Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Σύντομα θα είμαι κι εγώ μέλος της παρέας, καθώς χθες το βράδυ παρήγγειλα ένα Redmi Note 2 Prime από το Vickmall (έπεσε χθες για πρώτη φορά κάτω από τα 180$!) και σήμερα ήδη έγινε dispatch!

 

Επειδή δεν έχω «παίξει» ακόμη με τις εξελληνισμένες ROM από xiaomi-miui.gr, παρ' ο,τι κάτοχος Redmi 1S, ήθελα να σας ρωτήσω: Αυτές οι ROM έχουν μόνο ελληνική γλώσσα ή μπορείς να επιλέξεις και αγγλική; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου βγαλε ενημερωση για 5.10.8.Αν την κανω λετε,χανω Ελληνικα και 3G?

Βάλε twrp και πάρε backup. Πέρνα όποια rom θες μετά. Αν χάσεις το 3g, επαναφέρεις το backup και είσαι κομπλέ.

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Σύντομα θα είμαι κι εγώ μέλος της παρέας, καθώς χθες το βράδυ παρήγγειλα ένα Redmi Note 2 Prime από το Vickmall (έπεσε χθες για πρώτη φορά κάτω από τα 180$!) και σήμερα ήδη έγινε dispatch!

 

Επειδή δεν έχω «παίξει» ακόμη με τις εξελληνισμένες ROM από xiaomi-miui.gr, παρ' ο,τι κάτοχος Redmi 1S, ήθελα να σας ρωτήσω: Αυτές οι ROM έχουν μόνο ελληνική γλώσσα ή μπορείς να επιλέξεις και αγγλική; Ευχαριστώ!

Υποστηρίζουν ελληνικό και αγγλικό μενού. (Και εγώ αγγλικό μενού θέλω, γιατί οι ελληνικές μεταφράσεις σε τεχνική ορολογία με ξενίζουν)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω γραψει και παλαιοτερα για τις συγκεκριμενες θηκες. Μονο για "μουρη" ειναι. Καθολου βολικες, προσθετουν εξτρα ογκο στη συσκευη, η πλατη σπαει πολυ ευκολα (και καλα, "tempered Glass".....ουτε καν!!!), οι γωνιες ειναι καπως κοφτερες, το κινητο γλιστράει και μερικοι ειχαν αναφερει και προβλημα στο σημα λογω αλουμινιου στο περιβλημα.

Εγω περιμενω αυτην: http://www.aliexpress.com/item/Xiaomi-redmi-note-2-luxury-leather-case-battery-replacement-PC-leather-fundas-backcover-red-mi-note/32472848001.html

Θα σας πω νεα μολις παραλαβω...

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζουν ελληνικό και αγγλικό μενού. (Και εγώ αγγλικό μενού θέλω, γιατί οι ελληνικές μεταφράσεις σε τεχνική ορολογία με ξενίζουν)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο, οι γωνιες στο κινητο το κανουν δυσκολο στο κρατημα και δειχνει το μέγεθός του, ποσο μαλλον να του προσθέτουν κιολας.. Γι'αυτό το Mi note pro, παρολο που ειναι..ταμπλετ κρατιεται ευκολα, δεν εχει γωνίες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

 

Ακολούθα κατά γράμμα αυτόν τον οδηγό, χωρίς "πατέντες" δικές σου. ----> https://xiaomi-miui.gr/community/index.php?thread/9969-note-2-flash-την-ελληνική-rom-με-το-miflash-καθαρή-εγκατάσταση/&pageNo=1

 

Οταν τρέχω το Mi flash και είμαι στην επιλογή advanced δεν μου βγάζει την επιλογη OK τερμα κατω στο παράθυρο. Οπότε μένει να πατήσω μόνο το X για να βγω απο το συγκεκριμένο παράθυρο με αποτέλεσμα να μην αποθηκεύει την επιλογή που έκανα.

Ϊσως φταίνε τα Windows 10. Το ξανακατέβασα το Mi flash και το ξαναεγκατέστησα αλλα πάλι τίποτα.

Μπορώ να κάνω αυτή την διαδικασία απο mtk flash tools όπως στα υπόλοιπα κινέζικα τηλέφωνα?

