Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

εγω προτιμω exynos με 1000 αφου ενσωματωσε και το lte πανω μια χαρα...οι λογοι ειναι παρα πολλοι για εμενα και παντα φιλικα....καταρχην το καλυτερο chip ηχου (wolfson)ως πρωην κατοχος s4 i9500 ηξερα τι σημαινει...τρομερος ηχος...καλυτερα καρτα γραφικων,ποιο ζωηρα χρωματα..καλυτερη αυτονομια μπαταρια...οποτε δουλευουν και οι οχτω πυρηνες οπως στο s5 g900h...40% ποιο πανω απο το f!!

samsung galaxy note 4 n910u {TDD-LTE+FDD-LTE+WCDMA+GSM}cat6

samsung galaxy note 4 n910c {FDD-LTE+WCDMA+GSM}cat 4

samsung galaxy note 4 n910f {FDD-LTE+WCDMA+GSM}cat4

 

Και εγώ το exynos (n910c) προτιμώ, όμως το n910f έχει την καλύτερη GPU και την καλύτερη αυτονομία σε internet browsing τουλάχιστον. Επίσης το n910f υποστηρίζει cat. 6 LTE.

 

http://images.anandtech.com/graphs/graph8718/69842.png

 

Όποιος θέλει να το ψάξει σε βάθος ας διαβάσει αυτό:

http://www.anandtech.com/show/8718/the-samsung-galaxy-note-4-exynos-review

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά συγνώμη αλλά η αυτονομία έχει και σχέση με την χρήση. Οπότε δεν μπορούμε να πούμε πιο είναι μπροστά. Εκτός αν το F βγάζει 7 ώρες οθόνη και 3 αναμονή
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλά η αυτονομία έχει και σχέση με την χρήση. Οπότε δεν μπορούμε να πούμε πιο είναι μπροστά. Εκτός αν το F βγάζει 7 ώρες οθόνη και 3 αναμονή

 

Τα benchmarks όπως το προηγούμενο κάνουν τις δοκιμές σε ίδιες συνθήκες και γι αυτό είναι αξιόπιστα.

Το αν τα κόλπα, ρυθμίσεις κ.λ.π. που κάνει ο καθένας για να πετύχει καλύτερη οθόνη, είναι σωστός τρόπος μέτρησης, όχι δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα post που αφορούσαν τις μπαταρίες του Note 4 μετακινήθηκαν στο αντίστοιχο θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403130

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιησετε το s voice και οτι air gestures δεν χρειαζεστε θα δειτε μεγαλη διαφορα κ στη μνημη κ στη μπαταρια. Το touchwiz της summy θεωρω οτι ειναι καπως βαρυ σε σχεση με αλλους launchers και ελπιζω με τη lollipop να υπαρξει κ καλυτερη διαχειριση μνημης. Προβληματα αλλα δεν εχω δει εκτος απο κανα δυο ακυρες επανεκινησεις στην αρχη, ολα τα smartphones που ειχα το εχουνε κανει, και ενα bug στη καμερα απο το clean master το οποιο στο υπερκινητο note 4 ειναι αχρηστο διοτι αφορα κινητα με μικροτερη μνημη επειδη κλεινει οτι να ναι. Ενα ανοιγμα κλεισιμο που κ που να καθαριζει η cache κ κλεισιμο των ενεργων εφαρμογων κατω αριστερα κ ειστε οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε λιγες ημερες θα το τσιμπησω κ εγω το note ..

Απ οτι καταλαβα απ τις απαντησεις των υπολοιπων η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι ειναι το 4g ..Μπορει να μου εξηγησει καποιος δηλαδη με απλα λογια αυτη την διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε λιγες ημερες θα το τσιμπησω κ εγω το note ..

Απ οτι καταλαβα απ τις απαντησεις των υπολοιπων η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι ειναι το 4g ..Μπορει να μου εξηγησει καποιος δηλαδη με απλα λογια αυτη την διαφορα?

Το F υποστηρίζει και το 4g+ ενώ το C δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και πιάνει μόνο 4g

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το F υποστηρίζει και το 4g+ ενώ το C δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και πιάνει μόνο 4g

 

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση,

Κατι τελευταιο, γιατι ειμαι κ λιγο ψηρας, ποια εκδοση απ τις 2 προσφερει τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ το λιγοτερο λαγκ.

