Jump to content

Microsoft Lumia 535


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,ελπίζω να γράφω σε σωστό θέμα(στο περίπου και να μην ανοίγω νεο θέμα,έχει και καλή ροή εδώ), είχα αγοράσει πριν λίγο καιρό ένα από τα σκουπίδια της Samsung για την γυναίκα μου(sumsung galaxy core duos,αυτά που πουλιούνται από τον σορό )για το οποίο μου γκρινιάζει για τα κολλήματα του(έχει δίκιο, απλή περιήγηση στο ίντερνετ δεν μπορεί να κάνει χωρίς να κολλήσει) και σκέφτηκα να της πάρω το 535 για να κάνει το εξής δύσκολο παραπάνω που σας έγραψα συν λίγο Skype και λίγη ασχολία με το Viber!

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα windows, λίγο που τα επεξεργάστηκα σε κατάστημα είδα ότι πάνε σφαίρα,όλα όμως,"μικρά μεγάλα"!

Μετά από λίγο καιρό συνεχίζουν έτσι?

(Να πω την αμαρτία την, μου άρεσαν και εμένα αλλά περιμένω το note 2 μου να παραδώσει πνεύμα και βλέπω και εγώ)!

Ευχαριστώ προκαταβολικα,και μάλλον θα περιμένω την επόμενη έκδοση του 535 σε σχέση με τα παραπάνω που γράψατε.

Edited by kosnic2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά,ελπίζω να γράφω σε σωστό θέμα(στο περίπου και να μην ανοίγω νεο θέμα,έχει και καλή ροή εδώ), είχα αγοράσει πριν λίγο καιρό ένα από τα σκουπίδια της Samsung για την γυναίκα μου(sumsung galaxy core duos,αυτά που πουλιούνται από τον σορό )για το οποίο μου γκρινιάζει για τα κολλήματα του(έχει δίκιο, απλή περιήγηση στο ίντερνετ δεν μπορεί να κάνει χωρίς να κολλήσει) και σκέφτηκα να της πάρω το 535 για να κάνει το εξής δύσκολο παραπάνω που σας έγραψα συν λίγο Skype και λίγη ασχολία με το Viber!

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα windows, λίγο που τα επεξεργάστηκα σε κατάστημα είδα ότι πάνε σφαίρα,όλα όμως,"μικρά μεγάλα"!

Μετά από λίγο καιρό συνεχίζουν έτσι?

(Να πω την αμαρτία την, μου άρεσαν και εμένα αλλά περιμένω το note 2 μου να παραδώσει πνεύμα και βλέπω και εγώ)!

Ευχαριστώ προκαταβολικα,και μάλλον θα περιμένω την επόμενη έκδοση του 535 σε σχέση με τα παραπάνω που γράψατε.

Νομίζω φίλε έκανες τη σωστή ερώτηση.

Ακριβώς αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στα WP και στα Android (ακόμα και στα καλύτερα Android).

H απρόσκοπτη χρήση σε βάθος χρόνου.

Εκεί που το τελευταίο WP πάει σφαίρα από την πρώτη μέρα και θα συνεχίσει έτσι (χωρίς μάλιστα να χρειάζεται συντήρηση, καθάρσιμα ram-rom-μνήμης, reboots κλπ)

το Android θα παρουσιάζει όσο περνάει ο καιρός συνεχή υποβάθμιση της αρχικής εμπειρίας ομαλότητας χρήσης ώστε τελικά να θέλει και στήσιμο από την αρχή και ξανά και ξανά.

Άρα βρήκες το λειτουργικό που έψαχνες.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα να της πάρω το 535 για να κάνει το εξής δύσκολο παραπάνω που σας έγραψα συν λίγο Skype και λίγη ασχολία με το Viber!

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα windows, λίγο που τα επεξεργάστηκα σε κατάστημα είδα ότι πάνε σφαίρα,όλα όμως,"μικρά μεγάλα"!

Μετά από λίγο καιρό συνεχίζουν έτσι?

Ευχαριστώ προκαταβολικα,και μάλλον θα περιμένω την επόμενη έκδοση του 535 σε σχέση με τα παραπάνω που γράψατε.

 

Το λειτουργικο πραγματικα παει σφαιρα και το θετικο ειναι οτι συνεχιζει ετσι οτι χρηση και να του κανεις οσες εφαρμογες και να του βαλεις. Πλεον δεν εχει τις ελλeiψεις σε εφαρμογες που ειχε παλια απλα ισχυει οτι μερικες αντιστοιχες του android ειναι πιο ολοκληρωμενες. Απο εκει και περα ειναι και το προσωπικο γουστο, εγω δεν τα αλλαζω με τιποτα πλεον! Συγκεκριμενα το Lumia 535 ειναι εντυπωσιακο κινητο, ειδικα για την τιμη του.

