Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή θέλω να δοκιμάσω μια AOSP ROM από αυτές που έχουν ανέβει στο XDA, μπορώ κάπως να κρατήσω backup ό,τι έχω αυτή τη στιγμή στο κινητό (ROM, ρυθμίσεις και εφαρμογές), ώστε αν θελήσω να επιστρέψω να φλασάρω αυτό και να μην τα κάνω όλα ξανα από την αρχή;

 

Ναι γίνεται αν έχεις twrp recovery μέσα στο μενού της θα δεις κάπου λέει για back up.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι γίνεται αν έχεις twrp recovery μέσα στο μενού της θα δεις κάπου λέει για back up.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Υπάρχει κάποια AOSP ROM που να εχει ελάχιστο bloatware και να δουλεύουν τα περισσότερα (το HDR δε με ενδιαφέρει);

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε όντως η 5.11.19. Προσωπικά λέω να μην την περάσω. Διάβασα στο Changelog ψιλοπράγματα. Μάλλον θα το αφήσω για την επόμενη Developer. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα από Banggood 1.89 ευρώ διαθέσιμο σε 6-9 μέρες

 

Δεν το βρίσκω διαθέσιμο προς το παρόν.

 

Παραλαμβανω σε 2-3 μερες οποτε θα σε ενημερωσω αναλυτικα Ζαφειρα....

 

Εντάξει, θέλω να το πάρω έτσι και αλλιώς, είναι φθηνό και είμαι περίεργη. Από που το πήρες εσύ;

 

Καλημερα , οσοι πηρατε απο vickmall τι διαλεξατε SG Post η NL Post ?

 

Εγώ επέλεξα SG Post και μου ήρθε επαρχία σε 17 μέρες από την παραγγελία.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , οσοι πηρατε απο vickmall τι διαλεξατε SG Post η NL Post ?

 

Πιστεύω sgpost είναι πιο γρηγορη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας....μετα απο περιπου δυο μηνες που δουλευω τη συσκευη εχω τα εξης θεματακια...εχω την τελευταια developer,αχοντας ξεκινησει απο την αρχη μονο με αυτες και με clean instal αμεσως μολις το παρελαβα,τωρα τελευταια λοιπον εχω θεμα με τα notification....αναβουν οποτε γουσταρουν...μπορει να μ ερθει ο ηχος του μνματος πχ του βαιπερ και το φως να αναψει μπορει και οχι.....το ιδιο και με το face ....και τα μειλ....πολυ εκνευριστικο....μπαινω στην κεντρικη σελιδα και ξαφνικα ανακαλυπτω πως εχω ενα σωρο μνματα.....εχω τικαρισμενα φυσικα στο κεντρο ασφαλειας ποια θελω να ανοιγουν οπως εχετε πει στο παρελθον....καποια ιδεα????....

 

Έχεις δοκιμάσει να μπεις σε twrp recovery να κάνεις wipe cache, wipe dalvik cache να δεις εάν συνεχίζονται τα προβλήματα σου; Γιατί και εγώ την 5.11.12 έχω και το κινητό πάει μια χαρά, άσε που είναι η μόνη που μου κράτησε μπαταρία 4,5 ώρες ανοιχτή οθόνη.

Δοκίμασε το και πες μας εάν συνεχίζονται τα προβλήματα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Υπάρχει κάποια AOSP ROM που να εχει ελάχιστο bloatware και να δουλεύουν τα περισσότερα (το HDR δε με ενδιαφέρει);

 

Όλες οι aosp δεν έχουν bloatware. Μπορείς να ψάξεις για μια που έχει λίγα gapps αν σε ενοχλούν και αυτά. Για ρομ δεν έχω να σου προτείνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς έχετε 4ωρες και πάνω οθόνη στις πόσες ώρες λειτουργία της συσκευής τις πετυχαίνεται; Προσωπικά μια φορά εγώ έχω δει 4:30 ώρες οθόνη αλλά με 6 ώρες λειτουργία, κοινώς μάπα! Γιατί καλές οι 4 ώρες οθόνης αλλα ταυτοχρονα να βγάζει και μια μέρα αναμονή
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ειμαι κάτοχος εδώ και 3 μέρες του prime. Οι εντυπώσεις γενικά καλές, πάει σφαίρα, αν και θα προτιμούσα μία rom τυπου cyanogenmod αντι του MIUI. Τελος πάντων ευτυχώς υπάρχει η κοινότητα ανάπτυξης της Ελληνικής Rom και κάτι γίνεται... Τελος πάντων εχω βάλει την dev 5.11.12, ολα μια χαρα εκτός από το root! Το root checker λέει ότι δεν ειναι root η συσκευη. Το superSU δεν δουλευει επίσης, και στο μενου ¨κεντρο ασφαλειας-->Δικαιώματα , δεν έχει κάποια επιλογή για ενεργοποίηση root. Τί κάνω λάθος??

