Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά το HDR τι κάνει; Δεν βλέπω κάποια διαφορά στις φωτογραφίες όταν είναι αυτά ανενεργό.

 

To High Dynamic Range (Υψηλό Δυναμικό Εύρος) οταν ειναι ενεργο σε μια φωτογραφια συνθετει την τελικη φωτογραφια απο 2-3 που τραβα σε διαφορετικη εκθεση με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο αποδεκτη στο ματι μας η τελικη φωτογραφια. Σαφως μεγαλες διαφορες θα δεις σε σκοτεινες φωτο,βραδι και οταν υπαρχουν μεγαλες αντιθεσεις στο θεμα (πχ φωτεινη θαλασσα με σκουρα παραλια) κλπ...

Αναλυτικοτερα εδω

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά το HDR τι κάνει; Δεν βλέπω κάποια διαφορά στις φωτογραφίες όταν είναι αυτά ανενεργό.

 

 

http://carpenoctum.gr/how-tos/ti-einai-pws-kai-pote-xrisimopoioume-to-hdr/

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

 

Και εγω στην αρχη αυτο πηγα να ποσταρω αλλα ειναι απο iphone και μου θυμησε το αμαρτωλο παρελθον μου...:lol:

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχη αυτο πηγα να ποσταρω αλλα ειναι απο iphone και μου θυμησε το αμαρτωλο παρελθον μου...:lol:

 

 

 

Φυτού... Φυτού τώρα το παρατήρησα. Άκυρο να σβηστεί το post μου παρακαλώ.:lol:

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ έιμαι στην έκδοση MIUI 16.6.7.0 (LHMCNCF)|STABLE και θέλω να βάλω την stable v7 που υπάρχει στο miui.gr.Μπορώ να το κάνω βάζοντας το .zip μέσα στο τηλέφωνο και να το κάνω update μέσα από την rom?

 

Aπό ότι είδα μόλις στην εφαρμογή updater μπήκα στο mi-recovery 2.0.Μήπως να κάνω από εκεί την διαδικασία?

 

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τωρα παλι τι ειναι? Πριν λιγο περασα την 5.11.5

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10305-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-5-11-6-6-V7-MIUI-ROM-Update-7-11-15-15-15/?postID=66083#post66083

 

αυτο τι ειναι ? 5.11.6 ???

 

Κάθε μέρα καινουργια rom?

http://media1.giphy.com/media/lT4sgCJwC7B4c/giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?

 

 

 

 

Έχεις σκεφτεί να διαβάσεις την πρώτη σελίδα το πρώτο ποστ;

 

 

Ααααα τον "οδηγό αναβάθμισης υλικό λογισμικού Rom μέσω recovery" λέω γω έτσι στην τύχη.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

​Είχε κανείς θέμα με ξαφνικό restart στο κινητό, με την 5.11.5? Μόλις τώρα είχα στο δικό μου, με ανοιχτή την εφαρμογή Facebook ......

 

Edit: Γιαυτό βλέπω και 5.11.6 να βάζει link πιο πάνω κάποιος τώρα;;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες.μήπως έχει ιδέα κανείς γιατί ενώ κάνω login κανονικα στην εφαρμογή του ote tv go μόλις παταω να δω εικόνα με πετά εκτός αμεσως?5.11.1 είναι αν βοηθάει σε κάτι.ευχαριστώ.

 

Απλά γιατί η συσκευή δεν είναι συμβατή , όπως καμιά κινέζικη . ΄Αλλωστε στη λίστα του ΟΤΕ , λίγες εκτός από κάποιες Samsung

θεωρούνται συμβατές . Το ίδιο συμβαίνει και με το NovaGo .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω διαβάσει τον οδηγό στην πρώτη σελίδα και έχω δει τους τρόπους και εκτός αυτού σήμερα έχω διαβάσει πάνω απο 100 σελίδες του thread.Αλλά κανένας δεν έχει αναφέρει πουθενά την ίδια έκδοση rom με την rom που έχω εγώ.

 

Οπότε ρωτάω ποιά μέθοδος είναι η σωστή για να βάλω την stable rom.΄

Άμα γνωρίζεις πως πες μου για να ξεκινήσω την διαδικασία αναβαθμισης

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τωρα παλι τι ειναι? Πριν λιγο περασα την 5.11.5

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10305-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-5-11-6-6-V7-MIUI-ROM-Update-7-11-15-15-15/?postID=66083#post66083

 

αυτο τι ειναι ? 5.11.6 ???