Ειχα παλιοτερα κ το s4 κ το g3 αλλα την εμπειρια χρησης του galaxy alpha που ειχε exynos οσο αφορα τις θερμοκρασιες κ τα λαγκ, κανενα δεν τις εφτασε,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση,

Κατι τελευταιο, γιατι ειμαι κ λιγο ψηρας, ποια εκδοση απ τις 2 προσφερει τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ το λιγοτερο λαγκ.

Ειχα παλιοτερα κ το s4 κ το g3 αλλα την εμπειρια χρησης του galaxy alpha που ειχε exynos οσο αφορα τις θερμοκρασιες κ τα λαγκ, κανενα δεν τις εφτασε,

Λένε πως αυτό με τον exynos έχει λιγότερα lags και πως ανεβάζει θερμοκρασία.

Εγώ δεν το έχω αισθανθεί πότε ζεστό με 16 εφαρμογές να τρέχουν και gps.

Δεν νομίζω να έχουν τρελή διαφορά. Αν δεις μπαταρία και το F βγάζει καλές ώρες όπως και το C

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε διαβάζετε ρε παιδιά. Πάμε άλλη μια. Πρακτικά τα κινητα δεν έχουν ΚΑΜΊΑ διαφορά δε αυτονομία, ταχύτητα, Lags, θερμοκρασία . Οποίο και να πάρετε είστε μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Λένε πως αυτό με τον exynos έχει λιγότερα lags και πως ανεβάζει θερμοκρασία.

Εγώ δεν το έχω αισθανθεί πότε ζεστό με 16 εφαρμογές να τρέχουν και gps.

Δεν νομίζω να έχουν τρελή διαφορά. Αν δεις μπαταρία και το F βγάζει καλές ώρες όπως και το C

 

Απ την εμπειρια μου παντως ο exynos με εντυπωσιασε στις θερμοκρασιες.

Επισης σε πολλα αλλα βιντεο που εκαναν benchmark test του note 4 ελεγαν οτι η εκδοση με τον snap ζεσταινοταν περισσοτερο.Μονο εδω ειπωθηκε το αντιθετο.

Μαλλον θα καταληξω κ εγω στην C εκδοση .

Με επιρεασε πιθανως κ το οτι η σαμι επελεξε τον exynos κ για το s6.

Ψυχολογικα δηλαδη κ μονο αν κοιταξει καποιος το μελλον ,πιθανως πρεπει να παει στον exynos.

Edited by navro7
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε διαβάζετε ρε παιδιά. Πάμε άλλη μια. Πρακτικά τα κινητα δεν έχουν ΚΑΜΊΑ διαφορά δε αυτονομία, ταχύτητα, Lags, θερμοκρασία . Οποίο και να πάρετε είστε μέσα.

 

Συμφωνώ με τα λεγόμενα. Είναι ακριβώς τα ίδια.διαφορές δεν πρόκειται να δείτε.

Από όσο είδα ο exynos έμεινε στα 32bit με την lollipop (αρκετοί επέλεξαν αυτό με την ελπίδα να πάει στα 64 αλλά δεν)

Link to comment
Share on other sites

Απ την εμπειρια μου παντως ο exynos με εντυπωσιασε στις θερμοκρασιες.

Επισης σε πολλα αλλα βιντεο που εκαναν benchmark test του note 4 ελεγαν οτι η εκδοση με τον snap ζεσταινοταν περισσοτερο.Μονο εδω ειπωθηκε το αντιθετο.

Μαλλον θα καταληξω κ εγω στην C εκδοση .

Με επιρεασε πιθανως κ το οτι η σαμι επελεξε τον exynos κ για το s6.

Ψυχολογικα δηλαδη κ μονο αν κοιταξει καποιος το μελλον ,πιθανως πρεπει να παει στον exynos.

 

Δεν υπάρχει υπερθέρμανση σε καμία από τις 2 συσκευές. Τέλος.

Αν θέλει κάποιος να κοιτάξει το μέλλον θα πάρει το F.

Το μέλλον μιας android συσκευής είναι η υποστήριξη της από την κοινότητα του xda.

Και σε αυτό τον τομέα το F είναι πάρα πολύ μπροστά.

Η συσχέτιση με το S6 δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει (δεν έχει καμία).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υπερθέρμανση σε καμία από τις 2 συσκευές. Τέλος.

Αν θέλει κάποιος να κοιτάξει το μέλλον θα πάρει το F.

Το μέλλον μιας android συσκευής είναι η υποστήριξη της από την κοινότητα του xda.