Edited by DonLeKout
Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει και παλαιοτερα για τις συγκεκριμενες θηκες. Μονο για "μουρη" ειναι. Καθολου βολικες, προσθετουν εξτρα ογκο στη συσκευη, η πλατη σπαει πολυ ευκολα (και καλα, "tempered Glass".....ουτε καν!!!), οι γωνιες ειναι καπως κοφτερες, το κινητο γλιστράει και μερικοι ειχαν αναφερει και προβλημα στο σημα λογω αλουμινιου στο περιβλημα.

Εγω περιμενω αυτην: http://www.aliexpress.com/item/Xiaomi-redmi-note-2-luxury-leather-case-battery-replacement-PC-leather-fundas-backcover-red-mi-note/32472848001.html

Θα σας πω νεα μολις παραλαβω...

 

Καλά που το είπες, γιατί δεν το θυμόμουν να το είχα διαβάσει στο νήμα αν και έχω διαβάσει όλες τις σελίδες!

Όταν παραλάβεις, πες μας για το πως φαίνεται κιολας πίσω αυτο τύπου δέρμα και αν κρατά το κινητό επίσης λεπτό.:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; το κινητό γράφει 720p στα 120fps

Με ποια Rom και εφαρμογη γραφεις 120fps στα 720p?

Mε την 5.10.22 και ενεργοποιημένο το slow motion & στοκ εφαρμογή δίνει μόνο 30fps στα 720p. Με άλλες εφαρμογές ( open camera etc) δίνει λιγότερα από 30fps αν και ρυθμίζει 120 ή 60 fps.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες παω να κάνω εγκατάσταση μέσω sp flash tools την stock rom. Ελπίζω να τα καταφέρω. Το mi flash μου βγάζει συνέχεια πρόβλημα και μου την έχει δώσει...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω διαβάσει περίπου 30 σελίδες και δεν βγάζω άκρη. 2 ερωτησούλες παρακαλώ για εμάς που δεν έχουμε χρόνο πολύ για διάβασμα και πειράγματα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Εμένα ήρθε με 5.0.2 έκδοση android Και 86.7.3.0 έκδοση MIUI

Διάβασα πως υπάρχουν

1) smiui rom

2) deer project

3) delirium project

4) AOSP 5.0.2

5) Ελληνική developer

6) Ελληνική stable

 

1. Ποια έκδοση έχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και γενικότερα ποια να προτιμήσω? Βλέπω πολλές εκδόσεις και τα έχω παίξει. Θέλω μια έκδοση που να μπορώ να κάνω μέσα απο το κινητό αναβάθμιση όταν βγαίνει το αντίστοιχο update γιατί δεν υπάρχει χρόνος για σκάλισμα. Της μαμάς είναι για πέταμα?

2. Διάβασα κάποια στιγμή αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα μέσα στο thread πως θα καταλάβω πως το κινητό που αγόρασα είναι το σωστό για Ελλάδα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και σε αυτό?

3. Δουλεύει το 4G της wind σε αυτό το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρέχω το Mi flash και είμαι στην επιλογή advanced δεν μου βγάζει την επιλογη OK τερμα κατω στο παράθυρο. Οπότε μένει να πατήσω μόνο το X για να βγω απο το συγκεκριμένο παράθυρο με αποτέλεσμα να μην αποθηκεύει την επιλογή που έκανα.

Ϊσως φταίνε τα Windows 10. Το ξανακατέβασα το Mi flash και το ξαναεγκατέστησα αλλα πάλι τίποτα.

Μπορώ να κάνω αυτή την διαδικασία απο mtk flash tools όπως στα υπόλοιπα κινέζικα τηλέφωνα?

 

Πάτα χ και συνέχισε τα βήματα του οδηγού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά έχω διαβάσει περίπου 30 σελίδες και δεν βγάζω άκρη. 2 ερωτησούλες παρακαλώ για εμάς που δεν έχουμε χρόνο πολύ για διάβασμα και πειράγματα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Εμένα ήρθε με 5.0.2 έκδοση android Και 86.7.3.0 έκδοση MIUI

Διάβασα πως υπάρχουν

1) smiui rom

2) deer project

3) delirium project

4) AOSP 5.0.2

5) Ελληνική developer

6) Ελληνική stable

 

1. Ποια έκδοση έχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και γενικότερα ποια να προτιμήσω? Βλέπω πολλές εκδόσεις και τα έχω παίξει. Θέλω μια έκδοση που να μπορώ να κάνω μέσα απο το κινητό αναβάθμιση όταν βγαίνει το αντίστοιχο update γιατί δεν υπάρχει χρόνος για σκάλισμα. Της μαμάς είναι για πέταμα?

