Jump to content

iPhone 6 Plus vs OnePlus One vs Nexus 6 vs Note 4


geraw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδες! Ειμαι καινουριος στο forum αλλα απο κινητα ξερω αρκετα πραγματα. Ο ενδοιασμος μου ειναι ποια απο τις παρακατω συσκευες να διαλεξω. OnePlus One, Nexus 6, Galaxy Note 4, iPhone 6 Plus. Να σημειωσω οτι ειμαι παλιος κατοχος Note 3 οποτε δεν υπαρχει θεμα με το μεγεθος. Εμενα προσωπικα μου αρεσει το OnePlus One και το iPhone. Αλλα θελω να ακουσω και την δικη σας αποψη. Ευχαριστω πολυ!

:D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα σε note 4 και σαν δεύτερη επιλογή από αυτά που έβαλες σε Nexus 6 (για την ταχύτητα του και το καθαρό Android. Τα άλλα μου είναι αδιάφορα για το λειτουργικό που έχουν.

 

Αν πας σε note 4 θα μείνεις υπερευχαριστημενος με ένα τρομερό phablet που είναι απροβληματιστο και με μια πολύ όμορφη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

1-NEXUS 6

2-iPhone ?

3-Note 4

4-OnePlus

 

ανάμεσα στα τηλ απλά να πω ότι δεν μπορώ να βρω κανένα μα κανένα ειδος σύγκρισης :confused:

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα στην ουσία με το OneplusOne, Νexus 6 και το iPhone Plus κανεις μια αλλαγή και ξεφεύγεις απο το συνηθισμένο. Επίσης δεν χάνεις σε τίποτα απο απόδοση όσον αφορά τις ανάγκες σου αυτή την στιγμή.... Με Note 4 παίρνεις το πιο High-end κινητό που υπάρχει αυτή την στιγμή και το κρατάς για 3-4 χρόνια άνετα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

nexus 6 ειναι tablet

note 4 ειναι ακομη πανάκριβο (αργότερα το συζητάμε)

one plus one αν μπορείς είναι πραγματικό vfm

iphone 6??? (τελείως άσχετη συσκευή με τα αλλά τρία)

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone το ειπα επειδη εχει σχεδον ιδιο μεγεθος με τα αλλα. Δεν εχω προβλημα τι λειτουργικο να ειναι. Απλα θελω ενα καλο κινητο που θα με βγαλει 2 χρονια χωρις κολληματα
Link to comment
Share on other sites

Όλα τους, αλλά είναι πολύ μακριά τα 300 με τα 1000 και δεν λες και για τι χρήση μιλάς

Δλδ Εάν θες την πένα δεν το σκέφτεσαι, Εάν θες μεταπώληση δεν το σκέφτεσαι εάν θες pure android και dev phone δεν το σκέφτεσαι και εάν θες vfm και dev phone δεν το σκέφτεσαι

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Όλα τους, αλλά είναι πολύ μακριά τα 300 με τα 1000 και δεν λες και για τι χρήση μιλάς

Δλδ Εάν θες την πένα δεν το σκέφτεσαι, Εάν θες μεταπώληση δεν το σκέφτεσαι εάν θες pure android και dev phone δεν το σκέφτεσαι και εάν θες vfm και dev phone δεν το σκέφτεσαι

+1 είναι τρις διαφορετικές συσκευές (μόνο Nexus και 1+1 μοιάζουν αρκετά στο τι προφέρουν πέρα από την τιμή)

 

απο την άλλη το ένα κάνει 600+(Nexus), το άλλο κάνει 350(1+1) επόμενο πάει 800(note 4) και τελευταίο 1000+(iphone 6 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο budget απλα θελω ενα καλο κινητο. Του Note 3 το πενακι δεν το χρησιμοποιουσα πολυ οποτε οχι δεν το θελω. Οι απαιτησεις που εχω ειναι να εχει μεγαλη οθονη, καλες καμερες και καλη μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο budget απλα θελω ενα καλο κινητο. Του Note 3 το πενακι δεν το χρησιμοποιουσα πολυ οποτε οχι δεν το θελω. Οι απαιτησεις που εχω ειναι να εχει μεγαλη οθονη, καλες καμερες και καλη μπαταρια

πάρε 1+1 64gb να δεις και κάτι διαφορετικό όσο αγορά ποιότητα και γενικός συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να έχεις μια συσκευή απλή χωρίς να έχεις όρεξη να ψάχνεσαι και να την κρατήσεις 2+ χρόνια άνετα με 0 κολλήμα και καλή μεταπωλητική αξία πας για το 6+!