Και μια δευτερη ερώτηση: Αφου δεν μπαινουν σε Miui τo xposed framework, εχει δοκιμασει κανεις τα wsm tools? Ειναι το ίδιο καλα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@mitstre Τι εννοεις; Εμένα μου βγάζει ακριβώς μια ολόκληρη μέρα. Πιστεύω σε αναμονή δεν τρώει σχεδόν καθόλου μπαταρία, θα έβγαζε μέρες. Άμα μιλαμε για 4 ώρες οθόνη, εννοούμε απο το 100 έως το 2-10%.. άρα δε μένει πολύ για να το αφήσεις..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς έχετε 4ωρες και πάνω οθόνη στις πόσες ώρες λειτουργία της συσκευής τις πετυχαίνεται; Προσωπικά μια φορά εγώ έχω δει 4:30 ώρες οθόνη αλλά με 6 ώρες λειτουργία, κοινώς μάπα! Γιατί καλές οι 4 ώρες οθόνης αλλα ταυτοχρονα να βγάζει και μια μέρα αναμονή

 

Τι εννοείς ακριβώς; αν έπιασες το κινητό στις 12 και το άφησες 4 πως ακριβώς να σου βγάλει ολόκληρη την μέρα; το ότι σου βγάζει 4.30 ώρες οθόνης είναι πολύ καλό νούμερο. Τώρα αν κάποιος μέσα σε 24 ώρες ασχολείται με το κινητό 4 ώρες δεν έχει διαφορά από εσένα που το χρησιμοποιήσες 4 ώρες συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω διαθέσιμο προς το παρόν.

 

Ξέχασα να στο γράψω ότι μόνο σε μαύρο είναι διαθέσιμο τα υπόλοιπα χρώματα είναι out of stock

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς; αν έπιασες το κινητό στις 12 και το άφησες 4 πως ακριβώς να σου βγάλει ολόκληρη την μέρα; το ότι σου βγάζει 4.30 ώρες οθόνης είναι πολύ καλό νούμερο. Τώρα αν κάποιος μέσα σε 24 ώρες ασχολείται με το κινητό 4 ώρες δεν έχει διαφορά από εσένα που το χρησιμοποιήσες 4 ώρες συνεχόμενα.

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, με πολύ μικρή χρήση κλήσεις, ιντερνετ κλπ εμένα μου έβγαλε 33 ώρες δηλαδή 1,5 μέρα. Με χρήση μπόλικη στα πάντα απ' το πρωί μέχρι το βράδυ. Δεν νομίζω γενικώς να υπάρχει κινητό -smartphone, αυτή την στιγμή, που να βγάζει πάνω από μια μέρα με εντατική χρήση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να στο γράψω ότι μόνο σε μαύρο είναι διαθέσιμο τα υπόλοιπα χρώματα είναι out of stock

 

Ναι μόλις το πρόσεξα, δεν ξέρω εάν θέλω σε μαύρο. Ήθελα να το ψάξω κι άλλου αλλά στο ebay χαμός από ψεύτικα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας....μετα απο περιπου δυο μηνες που δουλευω τη συσκευη εχω τα εξης θεματακια...εχω την τελευταια developer,αχοντας ξεκινησει απο την αρχη μονο με αυτες και με clean instal αμεσως μολις το παρελαβα,τωρα τελευταια λοιπον εχω θεμα με τα notification....αναβουν οποτε γουσταρουν...μπορει να μ ερθει ο ηχος του μνματος πχ του βαιπερ και το φως να αναψει μπορει και οχι.....το ιδιο και με το face ....και τα μειλ....πολυ εκνευριστικο....μπαινω στην κεντρικη σελιδα και ξαφνικα ανακαλυπτω πως εχω ενα σωρο μνματα.....εχω τικαρισμενα φυσικα στο κεντρο ασφαλειας ποια θελω να ανοιγουν οπως εχετε πει στο παρελθον....καποια ιδεα????....

