Jump to content

Microsoft Lumia 535


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ασς πω ρε παιδιά, όλα καλά όλα ωραία με το κινητάκι αλλά υπάρχει ένα θέμα, όταν ανοίγω την εφαρμογή Here ή Here Dive+ ή την εφαρμογή Maps των windows (λογικά θα γίνεται και αλλού) με ανοιχτό το WiFi το gps λειτουργεί άψογα, μια χαρά, όταν όμως κλέισω το WiFi και ανοίξω το gps, τότε δείχνει ότι να ναι, βασικά δείχνει μία συγκεκριμένη τοποθεσία η οπόια όμως βρίσκετε αλλού απο εκεί που είμαι εγώ ή πολύ απλά δεν κλειδώνει το gps (σημ. έχω κατεβάσει φυσικά του χάρτες για την ελλάδα και έχω ενεργοποιήσει στους χάρτες να βλέπουν την τοποθεσία μου)

Τι μπορεί να φταίει ;;; Είναι το μόνο μείον του κινητού (εκτός από το ότι όταν το συνδέω με το καλώδιο η αφή γίνεται ότι να ναι, αλλά τουλάχιστον όταν το αποσυνδέω είναι ΟΚ !! Τέλειο !)

Σας ακούω !!!

 

Και εγω το ειχα αυτο το προβλημα, εστρωσε μετα απο format στην Nokia care και εγκατασταση των windows απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί όμως μέσα σε κτήριο με wifi δείχνει μια χαρά την θέση μου αλλά όταν το κλείσω το wifi δείχνει ότι να ναι ;; και σε εξ. χώρο το ίδιο κάνει... Αλλά αφου οι χάρτες είναι κατεβασμένοι πρώτον, και δεύτερον πως μπορεί να φταίει ο δέκτης αφου με wifi ποιάνει τέλεια. Εν κίνηση το έχω δοκιμάσει μόνο offline και η τελεία που δείχνει το σημείο μου δεν λέει να κουνηθεί......

Το άλλο το παιδί που είπε για φορματ στην nokia care, εγώ μόνο στα e-shop μπορώ να το πάω, εδώ προς το παρών δεν έχει, είχε ένα alpha copy/nokia store που είναι σε μεταφορά αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ να γράψω εδώ μεσα την άποψη για το κινητό. Το έχω στην κατοχή μου περίπου 2 μήνες και από λάθος μου δεν το πήρα με 2 sim cards (οπότε είναι μόνο με μία).

 

Μετά το τελευταίο update που δέχθηκε το κινητό βελτιώθηκε κατά πολύ η απόκριση του touch screen σε σχέση με τις πρώτες εβδομάδες. Δεν είναι κανένα υπερκινητό αλλά να πω την αλήθεια για την χρήση που του κάνω είναι ότι χρειάζομαι (email, skype, viber, λίγο internet και κανένα παιχνιδάκι να περνάει η ώρα). Το GPS του είναι απίστευτα γρήγορο και πάρα πολύ ακριβές, μόνο που η χρήση του GPS γονατίζει το κινητό (στην καλύτερη κατάφερα και με χρήση του κινητού (για κανα 30λεπτο) ως φακός, 2,5 - 3 ώρες - νομίζω ότι γονάτισε).

 

Γενικά το χαίρομαι πολύ και τα χρώματα στην οθόνη είναι πάρα πολύ καλά και έντονα. Η κάμερα είναι αρκετή για μένα (αν και θα ήθελα να έχει 8MP) ενώ η κάμερα για selfies είναι πολύ καλή. Ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές θήκες να επιλέξεις. Για προστασία της οθόνης έχω βάλει tempered glass screen protector που όντος προστατεύει πολύ καλά αλλά χρειάζεται να ασκείς μεγαλύτερη πίεση στην οθόνη.

 

Το κινητό το έχω πάρει από Αγγλία και το firmware που έχει είναι: 02063.00000.15114.43003 που σημαίνει ότι είμαι λίγο πίσω σε firmware σε σχέση με κάποιους άλλους εδώ μέσα που έχουν πάει παραπάνω (αναμένω). Είναι η πρώτη μου επαφή με windows mobile (μετά από win 6.1 αρκετά χρόνια πίσω) και τα βρίσκω αρκετά εύχρηστα ακόμη και για τον πιο αρχάριο και είναι αρκετά γρήγορα. Νομίζω ότι το συγκεκριμενο κινητό στην τιμή που δίνεται είναι πολύ καλή λύση με ικανοποιητικά χαρακτηριστικά για απλή χρήση και μία αξιοπρεπη εμφάνιση (μακάρι να είχα πάρει το dual sim).