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις μια συσκευή να τη σκαλίζεις συνέχεια τότε πας στις άλλες 3 αλλά εκεί διαφοροποιείται για το note αν θες πενάκι και όλα τα "παπατζιλικια" (συγνώμη για την έκφραση) της Sammy. Για το nexus μιλάμε κάτι σαν το iPhone απλά από την πολύ ανοιχτή του εκδοχή! Και τέλος για το 1+1 εδώ η ελευθερία και το ψάξιμο έπιασαν ταβάνι! Απίστευτες συσκευές και οι 3 τους, κατα τη γνώμη μου πέραν του μεγέθους δεν έχουν κανένα να κανένα αρνητικό πάνω τους και από εκεί και πέρα είναι καθαρά υποκειμενική η απόφαση! Καλύτερα να τα δεις από κοντά να τα δουλέψεις λίγο και να αποφασίσεις ανάλογα με αυτό που είδες και τα θέλω σου!

Εγώ προσωπικά ως χρόνια χρήστης iOS και τον τελευταίο καιρό έχοντας και android στην καθημερινότητα μου, θα επέλεγα ξανά iOS καθαρά και μόνο λόγο συνήθειας, ευκολίας, απλότητας!

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να έχεις μια συσκευή απλή χωρίς να έχεις όρεξη να ψάχνεσαι και να την κρατήσεις 2+ χρόνια άνετα με 0 κολλήμα και καλή μεταπωλητική αξία πας για το 6+!

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις μια συσκευή να τη σκαλίζεις συνέχεια τότε πας στις άλλες 3 αλλά εκεί διαφοροποιείται για το note αν θες πενάκι και όλα τα "παπατζιλικια" (συγνώμη για την έκφραση) της Sammy. Για το nexus μιλάμε κάτι σαν το iPhone απλά από την πολύ ανοιχτή του εκδοχή! Και τέλος για το 1+1 εδώ η ελευθερία και το ψάξιμο έπιασαν ταβάνι! Απίστευτες συσκευές και οι 3 τους, κατα τη γνώμη μου πέραν του μεγέθους δεν έχουν κανένα να κανένα αρνητικό πάνω τους και από εκεί και πέρα είναι καθαρά υποκειμενική η απόφαση! Καλύτερα να τα δεις από κοντά να τα δουλέψεις λίγο και να αποφασίσεις ανάλογα με αυτό που είδες και τα θέλω σου!

Εγώ προσωπικά ως χρόνια χρήστης iOS και τον τελευταίο καιρό έχοντας και android στην καθημερινότητα μου, θα επέλεγα ξανά iOS καθαρά και μόνο λόγο συνήθειας, ευκολίας, απλότητας!

αυτό με το μηδεν κόλλημα για τα iPhone. είναι ότι πιο μουφα επιχείρημα υπαρχει. οσοι λενε ότι τα iPhone δεν κολλανε μαλλον δεν ειχαν ποτε. ειχα δυο και ένα ipad 2 και τα τρια υπηρχαν στιγμες που κολλαγανε.

αυτή τη στιγμη για μενα δεν υπαρχει άλλο κινητο από note 4

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το μηδεν κόλλημα για τα iPhone. είναι ότι πιο μουφα επιχείρημα υπαρχει. οσοι λενε ότι τα iPhone δεν κολλανε μαλλον δεν ειχαν ποτε. ειχα δυο και ένα ipad 2 και τα τρια υπηρχαν στιγμες που κολλαγανε.

 

αυτή τη στιγμη για μενα δεν υπαρχει άλλο κινητο από note 4

 

 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά έχω από το 2008 iOS συσκευή, τα κολλήματα τα είχα μόνο με jailbreak και τώρα με το iOS 8 έχω κολλήματα! Και οι καινούργιες συσκευές δεν έχουν ούτε δείγμα κολλήματος (ξαναλέω πέρα από κάποιες ατέλειες λογισμικού που διορθώνονται)! Σε αντίθεση με τη Samsung που το lag για να ξεπεραστεί έπρεπε να φτάσουμε 2014, που και πάλι ο χρόνος θα δείξει! Θα ήταν καλύτερο να κοιτούσες λίγο πιο αντικειμενικά! Στη συγκεκριμένη κατηγορία αυτές οι συσκευές δεν έχουν το παραμικρό ψεγάδι και η κάθε μια είναι ξεχωριστή! Τώρα αν κάποιοι έχουν μίσος με το iPhone και κόλλημα με αυτό, πρόβλημα τους, πραγματικότητα όμως αυτή είναι η αλήθεια! Και οι 4 συσκευές είναι άψογες!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα πρέπει να αποφασίσεις για το σύστημα

Από τη μία το iOS με το iPhone6 και από την άλλη το Android με τα υπόλοιπα 3.

Αν σου χρειάζεται επίσης πενάκι πας κατευθείαν στο Note4.

