Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήμουν απόλυτα συνειδητοποιημένος για τις 5,5". Δεν αγόρασα τυχαία. Απλά ανέφερα την αρχική εντύπωση που στο μάτι και στο χέρι μου ήταν τεράστια η διαφορά από τις 4,7" του galaxy s3 .

 

Όσο για την μπαταρία, καλά κάνουν και βάζουν το μονωτικό για προστασία της μπαταρίας. Απλά στη δικιά μου περίπτωση τρομοκρατήθηκα επειδή δεν το είχα διαπιστώσει και φυσικά δεν ενεργοποιούνταν η συσκευή.

 

Την έχουν πατήσει πολλοί οπότε μην αγχώνεσαι...:p

 

Σκέφτομαι και εγω το redmi note 2 prime, ειναι τρελο vfm. Δεν σας προβληματίζει καθόλου που δεν αναγράφεται η τιμή sar. Αν ειναι όλα οκ γιατι δεν την αναφέρουν πουθενά. Τι έχουν να κρύψουν? Σε όλες τις γνωστές μάρκες αναφέρετε, στα κινέζικα τίποτα. Δηλαδή εαν δεν φοβάσαι τι έχεις να κρύψεις?

 

Το sar άρχισαν να το γράφουν οι συσκευές απο τότε που έγινε υποχρεωτικό λόγο ευρωπαϊκής ένωσης... Η Xiaomi δεν πουλάει στην Ευρώπη, γιατί λοιπόν να το γράφει...?

 

Τελικα το καταφερα περνωντας χειροκινητα τον driver,αλλα εχω αλλο προβλημα,στο τελευταιο βημα για να φλασαρω απο τον updater την ελλεηνικη,μου λεει καποια στιγμη :no MD5 found και μενει στο λογοτυπο και δεν κανει τιποτα

 

Και εγω αυτο έπαθα το έχω γράψει 2-3 σελίδες πιο πίσω, Έβγαλα την μπαταρία(γιατί δε ξεκόλαγε αλλιώς), την ξαναέβαλα και φλάσαρε τη ρομ με μόνη απώλεια το SwiftKey

 

Η 5.11.1 εχει κ;ποιο recovery?καπου διαβασα οτι θα τις κυκλοφορουν χωρις πλεον.....

 

Η δική μας συσκευή στις Ελληνικές ρομ(τουλάχιστον στις developer που βάζω εγω) έχει προεγκατεστημένο το TWRP

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν εχετε αμφιβολια αν εχει recovery ή οχι, απλα περαστε τη ρομ μεσω της recovery (TWRP) που εχετε και δε θα αλλαξει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Την έχουν πατήσει πολλοί οπότε μην αγχώνεσαι...:p

 

 

 

Το sar άρχισαν να το γράφουν οι συσκευές απο τότε που έγινε υποχρεωτικό λόγο ευρωπαϊκής ένωσης... Η Xiaomi δεν πουλάει στην Ευρώπη, γιατί λοιπόν να το γράφει...?

 

 

 

Και εγω αυτο έπαθα το έχω γράψει 2-3 σελίδες πιο πίσω, Έβγαλα την μπαταρία(γιατί δε ξεκόλαγε αλλιώς), την ξαναέβαλα και φλάσαρε τη ρομ με μόνη απώλεια το SwiftKey

 

 

 

Η δική μας συσκευή στις Ελληνικές ρομ(τουλάχιστον στις developer που βάζω εγω) έχει προεγκατεστημένο το TWRP

 

δηλαδη εβγαλες μπαταρια και την ξαναεβαλες και ξεκινησε μονο του?γιατι εμενα αναβοσβηνει μονο το λογοτυπο.Τωρα ξαναεβαλα την αγγλοκινεζικη με miflash και ξανακατεβαζω την 5.10.29 μηπως ειχε προβλημα το zip.Καποιος μου ειπε να τη φλασαρω απο recovery και οχι απο updater

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις: 1. Γίνεται να ρυθμισω στα sms να φαίνονται τα μηνύματα σαν συνομιλία με κάθε αποστολεα; Αυτή τη στιγμή κάθε εισερχόμενο φαίνεται ξεχωριστά και δεν με βολευει. Θα ήθελα για παράδειγμα όλα τα μηνύματα που αντάλλαξα με τον τάδε χρηστη να φαίνονται σε μια συνομιλία. Γίνεται αυτό; Και 2. Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή για τα μηνύματα για να έχω και 160 χαρακτήρες και να φαίνονται σωστά οι αποστολείς; Πλέον όπως έχει αναφερθεί ξανά, αν δεν τον αποθηκεύσεις με το +30 μπροστά δεν δείχνει αποστολέα. Παλιά χρησιμοποιούσα το handcent sms, υπάρχει κάτι καλύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Α ρε σιαομι,μία από τα ίδια...λίγο σερφάρισμα και αρχίζεις και ζεματας..κρίμα!!τέτοιο εργαλείο.
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ζεστενεται μονο με βαρυ gaming και παλι οχι πολυ,σε πολυ λογικα πλαισια!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σερφάρω κάνα δεκάλεπτο με δεδομένα,η θερμοκρασία κάνει τον ανήφορο.Έτσι ήταν και στο mi2s που είχα.