Και σε αυτό τον τομέα το F είναι πάρα πολύ μπροστά.

Η συσχέτιση με το S6 δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει (δεν έχει καμία).

 

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Εγώ που επέστρεψα σε note 4 910F ο μοναδικός λόγος είναι η υποστήριξη του xda, που στο F είναι πολύ μπροστά και κανένας άλλος λόγος, μιας και δεν υφίσταται...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Εγώ που επέστρεψα σε note 4 910F ο μοναδικός λόγος είναι η υποστήριξη του xda, που στο F είναι πολύ μπροστά και κανένας άλλος λόγος, μιας και δεν υφίσταται...

Αυτό ενδιαφέρει νομίζω χρήστες που σκοπεύουν να κρατήσουν την συσκευή τους για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τουλάχιστον 2-3 χρόνια και φυσικά που έχουν σκοπό να δουλέψουν custom.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η samsung δυσκολεύεται πάντα στην αρχή να προσαρμόσει τους snapdragon στις συσκευές της, αλλά στην πορεία τους φέρνει στα ίδια επίπεδα με τους exynos.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει το f , αλλα τo ενδεχομενο σε επομενη αναβαθμιση να δουλεψει το c στα 64bit , και το ψυχολογικο οτι σε ολα τα benchmark ειναι μπροστα το c με κανουν να θελω μονο αυτο . ας μην εχει στην πραξη διαφορα , το ενδεχομενο να βρεθω με καποιον που εχει ενα meizu η ενα alpha και τυχει να κοντραριστουμε στο antutu , εε δεν θελω να ειμαι πισω στο τεστ , οποτε c .

οσο για το 4g+ , πρωτον μου φτανει η ταχυτητα 150mbs που εχει το απλο 4g και δευτερον μεχρι να πιασει το + σε ολη την Ελλαδα , εγω θα εχω αλλαξει 3 συσκευες..

Για το οτι το f εχει πιο πολλες custom , δεν θελω να χασω την εγγυηση και δεν προκειται να ασχοληθω με custom

Edited by Bxtrm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ... Μην σου πω θα έχεις αλλάξει 4 συσκευές.. 4g+ στο έλαντα ειδωμεν....

Και αν βάλεις ήδη 4g η μπαταρία πεθαίνει μέχρι το απόγευμα και τα δεδομένα στα τρώει για πλάκα.. Δεν είμαστε και για άλλα έξοδα.. Όποτε 3g και αγιος ο Θεός

Edited by panoramix77
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ενδιαφέρει νομίζω χρήστες που σκοπεύουν να κρατήσουν την συσκευή τους για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τουλάχιστον 2-3 χρόνια και φυσικά που έχουν σκοπό να δουλέψουν custom.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η samsung δυσκολεύεται πάντα στην αρχή να προσαρμόσει τους snapdragon στις συσκευές της, αλλά στην πορεία τους φέρνει στα ίδια επίπεδα με τους exynos.

 

Εχει να κανει με τη συσκευη Κωστα. Συνηθως τους exynos μονο στα κινητα τους προσαρμοζε σωστα (βλεπε s4, note 4 κλπ). Στις ταμπλετες της η επιλογη του exynos ηταν παντα πανωλεθρια...

 

@Bxtrm

Πιστεψε με, καναμε με φιλο ενδελεχως δοκιμες παραλληλα με τα C και F.

To εντυπωσιακο ειναι πως ακομα και οι ιδιες εφαρμογες (πχ καποια παιχνιδια) καποιες φορες φορτωναν πιο γρηγορα στο F και καποιες αλλες στο C.

Εννοειται πως κι οι 2 ηταν με τις ιδιες συνθηκες (lollipop, φρεσκοσεταρισμενες, με τις ιδιες εφαρμογες κλπ κλπ).

Επισης, το οτι στα antutu ηταν πιο γρηγορο το C ηταν σχετικο, καθως στα γραφικα εμφανιζοταν περιπου 50% (ναι, τοσο), πισω απο το F, αρα το τελικο νουμερο ηταν πλασματικο επι της ουσιας!!!!

Αρα, αντιλαμβανεσαι πως ολα ειναι σχετικα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει το f , αλλα τo ενδεχομενο σε επομενη αναβαθμιση να δουλεψει το c στα 64bit , και το ψυχολογικο οτι σε ολα τα benchmark ειναι μπροστα το c με κανουν να θελω μονο αυτο . ας μην εχει στην πραξη διαφορα , το ενδεχομενο να βρεθω με καποιον που εχει ενα meizu η ενα alpha και τυχει να κοντραριστουμε στο antutu , εε δεν θελω να ειμαι πισω στο τεστ , οποτε c .

