Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Καλησπέρα κ απο μενα! Εδω και δυο βδομαδες εχω το c και μονο καλες εντυπωσεις εχω! Πρωην κατοχος s4 και αισθητη η διαφορα. Ακομη και το μεγεθος μ αρεσει. Ψηφισα το c γιατι αυτο εχω.. Οπως κ ολοι εσεις ψηφισατε αυτο που εχετε!!! Και τα δύο κινηταρες ειναι, δεν καταλαβαινω τα μικρα σημεια που σας προβληματιζουν... Εγω γουσταρω που χθες σε μια καφετερια με ενα φιλο που ειχε το iphone 6, τα μετρησαμε και γελουσε το μισό μαγαζι μαζι του!!!

Τα μετρήσατε σε τι πράγμα ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα πηραμε μαζι και βγηκαμε απο το μαγαζι μεχρι περιπου 30 μετρα, εκεινου του κοπηκε το σημα ενω εγω ειχα για αλλη τοση αποσταση.. (απ την κεραία του μαγαζιου) Μετα ανοιγαμε εφαρμογες οπως fb, ytube, τυχαίες σελιδες και η διαφορα ηταν εμφανης υπερ του note.. Φωτογραφια διπλα διπλα και παλι καμια σχεση. Στο μονο που ειδαμε το iphone 6 πολυ ελαχιστα πιο γρηγορο ηταν οι φωτογραφιες και τα τραγουδια.. Ισως επειδη εγω ειχα πολυ περισσότερα απ αυτον.. Μιλαμε παντα για το iphone6 plus...
GSXR K11
Link to comment
Share on other sites

Βανδη από μένα ;)

NOTE F η NOTE C ειναι τα ιδια μην τσακωνεσται για το ποιο ειναι καλυτερο και περιμενετε να ακουσετε αυτο που θελετε να ακουσετε για αυτο που εχετε.

Γιαυτο καλυτερος ο Πελε που ειναι ολοκληρωμενο πακετο!!!ΚΥΡΙΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα τα 1&2 λέω να πάρω και το 4 αν και περνάω μία περιοδο τσιγκουνιας. Ασε που φοβαμαι οτι το 5 θα ειναι σαν το S6 χωρις SD και αφαιρουμενη μπαταρια οπότε το 4 θα είναι ένα από τα τελευταία "καλα" Note.

 

Για επεξεργαστή σκέφτομαι τον Exynos και απλά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι ή κάποιος λόγος να μην τον προτιμήσω ή να μην πάρω το Note 4 γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ϊσος να ειναι περιττο αυτο το μηνυμα γιατι εδω και μερες εχω διαβασει ολα τα μηνυματα που αφοραν το c-f εξακολουθω ομως να ειμαι μπερδεμενος τι να παρω ?
Link to comment
Share on other sites

Ϊσος να ειναι περιττο αυτο το μηνυμα γιατι εδω και μερες εχω διαβασει ολα τα μηνυματα που αφοραν το c-f εξακολουθω ομως να ειμαι μπερδεμενος τι να παρω ?

Είναι καθαρά δική σου επιλογή.Διαβασε το vs έχουν γράψει παιδιά που είχαν και τα 2.

Εγώ το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως οι διαφορές είναι ελάχιστες και στην ουσία είναι το ίδιο τούμπανα και τα δύο.

Θες να πιάνεις 4g+? Πας σε F κτλ κτλ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ϊσος να ειναι περιττο αυτο το μηνυμα γιατι εδω και μερες εχω διαβασει ολα τα μηνυματα που αφοραν το c-f εξακολουθω ομως να ειμαι μπερδεμενος τι να παρω ?

Και επειδή είδα το ποστ σου στο άλλο τοπικ όχι δεν πιάνει 4g+ το C μέχρι 4G

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Χθες ημουν ετοιμος να παραγγειλω το C επειδη μου αρεσει η ιδεα SW & HW να ειναι απο την ιδια εταιρια αλλά διαβάζοντας αντίστοιχα θέματα στα διάφορα φόρουμς έχω μπερδευτεί.