2. Διάβασα κάποια στιγμή αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα μέσα στο thread πως θα καταλάβω πως το κινητό που αγόρασα είναι το σωστό για Ελλάδα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και σε αυτό?

3. Δουλεύει το 4G της wind σε αυτό το κινητό?

 

 

 

1)Η ελληνική stable v7, θα σε καλύψει. Η "ελληνική" είναι μαμά, απλά με ελληνική μετάφραση λέξη προς λέξη στα μενού. Από μπαταρία η v7 stable είναι κομπλέ, θα παίρνει ota αναβαθμίσεις και γενικά απευθύνεται σε όσους δεν θέλουν να πειραματίζονται

 

2) αν έχεις αγοράσει την fdd lte έκδοση, είσαι οκ

 

3) βλέπει 4g κανονικά. Όχι την 800άρα μπάντα. Έλεος με την 800άρα, έχει πέσει πολύ παραμύθιασμα από στόμα σε στόμα. Μην ψαρώνετε είναι άχρηστη προς το παρόν αλλά και για το άμεσο μέλλον.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κάνεις καθαρή εγκατάσταση.

 

Ακολούθα κατά γράμμα αυτόν τον οδηγό, χωρίς "πατέντες" δικές σου. ----> https://xiaomi-miui.gr/community/index.php?thread/9969-note-2-flash-την-ελληνική-rom-με-το-miflash-καθαρή-εγκατάσταση/&pageNo=1

 

η καθαρή εγκατάσταση δεν γίνεται μέσω recovery?Όπως στον οδηγό του πρώτου post?Ρωτάω γιατί το link που έβαλες δεν με βγάζει σε κάποιον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα την stock rom μεσω sp flash tools και τώρα κανω αναβάθμιση στην επίσημη κινέζικη miui 7 εκδοση μέσω Mi Pc Suite.

Αφού τελειώσει, θα εγκαταστήσω μέσω recovery την τελευταία ελληνικη.

 

Ψάχνοντας όμως στο forum της Xiaomi βρήκα ότι δεν προβλέπεται να βγει stable global για το δικο μας κινητο... Παρακαλώ αν κάποιος έχει άλλες πληροφορίες ας μας τις πεί. Στεναχωρήθηκα γιατι ..........

Link to comment
Share on other sites

η καθαρή εγκατάσταση δεν γίνεται μέσω recovery?Όπως στον οδηγό του πρώτου post?Ρωτάω γιατί το link που έβαλες δεν με βγάζει σε κάποιον οδηγό

 

Οχι, η καθαρή εγκατάσταση γίνεται μέσω mi flash ή μεσω sp flash tools. Διαγράφει ουσιαστικά τα πάντα απο το κινητό σου και το επαναφέρει στη κατάσταση καινούριου (recovery της xiaomi και επισημη rom).

Επίσης γι να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς τις επισημες ROM σε μορφή Fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η καθαρή εγκατάσταση γίνεται μέσω mi flash ή μεσω sp flash tools. Διαγράφει ουσιαστικά τα πάντα απο το κινητό σου και το επαναφέρει στη κατάσταση καινούριου (recovery της xiaomi και επισημη rom).

Επίσης γι να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς τις επισημες ROM σε μορφή Fastboot.

 

Ρωτάω επειδή περιμένω ένα redmi note 2.Όταν έρθει να βάλω την ελληνική μέσω recovery?ή με καθαρή εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδή περιμένω ένα redmi note 2.Όταν έρθει να βάλω την ελληνική μέσω recovery?ή με καθαρή εγκατάσταση?

 

Εγω όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανα μέσω recovery και όχι καθαρές. Δηλαδή χωρίς να σβήσω τίποτα απο το κινητό, παρα μόνο wipe cache & dalvik. Απλώς ακολουθείς τον οδηγό που υπάρχει στην σελίδα 1 και προχωράς.

