Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αυτη τη στιγμη πια ειναι η καλυτερη rom ανεξαρτητου γλωσσας

το "καλύτερη" είναι πολύ υποκειμενικό,γι αυτό άλλωστε και υπάρχουν τόσες rom.:)

Σταθερότερη θα έλεγα η επίσημη stable,αλλά θα την σύστηνα σε εμπειρότερους.

Για τους περισσότερους οι ελληνικές είναι καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εχθές μου ήρθε η eu 6.1.11

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλοί γράφουν έβαλα αυτή τη ρομ, πέρασα αυτό έκανα το άλλο, δε μου δουλεύει αυτό, θα περάσω την άλλη, δεν έχω ραδιόφωνο και πολλά άλλα.... Εγώ από 21/12 που το πήρα έχει την eu όπως ήρθε, έρχονται αυτόματα οι αναβάθμισης κάθε εβδομάδα και τις έχω κάνει όλες δεν είχα κανένα πρόβλημα σε καμία, τώρα έχω την 6.1.7 ίσως είναι η καλύτερη σε θέμα μπαταρίας και διαχείριση μνήμης ram βλέπω ότι δεν τη γεμίζει πολύ.

Τα περισσότερα προβλήματα που διαβάζεις εδώ έχουν να κάνουν με το ΠΩΣ περάστηκε η rom,και όχι το ΠΟΙΑ.

Και φυσικά πολλά δεν είναι καν προβλήματα,αλλά άγνοια νέων χρηστών.

η "ευρωπαική" rom με την ελληνική δεν έχουν διαφορές πέρα απ' τα πολύ χειρότερα ελληνικά της πρώτης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό είναι το πρόβλημα...πηγαίνοντας κέντρο ασφαλείας-->δικαιώματα, εμφανίζει μόνο 2 υπομενού:

αυτόματη έναρξη και δικαιώματα, χωρίς να έχει μενού για προνόμια ρουτ.

 

Πρέπει νομίζω να φλασάρω το supersu από το recovery για να αποκτήσω ρουτ.

 

Από την άλλη, δεν πρέπει να είναι ρουτ το τηλέφωνο για να δουλεύει το OTE TV GO....:wacko:

Αυτό με ενδιαφέρει βασικά γιατί δε δουλεύει...

Δεν είσαι root, τσέκαρέ το και με το root checker

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλοί γράφουν έβαλα αυτή τη ρομ, πέρασα αυτό έκανα το άλλο, δε μου δουλεύει αυτό, θα περάσω την άλλη, δεν έχω ραδιόφωνο και πολλά άλλα.... Εγώ από 21/12 που το πήρα έχει την eu όπως ήρθε, έρχονται αυτόματα οι αναβάθμισης κάθε εβδομάδα και τις έχω κάνει όλες δεν είχα κανένα πρόβλημα σε καμία, τώρα έχω την 6.1.7 ίσως είναι η καλύτερη σε θέμα μπαταρίας και διαχείριση μνήμης ram βλέπω ότι δεν τη γεμίζει πολύ.

Αν είχατε δοκιμάσει παλιότερες dev θα βλέπετε ότι ή τελευταία dev είναι πολύ κακή από θέμα μπαταρίας.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα...πηγαίνοντας κέντρο ασφαλείας-->δικαιώματα, εμφανίζει μόνο 2 υπομενού:

αυτόματη έναρξη και δικαιώματα, χωρίς να έχει μενού για προνόμια ρουτ.

 

Πρέπει νομίζω να φλασάρω το supersu από το recovery για να αποκτήσω ρουτ.

 

Από την άλλη, δεν πρέπει να είναι ρουτ το τηλέφωνο για να δουλεύει το OTE TV GO....:wacko:

Αυτό με ενδιαφέρει βασικά γιατί δε δουλεύει...

 

Όταν τελείωσε το φλασαρισμα της 7,1,1,0, λογικά σε ρώτησε το TWRP αν θέλεις να εγκαταστήσεις το Supersu, σε εμένα τουλάχιστον αυτό έκανε. Μήπως λοιπόν αντί για απλό "reboot", εκανες "swipe" και εγκατέστησε το root?

Link to comment
Share on other sites

Demakhs, πας κέντρο ασφαλειας-δικαιωματα-προνομια root και το ενεργοποιεις.Οι developer roms είναι root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Alexis DS , εγώ σου προτείνω την developer rom που κάθε παρασκευή έχει αναβάθμιση και γενικά μεγάλη υποστήριξη από το forum .Ή τελευταία είναι ή GTV 6.1.7 αλλά μέχρι να το.παραλάβεις θα φορεσεις την GTV 6.1.14.Από διαχείρηση Ρομ και μπαταριας πολύ καλά.

Απαντησα λίγο παραπάνω στο ερώτημα αυτό.

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχατε δοκιμάσει παλιότερες dev θα βλέπετε ότι ή τελευταία dev είναι πολύ κακή από θέμα μπαταρίας.