 

Για παράδειγμα στο Internet βλέπω πως οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως το μοντέλο με τον Exynos έχει καλύτερη μπαταρία αλλά κοιτάζοντας το θέμα της μπαταρίας στο myphone βλέπω πως τα παιδιά με τον Snap έχουν καλύτερους χρόνους σε screen time που για εμένα είναι πολύ σημαντικό. Επίσης ο Snap έχει γρηγορότερο LTE και καλύτερη υποστήριξη από την κοινότητα οπότε βάση των παραπάνω ο Snap δείχνει να είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Δυστυχώς είναι μπέρδεμα και πολύ φοβάμαι πως οποίο και αν επιλέξει κάνεις πάντα θα έχει αμφιβολίες για την επιλογή του.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες ναι θα έχεις αμφιβολίες. Εγώ λέω ότι και τα δύο είναι καλά και ηρέμησα.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Χθες ημουν ετοιμος να παραγγειλω το C επειδη μου αρεσει η ιδεα SW & HW να ειναι απο την ιδια εταιρια αλλά διαβάζοντας αντίστοιχα θέματα στα διάφορα φόρουμς έχω μπερδευτεί.

 

Για παράδειγμα στο Internet βλέπω πως οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως το μοντέλο με τον Exynos έχει καλύτερη μπαταρία αλλά κοιτάζοντας το θέμα της μπαταρίας στο myphone βλέπω πως τα παιδιά με τον Snap έχουν καλύτερους χρόνους σε screen time που για εμένα είναι πολύ σημαντικό. Επίσης ο Snap έχει γρηγορότερο LTE και καλύτερη υποστήριξη από την κοινότητα οπότε βάση των παραπάνω ο Snap δείχνει να είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Δυστυχώς είναι μπέρδεμα και πολύ φοβάμαι πως οποίο και αν επιλέξει κάνεις πάντα θα έχει αμφιβολίες για την επιλογή του.

Άρα παίρνεις το πιο φθηνό και ησυχαζεις.. Εγώ προσωπικα ερχομενος από S4 και Snap ήθελα σαν αλλαγή να δοκιμάσω Exynos. Μια χαρά είναι. Από μπαταρία έτσι και αλλιώς εγώ το βάζω κάθε βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες καθώς χάζευα είδα αυτό το βίντεο

στο οποίο αναφέρεται ως πιθανή αιτία χαμηλής μπαταρίας η μη καλή συνεργασία του modem του Exynos με το συγκεκριμένο δίκτυο στις ΗΠΑ.

 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν η επιλογή του μοντέλου σε κάθε χώρα από την Samsung έχει να κάνει και με τα διαθέσιμα δίκτυα ή είναι απλά θέμα διαθεσιμοτητας;

 

Πάντως η επιλογή του Note 4 αυτή την στιγμή χρειάζεται αρκετή σκέψη.

 

1. Από την μία η τιμή του έχει πέσει αλλά από την άλλη τα 520 ευρώ δεν είναι λίγα.

2. Επίσης από την μία υπάρχει το δίλημμα Exynos ή Snap και από την άλλη πλέον βλέπουμε ότι το μέλλον είναι στα 64 bit τα οποία έχει ο Exynos αλλά δεν ξέρουμε αν και πότε θα τον ξεκλειδώσει η Samsung.

3. Τέλος για κάποιον που θέλει να περιμένει το 5 και κρίνοντας από το S6 κατά πάσα πιθανότητα στο 5 δεν θα δούμε ούτε SD ούτε αφαιρούμενη μπαταρία οπότε και πάλι υπάρχει το δίλημμα.

 

Τέλος πάντων ελπίζω να καταφέρω να πάρω μια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ημουν ετοιμος να παραγγειλω το C επειδη μου αρεσει η ιδεα SW & HW να ειναι απο την ιδια εταιρια αλλά διαβάζοντας αντίστοιχα θέματα στα διάφορα φόρουμς έχω μπερδευτεί.

 

Για παράδειγμα στο Internet βλέπω πως οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως το μοντέλο με τον Exynos έχει καλύτερη μπαταρία αλλά κοιτάζοντας το θέμα της μπαταρίας στο myphone βλέπω πως τα παιδιά με τον Snap έχουν καλύτερους χρόνους σε screen time που για εμένα είναι πολύ σημαντικό. Επίσης ο Snap έχει γρηγορότερο LTE και καλύτερη υποστήριξη από την κοινότητα οπότε βάση των παραπάνω ο Snap δείχνει να είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Δυστυχώς είναι μπέρδεμα και πολύ φοβάμαι πως οποίο και αν επιλέξει κάνεις πάντα θα έχει αμφιβολίες για την επιλογή του.

Καθημερινά εχω αυτούς τους χρόνους ....με το c τώρα τι να σου πω αν περιμένεις καλύτερους χρόνους σε μπαταρία με το f τότε να το πάρεις.εγώ προσωπικά δεν αλλάζω το c με τίποτα!