Θα μου πεις χειμώνας είναι,ολο και κάπου θα χρειαστεί. Χα.χα.χα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εβγαλες μπαταρια και την ξαναεβαλες και ξεκινησε μονο του?γιατι εμενα αναβοσβηνει μονο το λογοτυπο.Τωρα ξαναεβαλα την αγγλοκινεζικη με miflash και ξανακατεβαζω την 5.10.29 μηπως ειχε προβλημα το zip.Καποιος μου ειπε να τη φλασαρω απο recovery και οχι απο updater

 

Διάβασε εδώ τι έκανα ακριβώς αλλά με την 5,11,1

 

Παιδιά δύο ερωτήσεις: 1. Γίνεται να ρυθμισω στα sms να φαίνονται τα μηνύματα σαν συνομιλία με κάθε αποστολεα; Αυτή τη στιγμή κάθε εισερχόμενο φαίνεται ξεχωριστά και δεν με βολευει. Θα ήθελα για παράδειγμα όλα τα μηνύματα που αντάλλαξα με τον τάδε χρηστη να φαίνονται σε μια συνομιλία. Γίνεται αυτό; Και 2. Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή για τα μηνύματα για να έχω και 160 χαρακτήρες και να φαίνονται σωστά οι αποστολείς; Πλέον όπως έχει αναφερθεί ξανά, αν δεν τον αποθηκεύσεις με το +30 μπροστά δεν δείχνει αποστολέα. Παλιά χρησιμοποιούσα το handcent sms, υπάρχει κάτι καλύτερο;

 

1)Εμένα έτσι δουλέυουν τα sms απο την αρχή...

2)Διάβασε την πρώτη σελίδα

3) Για να εισάγεις +30 μπροστά απο κάθε επαφή είναι 3 λεπτά με την προεγκατεστημένη εφαρμογή που υπάρχει μέσα στις Ελληνικές ROM, Number Fix θα σου φτιάξει κι άλλα προβλήματα όπως το όνομα του αποστολέα μηνύματος όπου τώρα μπορεί να σου βγάζει μόνο το νούμερο

 

Μόλις σερφάρω κάνα δεκάλεπτο με δεδομένα,η θερμοκρασία κάνει τον ανήφορο.Έτσι ήταν και στο mi2s που είχα.

Θα μου πεις χειμώνας είναι,ολο και κάπου θα χρειαστεί. Χα.χα.χα

 

Εγω που δουλεύω αρκετά με τα δεδομένα δεν ζεματάει... μόνο σε gaming όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δουλεύω αρκετά με τα δεδομένα δεν ζεματάει... μόνο σε gaming όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω...

 

Και εμένα δεν ζεματάει ;)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σερφάρω κάνα δεκάλεπτο με δεδομένα,η θερμοκρασία κάνει τον ανήφορο.Έτσι ήταν και στο mi2s που είχα.

Θα μου πεις χειμώνας είναι,ολο και κάπου θα χρειαστεί. Χα.χα.χα

Αυτο που συμβαινει ειναι να αλλαζει η θερμοκρασια τοσο που να γινεται αντιληπτο απο το χερι. Και δε θα το σκεφτοσουν παρα μονο αν σε ρωταγε καποιος "ζεσταθηκε καθολου;".

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει απλώς το συγκρινα με το άλλο τηλ.που έχω το όποιο έμεινε "παγωμένο" στις ίδιες εργασίες που τους εκανα.Τέλος πάντων...πάμε για άλλα!!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την ελληνική developer 5.11.1 μέσω recovery και όλα καλά.

Απλώς ήθελα να ρωτήσω από δω και στο εξής θα κάνω πλέον ΟΤΑ αναβαθμίσεις ή πρέπει κάθε φορά που βγαίνει νέα ρομ να την εγκαθιστώ ξανά μέσω recovery?

Επίσης, μετά την αναβάθμιση παρατηρώ ότι το εικονίδιο του τηλεχειριστηρίου δεν υπάρχει στο desktop του τηλεφώνου, ενώ είναι κανονικά εγκατεστημένη η εφαρμογή. Την τρέχω κανονικά από το app drawer αλλά όταν δημιουργώ τη συντόμευση δεν μου την εμφανίζει στο desktop. Καμιά ιδέα?

