Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

Προχθές παρέλαβα και εγώ το Xiaomi_Redmi_Note_2 2/32, πολύ ωραίο τηλέφωνο εμφανισιακά με αρκετά καλή μπορώ να πω, για τα δικά μου δεδομένα, κάμερα.

Το WiFi του όμως είναι τρομερά αργό, απογοητευτικά αργό και με χάλασε πολύ:(. Όταν το παρέλαβα φορούσε την 5.09.2 και την έκανα update σε 5.10.8 developer (αυτή κατέβηκε αυτόματα από το server).

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω για να γίνει το WiFi του σωστό και γρήγορο? στο σήμα δείχνει πάντως φουλ... το συνέκρινα με το παλιό μου Zopo 980 2/32, δίπλα-δίπλα και το παλιό πάει ΣΦΑΙΡΑ ενώ το καινούριο πραγματικά σέρνεται.....

Είμαι τελείως αδαής στο να κάνω εγκατάσταση από την αρχή της Ελληνικής ROM.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάτι δεν πάει καλά με το wifi που το συνέδεσες. Δεν έχει αναφερθεί πουθενά αυτό που αντιμετωπίζεις. Καταρχήν αυτό που γράφεις "τα έβαλα δίπλα δίπλα " είναι λάθος. Είσαι σίγουρος για τις διεργασίες που έτρεχε το ένα ή το άλλο? Τυχαίο παράδειγμα πχ το note 2 θα μπορούσε εκείνη την ώρα να κατεβάζει update, να κάνει sync με cloud services κτλ.

 

Οπότε ή τρέχεις κάποιο διαγνωστικό, ή βάζεις τελευταία developer με καθαρή εγκατάσταση και αναφέρεις ξανά αν υφίσταται το πρόβλημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις παρελαβα αυτο το καπακι http://www.vickmall.com/colorful-back-cover-for-xiaomi-redmi-note-2.html >Οποιος το σκεφτεται μην το παρει γιατι δεν εφαρμοζει σωστα και δεν εχει αυτην αισθηση του αυθεντικου .Αν μπορειτε δωστε κατι παραπανω και παρτε αυτο http://www.vickmall.com/original-xiaomi-colorful-ice-back-cover-for-redmi-note-2.html

Ή ψάξτε δεκάδες επιλογές που υπάρχουν στο ebay και πολύ πιο φτηνά από τις θήκες του vickmall

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη παρέα!! εχει ο φιλος μου το πολυ ωραίο αυτο κινητό κ θα ηθελα να του βάλω την stable για να μην ασχολείται συνέχεια με τις developer αναβαθμίσεις απο eu οπου διαβαζω οτι εχουν σταματήσει με ΟΤΑ. Θα υπάρχει πρόβλημα κ κάποιο bootloop αν το κανω με το 1ο τροπο? Εχει την 5.10.8.

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Είδα μια ενδιαφέρουσα υλοποίηση στο xda

forum.xda-developers.com/redmi-note-2/development/rom-delirium-sense7-t3236478

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να τη βρω? Την έχει δοκιμάσει κάποιος?

 

Διάβασε αυτό το post

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό και αυτό.

 

Direct download

ROM

Gapps

 

Όποιος δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις αφού ακόμα δεν έχω παραλάβει το δικό μου.

Edited by windybob73
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε το SAR της συγκεκριμένης συσκευής xiaomi redmi note 2 prime? παιδια σε κανένα κινέζικο δεν αναφέρεται. Γιατι άραγε? δηλαδή ειναι στα επιτρεπτά όρια απλά δεν το αναφέρουν, ε?

 

Ναι είναι στα επιτρεπτά και δεν το αναφέρουν. Με μια αναζήτηση google θα το βρεις.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη παρέα!! εχει ο φιλος μου το πολυ ωραίο αυτο κινητό κ θα ηθελα να του βάλω την stable για να μην ασχολείται συνέχεια με τις developer αναβαθμίσεις απο eu οπου διαβαζω οτι εχουν σταματήσει με ΟΤΑ. Θα υπάρχει πρόβλημα κ κάποιο bootloop αν το κανω με το 1ο τροπο? Εχει την 5.10.8.