 

Έχεις δοκιμάσει να μπεις σε twrp recovery να κάνεις wipe cache, wipe dalvik cache να δεις εάν συνεχίζονται τα προβλήματα σου; Γιατί και εγώ την 5.11.12 έχω και το κινητό πάει μια χαρά, άσε που είναι η μόνη που μου κράτησε μπαταρία 4,5 ώρες ανοιχτή οθόνη.

Δοκίμασε το και πες μας εάν συνεχίζονται τα προβλήματα.

 

Καλημέρα !

Έχω τα ίδια προβλήματα με τα notification. (prime με 5.11.12). Έχει γίνει από τη recovery wipe cache, wipe dalvik cache. Επίσης έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση από αυτόν τον οδηγό . Εννοείται ότι έχω δηλώσει όλες τις εφαρμογές που θέλω να με ειδοποιούν στο auto-start.

 

Εκτός από τα προβλήματα που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, επιπλέον:

- Δεν δουλεύουν τα notification για το Kaiten email.

- Τα ημερολόγια άλλες φορές συγχρονίζονται, άλλες όχι.

- Όταν είσαι μέσα σε μία επαφή και πατάς δεξιά από το νούμερο της επαφής το εικονιδιάκι για το sms αντί να ανοίγει το chomp sms που έχω δηλώσει ως default ανοίγει η stock εφαρμογή των μηνυμάτων.

- Όταν συνδέεις ακουστικά (π.χ. piston 2) και έρθει κάποια ειδοποίηση (π.χ. sms) δεν ακούγεται καθόλου από το ηχείο αλλά μόνο από τα ακουστικά και γενικά όλοι οι ήχοι εκτός από τον ήχο κλήσης, δεν ακούγονται από το ηχείο του τηλεφώνου όταν συνδέεις ακουστικά.

- Το bluetooth κρασάρει μετά από λίγα λεπτά όταν συνδέομαι με το bluetooth του αυτοκινήτου. Απ' οτι έψαξα είναι θέμα που υπάρχει από την miui 6 και δεν το έχουν λύσει από τότε !!! Υπάρχουν αναφορές εδώ και εδώ. Για να συνέλθει γενικά το bluetooth πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το τηλέφωνο, οπότε και σταμάτησα πλέον να το συνδέω με το αυτοκίνητο...

 

Εν τω μεταξύ αρκετοί κάτοχοι του συγκεκριμένου κινητού δεν έχουν αυτά τα προβλήματα.

Ή κάτι έχω κάνει λάθος, ή κάτι δεν έκατσε καλά στο τηλέφωνο και θέλει όλα από την αρχή ?

 

Με το note 3g και miui 5 ελληνική δεν είχα κανένα πρόβλημα από τα παραπάνω που αναφέρω κι όλα γενικά πηγαίναν ρολόι !!

 

Καμμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Έχω τα ίδια προβλήματα με τα notification. (prime με 5.11.12). Έχει γίνει από τη recovery wipe cache, wipe dalvik cache. Επίσης έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση από αυτόν τον οδηγό . Εννοείται ότι έχω δηλώσει όλες τις εφαρμογές που θέλω να με ειδοποιούν στο auto-start.

 

Εκτός από τα προβλήματα που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, επιπλέον:

- Δεν δουλεύουν τα notification για το Kaiten email.

- Τα ημερολόγια άλλες φορές συγχρονίζονται, άλλες όχι.

- Όταν είσαι μέσα σε μία επαφή και πατάς δεξιά από το νούμερο της επαφής το εικονιδιάκι για το sms αντί να ανοίγει το chomp sms που έχω δηλώσει ως default ανοίγει η stock εφαρμογή των μηνυμάτων.

- Όταν συνδέεις ακουστικά (π.χ. piston 2) και έρθει κάποια ειδοποίηση (π.χ. sms) δεν ακούγεται καθόλου από το ηχείο αλλά μόνο από τα ακουστικά και γενικά όλοι οι ήχοι εκτός από τον ήχο κλήσης, δεν ακούγονται από το ηχείο του τηλεφώνου όταν συνδέεις ακουστικά.

