Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εδώ έγινε συζήτηση για την μπαταρία

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=405455&page=471

μήπως φταίνε οι εφαρμογές μας που δεν αφήνουν σε ησυχία την μπαταρία ? για να κρίνουμε κάποια rom , το κάνουμε , μετά από καθαρή εγκατάσταση χωρίς δικές μας εφαρμογές

η μπαταρία είναι καλή με όλες τις miui που δοκίμασα , (μετά από την τρίτη πλήρη φόρτιση φυσικά)

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι μπορώ να κάνω για τη μπαταρία? Νιώθω ότι πέφτει γρήγορα

Δεν λες περισσότερα στοιχεία? Πως θα σε βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εδώ. Διαβάζω εδώ για την μπαταρία εντάξει και εμένα με κανονική χρήση με κρατάει σχεδόν όλη μέρα. Με πολλά τηλέφωνα εμαιλς Viper Skype σερφαρίσματα κτλ όχι παιχνίδια. Αλλά έχω και μια δεύτερη μπαταρία κοντά και δεν έχω άγχος. Η συσκευή είναι πολύ καλή για να τα χρήματα που δώσαμε. Πιστεύω λοιπόν ότι μια δεύτερη μπαταρία (την πήρα 9€ από το ebay) λύνει το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερό το πως έχετε ασχοληθεί τόσο πολύ με την μπαταρία! Πραγματικά το κινητό εγώ που πήρα το prime στα 160 ευρώ δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο, καινούργια συσκευή. Ή το απλό στα 135 περίπου. Γκρινιάζεται ενώ κάθε ρομ που βάζεται δεν λέτε πως κάνετε την εγκατάσταση, τι εφαρμογές έχετε πάνω. Αλλά και πάλι πείτε μου ένα κινητό καλύτερο σε αυτά τα λεφτά από το RN2! Και όπως λέει και ο φίλος SV9NJ μια μπαταρία εξτρά ή ένα power bank κάνεις την δουλειά σου. Έχω βάλει μόνο την ελληνική devs και μέχρι στιγμής μπορώ να πω 3-4 ρομς που έχουν καταπληκτική μπαταρία και με μια εφαρμογή όπως το redmi note 2 tool έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

edit: Και το πιο σημαντικό αφήνουμε πάνω από μια ώρα την φόρτιση μετά το 100%. Και ένα παράδειγμα με την 16.1.29 devs ελληνική είχα 100% σε 90% μετά από 6 ώρες με μεσαία χρήση.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 4,5 ώρες οθόνη είναι χαντακωμα της συσκευής.. Να δω τι άλλο θα ακούσουμε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, κατοχος απο την πεμπτη το πρωι

να πω και γω τα δικα μου

 

ερχομενος απο redmi 1s για 18+ μηνες , ειμαι πολυ εξοικειωμενος με την miui

παρολα αυτα και με τις ιδιες εφαρμογες μεχρι στιγμης βλεπω πως εδω ολα δουλευουν ρολοι

notifications απο twitter, sofascore, mail (μαμισιο)

δεν ξερω τι παλευετε αρκετοι , αλλα με την muiu , εγω τουλαχιστον , ειναι σαν να τα εχω ολα

 

οσον αφορα την μπαταρια , απο τοτε που πηρα το προηγουμενο τηλεφωνο και σχεδον σε ολα τα τοπικς της xiaomi

ναι , η διαχειριση της δεν ειναι και η σουπερ (δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης και το πρωτο μου smart ηταν το redmi 1s)

μονο τωρα ειδα πολυ καλα σχολια για το redmi 3 ,ισως ειναι για μενα και το μονο μειον

 

καθαρη εγκατασταση , ενα ψιλοδιαβασματακι εδω και στο miui greece και νομιζω πως ο καθενας ειναι σετ

 

κατα τα αλλα με ενα κινητο αξιας 130 ευρω περιπου, δεν καταλαβαινω πως αρκετοι θελουν να ειναι τελειο σε ολα

μια χαρα ειναι σε καθημερινη χρηση

 

αυτα τα ολιγα και καλημερα σας

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας έχει άμεση σχέση με το πόσο το χρησιμοποιείς.

 

Εγώ κάνω ελαφριά χρήση. Λίγο internet, facebook, να δω τα mail μου, κάποια τηλέφωνα και έχω πάντα wifi+data ανοικτά...

τίποτα το τραγικό δηλαδή και η μπαταρία μου κρατάει αρκετά. Το έβγαλα Σάββατο πρωί από τη φόρτιση και τώρα είναι στο 47%!!!!!

 

Τις καθημερινές όμως που πηγαίνω τα παιδιά στην προπόνηση, παίζω κανά παιχνιδάκι την 1,5 ώρα που περιμένω

και η μπαταρία με το ζόρι μου κρατάει 2 μέρες αφού συνήθως έχει πέσει περίπου στο 10% στο τέλος της 2ης μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Ω συμφορά.. Κρατάει 2 μερες. (εντάξει, το ξερω δεν το λες για κακό)

Παιδιά, αν οι πυρήνες δουλεύουν στο φουλ, στα παιχνίδια, η μπαταρία εξαντλείται. Λογικό είναι, αν βάζαμε την ιδια μπαταρία στο πρώτο hongmi, θα κράταγε 7 μερόνυχτα. Έχουμε όμως το redmi tool που μπορείς να περιορίσει το max των πυρήνων, ώστε να μη ζορίζονται, αλλά και η δουλειά θα βγαίνει μια χαρά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ω συμφορά.. Κρατάει 2 μερες. (εντάξει, το ξερω δεν το λες για κακό)

Παιδιά, αν οι πυρήνες δουλεύουν στο φουλ, στα παιχνίδια, η μπαταρία εξαντλείται. Λογικό είναι, αν βάζαμε την ιδια μπαταρία στο πρώτο hongmi, θα κράταγε 7 μερόνυχτα. Έχουμε όμως το redmi tool που μπορείς να περιορίσει το max των πυρήνων, ώστε να μη ζορίζονται, αλλά και η δουλειά θα βγαίνει μια χαρά.