 

Κάθε μέρα καινουργια rom?

http://media1.giphy.com/media/lT4sgCJwC7B4c/giphy.gif

 

 

Στο Αγγλικό site ή 5.11.5 αποσύρθηκε και τώρα έχουν την 5.11.1 πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου έχω διαβάσει τον οδηγό στην πρώτη σελίδα και έχω δει τους τρόπους και εκτός αυτού σήμερα έχω διαβάσει πάνω απο 100 σελίδες του thread.Αλλά κανένας δεν έχει αναφέρει πουθενά την ίδια έκδοση rom με την rom που έχω εγώ.

 

Οπότε ρωτάω ποιά μέθοδος είναι η σωστή για να βάλω την stable rom.΄

Άμα γνωρίζεις πως πες μου για να ξεκινήσω την διαδικασία αναβαθμισης

 

 

 

Φιλέ μου μετονομαζεις την Rom που θες σε update και την βάζεις χύμα στο τηλ.

Μετά πας στο recovery και φλασαρεις το update.zip που σου ζητά.Κάνε ένα wipe cache dalvik και είσαι ωραίος.

Γενικά να προτιμάς το recovery για οποιαδήποτε δουλειά θες να κανείς.

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Η 5.11.5 δεν έχει ράδιο!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες χρήσης να κάνω μια αναφορά στα περί μπαταρίας. Ξεκινώντας λοιπόν τις πρώτες μέρες, μου έβγαζε οθόνη από 3 έως 3.30 ώρες. Στο σημείο αυτό να πω ότι εχω πάντα ανοιχτά data+wifi και φοράει μια sim το κινητό. Στην πορεία είδα βελτίωση κι εβγαζα εύκολα 4 ώρες. Και τις τελευταίες μέρες παρατήρησα το εξής, το οποίο νομίζω και διάβασα εδώ μέσα: αφήνοντας το κινητό επάνω στον φορτιστή μετά το πέρας της θεωρητικής φόρτισης της μπαταρίας, αυτό μάλλον παίρνει κι άλλη ενέργεια. Ως αποτέλεσμα, όσο πιο πολύ το αφήσεις στο φορτιστή, τόσο περισσότερο θα αντέξει η μπαταρία, και μια πρώτη εικόνα θα την πάρετε απ το γεγονός ότι από το 100% στο 99% θα πέσει πολύ πιο αργά απ ότι αν το βγαζατε κατευθείαν. Τελικά, πήρα το εκπληκτικό νούμερο οθόνης, 6 ωρών !!! Πολύ μεγάλη διάφορα! Η χρήση μου είναι viber/whatsapp/hangouts, tapatalk, πλοήγηση στο internet και προβολή videos στο youtube. Θα έλεγα πολύ καλή επίδοση. Έχετε το υπόψη. Είμαι με την 5.10.29 developer.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει ράδιο. Φαίνεται πως μένει περισσότερη ελεύθερη μνήμη με την 5.11.5 τουλάχιστον προς το παρών, θα φανεί σε 1-2 ημέρες χωρίς restart...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες χρήσης να κάνω μια αναφορά στα περί μπαταρίας. Ξεκινώντας λοιπόν τις πρώτες μέρες, μου έβγαζε οθόνη από 3 έως 3.30 ώρες. Στο σημείο αυτό να πω ότι εχω πάντα ανοιχτά data+wifi και φοράει μια sim το κινητό. Στην πορεία είδα βελτίωση κι εβγαζα εύκολα 4 ώρες. Και τις τελευταίες μέρες παρατήρησα το εξής, το οποίο νομίζω και διάβασα εδώ μέσα: αφήνοντας το κινητό επάνω στον φορτιστή μετά το πέρας της θεωρητικής φόρτισης της μπαταρίας, αυτό μάλλον παίρνει κι άλλη ενέργεια. Ως αποτέλεσμα, όσο πιο πολύ το αφήσεις στο φορτιστή, τόσο περισσότερο θα αντέξει η μπαταρία, και μια πρώτη εικόνα θα την πάρετε απ το γεγονός ότι από το 100% στο 99% θα πέσει πολύ πιο αργά απ ότι αν το βγαζατε κατευθείαν. Τελικά, πήρα το εκπληκτικό νούμερο οθόνης, 6 ωρών !!! Πολύ μεγάλη διάφορα! Η χρήση μου είναι viber/whatsapp/hangouts, tapatalk, πλοήγηση στο internet και προβολή videos στο youtube. Θα έλεγα πολύ καλή επίδοση. Έχετε το υπόψη. Είμαι με την 5.10.29 developer.

 

Η 5.10.29 νομιζω χωρις υπερβολες οτι ηταν η καλυτερη σε διαχειρηση μπαταριας..

κανω καθαρη εγκτασταση και βαζω ξανα τη 5.10.29 και δυσκολα θα ξανα αλλαξω.