Edited by vkouroub
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις: 1. Γίνεται να ρυθμισω στα sms να φαίνονται τα μηνύματα σαν συνομιλία με κάθε αποστολεα; Αυτή τη στιγμή κάθε εισερχόμενο φαίνεται ξεχωριστά και δεν με βολευει. Θα ήθελα για παράδειγμα όλα τα μηνύματα που αντάλλαξα με τον τάδε χρηστη να φαίνονται σε μια συνομιλία. Γίνεται αυτό; Και 2. Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή για τα μηνύματα για να έχω και 160 χαρακτήρες και να φαίνονται σωστά οι αποστολείς; Πλέον όπως έχει αναφερθεί ξανά, αν δεν τον αποθηκεύσεις με το +30 μπροστά δεν δείχνει αποστολέα. Παλιά χρησιμοποιούσα το handcent sms, υπάρχει κάτι καλύτερο;

Τα sms είναι threaded. Το πρόβλημα είναι το εξής: πχ στέλνω σε κάποιον που τον έχω αποθηκευμένο 6945χχχχχχχχ. Ό,τι στείλω μένει στο ίδιο thread. Μου απαντάει και το εισερχόμενο έρχεται +30 6945 χχχχχχ , οπότε το περνάει σε άλλο thread. Από αυτή τη στιγμή και μετά μπορώ να στέλνω στο 2ο thread, οπότε όλα ok.

 

Πώς μπορώ να το λύσω αυτό το πρόβλημα? Με το number fix, με άλλη εφαρμογή messaging? Μήπως λύνεται στην τελευταία developer?

 

Μς τους 160 χαρακτήρες, τι εννοείς? Να βλέπεις πόσα sms χρεώνεσαι ανά 160 χαρακτήρες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τα κινητά που λέτε ότι ζεσταίνονται, έχετε prime ή standard? Εγώ με standard, κανένα πρόβλημα...

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Για τα κινητά που λέτε ότι ζεσταίνονται, έχετε prime ή standard? Εγώ με standard, κανένα πρόβλημα...
Εμένα με το prime ζεσταινόταν στην πάνω μεριά μετά από 20-30 λεπτά browsing μέσω Wi-Fi, Από την έκδοση 5.10.22 και μετά που μείωσαν το touchboost στα 1183MHz πλέον δεν ζεσταίνετε με browsing.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ τι έκανα ακριβώς αλλά με την 5,11,1

 

 

 

1)Εμένα έτσι δουλέυουν τα sms απο την αρχή...

2)Διάβασε την πρώτη σελίδα

3) Για να εισάγεις +30 μπροστά απο κάθε επαφή είναι 3 λεπτά με την προεγκατεστημένη εφαρμογή που υπάρχει μέσα στις Ελληνικές ROM, Number Fix θα σου φτιάξει κι άλλα προβλήματα όπως το όνομα του αποστολέα μηνύματος όπου τώρα μπορεί να σου βγάζει μόνο το νούμερο

 

 

 

Εγω που δουλεύω αρκετά με τα δεδομένα δεν ζεματάει... μόνο σε gaming όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω...

 

ok σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα sms είναι threaded. Το πρόβλημα είναι το εξής: πχ στέλνω σε κάποιον που τον έχω αποθηκευμένο 6945χχχχχχχχ. Ό,τι στείλω μένει στο ίδιο thread. Μου απαντάει και το εισερχόμενο έρχεται +30 6945 χχχχχχ , οπότε το περνάει σε άλλο thread. Από αυτή τη στιγμή και μετά μπορώ να στέλνω στο 2ο thread, οπότε όλα ok.

 

Πώς μπορώ να το λύσω αυτό το πρόβλημα? Με το number fix, με άλλη εφαρμογή messaging? Μήπως λύνεται στην τελευταία developer?

 

Μς τους 160 χαρακτήρες, τι εννοείς? Να βλέπεις πόσα sms χρεώνεσαι ανά 160 χαρακτήρες?

 

1)number fix

2) Αμα χρησιμοποιείς Ελληνικά, όπως εγω, όταν στέλνεις μηνύματα το όριο είναι 70γράμματα. Εαν θες να έχεις όριο τα 160 που είναι το κανονικό πρέπει να βάλεις ενα MOD το οποίο βρίσκεται στην 1η σελίδα, έχει και οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

1)number fix

2) Αμα χρησιμοποιείς Ελληνικά, όπως εγω, όταν στέλνεις μηνύματα το όριο είναι 70γράμματα. Εαν θες να έχεις όριο τα 160 που είναι το κανονικό πρέπει να βάλεις ενα MOD το οποίο βρίσκεται στην 1η σελίδα, έχει και οδηγίες

Αν χρησιμοποιείς κεφαλαία ελληνικά το όριο είναι 160 λογικά. Με τα μικρά ελληνικά πάει στους 70 γιατί είναι unicode

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς κεφαλαία ελληνικά το όριο είναι 160 λογικά. Με τα μικρά ελληνικά πάει στους 70 γιατί είναι unicode

 

Και με τα κεφαλαία το ίδιο είναι... Με το MOD που σου λέω μπορείς να χρησιμοποιήσεις κεφαλαία και φτάνει στους 160 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες μετά από παραγγελία από vickmall. 17 μέρες έκανε να έρθει, κρίνω ότι ο χρόνος ήταν εξαιρετικός.

