Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ανεφερα γιατι πιστευω οτι δειχνει το εαν και ποσες εφαρμογες τρεχουν απο πισω....οτι δηλαδη δεν χανεται μνημη στο πουθενα.

αν κανω λαθος παλι....καλη καρδια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με καψανε οι κινεζοι !

 

πήγα να πάρω σήμερα ενα για τον αδερφό μου και ενώ παραγγέλνω αυτό :

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-hongmi-note-2-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-16gb-5-5-inch-fhd-13-0mp.html

 

μου είπανε ότι είναι το ίδιο με αυτό και μου βαλανε αυτό στο καλάθι :

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

 

ειναι οκ; θα εχω προβλημα στην ελλαδα με το δεύτερο;

 

Εννοείται ότι ΔΕΝ είναι το ίδιο... Και ας λένε ότι αν φλασάρεις fw από το FDD θα δουλεύει... Γνώμη μου πάντα refund και από αλλού (αν και πολύ δύσκολα αφού πουλάει σαν ζεστό ψωμί)... Μάλλον τους έχουν τελειώσει και προσπαθούν να διώξουν το TDD.

 

Για να μην γράφω/παραθέτω τα ίδια & τα ίδια, δες εδώ κι εδώ.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω την 5/9/18 ME OTA UPDATE ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ ρομ το κινητό το πήρα με τη ρομ την multilingual που βάζει το Bicknell κατέβασα τη 5/9/18 την ελληνική τη βάζω με ονομασία UPDATE. Zip στη κάρτα SD μέσω recovery file corrupted τη βαζω στη μνήμη τηλεφώνου το ίδιο τι κάνω λαθος
Link to comment
Share on other sites

Από τη 18. 27 και τη καινούργια ρόμ ποια είναι καλύτερή σε αυτονομία

Μπορεί να μου πει κάποιος που τις έχει δοκιμάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Μπορεί κανείς να μου απαντήσει σε αυτό, διότι εδω μέσα μιλας δεν μιλάς το banαρισμα πάει σύννεφο. Τουλάχιστον να λάβω μια απάντηση απο κάποιο απο τα παιδιά που έχει ήδη το κινητό, για να ξέρω. Επαναλαμβάνω ότι έχω διαβασει αρκετες σελίδες και την αρχική με τα απαραιτητα link, αλλά δεν βρήκα την απάντηση σε αυτό που ρωτάω. Οσο πιο διευκρινιστικά γίνεται βρε παιδιά, γιατι δεν θα μου δώσουν το δικαίωμα να κάνω και δεύτερη ερώτηση. Σας ευχαριστώ.

 

 

 

 

Δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση και να σου πω με βεβαιότητα αν και κατά ποσό ισχύει αυτό που γράφει το vickmall.Όσο αφορά το play store και την εγκατάσταση του στην stable 6.7.10.0 ή οποιαδήποτε άλλη developer "ξένη" Rom κανείς τα ακόλουθα :

Πας στο app store και πληκτρολογείς google...εγκαθιστάς την εφαρμογή (προτίμησε τον πράσινο πάροχο τη 2η δηλαδή) και μετά κανείς launch αυτής.Σε ότι σου ζητήσει κανείς accept δηλαδή εγκατάσταση Google framework μετά τον account manager -play services-contacts-calendar και τέλος το play store.Μετά θεωρώ πως ξέρεις τι πρέπει να κανείς :D

Xiaomi 13T 8-256GB Alpine Blue

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ειλικρινά απορώ πώς μπορείτε να βγάλετε ασφαλές συμπέρασμα για το αν κάποια ROM δίνει μεγαλύτερη αυτονομία.

Δηλ. εξηγήστε μου... κάνετε ακριβώς την ίδια χρήση (π.χ. εφαρμογές, οθόνη, Wi-Fi, B/T κλπ) & κάτω από τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (π.χ. θερμοκρασία, υγρασία κλπ), για να μπορείτε να πείτε με βεβαιότητα ότι η μια κρατάει "X" ώρα-ες περισσότερο απ' την άλλη; (ρητορικό το ερώτημα)

Αν κάνω λάθος κι αυτά που έγραψα (τα π.χ. ... κλπ) δεν παίζουν ρόλο, παρακαλώ εξηγήστε μου τι είναι αυτό που παίζει & με ποια μέθοδο βγάζετε το "σίγουρο" συμπέρασμα.

