Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μπορείς να την κατεβάσεις από το xiaomi.eu, και αυτή ανεπίσημη είναι όπως η ελληνική, απλώς νομίζω έχει λίγο χειρότερη μετάφραση της ελληνικής γλώσσας, συνήθως κυκλοφορεί λίγες μέρες πριν την ελληνική και αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει και OTA.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σαι καλά πανο! Σε ευχαριστώ! Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ την aicp cm12.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ την aicp cm12.1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.!
Την έχω βάλει κι' εγω από εχθές το βράδυ και την δοκιμάζω.

Στα θετικά:

-Τα παιχνίδια έχουν πιο ομαλή κίνηση, ακόμα και σε ελαφριά παιχνίδια όπως το subway surfers φαίνεται πως έχει έχει υψηλότερο framerate

-Μ' αρέσουν πιο πολύ τα θέματα και η γραμματοσειρές σε σχέση με την MIUI

Αρνητικά:

-Όταν ανοίγω το WiFi θέλει περίπου 15 δευτερόλεπτα για να συνδεθεί

-Εάν ανοίξω πολλές εφαρμογές και κάνω εκκαθάριση των πρόσφατων εφαρμογών lagάρει για 1-2 δευτερόλεπτα

 

Μπαταρία με ελαφριά χρήση μου έβγαλε 6:30 ώρες οθόνης, λίγο χαμηλότερα από την global stable που μου έβγαλε 7 ώρες. Σε ταχύτητα μου φαίνεται περίπου ίδια με την MIUI

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έβαλα twrp μέσω redmi tool ! Ευχαριστώ mol για το τιπ ! Εγώ με 5.12.17 έχω γύρω στις 4 μισή ώρες αυτονομία αλλά σε μέρες κανονική χρήση δεν ξερω ακόμα γιατί το λιωνω ! Εμένα μου φαίνεται ικανοποιητική για την επεξεργαστική ισχύ και την οθόνη του !
Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει κι' εγω από εχθές το βράδυ και την δοκιμάζω.

Στα θετικά:

-Τα παιχνίδια έχουν πιο ομαλή κίνηση, ακόμα και σε ελαφριά παιχνίδια όπως το subway surfers φαίνεται πως έχει έχει υψηλότερο framerate

-Μ' αρέσουν πιο πολύ τα θέματα και η γραμματοσειρές σε σχέση με την MIUI

Αρνητικά:

-Όταν ανοίγω το WiFi θέλει περίπου 15 δευτερόλεπτα για να συνδεθεί

-Εάν ανοίξω πολλές εφαρμογές και κάνω εκκαθάριση των πρόσφατων εφαρμογών lagάρει για 1-2 δευτερόλεπτα

 

Μπαταρία με ελαφριά χρήση μου έβγαλε 6:30 ώρες οθόνης, λίγο χαμηλότερα από την global stable που μου έβγαλε 7 ώρες. Σε ταχύτητα μου φαίνεται περίπου ίδια με την MIUI

 

Καλημέρα. Θα συμφωνήσω σε όλα όσα λες. Αυτό με το WiFi είναι αρκετά εκνευριστικό. Σαν ταχύτητα εμένα με φενεται πιο γρήγορη όπως και τα θεματα είναι πιο όμορφα από miui.

Δεν ξέρω που να καταλήξω. Να γυρισω πίσω σε miui από το backup που έχω κρατήσει η να μείνω εδώ.. Είχα τελευταία ελληνική dev

 

Μεγάλο συν για μένα είναι το xposed στην aicp.

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ανεβάσει αυτό τον οδηγό στο νήμα του G2, με εξαίρεση το κομμάτι του bloatware εφαρμόζεται σε όλες τις συσκευές..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430037

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το αντιθετο. Μεσω της twrp φλασαρεται το redmi tool.