Edited by Thingol

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως μέσα σε κτήριο με wifi δείχνει μια χαρά την θέση μου αλλά όταν το κλείσω το wifi δείχνει ότι να ναι

το κινητο έχει A-GPS που σημαίνει ότι δουλεύει συνδυαστικά για να βρει την θέση.

οπότε όταν έχεις wifi βρίσκει και από εκεί την θέση.

 

εγώ μόνο στα e-shop μπορώ να το πάω

όλα τα nokia-microsoft κινητά μπορούν να πάνε σε nokia-care. κανονικά εγγύηση και όλα.

 

εγώ στην θέση σου θα δοκίμαζα ένα hard reset εάν συνεχίζεται το πρόβλημα

 

υγ. ειναι άλλος ο wifi πομποδέκτης και άλλος ο gps δεκτής.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα factory reset απο τις ρυθμήσεις, το ίδιο πραγμα ειναι αν δεν κανω λαθος, αλλα δεν.....

Τελικά βρηκα στην δραμα nokia center/nokia store, θα το παω τωρα το απογευμα εκει να το δουν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που έχει εδώ δεν είναι Nokia Care αλλά Alpha Copy/Nokia Store και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αυτοί οι ίδιοι, και αφού δεν έχουν περάσει λένε 7 μέρες από τότε που το πήρα, να το στείλω για αντικατάσταση στα e-shop, γιατί λένε δεν επισκευάζετε αυτό και ότι θέλει αντικατάσταση για να λυθεί το θέμα με το gps... :p Εκανα και factory reset μεσα απο τις ρυθμίσεις και reinstall το λειτουργικό μέσα από το Windows Phone Recovery Tool και Hard Reset μετά και τζίφος, τίποτα. Θα το πάω στα e-shop αύριο να δω τι θα γίνει.......
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από θήκη πήρα αυτήν http://www.ebay.co.uk/itm/For-Nokia-Lumia-625-Hard-Armour-Back-Cover-Case-Solid-Black-/331522429920?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4d3046d3e0

δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει αλλά προστατεύει "ικανοποιητικά" το κινητό και το δείχνει πολύ ωραίο (πορτοκαλί με μαυρο είναι κουκλί)

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

εμενα το εχουν στειλει στην arvato (3 ημερων κινητο) για το θεμα της οθονης και κοντευουν 20 μερες, ουτε φωνη ουτε ακροαση.

για μενα, η χειροτερη επιλογη συσκευης που εχω κανει ποτε. αν και οποτε το φτιαξουν η θα το σπρωξω η πιο πιθανο να το χαρισω στον αδερφο μου/μανα μου

 

και ειναι ειλικρινα μεγαλη απογοητευση γιατι μετα το lumia 920 που ηταν εξαιρετικη συσκευη αλλα το εδωσα γιατι τα windows τοτε ειχαν πολλες ελλειψεις (για μενα τουλαχιστον), πηρα αυτη τη συσκευη και πραγματικα ενθουσιαστηκα απο την αναβαθμισμενη εμπειρια χρησης, μονο που δε προλαβα να τα χαρω...για μενα, δες τη καινουργια σειρα (540/640) μη χασεις το χρονο και το χρημα σου με το 535. ηταν ενα αποτυχημενο πειραμα

 

update:

παρελαβα χθες, μετα απο ενα μηνα σχεδον στην arvato, το κινητο με νεο imei (εγινε αντικατασταση)..δουλεψε μια μερα και σημερα ψοφησε η οθονη. παλι

 

ισως η χειροτερη συσκευη ever

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

επεσες στην περιπτωση...