 

Εγω δε μπορώ να καταλάβω, στο νήμα που δημιουργήθηκε βγάζουν την τελευταία ως καλύτερη με μεγάλη διαφορά, πώς γίνεται το ίδιο πράγμα σε ίδια τηλέφωνα να το βγάζουμε τόσο διαφορετικό; Μήπως είναι κάτι σαν τον "καταλληλοτερο"στις δημοσκοπήσεις; :lol:

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι root, τσέκαρέ το και με το root checker

 

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ.

Άρα το OTE TV GO θα πρεπε να παίζει...:blink:

 

@STOLIS όχι, το πρόσεξα να μην εγκαταστήσει το root για να μπορει να δουλεύει το OTE TV GO, αλλά δυστυχώς δεν...:cry:

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω το RMN2 εδω και λιγο καιρο, φοραω την 5.12.10 και γενικα εκτος απο ψιλοπροβληματακια, δεν εχω θεματα.

Σήμερα το πρωι μου εκανε το πιο περιεργο: αλλαξε το ρολοι απο αναλογικο

Σε ψηφιακο σε ολες τις καρτελες ( ξυπνητηρι χρονομετρο κλπ) χωρις να θυμαμαι να πειραξα κατι και χωρις να ξερω πως να το επαναφερω (στις ρυθμισεις δε βλεπω κατι).

Δεν ειναι σημαντικό αλλα μου αρεσε η αναλογική μορφη και ειναι και το γ***το

Ξερει κανεις πως να το επαναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες θέμα ή έκανες wipe caches?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ.

Άρα το OTE TV GO θα πρεπε να παίζει...:blink:

 

@STOLIS όχι, το πρόσεξα να μην εγκαταστήσει το root για να μπορει να δουλεύει το OTE TV GO, αλλά δυστυχώς δεν...:cry:

 

Το θεμα δεν ειναι οτι η συσκευη φαινεται να ΜΗΝ ειναι Root. Σε Redmi Note 2 φιλου με το ιδιο θεμα λυση δεν βρηκαμε ουτε με εγκατασταση Super SU και ολοκληρωτικη αφαιρεση του Root μεσα απο την εφαρμογη. Ουσιαστικα τα Xiaomi ειναι Root και απλα σου δινει την επιλογη για on/off. Οχι για πληρες unroot δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες θέμα ή έκανες wipe caches?

 

Αν απευθυνεσαι σε μενα οχι τιποτα απο τα 2. Αυτα που λες ειναι προταση για να το επαναφερω ή ψαχνεις την αιτια του προβληματος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτα ειναι οι αιτίες που μπορώ να σκεφτώ.

Άμα στη home screen πατησεις παρατεταμενα το αριστερα κουμπί, με τις τρεις γραμμές, πάει στις ρυθμισεις, εκεί διαλεγεις θέμα ρολογιού, έχει πάνω δεξιά απ'το ρολόι ένα σύμβολο ρυθμισεων. Αυτό αλλάζει το κεντρικό ρολόι. Το ρολόι στη lockscreen εξαρτάται από το θέμα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτα ειναι οι αιτίες που μπορώ να σκεφτώ.

Άμα στη home screen πατησεις το αριστερα κουμπί, με τις τρεις γραμμές, πάει στις ρυθμισεις, εκεί διαλεγεις θέμα ρολογιού, έχει πάνω δεξιά απ'το ρολόι ένα σύμβολο ρυθμισεων. Αυτό αλλάζει το κεντρικό ρολόι. Το ρολόι στη lockscreen εξαρτάται από το θέμα.

 

Βοηθησες εμμεσα: εχω nova launcher απο την πρωτη μερα, το αλλαξα στον μαμα (το ρολοι τα ιδια) αλλα οταν τον επανεφερα συνηλθε και το ρολοι. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι οτι η συσκευη φαινεται να ΜΗΝ ειναι Root. Σε Redmi Note 2 φιλου με το ιδιο θεμα λυση δεν βρηκαμε ουτε με εγκατασταση Super SU και ολοκληρωτικη αφαιρεση του Root μεσα απο την εφαρμογη. Ουσιαστικα τα Xiaomi ειναι Root και απλα σου δινει την επιλογη για on/off. Οχι για πληρες unroot δυστυχως.

 

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ...

 

Άρα ΟΤΕ ΤV GO γιοκ!