 

Σχετικα με την οθόνη το θέμα ειναι hardware kαi οχι software.Σε forum ειδα πως το Nokia care Ινδια εκανε αντικατασταση των screens, ενω συσκευες με hardware version 0.5.0.1 (αντι για 3.0.0) που πουληθηκαν στην Γαλλια δεν αντιμετωπιζαν θεμα με το touch ακομα και χωρις το update.

 

Τωρα οσο για το θεμα της αφης ειναι σημαντικο να μην τυχεις σε προβληματικο κομματι. Εμενα σημερα μου εκανε και το αλλο: ανοιγε μονο του εφαρμογες χωρις να το πειραζω καθολου εγω(νομιζω το λενε ghost screen). Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ειναι hardware το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε έκανες τη σωστή ερώτηση.

Ακριβώς αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στα WP και στα Android (ακόμα και στα καλύτερα Android).

H απρόσκοπτη χρήση σε βάθος χρόνου.

Εκεί που το τελευταίο WP πάει σφαίρα από την πρώτη μέρα και θα συνεχίσει έτσι (χωρίς μάλιστα να χρειάζεται συντήρηση, καθάρσιμα ram-rom-μνήμης, reboots κλπ)

το Android θα παρουσιάζει όσο περνάει ο καιρός συνεχή υποβάθμιση της αρχικής εμπειρίας ομαλότητας χρήσης ώστε τελικά να θέλει και στήσιμο από την αρχή και ξανά και ξανά.

Άρα βρήκες το λειτουργικό που έψαχνες.

Θα πάω σήμερα να το δω από κοντά σε ένα πλαίσιο γιατί είδα άλλα και όχι το 535,απλά είχα μείνει έκπληκτος πως με 512 μνήμη έτρεχαν σφαίρα(είμαι στο τσακ να πάρω για μένα το 930 αλλά θα με κρατήσει προς το παρόν πίσω η τσέπη)!

Το πιο σημαντικό είναι μέτα από ένα χρόνο να τρέχει απροβληματιστα!

Ούτε επαναφορες ούτε άλλες βλακείες θέλω πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν ειναι προβληματικο το κομματι, προβλημα υπαρχει μονο στο zoom in που δε παει εκει που θες και νομιζω μερικες φορες στα sms,αλλα ειναι το ****το οτι ειναι καινουριο πρωτον και οτι δεν ξερω αν θα χειροτερεψει με την χρηση.

Δεν ειναι οτι παω να ανοιξω εφαρμογη κι ανοιγει αλλη η κανει μονο του ποστ στο fb απλα καταλαβαινεις οτι κατι δε λειτουργει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι μέτα από ένα χρόνο να τρέχει απροβληματιστα!

Ναι

Ούτε επαναφορες ούτε άλλες βλακείες θέλω πλέον!

Ναι

 

Υπ'όψιν μιλάω για τα WP γενικά.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι καινούριες συσκευές έρχονται με το καινούριο hardware revision ή αν είναι θέμα τύχης ποιο θα παραλάβει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που καταλαβαινω κρινοντας και απο το δικο μου αλλα και απο αυτα που διαβαζω ειναι τα καινουργια που ερχονται με preinstalled το update δεν εχουν θεμα ενω στα πρωτα κομματια ακομα και με το update δεν εχει φτιαχτει.

Ενα αλλο χαζο ειναι οτι ερχεται το 535 με ενεργοποιημενο τον μεγεθυντικο φακο οθονης που δημιουργει προβληματα και αρκετοι δεν το γνωριζουν.

 

Παντως μεχρι τωρα ολα καλα στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που καταλαβαινω κρινοντας και απο το δικο μου αλλα και απο αυτα που διαβαζω ειναι τα καινουργια που ερχονται με preinstalled το update δεν εχουν θεμα ενω στα πρωτα κομματια ακομα και με το update δεν εχει φτιαχτει.

Ενα αλλο χαζο ειναι οτι ερχεται το 535 με ενεργοποιημενο τον μεγεθυντικο φακο οθονης που δημιουργει προβληματα και αρκετοι δεν το γνωριζουν.

 

Παντως μεχρι τωρα ολα καλα στο δικο μου.

 

Οταν λες ολα καλα εκανες και το multi-test η καποια αλλη εφαρμογη που απαιτει να χρησιμοποιεις 4-5 δαχτυλα παραλληλα και δεν ειχε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ολα καλα εκανες και το multi-test η καποια αλλη εφαρμογη που απαιτει να χρησιμοποιεις 4-5 δαχτυλα παραλληλα και δεν ειχε προβλημα?

