Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Ολα γινονται για το marketing απο οτι καταλαβα ειναι παρομοιων επιδοσεων με λιγο πιο γρηγορο το Exynos (δεν καταλαβαίνεται η διαφορα) ...

 

αυτο που με εκανε να παρω το exynos ειναι το μονο που εχει εστω μια ελπιδα να γινει 64 αρι

 

και απο οτι καταλαβα το πλασαρανε στην αγορα για να δοκιμαστεί οποτε υπαρχει μεγαλη πιθανότητα καθαρα για πειραματισμό να του βαλουν 64αρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα γινονται για το marketing απο οτι καταλαβα ειναι παρομοιων επιδοσεων με λιγο πιο γρηγορο το Exynos (δεν καταλαβαίνεται η διαφορα) ...

 

αυτο που με εκανε να παρω το exynos ειναι το μονο που εχει εστω μια ελπιδα να γινει 64 αρι

 

και απο οτι καταλαβα το πλασαρανε στην αγορα για να δοκιμαστεί οποτε υπαρχει μεγαλη πιθανότητα καθαρα για πειραματισμό να του βαλουν 64αρια

 

...και ευτυχώς το πείραμα τους βγήκε καθώς το τηλέφωνο είναι ανίκητο, όσα και να του φορτώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να πουμε καποια πραγματα, οτι και να επιλεξει καποιος (F ή C) επι της ουσιας θα παρει το ιδιο κινητο Και στις επιδοσεις αλλα και στην καθημερινοτητα...

Διαβαζοντας καποιος τα posts των χρηστων και των δυο συσκευων θα ανακαλυψει

οτι εχουν ακριβως την ιδια συμπεριφορα στα (+) και την ιδια σε καποια (-)....

Η εξουδετερωση την οποιων (-) εχει εντοπισει ο καθενας εναποκειται αποκλειςςτικα και μονο στην βελτιωση του ΤW σε καποια σημεια και τπτ αλλο....

Το χουμε δει και σε αλλες συσκευες με υποδεεστερα specs ....

Αρα αυτο πρεπει να ειναι νομιζω το βασικο θεμα με την ελευση τις lollipop των επομενο μηνα...

Αλλωστε οποιο κινητο απο τα δυο επιλεξει καποιος για να δει την οποια αμυδρη διαφορα θα πρεπει απλα να εχει και το αλλο διπλα διπλα....

κομματακι δυσκολο και ανουσιο ....νομιζω!!!:)

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Και να ξεκλειδωθει ο exynos το βλέπω πολύ χλωμο να βγουν 64μπιτες εφαρμογές μέσα στο 15.

Από την άλλη το C φοράει διαφορετικό radio και δεν ξέρω ποια είναι η συμπεριφορά στη λήψη σήματος σε σχέση με το F και αν επηρεάζει αυτό τη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ριξτε μια ματια εδω την απαντηση που πηρα οταν ρωτησα(giochrys εγω) μια κοπελα (εβελυν εβελυνακι) που ειχε και τα δυο στα χερια της, δεν ξερω εχω επηρεαστει πολυ...

https://m.facebook.com/SamsungMobilers.gr/photos/a.269189626453985.71117.262992057073742/870977389608536/?type=1&source=48&refid=7&_ft_=qid.6094645373924254773%3Amf_story_key.1294576224760719726&__tn__=E

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Radio? Δε νομίζω..... :-)

 

Radio λέγεται το μόντεμ.

 

Παιδια ριξτε μια ματια εδω την απαντηση που πηρα οταν ρωτησα(giochrys εγω) μια κοπελα (εβελυν εβελυνακι) που ειχε και τα δυο στα χερια της, δεν ξερω εχω επηρεαστει πολυ...

https://m.facebook.com/SamsungMobilers.gr/photos/a.269189626453985.71117.262992057073742/870977389608536/?type=1&source=48&refid=7&_ft_=qid.6094645373924254773%3Amf_story_key.1294576224760719726&__tn__=E

 

Με το συμπάθειο αλλά δεν ισχύουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

To τσίμπησα και γω σήμερα, κάνοντας μετάβαση από note 3.

Διάλεξα το F γιατί το βρήκα πολύ φθηνότερο(σφραγισμένο από γνωστό με επιδότηση), αλλά αν το έπαιρνα από μαγαζί που παίζουν σε παρόμοιες τιμές μάλλον θα έπαιρνα το C.(όπως πρότεινα και σε φίλο μου)

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο αλλά δεν ισχύουν αυτά.