 

 

 

Καταρχήν στις stable δεν σταματούν οι ΟΤΑ αναβαθμίσεις απλά αργούν επειδή αλλάζουν μόνο όταν υπάρχει λογος καλός (προσθήκες στην ROM κτλ):D

Σώσε οτι έχει μέσω back up στην SD card και μετα κάνε format data μέσω twrp και wipe στα παντα εκτός από την SD card.Κανεις install την stable απο την SD card (μπορεί να στο αρνηθεί κάνα δυο φορες αλλά μη μασάς..εσύ εκεί σκυλι:p) και μετα εχεις καθαρη εγκατάσταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι είναι στα επιτρεπτά και δεν το αναφέρουν. Με μια αναζήτηση google θα το βρεις.

 

 

 

Βέβαια εαν διαβαζαμε και λίγο σ αυτό το ρημαδονημα :mad: όχι πολύ πίσω απλα μονο στα post της χθεσινης μέρας :wacko: θα βλεπαμε οτι μέχρι και την σελιδα που βρήκαμε έχουμε αναρτησει :X

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε σένα φιλτατε Antwny απλα επειδή είχες την καλη διάθεση να απαντήσεις σε ενημερωνω πως σε λιγες μέρες θα χρειαστεί να απαντηθεί η ίδια ερώτηση ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά......(alkis7 σβηστο γιατί θα γράφω το ξανά και ξανά μέχρι να μείνω απο μελάνι..:lol:)

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εαν διαβαζαμε και λίγο σ αυτό το ρημαδονημα :mad: όχι πολύ πίσω απλα μονο στα post της χθεσινης μέρας :wacko: θα βλεπαμε οτι μέχρι και την σελιδα που βρήκαμε έχουμε αναρτησει :X

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε σένα φιλτατε Antwny απλα επειδή είχες την καλη διάθεση να απαντήσεις σε ενημερωνω πως σε λιγες μέρες θα χρειαστεί να απαντηθεί η ίδια ερώτηση ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά......(alkis7 σβηστο γιατί θα γράφω το ξανά και ξανά μέχρι να μείνω απο μελάνι..:lol:)

 

Ναι θα έβαζα με μια αναζήτηση 2 σελίδες πίσω (πολλές φορές και ποστ παραπάνω), αλλά αυτό ΔΕΝ παίζει. Παρακαλουθω το θέμα αλλά τι να πω, τα ίδια και τα ίδια. Και σκέψου και πόσα έχει σβήσει το παλικάρι! Όλα στο πιάτο πια..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις, λοιπόν έκανα καθαρή εγκατάσταση την κινέζικη stable μέσω miflash και μετά μέσω της αναβάθμισης πέρασε την τελευταία 1/11 developers. Όπως κατάλαβα εάν θέλω να βάλω ξανά άλλη developer θα πρέπει να το κάνω με τον ίδιο τρόπο δηλαδή μέσω αναβάθμισης. Το ερώτημά μου είναι πότε κρίνεται να βάλεις από developer σε developer μέσω καθαρή εγκατάστασης; Και αν θελήσω ποτέ να βάλω μια stable θα το κάνω μέσω miflash? Αν ναι κανένα πρόβλημα. Θέλω να μάθω που χρησιμεύει η twrp recovery εφόσον γίνεται με αυτόν τον τρόπο παραπάνω, πως την χρησιμοποιείται εσείς όσοι ασχολείστε;