 

Οχι το multi-test δεν το εκανα, αλλα ποιο το νοημα; Εννοω υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιεις πανω απο 2 δακτυλα; Και μεχρι 3 να υποστηριζει το θεωρεις προβλημα ή μηπως επειδη ειναι φτηνιαρικη η οθονη αυτα μπορει;

Εγω τα προβληματα που διαβαζα ηταν για pinch to zoom, μπερδεμα στα γραμματα οταν εγραφες, ανοιγμα εφαρμογων απο μονες τους κλπ.

 

Μολις φορτισει θα το δοκιμασω και το multitest.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το multi-test δεν το εκανα, αλλα ποιο το νοημα; Εννοω υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιεις πανω απο 2 δακτυλα; Και μεχρι 3 να υποστηριζει το θεωρεις προβλημα ή μηπως επειδη ειναι φτηνιαρικη η οθονη αυτα μπορει;

Εγω τα προβληματα που διαβαζα ηταν για pinch to zoom, μπερδεμα στα γραμματα οταν εγραφες, ανοιγμα εφαρμογων απο μονες τους κλπ.

 

Μολις φορτισει θα το δοκιμασω και το multitest.

 

Και μενα στα παραπανω δεν εχει προβλημα αλλα πολλες εφαρμογες μπορει να θελουν πανω απο 3 touch π.χ. piano η παιχνιδια η οτιδηποτε μπορει στο μελλον να θελω να χρησιμοποιησω και δεν το ξερω ακομα.Δε βλεπω λογο να με δεσμευει αυτο.

Αγορασες κι εσυ κι εγω κατι με multitouch και....δεν ειναι.Δε λεω το κινητο τα σπαει για τα λεφτα του και μακαρι να ανακαλεσουν τα σκαρτα(κατι τετοιο πιστευω θα γινει ειδικά αφου εινα και το 1ο Microsoft phone).Δεν φταει η "φτηνιάρικη οθονη"-δεν εχει φτηνιαρικη οθονη-απλα μια σκαρτη συγκεκριμενη παρτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το multi-test δεν το εκανα, αλλα ποιο το νοημα; Εννοω υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιεις πανω απο 2 δακτυλα; Και μεχρι 3 να υποστηριζει το θεωρεις προβλημα ή μηπως επειδη ειναι φτηνιαρικη η οθονη αυτα μπορει;

Εγω τα προβληματα που διαβαζα ηταν για pinch to zoom, μπερδεμα στα γραμματα οταν εγραφες, ανοιγμα εφαρμογων απο μονες τους κλπ.

 

Μολις φορτισει θα το δοκιμασω και το multitest.

 

Οταν το δοκιμασεις θα καταλαβεις. Ουτε εγω εχω την απαιτηση να βαλω 4-5 δαχτυλα πανω. Απλα το προβλημα φαινεται και με ενα δαχτυλο. Ειδικα στο κατω μερος της οθονης, αν πιεσεις λιγο παραπανω βλεπεις οτι ξαφνικα η οθονη αναγνωριζει δυο δαχτυλα ενω εχεις μονο ενα εσυ. Και αν δοκιμασεις να κανεις pinch θα δεις οτι η αποκριση δεν ειναι καθολου καλη. :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα με το multitouch test και το hardware test.

Μεχρι τα 3 δακτυλα μια χαρα, στα παραπανω αρχιζει και μπερδευει και εχει θεμα. Στο 630 τα πιανει και τα 5 δακτυλα στο χαλαρο (ετσι για να εχουμε συγκριση).

 

@bojito Αυτο με το ενα δακτυλο δεν μου το κανει. Μεχρι τα 2 δακτυλα δουλευει στο 100% και η αποκριση και το pinch to zoom, στα 3 δουλευει επισης εκτος απο κανα δυο φορες που το εχασε.

 