Εγώ πάντως από όλα θα πήγαινα στο Note.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά έχω από το 2008 iOS συσκευή, τα κολλήματα τα είχα μόνο με jailbreak και τώρα με το iOS 8 έχω κολλήματα! Και οι καινούργιες συσκευές δεν έχουν ούτε δείγμα κολλήματος (ξαναλέω πέρα από κάποιες ατέλειες λογισμικού που διορθώνονται)! Σε αντίθεση με τη Samsung που το lag για να ξεπεραστεί έπρεπε να φτάσουμε 2014, που και πάλι ο χρόνος θα δείξει! Θα ήταν καλύτερο να κοιτούσες λίγο πιο αντικειμενικά! Στη συγκεκριμένη κατηγορία αυτές οι συσκευές δεν έχουν το παραμικρό ψεγάδι και η κάθε μια είναι ξεχωριστή! Τώρα αν κάποιοι έχουν μίσος με το iPhone και κόλλημα με αυτό, πρόβλημα τους, πραγματικότητα όμως αυτή είναι η αλήθεια! Και οι 4 συσκευές είναι άψογες!

 

εγώ φίλε μου είμαι αντικειμενικοτατος και δεν μπορώ να καταλάβω πως σε ιδιωτικές συζητήσεις όσοι έχουν iPhone παραδέχονται κολλήματα ενώ στα φορουμ λενε τα αντίθετα. ειτε λοιπον σας αρεσει ειτε όχι ναι και τα iPhone κολλανε και μαλιστα για ένα τοσο κλειστο συστημα με 5 συσκευες ολες περισσοτερο από ότι θα επρεπε. και επιτελους ξεκολλήστε λιγο από το 2008 εχουν περασει 6 χρονια δοκιμαστε καμια άλλη συσκευη και μετα τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο budget απλα θελω ενα καλο κινητο. Του Note 3 το πενακι δεν το χρησιμοποιουσα πολυ οποτε οχι δεν το θελω. Οι απαιτησεις που εχω ειναι να εχει μεγαλη οθονη, καλες καμερες και καλη μπαταρια

Εγώ μετά το note 3 πήγα σε oneplus one και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Ο λόγος ήταν το vfm και το ότι το πενάκι το χρησιμοποιήσα πολύ σπάνια στο 3άρι.

Επίσης η διαφορά μεγέθους ως προς το φάρδος ανάμεσα σε one και note 3 με έχει βολέψει πολύ στο κράτημα της συσκευής μιας και το one δεν είναι τόσο φαρδύ.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

-Εφόσον δεν ήσουν ποτέ χρήστης ios, τώρα ήρθε η ώρα να δοκιμάσεις και αυτό το λειτουργικό...

Μια και το budget σου φτάνει τόσο ψηλά, δοκίμασε το 6plus και πες μας εντυπώσεις..!!

Ενα πάντως είναι σίγουρο, ότι δεν πρόκειτε να μετανιώσεις για αυτή την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό να υπάρχει σφαιρική άποψη από όλα τα λειτουργικά ΑΛΛΑ όταν μιλάμε για τόσα λεφτά θέλει προσοχή που θα τα σκάσεις, εκτός αν δεν σε νοιάζει. windows phone ή blackberry τα αποκλείεις?

 

αν πας σε iOS έχεις λίγες επιλογές και θα αποφασίσεις σχετικά γρήγορα

αν πας σε Android θέλει αρκετό ψάξιμο με βάση τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε τπτ άλλο να ασχοληθείτε;

Για τον ΟP σου είπα από την αρχή την γνώμη μου και παραμένει ακόμα η σειρά που σου πρότεινα,

Όσον αφορά το iPhone εάν έχεις την οικονομική άνεση κάντο άφοβα, αν το βαρεθείς το πουλάς με πολύ μικρή χασούρα

Την φωτογραφική του δεν θα την βρεις σε κανένα από τα android (μια επιφύλαξη για την Ν6)

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει ένα μέλος θέμα για βοήθεια σε επιλογή συσκευής και περιμένει απαντήσεις που θα τον βοηθήσουν στην επιλογή του. Θεωρείτε κάποιοι ότι τον ενδιαφέρουν, και θα τον βοηθήσουν, οι μεταξύ σας αντιπαραθέσεις;

Διαγράφηκαν ποστ. Όσο για κάποιους που πιστεύουν ότι μπορούν να προσβάλλουν με τα γραφόμενα τους, καλύτερα να αλλάξουν τακτική. ;) Αλλιώς είναι ανεπιθύμητοι στην κοινότητα μας. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σας! Μαλλον θα παω σε iPhone 6 Plus και αν δεν μεινω ευχαριστημενος θα το πουλησω. Πιστευω το iPhone ταιριαζει πιο πολυ στα κριτηρια που θελω να εχει ενα κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια σας! Μαλλον θα παω σε iPhone 6 Plus και αν δεν μεινω ευχαριστημενος θα το πουλησω. Πιστευω το iPhone ταιριαζει πιο πολυ στα κριτηρια που θελω να εχει ενα κινητο.

 

Είναι πολύ δυνατό το i-phone 6 plus και έκανες καλή επιλογή . Δεν νομίζω να μην μείνεις ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...