 

Πιο συγκεκριμενα? Εχεις δοκιμασει και τα δυο και ειδες οτι δεν υπερτερει το c σε μπαταρια και θερμοκρασια? Υπαρχει θεμα με το σημα στο c επειδη εχει πιο παλιο μοντεμ, ή αυτο αφορα μονο το 3g?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμενα? Εχεις δοκιμασει και τα δυο και ειδες οτι δεν υπερτερει το c σε μπαταρια και θερμοκρασια? Υπαρχει θεμα με το σημα στο c επειδη εχει πιο παλιο μοντεμ, ή αυτο αφορα μονο το 3g?

 

αυτο αφορα μονο το 4G και την ταχυτητα κατεβασματος αποκλειστικα! με το F θα κατεβαζεις με 350μβ ενω με το C θα κατεβαζεις με 150μβ !

Link to comment
Share on other sites

Snapdragon...εταιρεία με θεμέλια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Snapdragon...εταιρεία με θεμέλια.

 

Που εισαι βρε Γιαννη.....να που ξαναβρισκομαστε... σε οθοναρες πια κι εσυ ε? :)

Επειδη ξερω την εμπειρια σου στα κινητα και ποσα πολλα μοντελα εχουν περασει απο τα χερια σου η γνωμη σου θα μετρησει.

Λοιπον snapdragon ή exynos για σενα?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Exynos και εγώ τελικά μετά από πολύ σκέψη...Απόλυτα ευχαριστημένος και το καλύτερο δώρο για τις γιορτές! :)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Exynos και εγώ τελικά μετά από πολύ σκέψη...Απόλυτα ευχαριστημένος και το καλύτερο δώρο για τις γιορτές! :)

 

Καλοριζικο! Τι ηταν αυτο που σε εκανε να επιλεξεις το c τελικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο! Τι ηταν αυτο που σε εκανε να επιλεξεις το c τελικα?

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!Η αλήθεια είναι ότι η απόφαση ήταν λίγο δύσκολη...Από όσα είχαμε δει και διαβάσει μέχρι τώρα δεν υπήρχε ξεκάθαρη υπεροχή μεταξύ των δύο συσκευών.Επέλεξα το C περισσότερο στην ιδέα των 8 πυρήνων και στο σενάριο του πιθανού ξεκλειδώματος των 64 bit!Για τον F ένας λόγος που τον σκεφτόμουν ήταν τα πολύ περισσότερα «πειράγματα» που θα είχα την δυνατότητα να κάνω σε θέμα ROMS αλλά αυτά τα χόρτασα με το s2 3 χρόνια τώρα! :p Όσο έχω το note 4 δεν έχω μπει στην διαδικασία να του αλλάξω τίποτα (άλλες φορές έβαζα nova launher αντί του TouchWiz κ.α.).Έιμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής!Όποιο και να πάρεις πιστεύω θα το χαρείς...να είσαι σίγουρη για αυτό! ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπερδευτηκα λιγο στο κομματι gaming.Δηλαδη στο f καταλαβαινεις καποια μεγαλη διαφορα η καποια μικρη σε σχεση με το C ? Edited by lastm4n
Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπερδευτηκα λιγο στο κομματι gaming.Δηλαδη στο f καταλαβαινεις καποια μεγαλη διαφορα η καποια μικρη σε σχεση με το C ?

Μικρή δεν έχει πολύ διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το C αλλά δε νομίζω πως διαφέρει πολύ από το F, ο κυριότερος λόγος είναι πως είχαν μόνο 10€ διαφορά μεταξύ τους οπότε προτίμησα το 8πύρηνο.

Εκεί που "πιθανά" να έχει πλεονέκτημα το C είναι στη διαχείριση του multitascing και πολλών παράλληλων εφαρμογών σε εργασία όπου απλά θα θερμαίνεται λιγότερο λόγω κατανομής εργασιών στους δυο 4πύρηνους επεξεργαστές, τίποτα περισσότερο ή λιγότερο από αυτό, ακόμη και αυτό θεωρητικό είναι.

Επισήμανση γιατί κάπου διάβασα για το 3G: Εγώ το δουλεύω 3G και δεν έχω κανενός είδους κόλλημα ή καθυστέρηση.