οσο για το 4g+ , πρωτον μου φτανει η ταχυτητα 150mbs που εχει το απλο 4g και δευτερον μεχρι να πιασει το + σε ολη την Ελλαδα , εγω θα εχω αλλαξει 3 συσκευες..

Για το οτι το f εχει πιο πολλες custom , δεν θελω να χασω την εγγυηση και δεν προκειται να ασχοληθω με custom

 

Για το πότε θα πιάσουμε 4g+ στην Ελλάδα στο 70% σίγουρα θα αργήσει πολύ αλλά το κομμάτι του να πάρεις κινητό για να το στήσεις απέναντι σε άλλα και να θες και καλό αποτέλεσμα το βλέπω λίγο λάθος (??) .

Θα στο θέσω απλά το note4 είναι σαν ένα BMW m σε κόντρα δεν το ξεκινάμε ποτέ από στάση πάντα από τσουλητες.

Οπότε με αυτά που συγκρίσεις είσαι σκάλες πάνω δεν ασχολησε ποτέ.

Φαντασου να σε δω να κάνεις κόντρα το m με ibiza. Ιεροσυλία!!!!

Είτε F είτε C κοίτα να το χαρείς και τα άλλα απλά δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

τωρα να παρει τωρα καποιος κινητο για να το περασει costum roms εμενα μου φαινεται πολυ καπως! και ειδικα για το νοτελι που δεν χρειαζεται τπτ πλεον ειναι πολυ αρτιο! και 2 χρονια να το εχεις πιος ο λογος να το βαλεις costum rom;; update σιγουρα θα περνει μεσα σε 2 χρονια και παραπανω πολυ λιγοι θα το κρατησουν θα εχουν καινουριες συσκευες!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι εσείς που αλλάζετε 2 3 4 συσκευές σε 2 3 χρόνια ότι είστε η πλειοψηφία ή έστω χαρακτηριστικό δείγμα.

Μέλλον σημαίνει σημαίνει ότι σε 2 με 3 χρόνια που εσύ θα μείνεις στο Android 5 άντε 6 από την Samsung, ο άλλος θα πάρει και 7 και βάλε από την κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

και ο exynos εχει αρκετη υποστιριξη απο xda νομιζω και ειδικα αν η σαμη δεν ξανα βαλει σναπ ετσι οπως το βλεπω και αυτοι θα στραφουν προς την αναπτυξη rom για τον exynos ! και παλι σε πληθωρα μπορει να εχει το F αλλα δεν νομιζω ν μην βγει καποια ρομ για το εξυνος που να μην ειναι στο καινουριο android που δεν θα δωσει η σαμη! χιλιες φορες λιγα αλλα καλα ! παρα πολλα και να περνας ανα μερα ρομ να ειναι σταθερη και να μην εχει bug ! και η πληθωρα μερικες φορες δεν ειναι καλη! ειναι μια γνωμη μ παντα ετσι μην θεωρει απο καποιον οτι ετσι ειναι !:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

και ο exynos εχει αρκετη υποστιριξη απο xda νομιζω και ειδικα αν η σαμη δεν ξανα βαλει σναπ ετσι οπως το βλεπω και αυτοι θα στραφουν προς την αναπτυξη rom για τον exynos ! και παλι σε πληθωρα μπορει να εχει το F αλλα δεν νομιζω ν μην βγει καποια ρομ για το εξυνος που να μην ειναι στο καινουριο android που δεν θα δωσει η σαμη! χιλιες φορες λιγα αλλα καλα ! παρα πολλα και να περνας ανα μερα ρομ να ειναι σταθερη και να μην εχει bug ! και η πληθωρα μερικες φορες δεν ειναι καλη! ειναι μια γνωμη μ παντα ετσι μην θεωρει απο καποιον οτι ετσι ειναι !:D:D:D

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχέετε τα τωρινά μοντέλα με το τι θα κυκλοφορήσει στο μέλλον.

Ο developer αγοράζει τη συσκευή που γουστάρει και θεωρεί για τον εαυτό του καλύτερη και αυτήν υποστηρίζει.

Το τι θα βάλει η Samsung σε επόμενα μοντέλα, δεν έχει την παραμικρή σχέση.