- Το bluetooth κρασάρει μετά από λίγα λεπτά όταν συνδέομαι με το bluetooth του αυτοκινήτου. Απ' οτι έψαξα είναι θέμα που υπάρχει από την miui 6 και δεν το έχουν λύσει από τότε !!! Υπάρχουν αναφορές εδώ και εδώ. Για να συνέλθει γενικά το bluetooth πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το τηλέφωνο, οπότε και σταμάτησα πλέον να το συνδέω με το αυτοκίνητο...

 

Εν τω μεταξύ αρκετοί κάτοχοι του συγκεκριμένου κινητού δεν έχουν αυτά τα προβλήματα.

Ή κάτι έχω κάνει λάθος, ή κάτι δεν έκατσε καλά στο τηλέφωνο και θέλει όλα από την αρχή ?

 

Με το note 3g και miui 5 ελληνική δεν είχα κανένα πρόβλημα από τα παραπάνω που αναφέρω κι όλα γενικά πηγαίναν ρολόι !!

 

Καμμιά ιδέα ?

 

Έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση με την κινέζικη και μετά από πάνω πέρασες την 5.11.12; Μου κάνει εντύπωση γιατί την θεωρώ πολύ καλή ρομ.

Δουλεύω το gmail και δεν έχω προβλήματα οπότε δεν γνωρίζω για το kaiten email. Όταν λες ημερολόγια της miui ή έχεις κατεβάσει άλλο; Πάλι δεν έχω πρόβλημα εγώ.

Για τα μηνύματα μέσω της επαφής, χρησιμοποιώ το default άρα να ρωτήσεις καλύτερα εδώ στο miui.gr --> https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9606-XIAOMI-REDMI-NOTE-2-PRIME-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-smartphone-%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Tapa/?postID=67820#post67820

Είμαι σίγουρη ότι θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορία έχεις, εμένα με έχουν σώσει σε ότι πρόβλημα είχα.

Για τα ακουστικά και το bluetooth και ότι άλλη απορία έχεις. Εάν δεν βρεις άκρη εδώ δηλαδή αν και θεωρώ εκεί πέρα με τον caesar πάντα βρίσκει λύσεις είναι expert και απαντά γρήγορα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τις παρατηρήσεις μου, κι εγώ με 5.11.12 τελευταία δουλεύω πολύ την εφαρμογή HERE αλλά πολλές φορές μου κρασαρε με αποτέλεσμα να κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει, το ίντερνετ κι αυτό μια πιάνει μια δεν πιάνει και για να βελτιωθεί ανοιγοκλεινα το WiFi, ακόμα και με τις ενημερώσεις που αναφέρθηκε πριν, παρατήρησα στο messenger να έχω μηνύματα και να μην μου τα εμφανίζει καθόλου και να τα βλέπω μόνο όταν μπαίνω στην εφαρμογή,ακόμα και στο δεύτερο prime το οποίο έχει έρθει εδώ και τρεις μέρες για την κοπέλα μου, κρασαρε κι αυτός το HERE και με το Google maps κι αυτό με 5.11.12, γνώμη μου μπορεί να φταίει και η συγκεκριμένη developer, μόλις πέρασα την 5.11.19 εάν δω αλλαγές θα ενημερώσω
Link to comment
Share on other sites

@mitstre Τι εννοεις; Εμένα μου βγάζει ακριβώς μια ολόκληρη μέρα. Πιστεύω σε αναμονή δεν τρώει σχεδόν καθόλου μπαταρία, θα έβγαζε μέρες. Άμα μιλαμε για 4 ώρες οθόνη, εννοούμε απο το 100 έως το 2-10%.. άρα δε μένει πολύ για να το αφήσεις..

 

Τι εννοείς ακριβώς; αν έπιασες το κινητό στις 12 και το άφησες 4 πως ακριβώς να σου βγάλει ολόκληρη την μέρα; το ότι σου βγάζει 4.30 ώρες οθόνης είναι πολύ καλό νούμερο. Τώρα αν κάποιος μέσα σε 24 ώρες ασχολείται με το κινητό 4 ώρες δεν έχει διαφορά από εσένα που το χρησιμοποιήσες 4 ώρες συνεχόμενα.

