διαφορετικες γνώμες που υπαρχουν για την nohon....Είναι για τον ίδιο ακριβώς λόγο όπως και με την γνήσια μπαταρία του RN2.

Εξηγώ τι εννοώ.Την δικιά του την γνήσια την πήρα από vickmall για φίλο στα 25-28€(δεν θυμάμαι) και βγήκε πολύ καλη.Υποτιθετε ότι την ίδια την ειχα πάρει πιο πριν από ebay για μένα στα 11€ και βγήκε μάπα.Το τηλέφωνο έκλεινε από μόνο του σε άσχετες φάσεις είτε ήταν φουλ φορτισμένο είτε όχι.Αλλη μία στα 15€ πήρε άλλος φίλος και του βγήκε και αυτή χάλια.

Η μία έλεγε high quality και η άλλη δήθεν οriginal.

Η πραγματική ορίτζιναλ όμως φαίνεται ότι ήταν αυτή του vickmall.Γιαυτο και η διαφορές στην τιμή.

Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ισχύει και για την nohon....Όσοι την αγόρασαν γύρω στα 22 με 25€ είναι ευχαριστημένοι.Βλεπω και nohon όμως με 8€, 11€, 15€....Άρα μάλλον μία από τα ίδια με την γνήσια.Αν την πληρώσεις θα βγει καλή λέω εγώ.

Επειδή όμως αυτό είναι συμπέρασμα δικό μου και επειδή εδώ στο φόρουμ γιαυτο κάνουμε κουβέντα....Αν υπάρχει κάποιος που την πλήρωσε ακριβά/την πήρε για γνήσια...Αλλα του βγήκε μάπα να το πει...ή το αντίθετο,κάποιου που του βγήκε σούπερ να μας πει από που την πήρε.

Link to comment
Share on other sites

@pontokeras ακριβώς αυτό. Κανείς δεν την έχει να μας δώσει κι εμάς ένα έμπιστο link;

 

Αυτό εδώ έχει πάντως πολλά θετικά Votes.

https://www.aliexpress.com/item/100-Original-NOHON-Battery-3060mAh-High-Capacity-Replacement-Batteries-BM45-For-Xiaomi-RedMi-Hongmi-Note2-Red/32653571169.html

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρελαβα μία nohon από το aliexpress.13 € νομίζω την πήρα.Η συσκευασία άψογη.Μοιαζει γνήσια.Ομως!Μετά την αλλαγή σε 37 modem και με την 8.0.2 stable η διαφορά είναι πολύ μεγάλη με την γνήσια μπαταρία.Πρωτη φορά είδα το κινητό 5.31 sot.Ετσι δεν έχω λόγο να δοκιμάσω τη nohon τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορούμε να δούμε ποια έκδοση μόντεμ έχουμε ήδη στο κινητό, πριν βάλουμε μια από τις παραπάνω;

 

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

 

Update: Το βρήκα, το δικό μου έχει Ρ55....ποια να βάλω, την 37 ή την 58;;

 

Έβαλα την 58 λοιπόν..... Για να δούμε τι θα γίνει....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...