 

αυτο το εψαχνα και δεν ξερω

η στραβος ειμαι ή ειναι εξωτερικη εφαρμογη

τι εννοειτε με το redmi tools?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

σημερα που αποφασισα να παραγγειλω , το vickmall ειναι out of stock sto ΕU warehouse .

Αλλο μαγαζι που ερχετε σε 1-2 μερες το κινητο ( στα ιδια επιπεδα τιμης και εξυπηρετησης ) ?

Xiaomi Redmi Note 2 , MIUI 7, GTV 5.12.17
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται η μπαταρία του απλά έχω παρατηρήσει διαφορές όταν το φορτίζω με διαφορετικούς φορτιστές! Την καλύτερη αυτονομία την είχα βγάλει με έναν παλιό htc του wildfire αλλά μου τον βόλεψε το κουνέλι μου και πλέον χρησιμοποιώ τον μανίσιο που είναι ο επόμενος καλύτερος. Μιλάω για sot μέσο όρο 4 ώρες (με προ-τελευταία dev). Αλλά ξέρω πως αν παίξω παιχνίδια, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα μειωθεί η ώρα χρήσης. Ή όταν πχ Κυριακές είμαι με το κινητό στο χέρι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και πάλι, θα τελειώσει πιο γρήγορα η μπαταρία. Με απλή χρήση καθημερινή, browser, fb, viber (άπειρο viber), gmail, φωτο, ραδιο, είμαι 4-4.30 ώρες. Αυτό. Καλημέρα!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 2 , MIUI 7, GTV 5.12.17
Link to comment
Share on other sites

TD ειναι το συγκεκριμενο. Αν δε σε ενοχλει, ναι αυτο ειναι.

 

Εμενα η μπαταρια πεφτει γρηγορα οταν δε το χρησιμοποιω. Σε 10 ωρες που απλα θα κανω χρηση 5 λεπτων, θα πεσει στο 85%. Ισως και πιο κατω.

Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο.

 

(Ομως δε μπορω να πω γενικα οτι εχει θεμα με την μπαταρια η συακευη. Για αυτα που δινει, μια χαρα διαρκει. Μη τα θελουμε ολα δικα μας!!!)

Link to comment
Share on other sites

..........

 

Εμενα η μπαταρια πεφτει γρηγορα οταν δε το χρησιμοποιω. .............................!!!)

χρησιμοποιώ τώρα άλλο τηλέφωνο , αλλά το note 2 το έχω ανοιχτό

εχθές είδα την μπαταρία πριν το φορτίσω ,

ανοιχτή οθόνη 2 ώρες , κράτησε 4 ημέρες , δεν θυμάμαι πόσο % ήταν η μπαταρία

σήμερα

σε 19 ώρες , οθόνη 3 λεπτά ανοιχτή , με ανοιχτό wifi πάντα , φωτεινότητα στην μέση , μπαταρία στο 100% ,

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

TD ειναι το συγκεκριμενο. Αν δε σε ενοχλει, ναι αυτο ειναι.

 

Εμενα η μπαταρια πεφτει γρηγορα οταν δε το χρησιμοποιω. Σε 10 ωρες που απλα θα κανω χρηση 5 λεπτων, θα πεσει στο 85%. Ισως και πιο κατω.

Δεν ειναι φυσιολογικο αυτο.

 

(Ομως δε μπορω να πω γενικα οτι εχει θεμα με την μπαταρια η συακευη. Για αυτα που δινει, μια χαρα διαρκει. Μη τα θελουμε ολα δικα μας!!!)

 

δεν μας κανει το TD ?

Xiaomi Redmi Note 2 , MIUI 7, GTV 5.12.17
Link to comment
Share on other sites

@PETTROS

ποια ρομ φορας;

 

@tora33

μπα, τετοιες τιμες ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα!!!

ποια ρομ φορας;

χρησιμοποιεις greenify;

 

@phsyborg

προσωπικα επελεξα το fdd για να μην εχω θεματα με τα δικτυα.

διαβαζεις τις διαφορες τους (τσεκαρε πρωτο ποστ, και μεσα στο νημα εχει αναφερθει παρα πολλες φορες) και κρινεις

Link to comment
Share on other sites

.....

 

@tora33

μπα, τετοιες τιμες ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα!!!

ποια ρομ φορας;

χρησιμοποιεις greenify;

 

..........

dev Ελληνική , αν δεν το ξυπνάει κάποια εφαρμογή....... , ναι χρησιμοποιώ greenify

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

@PETTROS

ποια ρομ φορας;

 

 

gtv 6.1.29 απο xiaomi/greece

και ειμαι ακομα χωρις sim !!

το απογευμα θα τις βαλω

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα αντιμετωπιζεις με την εφαρμογη;

που κολλαει;

δικαιωματα της παραχωρησες;

 

εδωσα δικαιωματα ρουτ και ειναι ΟΚ (ευχαριστω)

 

δλδ αυριο που θα βαλω την 32αρα sd μπορω να την σεταρω απο εκει?

χρειαζεται να κανω τπτ αλλο?

στην αλλη του redmi 1s

ειχα κανει διαφορα (partition?) δε θυμαμια πια, αλλα δουλευε ρολοι

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...