Sorry που δεν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να γίνω πιο ακριβής. Για μένα λοιπόν σημαντικό δεν είναι μόνο το πόσες ώρες οθόνης βγάζει το κινητό αλλά και σε πόσες ώρες λειτουργίας. Πχ, οσες φορες πηρα 4ωρες οθόνη το κινητό κατά τις 3-4 το μεσημέρι ήθελε φόρτωση. Το καλό θα ήταν με μια μια φόρτωση να έχει γύρω στις 4 ώρες οθόνη και ταυτόχρονα να βγάζει και μέρα. Για να βγάλω μέρα με μια φόρτιση πρέπει να περιοριζω τη χρήση του κινητου αρκετά (γύρω στις 2-2.30 ώρες οθόνη).

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα περισσότερο κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση με την κινέζικη και μετά από πάνω πέρασες την 5.11.12; Μου κάνει εντύπωση γιατί την θεωρώ πολύ καλή ρομ.

Δουλεύω το gmail και δεν έχω προβλήματα οπότε δεν γνωρίζω για το kaiten email. Όταν λες ημερολόγια της miui ή έχεις κατεβάσει άλλο; Πάλι δεν έχω πρόβλημα εγώ.

Για τα μηνύματα μέσω της επαφής, χρησιμοποιώ το default άρα να ρωτήσεις καλύτερα εδώ στο miui.gr --> https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9606-XIAOMI-REDMI-NOTE-2-PRIME-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-smartphone-%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Tapa/?postID=67820#post67820

Είμαι σίγουρη ότι θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορία έχεις, εμένα με έχουν σώσει σε ότι πρόβλημα είχα.

Για τα ακουστικά και το bluetooth και ότι άλλη απορία έχεις. Εάν δεν βρεις άκρη εδώ δηλαδή αν και θεωρώ εκεί πέρα με τον caesar πάντα βρίσκει λύσεις είναι expert και απαντά γρήγορα.

 

Γεια χαρά !

Ναι καθαρή εγκατάσταση μέσω του οδηγού του caeser και καπάκι εγκατέστησα κάποια προηγούμενη ελληνική (5.10.κάτι). Κάθε εβδομάδα εγκαθιστούσα την developer που έβγαινε. Τα θέματα με τα notifications άρχισαν νομίζω από την 5.11.5, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί το κινητό το έστηνα... και δεν το είχα ως βασικό μου.

Το acalendar χρησιμοποιώ ως ημερολόγιο.

 

Έγραψα στο miui.gr όπως μου πρότεινες, σ' ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα στο messenger να έχω μηνύματα και να μην μου τα εμφανίζει καθόλου και να τα βλέπω μόνο όταν μπαίνω στην εφαρμογη

Αν θέλεις πήγαινε στη εφαρμογή security -> permissions επέλεξε τις εφαρμογές που θέλεις να εκκινούν αυτόματα από την επιλογή autostart και στην επιλογή permissions βρες την εφαρμογή του messenger και ενεργοποίησε την τελευταία επιλογή για την εμφάνιση αναδυόμενων παραθυρων.

Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έχω λύσει με αυτές τις ρυθμίσεις. Αυτό ισχύει όχι μόνο για την εφαρμογή του messenger αλλά και για όλες τις παρόμοιες εφαρμογές(viber, skype κλπ)

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Sorry που δεν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να γίνω πιο ακριβής. Για μένα λοιπόν σημαντικό δεν είναι μόνο το πόσες ώρες οθόνης βγάζει το κινητό αλλά και σε πόσες ώρες λειτουργίας. Πχ, οσες φορες πηρα 4ωρες οθόνη το κινητό κατά τις 3-4 το μεσημέρι ήθελε φόρτωση. Το καλό θα ήταν με μια μια φόρτωση να έχει γύρω στις 4 ώρες οθόνη και ταυτόχρονα να βγάζει και μέρα. Για να βγάλω μέρα με μια φόρτιση πρέπει να περιοριζω τη χρήση του κινητου αρκετά (γύρω στις 2-2.30 ώρες οθόνη).

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα περισσότερο κατανοητός!