*ελπίζω να μην κούρασα με τα απανωτά ερωτήματα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις, λοιπόν έκανα καθαρή εγκατάσταση την κινέζικη stable μέσω miflash και μετά μέσω της αναβάθμισης πέρασε την τελευταία 1/11 developers. Όπως κατάλαβα εάν θέλω να βάλω ξανά άλλη developer θα πρέπει να το κάνω με τον ίδιο τρόπο δηλαδή μέσω αναβάθμισης. Το ερώτημά μου είναι πότε κρίνεται να βάλεις από developer σε developer μέσω καθαρή εγκατάστασης; Και αν θελήσω ποτέ να βάλω μια stable θα το κάνω μέσω miflash? Αν ναι κανένα πρόβλημα. Θέλω να μάθω που χρησιμεύει η twrp recovery εφόσον γίνεται με αυτόν τον τρόπο παραπάνω, πως την χρησιμοποιείται εσείς όσοι ασχολείστε;

*ελπίζω να μην κούρασα με τα απανωτά ερωτήματα.

 

 

 

Να προτιμας η τοποθέτηση της ROM να γίνεται απο recovery.Γίνετε πιο "καθαρη " εγκατασταση έστω κι αν φλασαρεις μονο μια ROM.

Δεν χρειάζεται να κανεις καθαρη εγκατάσταση απο developer σε developer.Μονο αν πας απο developer σε stable χρειαζεται ή αν βάλεις Deer ή Aosp και ούτω καθ εξης.

Stable εγώ βάζω μεσω Twrp recovery και δεν έχω το παραμικρό θέμα.

Με το Twrp recovery έχω μαθει τόσο καιρό και με βολευει το τόσο απλό μενού που εχει γι αυτό.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνετε με την κάμερα του κινητού;

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά τι γίνετε με την κάμερα του κινητού;

Τώρα που εχουν στρώσει οι ρομ βελτιώθηκε η φωτογραφική μηχανή;;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θέλω να προσθέσω είναι πως με την GTV- 5.11.1 ή μπαταρία του πετάει...2:30:08 οθόνη και είμαι στο 55% με WiFi όλη μέρα 4 λογαριασμούς να τρέχουν κ.τ.λ. :D

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-180183-1-1.html δειτε και αυτο νεο προιον νομιζω αν και θα πρεπε μαλλον να ποσταριστει αλλου
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θέλω να προσθέσω είναι πως με την GTV- 5.11.1 ή μπαταρία του πετάει...2:30:08 οθόνη και είμαι στο 55% με WiFi όλη μέρα 4 λογαριασμούς να τρέχουν κ.τ.λ. :D
είμαι με τη 5.10.8. Να βάλω λες την 5.11.1 θα δω μεγάλη διάφορα; κ από θερμοκρασία πως πάει
Link to comment
Share on other sites

είμαι με τη 5.10.8. Να βάλω λες την 5.11.1 θα δω μεγάλη διάφορα; κ από θερμοκρασία πως πάει

 

 

 

Κοίτα η αλήθεια είναι πως παρότι το εντυσα καλά σήμερα...το απόγευμα μου ανέβασε θερμοκρασια με μερικά δέκατα οπότε του εβρασα ένα τσάι και του δωσα αντιβιωση:lol::lol::lol:

Σοβαρά τώρα δε παρατήρησα τίποτα σε υπερθέρμανση και χω 3 ωριτσες οθόνη με 45% μπαταρία...κατι πρωτοφανές για μένα (και χω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις Rom και τα πάντα -ακόμα και με ultrex το λουσα).