Το redmi tool το βρισκεις στο playstore. Ειναι εφαρμογη. Και μέσω αυτου φλασαρεις το twrp

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως κάποιος να πει αν φλασαρει TWRP σε κινητό που δεν είναι root? Αυτό θα είναι το βολικο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην είναι root, περνάς μια official developer μέσω updater που είναι root , και μετά αλλάζεις recovery με redmi tool.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω μια απορια, εχω παρει το RΝ2 στην κοπελα μου. Οταν μιλαμε στο τηλεφωνο και ειναι σε δημοσιο χωρο πχ σε μια καφετερια, δεν μπορω να την ακουσω καθαρα, της το εχουν πει και αλλοι αυτο οτι δεν την ακουν καλα. Αυτο που καταλαβαινω εγω οτι συμβαινει, ειναι σα να εξισωνει τη δικη της φωνη με τις φωνες του παρασκηνιου. Δηλαδη αντι να απομονωνει τη φωνη το μικροφωνο της μειωνοντας παραλληλα τους εξωτερικους ηχους, κανει το αντιθετο. Εχει συμβει σε καποιον αλλον αυτο; Υπαρχει κατι που πρεπει να ρυθμισω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω μια απορια, εχω παρει το RΝ2 στην κοπελα μου. Οταν μιλαμε στο τηλεφωνο και ειναι σε δημοσιο χωρο πχ σε μια καφετερια, δεν μπορω να την ακουσω καθαρα, της το εχουν πει και αλλοι αυτο οτι δεν την ακουν καλα. Αυτο που καταλαβαινω εγω οτι συμβαινει, ειναι σα να εξισωνει τη δικη της φωνη με τις φωνες του παρασκηνιου. Δηλαδη αντι να απομονωνει τη φωνη το μικροφωνο της μειωνοντας παραλληλα τους εξωτερικους ηχους, κανει το αντιθετο. Εχει συμβει σε καποιον αλλον αυτο; Υπαρχει κατι που πρεπει να ρυθμισω;

 

Ναι, να υποθέσω είσαι με κάποια dev. Το έκανε σε εμένα σε κάποια developer, δεν θυμάμαι σε ποια. Έστρωσε με επανεκκίνηση και μετά με την επόμενη dev.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160209/9ed8f11f98a8d8b76721e3cdfaa88c74.jpg σταματάει στο 30% και βγάζει αυτό κανω επανεκκίνηση πάλι τα ιδια https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160209/65a512ccdb059be9a6ee2c670f055597.jpg τι να κανω;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.ειμαι με την dev 5.12.17 και θελω να παω σε stable για καλυτερη αυτονομια. η Stable V7.1.3.0 ειναι η καλυτερη σε θεμα αυτονομιας?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με εμπειρία να μου πει τι διάολο λέει ο τύπος . Εφτασε λέει στον προορισμό του . Η ΕΛΤΑ δεν μου βγάζουν τίποτα .

Τόσο αργεί αυτό το .... μέσω NETHERLANS Mail

 

Destination Country - Greece:  (+30) 800-11-82000  Go to official website

2016-01-31 19:49,ARRIVAL AT AIRPORT,

NETHERLANDSOrigin Country - Netherlands:  +31 (0) 900 0990 Go to official website

2016-02-05 10:39,The item has arrived in the country of destination,

2016-02-01 19:54,The item is on transport to the country of destination,

2016-01-31 19:54,The item is at the PostNL sorting center,

2016-01-31 19:49,The item is at the PostNL sorting center,

2016-01-25 07:18,The item is pre-advised,

Υπομονή. Τσέκαρε ένα παλιότερο δικό μου Tracking No. RS254441491NL απο την ίδια εταιρεία για να πάρεις μια ιδέα. Εάν ισχύει αυτό που έγινε σε εμένα σε 10+ μέρες θα παραλάβεις. Επίσης μην κοιτάς ΕΛΤΑ. Κοίτα στο 17track.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ ήμουν με την Ρομ του vickmall 15 oct νομιζω η 5.12.17 αν δεν κάνω λάθος αλλά θέλω να περάσω μια ελληνική stable που είναι καλύτερες διαβάζω τον οδηγό εγκατάστασης με τον πρωτο τροπο μέσω Ρομ που είναι στην 1η σελιδα αλλά δεν μ βγάζει τπτ ίδιο στο κινητό μου όπως αυτό στις εικόνες . Κατέβασα το αρχείο zip της Ρομ το αποθηκευω στο φάκελο download ( δεν μ εμφανίζει το download_ rom) παταω μέσα απο την αναβάθμιση που μ έχει το κινητό και ξαφνικα κλείνει μονο του κάτι φορτώνει και μετα ανοίγει και βγάζει κάθε δευτερόλεπτο ενα ΜΜΜ που γράφει... Δυστυχώς η διαδικασία android .process.ac..... Τι να κάνω ρε παιδιά για να τ διόρθωσω? Το κινητό πετάει δεν θέλω να του βγάλω τα ματια...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, να υποθέσω είσαι με κάποια dev. Το έκανε σε εμένα σε κάποια developer, δεν θυμάμαι σε ποια. Έστρωσε με επανεκκίνηση και μετά με την επόμενη dev.