Και η πληθώρα επιλογών για το F από την κοινότητα, θα φανεί αργότερα.

Όπως το S2 που ακόμα ζει και παίρνει νέες αναβαθμίσεις, γιατί έχει ακριβώς υποστήριξη από το xda.

Για κάποιον που έχει το χρήμα και αλλάζει τακτικά συσκευή μπορεί αυτά να τα βλέπει και να γελάει.

Αλλά αυτός δεν θα κρατήσει έτσι κι αλλιώς τη συσκευή, οπότε δεν τον ενδιαφέρει το μέλλον.

Για κάποιον όμως που θέλει να πάρει τη συσκευή και να την κρατήσει κάποια χρόνια, χωρίς να κλαίγεται που δεν παίρνει αναβαθμίσεις, η λογική λέει F.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από τόσες σελίδες διαβασμα ενα πραγμα ειναι σαφες. Οτι η Samsung τα εκανε μουσκεμα με τις διαφορετικες εκδόσεις και αντι να βοηθάει τους πιθανους (ψαγμενους) αγοραστες τους μπερδεύει χειροτερα. Προσωπικα ειμαι στην διαδικασια αγορας του Note 4 και αντι να το αγορασω γνωριζοντας οτι θα παρω μια πολυ καλη συσκευη (που οντως ειναι) καθομαι και διαβαζω σελιδες επι σελιδων και ακομα δεν εχω αποφασισει ποια εκδοση προτιμώ και ειμαι σιγουρος οτι οποια εκδοση κι αν διαλεξω παντα θα εχω την αμφιβολια αν εκανα τελικα την σωστη επιλογη. Πχ ακομα και στο απλο θεμα της αυτονομιας που για εμενα ειναι το πιο σημαντικο οι αποψεις διίστανται και ο καθενας λεει τα δικα του.
Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με τη συσκευη Κωστα. Συνηθως τους exynos μονο στα κινητα τους προσαρμοζε σωστα (βλεπε s4, note 4 κλπ). Στις ταμπλετες της η επιλογη του exynos ηταν παντα πανωλεθρια...

 

@Bxtrm

Πιστεψε με, καναμε με φιλο ενδελεχως δοκιμες παραλληλα με τα C και F.

To εντυπωσιακο ειναι πως ακομα και οι ιδιες εφαρμογες (πχ καποια παιχνιδια) καποιες φορες φορτωναν πιο γρηγορα στο F και καποιες αλλες στο C.

Εννοειται πως κι οι 2 ηταν με τις ιδιες συνθηκες (lollipop, φρεσκοσεταρισμενες, με τις ιδιες εφαρμογες κλπ κλπ).

Επισης, το οτι στα antutu ηταν πιο γρηγορο το C ηταν σχετικο, καθως στα γραφικα εμφανιζοταν περιπου 50% (ναι, τοσο), πισω απο το F, αρα το τελικο νουμερο ηταν πλασματικο επι της ουσιας!!!!

Αρα, αντιλαμβανεσαι πως ολα ειναι σχετικα...

Βαγγέλη νομίζω ότι η επιλογή έχει να κάνει περισσότερα με το το ζητάει καθένας από την συσκευή του.

 

Οι σημερινοί exynos είναι πολύ εξελιγμένοι και προσεγμένοι γιατί η sammy στηρίζεται σ αυτούς στο νέο της ξεκίνημα.

 

Βεβαίως η GPU δεν είναι ότι καλύτερο αλλά λιγο ενδιαφέρει αφου η φυσιογνωμία του Note δεν είναι για games.

 

Ελάχιστοι είναι αυτοί που καταφεύγουν στο xda.

 

Χρησιμοποιώ ακόμα σαν βασικό tablet το Note 8 και πίστεψε με παρόλο οτι διαθέτει software 2012, τα πάει μια χαρά.

 

Συνεπώς κάποιος που αγοράζει Note αν η χρήση του περιλαμβάνει games και modes, πάει κατευθείαν στο F.

 

Αν θέλει μια συσκευή για την δουλειά του και δεν σκοπεύει να ασχοληθεί με root πάει στο C.

 

Προσωπικα σε Note προτιμω το F γιατί τα εργαλεία δουλειάς δεν τα πειράζω για πολλούς λόγους.

Αντιθέτως μετάνιωσα που πήρα το S4 με exynos και τώρα 2 χρόνια μετά θα μπορούσα να το βελτιώσω μεσω xda αν ειχε την ίδια υποστήριξη με με το snapdragon.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...