Προσωπικά, το μόνο στο οποίο θα έδινα βάση, θα ήταν το official changelog του προγραμματιστή-κατασκευαστή για τη διαχείριση της μπαταρίας που κάνει μια ROM, γιατί αυτός ξέρει τι μετράει & υπό ποιες συνθήκες.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω μου μπήκανε ψύλλοι στα αυτιά.Λοιπόν,έκανα παραγγελία από vickmall το απλό με fdd-lte.Πως μπορω να καταλαβω ποιο μου στειλανε;ιντερνετ εχει μονο η μια καρτα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είσαι. Μια χαρά. Θα αντιγράψω το κειμενό σου κάπου, για να το έχω. Ευχαριστώ. Θα μπορουσε να μπει κάπου στην αρχική σελίδα, για να λύνεται η απορία σε όσους θέλουν την stable rom και φοβούνται ότι δεν θα έχουν Play store. Να σαι καλά ξανά.

 

 

 

Φροντισε ολα αυτά να γίνουν με καθαρό τηλ δηλαδή με το που περάσεις την official κανεις clean cache-data κτλ και κατά προτίμηση να συνδέσεις το mi cloud μετά εφόσον έχεις κάνει εγκατάσταση το play store.

Sorry για την καθυστέρηση (με χουν ξενερωσει με τα ασχετα ερωτηματα και αργω να διαβαζω το νημα) αλλά επιλέγω να απαντώ σε σοβαρά ερωτήματα έστω καθυστερημένα.

Xiaomi 13T 8-256GB Alpine Blue

Link to comment
Share on other sites

Από τη 18. 27 και τη καινούργια ρόμ ποια είναι καλύτερή σε αυτονομία

Μπορεί να μου πει κάποιος που τις έχει δοκιμάσει ?

 

Πιστεύω η 5.10.8 είναι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω απ' τις προηγούμενες δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η 5.10.8 είναι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω απ' τις προηγούμενες δύο.

Και γω αυτό βλέπω για την μπαταρία.

 

Έβαλα ένα θέμα σήμερα για δοκιμή, αλλά βλέπω να καταναλώνει λίγο παραπάνω ραμ.

:D
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ειλικρινά απορώ πώς μπορείτε να βγάλετε ασφαλές συμπέρασμα για το αν κάποια ROM δίνει μεγαλύτερη αυτονομία.

Δηλ. εξηγήστε μου... κάνετε ακριβώς την ίδια χρήση (π.χ. εφαρμογές, οθόνη, Wi-Fi, B/T κλπ) & κάτω από τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (π.χ. θερμοκρασία, υγρασία κλπ), για να μπορείτε να πείτε με βεβαιότητα ότι η μια κρατάει "X" ώρα-ες περισσότερο απ' την άλλη; (ρητορικό το ερώτημα)

Αν κάνω λάθος κι αυτά που έγραψα (τα π.χ. ... κλπ) δεν παίζουν ρόλο, παρακαλώ εξηγήστε μου τι είναι αυτό που παίζει & με ποια μέθοδο βγάζετε το "σίγουρο" συμπέρασμα.

Προσωπικά, το μόνο στο οποίο θα έδινα βάση, θα ήταν το official changelog του προγραμματιστή-κατασκευαστή για τη διαχείριση της μπαταρίας που κάνει μια ROM, γιατί αυτός ξέρει τι μετράει & υπό ποιες συνθήκες.

Αυτο ειναι αλήθεια, δε μπορεις να βγάλεις συμπερασμα παρά μόνο μετά από μέρες, μονο εντυπώσεις μπορείς να πεις, δλδ την πρώτη εντύπωση.

Η πρώτη εντύπωση από την 5.10. ειναι οτι ειναι λιγάκι καλύτερη.

Άλκη τι εννοεις παραπάνω;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό βλέπω για την μπαταρία.