 

Οχ, που να κρυφτώ τώρα, που του το παρήγγειλα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να το ψάξω, αλλά σε ένα tablet που είχα πρόβλημα παλιότερα είχα μετονομάσει ένα αρχείο su (σε su2 για παράδειγμα) στο φάκελο system/bin νομίζω και δούλεψε. Το go μάλλον δε δουλεύει όταν βρίσκει αυτό το αρχείο. Ψάξτο
Link to comment
Share on other sites

5.12.17!επιτελους μια προσφατη developer που εκατσε καλα στο κινητο μου!40% μπαταρια και σχεδον 4 ωρες οθονη!να ναι καλα ο φιλος που την ανεφερε καποιες σελιδες πιο πισω!!!
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα κι εγώ σήμερα από vickmall. μια χαρά η συσκευή και τώρα ετοιμάζομαι να φλασαρω την τελευταία ελληνική stable.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε stable και εχετε προβλημα με ote go μηπως εισασταν με developer και πηγατε σε stable;νομιζω οταν κανεις τα wipe (data,dalvik,cache) το ρουτ παραμενει μεσα ασχετως αν βαλεις stable..δοκιμαστε να κανετε και wipe system(μην το φοβαστε)οχι ομως wipe internal storage..κανοντας ολα τα wipe,πριν φλασαρουμε την ρομ κανουμε reboot recovery.. Εκει θα μας ρωτησει αν θελουμε να εγκαταστησουμε το su η οχι..παταμε οχι και ξαναμπουταρει στη ρεκοβερυ..φλασαρουμε την ρομ και ειναι unroot.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να το ψάξω, αλλά σε ένα tablet που είχα πρόβλημα παλιότερα είχα μετονομάσει ένα αρχείο su (σε su2 για παράδειγμα) στο φάκελο system/bin νομίζω και δούλεψε. Το go μάλλον δε δουλεύει όταν βρίσκει αυτό το αρχείο. Ψάξτο

 

Ευχαριστώ για το λίγο φως που ριξες στο τούνελ...

 

Πρέπει λοιπόν να εξαφανίσουμε κάθε ίχνος ρουτ από τη συσκευή...:grin:

 

Άραγε να ισχύει αυτό το σχεδόν ρουτ ή εντελώς ρουτ και για την official που έχει μόνο Αγγλικά και Κινέζικα? :blink:

 

@pitspan θα το δοκιμάσω και αυτό, ενδιαφέρον ακούγεται, ευχαριστώ πολύ...

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Demakhs, πας κέντρο ασφαλειας-δικαιωματα-προνομια root και το ενεργοποιεις.Οι developer roms είναι root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Alexis DS , εγώ σου προτείνω την developer rom που κάθε παρασκευή έχει αναβάθμιση και γενικά μεγάλη υποστήριξη από το forum .Ή τελευταία είναι ή GTV 6.1.7 αλλά μέχρι να το.παραλάβεις θα φορεσεις την GTV 6.1.14.Από διαχείρηση Ρομ και μπαταριας πολύ καλά.

 

ευχαριστώ φίλε. Δεν γνωρίζω πολλά από rooting και τέτοια γιατί δεν είχα ασχοληθεί τόσο στην προηγούμενη μου συσκευή (Lenovo s860). Αλλά τώρα βλέπω όντως οτι υπάρχει μεγάλη υποστήριξη και μεγάλη κοινότητα και θέλω να ψαχτώ για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα στο κινητό μου :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την CM12.1 και μέχρι τώρα δηλώνω πολύ ικανοποιημένος. Πιο ελαφριά από άχρηστες εφαρμογές. Από όσο φαίνεται καλύτερη κατανάλωση στην μπαταρία.

 

Δεν υποστηρίζει ραδιόφωνο αλλά κάτι τέτοιο δεν με ενοχλεί. Αν κάποιος ενδιαφέρεται την βρίσκει πρώτη πρώτη στο needrom. Επίσης χρειάζεται flash και το superuser απο recovery...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα. Μόλις παρέλαβα δύο note 2 από everbuying με τη προσφορά που είχαν. Ενώ εν γνώση μου ήξερα ότι θα ήταν td KAI όχι fdd έλεγα ότι θα φλασαρω σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ την ελληνική ρομ και όλα καλά. Ανοίγοντας τα έβαλα μέσα σιμ της γουιντ και έχω κανονικά σήμα και κάνω κλήσεις κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να έχουν περάσει μόνοι τους άλλη ρομ; και αν ναι δεν έπρεπε να έχει μέσα την su εφαρμογή που σημαίνει ότι έχει γίνει ρουτ; σας παραθέτω και φώτο

e3d8d203f155afa253bc8398f2e4161f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα. Μόλις παρέλαβα δύο note 2 από everbuying με τη προσφορά που είχαν. Ενώ εν γνώση μου ήξερα ότι θα ήταν td KAI όχι fdd έλεγα ότι θα φλασαρω σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ την ελληνική ρομ και όλα καλά. Ανοίγοντας τα έβαλα μέσα σιμ της γουιντ και έχω κανονικά σήμα και κάνω κλήσεις κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να έχουν περάσει μόνοι τους άλλη ρομ; και αν ναι δεν έπρεπε να έχει μέσα την su εφαρμογή που σημαίνει ότι έχει γίνει ρουτ; σας παραθέτω και φώτο

e3d8d203f155afa253bc8398f2e4161f.jpg

 

Σημα για κλήσεις 2G θα εχεις και με το απλό TD. Η διαφορά είναι στο 3G-4G. Αν δεις ότι έχεις και 3G-4G έχουν περάσει rom και το έχουν "μετατρέψει" σε FDD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...