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

27 παραγγελία, σήμερα παραλαβή για μένα από Βίκυ. Ελπίζω να μην σας γίνω μεγάλο τσιμπουρι από σήμερα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,με 5.10.29 μπαινοντας recovery αρνειται να κανει reboot με την επιλογη reboot-system και κολλαει εκει.Αν δεν βγαλω μπαταρια και το ανοιξω απο power button δεν ξεκιναει.Πολλα προβληματα ρε παιδια το Xiaomi,εχω και coolpad f1 και οτι του ζητησεις το κανει απροβληματιστα,ο,τι recovery του βαλεις το καταπινει,εδω μονο αυτο που εχει η ελληνικη κι αυτο δε δουλευει!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,με 5.10.29 μπαινοντας recovery αρνειται να κανει reboot με την επιλογη reboot-system και κολλαει εκει.Αν δεν βγαλω μπαταρια και το ανοιξω απο power button δεν ξεκιναει.Πολλα προβληματα ρε παιδια το Xiaomi,εχω και coolpad f1 και οτι του ζητησεις το κανει απροβληματιστα,ο,τι recovery του βαλεις το καταπινει,εδω μονο αυτο που εχει η ελληνικη κι αυτο δε δουλευει!!!

 

 

 

Όπως είσαι στο Twrp recovery πάτησε πάλι να ξανά μπεις στο recovery και μετά είσαι εντάξει

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι στο Twrp recovery πάτησε πάλι να ξανά μπεις στο recovery και μετά είσαι εντάξει

 

δηλαδη παταμε reboot μετα που εχει τις επιλογες system,recovery κ.λ.π παταμε παλι recovery?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι στο Twrp recovery πάτησε πάλι να ξανά μπεις στο recovery και μετά είσαι εντάξει

 

Εγώ που το δοκίμασα μόλις τώρα reboot recovery δεν με βγάζει πουθενά δεν ανταποκρίνεται η οθόνη ή τα πλήκτρα. Μόνο με power off γίνεται η δουλειά;

Επίσης μου βγήκε η προφύλαξη οθόνης και στο swipe right to unlock δεν ανταποκρίνεται.:confused:

 

 

Και δεύτερη ερώτηση ποια διαφορά να έχεις την μπαταρία σε λειτουργία ισορροπημένη και σε λειτουργία υψηλή;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Στο miui.gr είδα οτι έχουν φτιάξει την fastboot rom και έχουν αντικαταστήσει το mi recovery με το twrp.Οπότε σύμφωνα με αυτό φλασάρουμε με miflash και μετά μέσω twrp(αφού θα είναι ήδη μέσα) κάνουμε τα απαραίτητα wipes και φλασάρουμε την ελληνική(ή την stable ή την dev)?Σωστά?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παταμε reboot μετα που εχει τις επιλογες system,recovery κ.λ.π παταμε παλι recovery?

 

Εγώ που το δοκίμασα μόλις τώρα reboot recovery δεν με βγάζει πουθενά δεν ανταποκρίνεται η οθόνη ή τα πλήκτρα. Μόνο με power off γίνεται η δουλειά;

Επίσης μου βγήκε η προφύλαξη οθόνης και στο swipe right to unlock δεν ανταποκρίνεται.:confused:

Οχι reboot to recovery, αμα ηταν ετσι θα καναμε και reboot system και ολα καλα. Παταμε volume+ και Power και ξαναμπαινει recovery χωρις φαινομενικα να αλλαξει κατι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε SAR για το συγκεκριμένο?

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω. Έχουν κάνει την ερώτηση άλλοι 2.

:D
Link to comment
Share on other sites

Οχι reboot to recovery, αμα ηταν ετσι θα καναμε και reboot system και ολα καλα. Παταμε volume+ και Power και ξαναμπαινει recovery χωρις φαινομενικα να αλλαξει κατι

 

Ok δεν είχα καταλάβει σωστά, ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή από twrp recovery για να κάνει επανεκκίνηση στο λειτουργικό πως γίνεται; Για να καταλάβω δηλαδή αν και μπορώ να κάνω δοκιμές!

 

Γνωρίζουμε SAR για το συγκεκριμένο?

 

Όντως αναφέρθηκε κάποιες σελίδες πίσω --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=405455&page=174

 

Καλό θα ήταν να διαβάσεις την πρώτη σελίδα και γενικώς ότι μπορείς για να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα για το κινητό, αν θες πέρνα τις πρώτες που δεν λέει και πολλά.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...