 

Τωρα εβαλα τη 5.11.5 και παλι γυρισα στη αρχη δηλαδη χανω περιπου 1% το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μετά από ενημέρωση ΟΤΑ σε 5.11.1 μου βγάζει τα εξής μηνύματα συνέχεια κ δεν μπορώ να κάνω κάτι `Δυστυχώς η διαδικασία come.google.process.gapps έχει σταματήσει' και `Δυστυχώς η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει......μήπως θέλουν clear cache αυτά? μου πετάει αυτά τα μηνύματα πατάω οκ κ πάλι τα ιδια Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Απλά γιατί η συσκευή δεν είναι συμβατή , όπως καμιά κινέζικη . ΄Αλλωστε στη λίστα του ΟΤΕ , λίγες εκτός από κάποιες Samsung

θεωρούνται συμβατές . Το ίδιο συμβαίνει και με το NovaGo .

Παιδιά κάτοχος πριν λίγο καιρό του Ulefone Bepro όχι rooted έβλεπα μια χαρά ΟΤΕGo.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτοχος πριν λίγο καιρό του Ulefone Bepro όχι rooted έβλεπα μια χαρά ΟΤΕGo.

 

Αλλο OteGo και αλλο NovaGo

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Η 5.10.29 νομιζω χωρις υπερβολες οτι ηταν η καλυτερη σε διαχειρηση μπαταριας..

κανω καθαρη εγκτασταση και βαζω ξανα τη 5.10.29 και δυσκολα θα ξανα αλλαξω.

 

Τωρα εβαλα τη 5.11.5 και παλι γυρισα στη αρχη δηλαδη χανω περιπου 1% το λεπτό.

 

ΘΑ συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό, κι εγώ όταν είχα την 5.10.29 είχα την καλύτερη μπαταρία, έφτασα κι εγώ τις 6 ώρες και με χρήση GPS πολύ ώρα για την δουλειά, τώρα με 5.11.1 νομίζω είναι ένα στάδιο πιο κάτω

Link to comment
Share on other sites

Στο Αγγλικό site ή 5.11.5 αποσύρθηκε και τώρα έχουν την 5.11.1 πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Φιλέ μου μετονομαζεις την Rom που θες σε update και την βάζεις χύμα στο τηλ.

Μετά πας στο recovery και φλασαρεις το update.zip που σου ζητά.Κάνε ένα wipe cache dalvik και είσαι ωραίος.

Γενικά να προτιμάς το recovery για οποιαδήποτε δουλειά θες να κανείς.

 

Ok πέρασα την v7.

Όλα μια χαρά!!!

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τυχόν ενδιαφερόμενους,η φθηνή έκδοση των 149.99$ (145.99$ αυτες τις μερες)(απο vickmall το πηρα με θηκη και tempered glass και φυσικα απο κει προτεινω να το παρετε) δουλεύει άψογα.Το 3G πετάει,λογικά θα πετάει και το 4G.Επίσης χτες μου ήρθε και ή τελευταία αναβάθμιση ( 5.11.1)

Μόνη απογοήτευση μέχρι τώρα (3η φόρτιση) ή αυτονομία.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν εκνευριστικό που σε thread 200 σελίδων δεν τηρούνται απλοί κανόνες.

 

π.χ. στο θέμα αυτονομίας, άλλοι εκθειάζουν τη συσκευή, άλλοι έχουν θέμα. Το θέμα αυτονομίας είναι ΤΟΣΟ υποκειμενικό που χρειάζεται ολόκληρη ανάλυση από τον κάθε χρήστη που αναφέρει θέμα αυτονομίας.

Εξηγούμαι: Το κινητό έχει 100 διαφορετικά power settings. Ποια έχεις βάλει; Ποιες εφαρμογές δουλεύεις; Χρησιμοποιείς και τις 2 κάρτες; Μήπως είσαι πολλή ώρα σε σημείο που δεν υπάρχει καλό σήμα και άρα η συσκευή εκπέμπει σε max "ένταση", οπότε καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία; Έχεις prime ή standard; KAI ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ που μπορεί να μας οδηγήσουν σε κάποια συμπεράσματα.

 

Όλα αυτά για να καταλάβετε ότι ποστ του τύπου "το κινητό έχει γουάου αυτονομία" ή "η αυτονομία του κινητού sucks" ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ.

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ από 5.11.1 developer να βάλω την ελληνική stable με επιλογή αναβάθμιση από τις ρυθμίσεις του τηλ. χωρίς wipe data and cache, κι αν ναι πρέπει να ονομάσω την rom σε update.zip ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...