Βασικά είχα (και έχω ακόμη) το Note 2 και θα περίμενα άνετα άλλο ένα χρόνο για να πάρω το 4 φθηνότερα. Βασικά υπήρξαν ειδικές συνθήκες και βρέθηκα και με το 4άρι από φέτος.

Παιδιά και να υπάρχει η άνεση, οι εποχές είναι περίεργες και πρέπει να σεβόμαστε το χρήμα, τέτοια τηλέφωνα στέκονται αξιοπρεπέστατα σε βάθος 2ετίας ακόμη και 3ετίας. Κάθε τόσο -και αν- θα πρέπει να τα αντικαθιστούμε.

Ναι το 4άρι είναι σαφώς καλύτερο αλλά και το 2άρι μια χαρά είναι, δε θα το έλεγες παρωχημένο με τίποτα.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε -με βάση αυτά- η συζήτηση F ή C είναι μάλλον αστεία... Αν αισθάνεται κάποιος καλύτερα με την επίσημη για την Ελλάδα έκδοση παίρνεις το F και δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να αισθάνεται κανείς "λίγος".

Edited by Einhorn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους! Μετα απο παρακολουθηση 3 μηνων σχεδων ολων των forum και διαφορων αρθρων για το Νοτε 4, την επομενη βδομαδα θα προβω στην αγορα του. Εχωντας δει πολλα βιντεακια και συγκρισεις μεταξυ των 2 μοντελων φενεται οτι το C ειναι ελαχιστα πιο γρηγορο αλλα χειροτερο σε μπαταρια. Επισης βλεποντας καποιους χρονους που εχουν γινει post εδω, μιλαμε για 1,30 - 2 ωρες (SOT) διαφορα που για μενα ειναι τεραστια. Η αληθεια ειναι οτι εγερνα κατα πολυ προς το C λογω επιδοσεων αλλα και αρχιτεκτονικης του 8πυρινου γιατι πιστευα οτι θα ειχε καλυτερη διαχειρηση στο θεμα μπαταριας αλλα απ οτι φενεται κατι τετοιο δεν ισχυει ... Θα ηθελα την γνωμη σας πανω στο θεμα γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν θα πρεπει να επιλεξω επιδοση η μπαταρια, επισης να αναφερω οτι δεν παιζω παιχνιδια.

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων για οποιαδηποτε απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και παιχνιδια να έπαιζες, η μικρή διαφορά που μπορεί να έχουν στα benchmarks δεν θα έκαναν τη διαφορά. Είναι πολύ δυνατές και οι 2 συσκευές. Εγώ θα διάλεγα εκείνο που διαχειρίζεται καλύτερα την μπαταρία. Είναι μεγάλο πράγμα η καλή μπαταρία. Το κατάλαβα όταν έβαλα μια 6400mah στο Note 3.
Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρία είναι σχεδόν ισοδύναμα με ένα κλικ καλύτερο το F, αλλά όχι σε βαθμό να το επιλέξεις γι αυτόν το λόγο.

Στα παιχνίδια είναι από ελαφρώς καλύτερο το F έως και 10% σε μερικά.

Αφού δεν παίζεις όμως, το προσπερνάς.

Στο άνοιγμα των εφαρμογών είναι 1 κλικ μπροστά το C.

Αν σου έδιναν πάντως και τα 2 για μια βδομάδα εναλλάξ, χωρίς να σου πουν ποιο είναι ποιο, δύσκολο να καταλάβαινες ποιο χρησιμοποιείς αν δεν τα είχες προηγουμένως δοκιμάσει.

Παίρνεις λοιπόν όποιο νά 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι snapdragon vs exynos.

Συμπερασμα,στο multi tasking ειναι καλυτερο το exynos και στα γραφικα/gaming ο snap,οπως και εχουν ειπωθει πολλες φορες αυτα εδω μεσα.

Αλλα δε παυει να ειναι μικρες εως αμελητεες οι διαφορες τους,γιατι οποιοδηποτε και να αγοραζατε χωρις να ξερετε αν ειναι το C ή το F δεν θα καταλαβαινατε διαφορα.

Πιο πολυ τα γραφω για αυτους που ειναι ακομα στο ψαξιμο.

Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ τρέχει με έξυνος
:lol::lol::lol::lol:

 

Τωρα σοβαρα δεν παιζει ή κανεις πλακα? Αν οντως ισχυει το διλλημα μου τελειωνει εδω.... snapdragon δαγκωτο!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...