 

ισως, αν και στο Nokia care που ρωτησα μου ειπαν οτι υπαρχει γενικα προβλημα με το συγκεκριμενο και ολα πανε για αλλαγη πλακετας. και μαλλον το στοκ της αρβατο ειναι ελαττωματικο και αυτο...τι να πω. το θεμα ειναι, οτι ακομα και να μου το ξαναφτιαξουν και να θελω να το ξεφορτωθω εστω και 50 ευρω, πως θα το δωσω οταν αλλο imei εχει η συσκευη και αλλο το κουτι?.. κυριολεκτικα ειναι σα να πεταξα τα λεφτα μου

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Το αφησα εγω το κινητο στα e-shop ως DOA, τωρα το αμα θα το δεχτουνε ως DOA αυτο ειναι ενα αλο θεμα, μου ειπαν θελει 7 μερες για να το δει ο δικος τους ο τεχνικος, καηκαμε.....
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως αν το έπαιρνα θα το έπαιρνα απο ms store που έχουν 15 ημέρες DOA και λογικά θα έχουν πιο φρέσκιες παρτίδες.

Η αλλιως δίνεις παραπάνω και παίρνεις το 640 εφοςον γενικα το 535 ειναι προβληματικό ανεξάρτητος παρτίδας.

http://www.microsoftstore.com/store/msfr/fr_FR/pdp/Microsoft-Lumia-535-double-SIM/productID.310764500

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας! πηρα το κινητο χθες το βραδυ και το παιδευω σημερα ολο το πρωι. Εχω ενα προβλημα διαβασα σχεδον ολες τις αναρτησεις αλλα νομιζω δε βρηκα κατισχετικο. Ενω δουλευουν τα παντα αψογα δε μπορω με τιποτα να αλλαξω την οθονη κλειδωματος οτι και να κανω... δοκιμασα πολλες φωτογραφιες (και αυτες που εχει μεσα ετοιμες για φοντο). ακολουθησα ολες τις οδηγειες ακριβως(νταξει δεν ειναι και τρομερη διαδικασια) αλλα και παλι τιποτα... το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος? υπαρχει περιπτωση να ειναι του τηλεφωνου η να κανω κατι λαθος? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας! πηρα το κινητο χθες το βραδυ και το παιδευω σημερα ολο το πρωι. Εχω ενα προβλημα διαβασα σχεδον ολες τις αναρτησεις αλλα νομιζω δε βρηκα κατισχετικο. Ενω δουλευουν τα παντα αψογα δε μπορω με τιποτα να αλλαξω την οθονη κλειδωματος οτι και να κανω... δοκιμασα πολλες φωτογραφιες (και αυτες που εχει μεσα ετοιμες για φοντο). ακολουθησα ολες τις οδηγειες ακριβως(νταξει δεν ειναι και τρομερη διαδικασια) αλλα και παλι τιποτα... το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος? υπαρχει περιπτωση να ειναι του τηλεφωνου η να κανω κατι λαθος? ευχαριστω!

Τσέκαρε στο link, ξανά μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά.

http://www.windowsphone.com/el-gr/how-to/wp8/settings-and-personalization/personalize-my-lock-screen

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτα κανω αλλα τιποτα. Με το πουπαταω το "check" κατω απο τη φωτογραφια σβηνει με βγαζει στην αρχικη και η οθονη κλειδωματος παραμεει μαυρη.....
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτα κανω αλλα τιποτα. Με το πουπαταω το "check" κατω απο τη φωτογραφια σβηνει με βγαζει στην αρχικη και η οθονη κλειδωματος παραμεει μαυρη.....

Εγώ όταν πατάω το "check" κατω απο τη φωτογραφια με επιστρέφει πίσω στις ρυθμίσεις της οθόνης κλειδώματος.

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις της οθόνης κλειδώματος να βάλεις κάτι άλλο εκτός από φωτογραφία,

και αφού το καταφέρεις κάνε μια επανεκκίνηση

και μετά ξαναδοκίμασε να βάλεις φωτογραφία στην οθόνη κλειδώματος.

 

Μήπως είχεςι εγκαταστήσει τίποτα τρίτες εφαρμογές για την οθόνη κλειδώματος;

Ίσως θελήσει ένα soft reset.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω την επιλογη να σβησω φωτογραφια που εβαλα σε επαφη και να το αφησω χωρις φωτογραφια

Να βαλω αλλη μπορω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν πατάω το "check" κατω απο τη φωτογραφια με επιστρέφει πίσω στις ρυθμίσεις της οθόνης κλειδώματος.

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις της οθόνης κλειδώματος να βάλεις κάτι άλλο εκτός από φωτογραφία,

και αφού το καταφέρεις κάνε μια επανεκκίνηση

και μετά ξαναδοκίμασε να βάλεις φωτογραφία στην οθόνη κλειδώματος.