[ATTACH]58961[/ATTACH][ATTACH]58962[/ATTACH][ATTACH]58963[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω μείνει ευχαριστημένος με το C πάντως. Ειδικά στο θέμα μπαταρία που ήταν και ο λόγος που το πήρα. Μάλλον θα το δώσω για να πάρω το F γιατί θα πέσει root κλπ οπότε αφού θα γράψει ο Knox τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο. Έχει περισσότερη υποστήριξη από το Xda ειδικά και στο θέμα Aosp που με νοιάζει αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

Και το 910c έχει υποστήριξη στο xda λιγότερο απο το 910f αλλά έχει αρκετή.Το μονο αρνητικό του 910 c ειναι το 4g+ σε όσους χρειάζεται. Edited by msdxgr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πήρα το c και δεν κολλάει πουθενά τώρα αν κάποιος κοιτάει την διαφορά του 4G με το 4G+ για μένα δεν έχει διαφορά .

Για μένα προσωπικά δεν έχει διαφορά γιατί από την στιγμή που δεν κατεβάζουμε πολύ μεγάλα αρχεία μέσω κινητής τηλεφωνίας δεν υπάρχει λόγος.

Όταν και αν κάποια στιγμή το κάνουν χωρίς περιορισμό οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας τότε θα το ξανά σκεφτώ .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το να επιλέξει κάποιος το f μόνο και μόνο για το 4G+ είναι τουλάχιστον …αστείο. Προσωπικά εγώ το έχω στο 3G και είμαι υπέρ ευχαριστημένος σε όλα. Μπορεί κάποιος βέβαια κάνοντας πιο βαριά χρήση να μην έχει την ίδια άποψη αλλά όπως και να έχει με τους περιορισμούς που έχουμε από τα δίκτυα κινητής πιστεύω πως είναι εντελώς άτοπο να μιλάμε γιαυτό το θέμα. Στο θέμα της μπαταρίας τώρα.. με την 4.4.4 δεν ήμουν ευχαριστημένος αλλά με την πολωνική 5 που πέρασα νομίζω πως άλλαξα κινητό. Πλέον με μέτρια χρήση, που σημαίνει bt, dropbox, gdrive (με foto upload 5 την ημέρα) , facebook, 40-50 λεπτα κλήσεων, viber οθόνη 3 ώρες περίπου και πολλά άλλα μου βγάζει 2 ημέρες με το ζόρι βέβαια. Πρίν μου έβγαζε μια μέρα. Δεν έχω εμπειρία με το f άλλα με το c είμαι υπέρ ευχαριστημένος και δε μετάνιωσα λεπτό που το πείρα… τουλάχιστον ακόμα 
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το 4G+ αλλά ότι το C έχει παλιότερο modem το οποίο όπως κάποιοι λένε είναι πιο ενεργοβόρο. Ενδεχομένως να μην είναι σωστό αυτό που γράφω (απλά μεταφέρω ότι διάβασα) αλλά από όσο έχω δει και στο θέμα της μπαταρίας οι περισσότεροι που έχουν θέματα αυτονομίας είναι με το C.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το 4G+ αλλά ότι το C έχει παλιότερο modem το οποίο όπως κάποιοι λένε είναι πιο ενεργοβόρο. Ενδεχομένως να μην είναι σωστό αυτό που γράφω (απλά μεταφέρω ότι διάβασα) αλλά από όσο έχω δει και στο θέμα της μπαταρίας οι περισσότεροι που έχουν θέματα αυτονομίας είναι με το C.

 

Ναι οκ έτσι λένε και ίσως έτσι να είναι. Και εγώ όταν το πείρα και έβγαζα τους χρόνους που λέω πιο πάνω έτσι είπα αλλά με τα τωρινά αποτελέσματα που βγάζω δε νομίζω να ισχύει… το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα δεν έχω προσωπική άποψη επί του θέματος οπότε δεν ξέρω και ακόμα βασανιζομαι να αποφασίσω.