 

Χμμ...Δεν εχω ιδιατερες γνωσεις.

Αν αναφερεσαι στην Εκδοση MIUI που βλεπω εδω, λεει 7.1.3.0 Stable.

Ουσιαστικα το αντιμετωπισες με καποια αναβαθμιση δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Δεν εχω ιδιατερες γνωσεις.

Αν αναφερεσαι στην Εκδοση MIUI που βλεπω εδω, λεει 7.1.3.0 Stable.

Ουσιαστικα το αντιμετωπισες με καποια αναβαθμιση δηλαδη;

 

Ναι επανεκκίνηση και αναβάθμιση. Αλλά εγώ είχα όπως σου είπα, την Ελληνική dev, εσύ έχεις stable. Όπως και να έχει όμως αν ακολουθήσεις τον οδηγό στην πρώτη σελίδα (για αναβάθμιση ή καθαρή εγκατάσταση), θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω μια απορια, εχω παρει το RΝ2 στην κοπελα μου. Οταν μιλαμε στο τηλεφωνο και ειναι σε δημοσιο χωρο πχ σε μια καφετερια, δεν μπορω να την ακουσω καθαρα, της το εχουν πει και αλλοι αυτο οτι δεν την ακουν καλα. Αυτο που καταλαβαινω εγω οτι συμβαινει, ειναι σα να εξισωνει τη δικη της φωνη με τις φωνες του παρασκηνιου. Δηλαδη αντι να απομονωνει τη φωνη το μικροφωνο της μειωνοντας παραλληλα τους εξωτερικους ηχους, κανει το αντιθετο. Εχει συμβει σε καποιον αλλον αυτο; Υπαρχει κατι που πρεπει να ρυθμισω;

Εμένα κάποια στιγμή είχε πρόβλημα το μικρόφωνο, ακουγόταν μουντά η φωνή μου και μου έκαναν παράπονα ότι δεν με ακούνε καλά. Τελικά μπήκα στο recovery και wipe το cache και το dalvik cache και διορθώθηκε. Δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να κάνεις wipe αυτά τα δύο, απλώς θα αργήσει λίγο παραπάνω στο επόμενο boot.

Edited by panospc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ ήμουν με την Ρομ του vickmall 15 oct νομιζω η 5.12.17 αν δεν κάνω λάθος αλλά θέλω να περάσω μια ελληνική stable που είναι καλύτερες διαβάζω τον οδηγό εγκατάστασης με τον πρωτο τροπο μέσω Ρομ που είναι στην 1η σελιδα αλλά δεν μ βγάζει τπτ ίδιο στο κινητό μου όπως αυτό στις εικόνες . Κατέβασα το αρχείο zip της Ρομ το αποθηκευω στο φάκελο download ( δεν μ εμφανίζει το download_ rom) παταω μέσα απο την αναβάθμιση που μ έχει το κινητό και ξαφνικα κλείνει μονο του κάτι φορτώνει και μετα ανοίγει και βγάζει κάθε δευτερόλεπτο ενα ΜΜΜ που γράφει... Δυστυχώς η διαδικασία android .process.ac..... Τι να κάνω ρε παιδιά για να τ διόρθωσω? Το κινητό πετάει δεν θέλω να του βγάλω τα ματια...