 

Μήπως είχεςι εγκαταστήσει τίποτα τρίτες εφαρμογές για την οθόνη κλειδώματος;

Ίσως θελήσει ένα soft reset.

 

Τα δοκίμασα όλα. Δεν δέχεται τίποτα. ουτε binh ουτε facebook. κατέβασα μέχρι και εφαρμογή με φόντο για lumnia υποτίθετε αλλα εκεί αυτό, πείσμα... από τις ρυθμίσεις δεν εχω πειράξει κάτι, δεν έχει και πολλές βασικά... Σκεφτόμουν να περάσω από το μαγαζί που το πήρα αλλά δε ξέρω τι μπορεί να γίνει και από κει, φαντάζομαι με την εγγύηση θα μπορούν ν ατο δούν, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα όλα. Δεν δέχεται τίποτα. ουτε binh ουτε facebook. κατέβασα μέχρι και εφαρμογή με φόντο για lumnia υποτίθετε αλλα εκεί αυτό, πείσμα... από τις ρυθμίσεις δεν εχω πειράξει κάτι, δεν έχει και πολλές βασικά... Σκεφτόμουν να περάσω από το μαγαζί που το πήρα αλλά δε ξέρω τι μπορεί να γίνει και από κει, φαντάζομαι με την εγγύηση θα μπορούν ν ατο δούν, έτσι;

 

Πρίν το πας στο κατάστημα που το πήρες δοκίμασε να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (ρυθμίσεις>πληροφορίες>επαναφορά του τηλεφώνου σας). Κράτα back up τα δεδομένα σου πριν το κάνεις γιατί θα επανέλθει η συσκευή όπως ήταν όταν την έβγαλες από το κουτί της.

Αυτό είναι το πρώτο που θα κάνουν και αυτοί στο κατάστημα σε περίπτωση που το πας. ;)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

xm.. εχεις καμια ιδεα μηπως τι κανω με τις επαφες? υπαρχει τρόπος να τις αποθηκευσω στη sim?

Γιατί να το κανεις αυτό? Στην σιμ χωράνε μονο 200 περίπου. Αμα έχεις περισσότερες θα τις χάσεις τις υπόλοιπες.

Συγχρονισε τες με το email σου.

Γιατί πριν παρεις αυτο το κινητο που τις είχες ?

Link to comment
Share on other sites

xm.. εχεις καμια ιδεα μηπως τι κανω με τις επαφες? υπαρχει τρόπος να τις αποθηκευσω στη sim?

 

Οι επαφές σου λογικά θα πρέπει να έχουν συγχρονιστεί με το microsoft account που συνέδεσες στη συσκευή. Μπες από υπολογιστή στη σελίδα people.live.com και εφόσον θα τις βρείς συγχρονισμένες με τον λογαριασμό σου δεν θα χρειαστεί να τις αποθηκεύσεις στη SIM. Μόλις ξαναβάλεις τον ίδιο λογαριασμό κατά το setάρισμα της συσκευής θα περαστούν αυτόματα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

ειχα αλλη sim και δε μπορουσα να τις περασω σε αυτη. οποτε τις περασα απο την αρχη μια μια. μου εβγαλε να διαλεξω google η outlook νμζ. Δε ξερω αν εχουν αποθηκευτει και στη simδλδ. σορρυ για το πριξιμο αλλα οπως καταλαβες ειμαι εντελως ασχετη

 

 

Οι επαφές σου λογικά θα πρέπει να έχουν συγχρονιστεί με το microsoft account που συνέδεσες στη συσκευή. Μπες από υπολογιστή στη σελίδα people.live.com και εφόσον θα τις βρείς συγχρονισμένες με τον λογαριασμό σου δεν θα χρειαστεί να τις αποθηκεύσεις στη SIM. Μόλις ξαναβάλεις τον ίδιο λογαριασμό κατά το setάρισμα της συσκευής θα περαστούν αυτόματα.

 

εισαι υπεροχος!

 

Σας αγαπώ όλους!!! :D <3

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω την επιλογη να σβησω φωτογραφια που εβαλα σε επαφη και να το αφησω χωρις φωτογραφια

Να βαλω αλλη μπορω

 

Δεν γινεται απο οσο ξερω αυτο.Σβησε την επαφη και περνα την παλι χωρις φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 535

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...