 

Σχετικά με τα 64bit θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν υποθέσουμε ότι είχε ξεκλειδωθεί θα βλέπαμε καμιά ουσιαστική διαφορά; Και έστω ότι η Lollipop υποστηρίζει τα 64bit δεν θα έπρεπε να τα υποστηρίζουν και οι εφαρμογες; Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε η ίδια εφαρμογή να δουλεύει και σε 32 και 64bit;

 

Ρωτάω γιατί σου την μια είμαι ένα μήνα πριν πάρω το Note 4 αλλά από την άλλη δεν θα ήθελα να χάσω τα πλεονεκτηματα των 64bit, αν υπάρχουν κάποια και σκέφτομαι μήπως περιμένω για το 5. Από την άλλη βέβαια φοβάμαι πως στο 5 θα αποχαιρετησουμε την SD και την απαιτούμενη μπαταρία και πως η τιμή του θα αυξηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το 4G+ αλλά ότι το C έχει παλιότερο modem το οποίο όπως κάποιοι λένε είναι πιο ενεργοβόρο. Ενδεχομένως να μην είναι σωστό αυτό που γράφω (απλά μεταφέρω ότι διάβασα) αλλά από όσο έχω δει και στο θέμα της μπαταρίας οι περισσότεροι που έχουν θέματα αυτονομίας είναι με το C.
Το πιο ενεργοβόρο συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά η με τέστ συσκευών ;Γιατί αν είναι το δεύτερο δεν είναι αντικειμενική η μέτρηση εγώ στο δικό μου έχω βγάλει 3:50 ώρες οθόνης αλλά και 6 . Παίζουν πολλά ρόλο απο το σήμα που πιάνει το κινητο μέχρι και μια απλή εφαρμογή. Το δικό μου περίπου την μισή μέρα παλεύει να πιάσει σήμα είναι αδύνατο να έχω την ίδια κατανάλωση με μια ολόιδια συσκευή που έχει καλύτερο σήμα στο σημείο που βρίσκεται τόν περισότερο χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

τα κινητα ειναι ιδια παιδια μην το κουραζεται αλλο! το ενα εχει μοντεμ να ρουφαει και το αλλο επεξεργαστη στην τελικη τα εφεραν στα ισια τα κινητα ετσι οπως τα εστησαν! μπαταρια ειναι αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας τι εχει ανοιχτα , τι δουλευει και παει λεγωντας ολα ειναι ενδεικτικα!
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο f για τους εξής λόγους.

Ήμουνα έτοιμος να πάρω το c αλλά έχει κάποιες μέρες που όλα τα μαγαζιά τα γνωστά το κατέβασαν στα 549 με προβλημάτισε πάρε πολύ αυτό και αποφάσισα να πάρω το f γιατί αυτό έρχεται επίσημα στην χώρα μας. με 50€ παραπάνω έβαλα έξτρα εγγύηση για ότι και να πάθει η οθόνη εάν σπάσει μου την αλλάζουν επίσης ροτ να το κάνω δεν χάνω την εγγύηση . Ένα άλλο κομμάτι που με προβλημάτισε είναι η χώρα προέλευσης. Η Βουλγαρία, στην Ευρώπη είναι, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μια εταιρία θα στήλη προϊόντα με τα ίδια υλικά κατασκευέις χρησιμοποιει κατώτερης ποιότητας πχ πάρε ένα VW γερμανικό και ένα ελληνικο έχουν πολλές διάφορες ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΌΜΩΣ ΕΆΝ ΑΥΤΌ ΤΟ ΕΠΙΧΗΡΗΜΑ ΙΣΧΎΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΆ. Σίγουρα ο exynos είναι καλύτερος κάποια πράγματα όμως λείπουν όπως το μόντεμ που είναι βασικό για εμένα, 300mb δεν πρόκειται να πιάσω ποτέ αλλά έχω 85 αυτήν την στιγμή και είμαι ικανοποιημενος εάν επέλεγα Cat4 θα είχα περίπου 27. λειπουν και αλλα που μπορεί να είναι και άχρηστα, για να τα έβαλε όμως η Samsung εγώ τα θέλω . εάν χρησιμοποιηθούν τα 64β σίγουρα θα υπερέχει επίσης δεν επέλεξε τυχαία exynos στο s6 . Ωραίο το note μου άρεσε είχα ενδοιασμούς για το αν θα είμαι ευχαριστημένος μιας και είμαι λάτρεις τις Apple. Θέλει πολύ δουλειά το μενού του για να γίνει ποιο εύχρηστο. Μετά από αυτήν την ολιγοωροι εμπειρία μου με το note σας λέω με ειλικρίνεια ότι μπορεί να μην ξανά πάρω άλλο τηλέφωνο είναι τέλειο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ον και ρουτ να το κάνεις χάνεις εγγύηση. Δεν νομίζω να κάνω λάθος.

2ον και τα δύο έχουν εγγύηση από Ελλάδα.

3ον και τα δύο έρχονται στη χώρα μας και τα δύο τα δέχεται η χώρα μας για σέρβις.

Με το καλό και καλομιλητο φίλε.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...