 

Κάνε αυτό. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9969-Note-2-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-rom-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-MiFlash-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%AE-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-updated/?pageNo=1&d591aba4

Για καθαρή εγκατάσταση. Στο τέλος θα έχεις κ TWRP recovery όπου θα τα κάνεις όλα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την stable η εφαρμογη της καμερας οταν την ανοιγεις ειναι σαν να πηγαινει η φωτεινοτητα στο100% ενω με την dev δεν το κανει το εχετε παρατηρησει και σεις, μιλαω to κανει σε οποιαδηποτε version stable...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160209/9ed8f11f98a8d8b76721e3cdfaa88c74.jpg σταματάει στο 30% και βγάζει αυτό κανω επανεκκίνηση πάλι τα ιδια https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160209/65a512ccdb059be9a6ee2c670f055597.jpg τι να κανω;

 

και γω το ιδιο ειτε ειμαι stable ειτε εχω dev...λες να θελει ξαναεγκατασταση το mipcsuite?

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την stable η εφαρμογη της καμερας οταν την ανοιγεις ειναι σαν να πηγαινει η φωτεινοτητα στο100% ενω με την dev δεν το κανει το εχετε παρατηρησει και σεις, μιλαω to κανει σε οποιαδηποτε version stable...

 

Αυτό το κάνουν γενικά οι περισσότερες υλοποιήσεις, όχι μόνο miui. Σε εφαρμογες καμερας και βίντεο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Νεος χρηστης και εγω, περιπου 2 εβδομαδων με το Prime στα χερια μου.

Εντυπωσεις θετικοτατες, καμερα μια χαρα, κανενα προβλημα με τις προσφατες dev απο την Ελληνικη κοινοτητα, μπαταρια πανω κατω στις 4 ωρες οθονης αλλα γνωριζω ειναι οτι το αδυναμο σημειο του κινητου.

 

Ειχα ενα θεμα αυτες τις μερες που ηθελα να περασω καποια μεγαλα αρχεια στο κινητο και βρεθηκα σε υπολογιστη φιλου με ΧP. E, μου βγηκε η πιστη, 2 μερες δοκιμαζωντας πραγματα αλλα ακρη δεν εβγαλα και το παρατησα.

 

Ενα αλλο θεματακι ηταν οτι καποιοι λεγανε οτι δεν με ακουνε δυνατα στο skype ενω οταν εβαζα τα ακουστικα ημουν ενταξει. Αν κρινω και απο αλλα ατομα εδω που αναφερουν θεματακια παρομοια για το μικροφωνο, η xiaomi δεν μας τα λεει καλα.

Σιγουρα δεν ειναι η υπεργαματη εταιρεια (ακομα θυμαμαι τις κιτρινιλες που βγαινανε στις οθονες περυσι) που ειναι κορυφη αλλα σιγουρα η τιμη σε σχεση με την αποδοση ειναι αυτο νομιζω που μας τραβηξε ολους στην αγορα συσκευων της.

Ρωτωντας μια γνωστη μου που μενει στο Ηοng Kong, τι αποψη εχουν εκει για την Xiaomi, λεει: ''Ειναι γνωστη αλλα φημιζεται οτι αντιγραφει την Δυση...'', με οτι και να εννοει με αυτο!

Εγω θα χαρω πολυ να βελτιωθει ωστε να γινει ο ανταγωνισμος ακομα καλυτερος και μακαρι να πεφτουν και οι τιμες.

 

Στο θεμα που με καιει τωρα. Οπως ειπα ειμαι με Ελληνικη dev. 3 φορες χρειαστηκα το twrp και τις 3 φορες με κρεμασε και κολλησε στο slide to unclock επειτα απο φλασαρισμα και καθαρισμα μνημης. Αναγκαστηκα και στις 3 φορες να βγαλω την μπαταρια και δεν το θεωρω πλεον τυχαιο το γεγονος. Και ερωτω, πως στο καλο μπορω να βαλω κατι αλλο εκτος απο twrp? Δεν θελω να το βλεπω αν ειναι δυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το slide to unlock στη twrp δεν ξέρω αν είναι bug ή feature ασφαλείας αλλά θέλει κόλπο. Σέρνεις το δάχτυλο αργά από την αρχή της των γραμμάτων μέχρι το τέλος ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά :) Σε δουλειά να βρισκόμαστε
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το slide to unlock στη twrp δεν ξέρω αν είναι bug ή feature ασφαλείας αλλά θέλει κόλπο. Σέρνεις το δάχτυλο αργά από την αρχή της των γραμμάτων μέχρι το τέλος ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά :) Σε δουλειά να βρισκόμαστε

 

To εχω κανει, ηταν σαν να γεμιζε η μπαρα, κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...