 

Έβαλα ένα θέμα σήμερα για δοκιμή, αλλά βλέπω να καταναλώνει λίγο παραπάνω ραμ.

 

Κι εγώ ψάχνομαι με τα θέματα αλλά δεν ξέρω. Κάτι με απωθεί από αυτά. Μου αρέσει πάρα πολύ έτσι απλό, όπως είναι. Του έβαλα και ένα ωραίο wallpaper και δεν θέλω να το αλλάξω.

 

@Roid_rage εννοώ ότι είναι λίγο καλύτερη από τις προηγούμενες στη μπαταρία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, συμφωνούμε. Η 5.9.24 άρχισε να με απογοητεύει

Άσχετο, αλλα η οθόνη γυμνή εκτός οτι ειναι απίστευτη, δεν κανει δαχτυλιες και αυτό με έχει εντυπωσιάσει..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα με .24 είσαι; Αναβάθμισε. Μένεις πίσω. :p

Αν άλλαζε και η δόνηση στην .8 θα ήμουν υπερευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με το restore συστήματος, ρυθμισεων και αρχικής οθόνης από το mi backup που εχει, κάθε μέρα και άλλη ρομ θα εχω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω backups στην SD αλλά σκέφτομαι να τα φορτώνω όλα κι εγώ στο Mi Cloud να ξεμπερδεύω. Βασικά το έχω κάνει ήδη, αλλά δεν έχω δοκιμάσει να επαναφέρω από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω μου μπήκανε ψύλλοι στα αυτιά.Λοιπόν,έκανα παραγγελία από vickmall το απλό με fdd-lte.Πως μπορώ να καταλάβω ποιο μου στείλανε;ίντερνετ έχει μόνο η μια κάρτα.

Απάντηση από κάποιον;Στο πίσω μέρος,εκεί που μπαίνει η μπαταρία γράφει TD-LTE για αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω μου μπήκανε ψύλλοι στα αυτιά.Λοιπόν,έκανα παραγγελία από vickmall το απλό με fdd-lte.Πως μπορω να καταλαβω ποιο μου στειλανε;ιντερνετ εχει μονο η μια καρτα.

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

Μου στείλανε σήμερα το απλό. Πως μπορώ να καταλάβω ότι δεν μου στείλανε την κινέζικη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είσαι. Μια χαρά. Θα αντιγράψω το κειμενό σου κάπου, για να το έχω. Ευχαριστώ. Θα μπορουσε να μπει κάπου στην αρχική σελίδα, για να λύνεται η απορία σε όσους θέλουν την stable rom και φοβούνται ότι δεν θα έχουν Play store. Να σαι καλά ξανά.

 

υπάρχει γραμμένο στις πρώτες συσκευές με miui θελει συγκεκριμένη σειρά που θα μπουν οι εφαρμογές και πρέπει να περάσει να συγχρονίσει και το ημερολόγιο και οι επαφές εφόσον τα έχεις στο gmail

 

4. Η εγκατάσταση του google play !

 

Αφού έχουμε παίξει αρκετά με το κινητό και έχουμε κάπως εξοικειωθεί με το περιβάλλον μπορούμε να περάσουμε σε πιο σοβαρά βήματα. Πρώτα συνδέουμε το κινητό στο wifi και μετά προσθέτουμε το λογαριασμό μας στην xiaomi (settings > accounts). (εδώ θέλει λίγο προσοχή αν μας ζητηθεί να κάνουμε update στο λειτουργικό - όσοι σκέφτονται να κάνουν root το κινητό με το framaroot να μην κάνουν update στην τελευταία official/stable v5 - το framaroot δεν την σπάει ακόμα). Μετά ενεργοποιούμε την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές (settings > security > unknown sources).

Ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή mi market και την τρέχουμε - εκεί μέσα (gmt - όλα είναι κινέζικα) ψάχνουμε από την αναζήτηση το "google installer". Η πρώτη εφαρμογή που θα βγάλει πάνω πάνω είναι το google installer του Eric Xiang την οποία και εγκαθιστούμε. Βγαίνουμε από το mi market και ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή google installer. Μέσα από αυτήν θα εγκαταστήσουμε το google play store. Προσοχή η εγκατάσταση γίνεται με την εξής σειρά : google services framework, google account manager, google play services και τελευταίο το google play store. Κατά την εγκατάσταση θα μας ζητηθεί να εγκατασταθούν και οι εξαρτώμενες εφαρμογές (αυτές παραπάνω) Αυτό το δεχόμαστε αλλά μετά ανοίγουν οθόνες με αιτήματα για εγκατάσταση και εδώ θέλει προσοχή - τα απορρίπτουμε μέχρι να έρθει αυτό που θέλουμε για να πετύχουμε την παραπάνω σωστή σειρά. Αν δεν το πετύχουμε και δεν δουλεύει το play store μπορούμε να κάνουμε απεγκατάσταση (με πολλή προσοχή στο settins > apps) και να ξαναδοκιμάσουμε πάλι με την παραπάνω σειρά αλλά με reboot ανάμεσα σε κάθε βήμα.

 

Πλέον μπορούμε να δούμε στην οθόνη του κινητού την εφαρμογή play store, να μπούμε και να συνδεθούμε σε αυτήν με το gmail account μας - είτε για να κατεβάσουμε εφαρμογές - είτε για να συγχρονίσουμε επαφές, ημερολόγια κλπ ( settings > accounts > google > ***@gmail.com > sync ).

 

Δεν είναι τπτ δύσκολο η πολύπλοκο και υπάρχουν και αρκετά βίντεο που δείχνουν την διαδικασία .

Edited by Jokey5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω backups στην SD αλλά σκέφτομαι να τα φορτώνω όλα κι εγώ στο Mi Cloud να ξεμπερδεύω. Βασικά το έχω κάνει ήδη, αλλά δεν έχω δοκιμάσει να επαναφέρω από εκεί.

 

Επαναφερονται ολα πληρως και αυτοματα χωρις να πρεπει να κανεις κατι. Χανουν ομως τις αρχικες τους ρυθμισεις καποιες εφαρμογες. πχ ο uc browser χανει τα αγαπημενα σου.

Link to comment
Share on other sites

4. Η εγκατάσταση του google play !

 

Αφού έχουμε παίξει αρκετά με το κινητό και έχουμε κάπως εξοικειωθεί με το περιβάλλον μπορούμε να περάσουμε σε πιο σοβαρά βήματα. Πρώτα συνδέουμε το κινητό στο wifi και μετά προσθέτουμε το λογαριασμό μας στην xiaomi (settings > accounts). (εδώ θέλει λίγο προσοχή αν μας ζητηθεί να κάνουμε update στο λειτουργικό - όσοι σκέφτονται να κάνουν root το κινητό με το framaroot να μην κάνουν update στην τελευταία official/stable v5 - το framaroot δεν την σπάει ακόμα). Μετά ενεργοποιούμε την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές (settings > security > unknown sources).

Ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή mi market και την τρέχουμε - εκεί μέσα (gmt - όλα είναι κινέζικα) ψάχνουμε από την αναζήτηση το "google installer". Η πρώτη εφαρμογή που θα βγάλει πάνω πάνω είναι το google installer του Eric Xiang

το έχεις δοκιμάσει?

γιατί διάβαζα κάπου οτι η εφαρμογή του xiang δεν δουλεύει πλέον στο Note 2

(τη διαδικασία τη γνωρίζω και την έχω ξανακάνει πέρυσι στο Note 1)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι επόμενες αγορές για το 32GB θα γίνουν απο το Everbuying που το έχει €151, ποια είναι η γνώμη σας;

http://www.everbuying.net/...wuY29tfDM3NTM=

 

Έχω πάρει ήδη 2 συσκευές απο το GearBest και μου ζητάνε και άλλοι φίλοι. Το κινητό έγινε best seller λόγο brand name και υποστήριξης :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με την 18 του vickimail και γεμάτο εφαρμογές δεν έχει κανένα πρόβλημα....μόνο το navionics δεν μπαίνει που το θέλω για ψάρεμα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...