(Παλι εν μερει εγινες αντιληπτος. Υποθετω οτι ξεκινας το πρωι με 100% και στις 3-4 το μεσημερι εχει πεσει ας πουμε στο 5%, αλλα σου εχει βγαλει 4 ωρες οθονη. Αρα οπως λεει ο Xander λογικο ειναι, ειτε 4 ωρες συνεχομενα ειτε 4 ωρες στη διαρκεια της μερας, δεν εχει διαφορα)

Eμενα παντως ετσι ειναι, μου βγαζει μια πληρη μερα, δεν εχει τυχει ποτε να κοιταξω το κινητο και να εχει πεσει μονο του απο 84% πχ σε 83% σε αναμονη. Το φορτιζω το βραδυ, οποτε δεν ξερω αν μεσα σε 8 ωρες πεφτει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πήγαινε στη εφαρμογή security -> permissions επέλεξε τις εφαρμογές που θέλεις να εκκινούν αυτόματα από την επιλογή autostart και στην επιλογή permissions βρες την εφαρμογή του messenger και ενεργοποίησε την τελευταία επιλογή για την εμφάνιση αναδυόμενων παραθυρων.

Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έχω λύσει με αυτές τις ρυθμίσεις. Αυτό ισχύει όχι μόνο για την εφαρμογή του messenger αλλά και για όλες τις παρόμοιες εφαρμογές(viber, skype κλπ)

 

Για το κέντρο ασφαλείας λες την αυτόματη έναρξη, ανοιχτό το έχω, τώρα που κάνω κάποιες δοκιμές βλέπω ότι δεν ξεκινάνε όταν είναι η οθόνη σε αδράνεια, δηλαδή κλειστή, όταν πάτα το power button για να ανοίξει τότε όλα έρχονται

Link to comment
Share on other sites

Για το κέντρο ασφαλείας λες την αυτόματη έναρξη, ανοιχτό το έχω, τώρα που κάνω κάποιες δοκιμές βλέπω ότι δεν ξεκινάνε όταν είναι η οθόνη σε αδράνεια, δηλαδή κλειστή, όταν πάτα το power button για να ανοίξει τότε όλα έρχονται

 

+1 το ιδιο θεμα εχω και εγω.υπαρχει καποια αλλη λυση?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τελικά αποφάσισα να πάρω και εγώ το mikey. Από εσάς που πήρατε και είστε σίγουροι ότι είναι αυθεντικό, υπάρχει link ;

Τελικά δούλεψε σε κανεναν σωστά; γιατί στο search που έβαλα, έγραφε μια ναι μια όχι και ταλαιπωρία.

Αν λέει ότι είναι xiaomi , θα είναι αυθεντικό,έχει 3 γραμμουλες μαύρες, τα άλλα τα απλά έχουν 2 γραμμές. Είναι τόσο φτηνό που δεν έχει νόημα να το αντιγράψουν. Εμένα τελικά μου δούλευε αρκετές φορές,αλλά αυτό που του είχα να κάνει στο πρώτο πάτημα, ήθελε 2-3 για να ξυπνήσει, και είχα δει μια παραπάνω κατανάλωση σε μπαταριές,και το είχα παρατήσει. Επίσης από restart, έδειχνε στην status bar ότι είχα ακουστικά,και έπρεπε να μπω μια φορά στο Mikey και να ξαναβγω για να καταλάβει ότι δεν έχω. Στο gearbest το έχει 1 ευρώ, έχει και κάτι άλλες προσφορές εκεί αυτές τις μέρες.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Υπάρχει κάποια AOSP ROM που να εχει ελάχιστο bloatware και να δουλεύουν τα περισσότερα (το HDR δε με ενδιαφέρει);

Απ ότι είδα πλέον στις γνωστές aosp ,πχ delirium, λειτουργούν όλα, και δόνηση και hdr.

 

 

 

Παιδιά όσον αφορά ότι οι 4 ώρες οθόνη, δεν έχει διαφορά αν βγουν σε μισή μέρα, η σε μιάμιση, φυσικά και παίζει ρόλο. Υπάρχει κανένας που σε αναμονή, με ίντερνετ ανοιχτό,και κάποιες εφαρμογές να τρέχουν από πίσω, δεν χάνει τίποτα σε 8 ώρες; Σε μένα πάντως πέφτει και όταν δεν το χρησιμοποιώ, όχι πολύ για να έχω drain, αλλά φυσιολογικά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

+1 το ιδιο θεμα εχω και εγω.υπαρχει καποια αλλη λυση?

 

Μηπως εχετε το wifi κλειστο οταν η οθονη σβηνει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...