 

Έφαγα τεράστια φρίκη στο unboxing και την καταθέτω για να μην τύχει σε κάποιον: Το κινητό είχε την μπαταρία ήδη μέσα. Δεν ξέρω αν έτσι φεύγει από εργοστάσιο ή την έβαλαν στο vickmall για να το ελέγξουν. Τέλος πάντων, με το που το πιάνω στα χέρια μου λέω "τι γκουμούτσα είναι αυτή".... Προέρχομαι από 4.7" και άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως υπερέβαλα που ήθελα 5.5". Τέλος πάντων πάω να κάνω power on, τίποτα. Σκέφτηκα ότι όλες οι συσκευές τα τελευταία χρόνια έρχονται με προφορτισμένες μπαταρίες και άρχισα να ανησυχώ. Καρφώνω στην πρίζα για φόρτιση, τίποτα, μαύρη οθόνη, μόνο μια δόνηση που επαναλαμβανόταν ανά 1 δευτερόλεπτο. Ούτε Power on, ούτε ένδειξη στην οθόνη. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια, καθώς ήδη οι σκέψεις για αποστολή στην Κίνα και τουλάχιστον άλλον ένα μήνα αναμονή άρχισαν να γυροφέρνουν... Τελικά μου κόβει και ανοίγω το κινητό να δω τι παίζει μέσα. Και αμέσως βρήκα την αιτία: Μονωτικό αυτοκολλητάκι μεταξύ των πόλων της μπαταρίας και των υποδοχών της συσκευής!!! Έλεος πόσο απλό ήταν, απλά από την ανυπομονησία μου δεν είχα ανοίξει καν τη συσκευή (ούτε για να βάλω sim κτλ). Έβγαλα το αυτοκολλητάκι και όλα κομπλέ.

 

Ήδη είμαι στο 1ο 24ωρο χρήσης και συνηθίζω το μέγεθος. Οθόνη τέλεια και η μπαταρία μετά το ξέσκισμα των πρώτων ωρών φαίνεται να αντέχει πολύ (είμαι με standard έκδοση). Μου ήρθε με 5.10.8 η οποία φαίνεται να δουλεύει απροβλημάτιστα και λέω να μείνω με αυτή για λίγο, μέχρι να συνηθίσω το miui. Πέρασα ένα κάρο εφαρμογές και δεν είδα ούτε μισό κολληματάκι, το κινητό πάει βούτυρο.... Απίστευτες δυνατότητες παραμετροποίησης το miui απλά πολύ μπροστά από aosp android. 1-2 photo με ημίφως που έβγαλα επιβεβαιώνουν ότι η κάμερα είναι καλή, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Σήμερα θα το πάρω μαζί μου στη δουλειά για το πρώτο field test... Περισσότερα το απόγευμα!

 

Το μέγεθος λογικά θα το συνηθίσεις. Εγω ερχόμουν απο 4" και στην αρχη την ιδια εντύπωση με εσένα ειχα και μάλιστα ήθελα να το πουλησω να παρω ενα με 5" αλλα τωρα μετα απο 1 μηνα το εχω συνηθίσει και δεν μου κάνει εντύπωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α ρε σιαομι,μία από τα ίδια...λίγο σερφάρισμα και αρχίζεις και ζεματας..κρίμα!!τέτοιο εργαλείο.

 

Εμενα ζεσταίνετε μονο οταν ειμαι με 4G με το 3G είναι ποιο λογικές οι θερμοκρασίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασα την ελληνική την 29 μέχρι στιγμής τι μοναδικό πρόβλημα πού έχω αντιμετωπίσει είναι ότι τα εικονίδια μερικών εφαρμογών δεν είναι σωστά(δειτε την εικόνα). Υπάρχει κάποια λύσει σε αυτό.

 

Screenshot_2015-11-04-16-33-43_com.miui.home.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια εικονα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Engineer mode με *#*#3646633#*#* από dialer και audio settings και ότι γίνει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Engineer mode με *#*#3646633#*#* από dialer και audio settings και ότι γίνει

 

σε ευχαριστώ αλλά τι εννοεις οτι γίνει?

Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...