Καθαρή εγκατάσταση θα κάνουμε όλοι μας όταν (εάν) βγεί μια έκδοση επίσημη της Xiaomi η οποία να είναι παγκόσμια και να προσφέρει ΟΤΑ update. Μέχρι τότε, θα βάζουμε όλοι κάθε εβδομάδα την developer rom οπότε και δεν θα σβήνουμε εννοείται κάθε εβδομάδα όλα μας τα δεδομένα.

 

Προτείνω λοιπόν να κατεβάσεις την τελευταία ελληνική και να ακολουθήσεις εναν απο τους οδηγούς της πρώτης σελίδας για εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανα μέσω recovery και όχι καθαρές. Δηλαδή χωρίς να σβήσω τίποτα απο το κινητό, παρα μόνο wipe cache & dalvik. Απλώς ακολουθείς τον οδηγό που υπάρχει στην σελίδα 1 και προχωράς.

Καθαρή εγκατάσταση θα κάνουμε όλοι μας όταν (εάν) βγεί μια έκδοση επίσημη της Xiaomi η οποία να είναι παγκόσμια και να προσφέρει ΟΤΑ update. Μέχρι τότε, θα βάζουμε όλοι κάθε εβδομάδα την developer rom οπότε και δεν θα σβήνουμε εννοείται κάθε εβδομάδα όλα μας τα δεδομένα.

 

Προτείνω λοιπόν να κατεβάσεις την τελευταία ελληνική και να ακολουθήσεις εναν απο τους οδηγούς της πρώτης σελίδας για εγκατάσταση.

 

Αυτό ετοιμαζόμουν κ εγώ να κάνω όταν το παραλάβω.Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έχω και γω μια ερώτηση. Εχω σβήσει τα πάντα απο το κινητό επειδή έπρεπε να χρησιμοποιήσω flash tools μετα απο μια αποτυχημένη εγκατάσταση της τελευταίας ελληνικής ROM.

Αν και βλέπω οτι ο λογαριασμός Mi account έχει κρατήσει backup τα πάντα, δεν μπορώ να κάνω restore τις εφαρμογές και τις εικόνες κτλ.

Ξέρει να μου πεί κάποιος τον τρόπο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εχω το κινητο εδω και 2 βδομαδες περιπου και ηρθε με περασμενη την 5.9.24 και πηρε OTA αμεσως την 5.10.8,version multilanguage developper by xiaomi.eu η κατι τετοιο συμφωνα με τις ρυθμισεις.Αν κανω με τον updater αναβάθμιση σε νεα έκδοση,πχ 5.10.29 multilanguage developper που βρηκα στα forum του xiaomi.eu θα γινουν ολα οκ η πιθανον να εμφανιστει προβλημα?γιατι πραγματικα εχω εφιαλτες με την ιδεα του full wipe :P
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και κάτι ακόμα για την τελευταία ελληνική stable. Υπάρχει πάλι αυτό το πρόβλημα με την υπερβολική δόνηση στο άγγιγμα.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια Rom και εφαρμογη γραφεις 120fps στα 720p?

Mε την 5.10.22 και ενεργοποιημένο το slow motion & στοκ εφαρμογή δίνει μόνο 30fps στα 720p. Με άλλες εφαρμογές ( open camera etc) δίνει λιγότερα από 30fps αν και ρυθμίζει 120 ή 60 fps.

Τόσο είχα διαβάσει ότι έχει χωρίς να το δοκιμάσω. Τώρα που το δοκίμασα είδα ότι γράφει στα 90fps και όχι στα 120. Το τελικό αρχείο που παίρνεις παίζει στα 30fps αλλά έχει μεγαλύτερη διάρκεια, αν πχ γράψεις 5 δευτερόλεπτα βίντεο θα πάρεις ένα βίντεο στα 30fps, 15 δευτερολέπτων.
Link to comment
Share on other sites

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω συνδέσει usb stick με ανταπτορα και μου δείχνει ότι είναι άδειο ενώ δεν είναι, του περνάω κάποια βίντεο, συνεχίζει να μην δείχνει ενώ έκανε διαδικασία ότι τα πέρασε και σε υπολογιστή το στικάκι όντως δείχνει ότι περαστηκαν, ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διαβάζει το στικακι και να το διαχειριζεται???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...