Μακαρι ρε παιδια να φτιαχτει αν και επαναλαμβανω οτι στην καθημερινοτητα δεν υπαρχει προβλημα και σπανια θα χρησιμοποιησεις πανω απο 3 δακτυλα. Εχω τις αμφιβολιες μου αν ειναι απλα η ποιοτητα της οθονης ή κατι που μπορει να φτιαχτει με update.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το επεστρεψα στο πλαισιο Π.Π.Γερμανου ειπα στο τεχνικο τι παιζει,δηλωσα οτι δεν θελω αντικατασταση απο την 3.0.0 και εννοειτε ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟΥΡΜΠΟ Χ και πηρα πιστωση απο το μαγαζι..θα περιμενω να ερθει καινουρια παρτιδα με αλλο hardware number και θα ξαναδοκιμασω το 535 γιατι μου αρεσε :P..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση για update mobile η οποία ήταν γύρω στα 380 mb και συνολικά πήρε μισή ώρα να την κατεβάσει και να την εγκαταστήσει στο τηλέφωνο. Μετά την εγκατάσταση απο 3.00 άλλαξε σε 5.00 το νούμερο του λειτουργικού.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! ειμαι κατοχος κ γω ενος lumia 535 απο το Σαββατο! μεχρι στιγμης ολα οκ..δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα..για νεοτερα θα σας ενημερωσω!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση για update mobile η οποία ήταν γύρω στα 380 mb και συνολικά πήρε μισή ώρα να την κατεβάσει και να την εγκαταστήσει στο τηλέφωνο. Μετά την εγκατάσταση απο 3.00 άλλαξε σε 5.00 το νούμερο του λειτουργικού.

 

Γεια χαρά-μήπως έκανες και κανένα τεστάρισμα οθόνης με εφαρμογές σαν το multitouch?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! ειμαι κατοχος κ γω ενος lumia 535 απο το Σαββατο! μεχρι στιγμης ολα οκ..δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα..για νεοτερα θα σας ενημερωσω!

 

 

edit: Τωρα ανακαλυψα οτι εκει που λεει χρονος απο την τελευταια φορτιση δεν μου βγαζει το σωστο..ξερε κανεις τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

edit: Τωρα ανακαλυψα οτι εκει που λεει χρονος απο την τελευταια φορτιση δεν μου βγαζει το σωστο..ξερε κανεις τι μπορει να ειναι?

 

Καλορίζικο!

Τι ακριβώς σου βγάζει;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! μου βγαζει λαθος χρονο!δεν ξερω πως γινεται αυτο!

 

Κανε του μια επανεκκινηση (soft reset, δηλαδη κρατα πατημενο το κουμπι που μειωνει την ενταση και αυτο που κλεινει το κινητο, ταυτοχρονα, μεχρι να κανει επανεκκινηση) και ξαναβαλ' το για φορτιση, λογικα θα στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έβγαλε ειδοποίηση για update mobile η οποία ήταν γύρω στα 380 mb και συνολικά πήρε μισή ώρα να την κατεβάσει και να την εγκαταστήσει στο τηλέφωνο. Μετά την εγκατάσταση απο 3.00 άλλαξε σε 5.00 το νούμερο του λειτουργικού.

 

Αναφέρεσαι στο στο software number ή στο hardware?Λογικά στο software..

Γενικά αν κάποιος το αγοράσει και εχει hardware number άλλο απο 3.0.0 ας κανει το τεστ κι ας μας πει αν εχουνε κι εκεινα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

edit: Τωρα ανακαλυψα οτι εκει που λεει χρονος απο την τελευταια φορτιση δεν μου βγαζει το σωστο..ξερε κανεις τι μπορει να ειναι?

 

όταν κάνεις restart αυτό μηδενίζετε..

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις restart αυτό μηδενίζετε..

 

Αχα καταλαβα!ευχαριστω! γενικα ομως το λεει λαθος για καποιο λογο..μπορει πχ να το εβγαλα απο τη πριζα πριν 3 λεπτα και να μου λεει χρονος απο την τελευταια φορτιση 3 ωρες!!οτι ναναι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, χτες απόκτησα και εγώ το microsoft 535 από κατάστημα media markt σε πράσινο χρώμα.. σαν κάτοχος lumia 925 θα πω πως απλά είναι μια συσκευή σχετικά φτηνή αλλα με χαρακτηριστικά πολύ καλά που θα σας αφήσουνε ευχαριστημένους.. τα windows phone 8.1 είναι όπως γνωρίζετε αρκετά καλο λειτουργικό και τώρα η microsoft θα βελτίωση παρα πολλά...!

 

λοιπόν αρχικά να αναφέρω πως όση αποκτήσατε το 535 θα έχετε παρατήρηση πως η οθόνη αφής είναι κάπως προβληματική.. Μέχρι να έρθει η αναβάθμιση η κατάσταση βελτιώνεται αν το Screen Magnifier βρίσκεται στο off, αυτό γίνεται από: Settings -> Ease of Access.

 

η microsoft όπως ανέφερε θα δώσει ένα μικρό update για βελτίωση χωρίς να γνωρίζουμε ακόμα ημ/νια κυκλοφορίας..

 

μια ερώτηση μονο... γιατί έχει μονο 4GB ελεύθερο χώρο?? είναι φυσιολογικό? τουλάχιστον δεν έπρεπε να ήτανε περίπου από τα 8GB στα 6GB ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 535

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...