Jump to content

Microsoft Lumia 535


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και κανένα μήνα ΟΤΙ φορτιστή να βάλω πάνω, το κινητό πετάει ειδοποίηση "αργής φόρτισης". Η πλάκα είναι ότι το κάνει και με τον δικό του τον μαμίσιο... Το κάνει επίσης και με οποιονδήποτε ανταπτορα+καλώδιο ή ακόμα και με τον φαινομενικά ίδιο φορτιστή του 550 της γυναίκας μου... Και το επίσης αξιοπερίεργο είναι ότι δεν μου φαίνεται η φόρτιση να είναι πιο αργή από παλιά που δεν έβγαζε το μήνυμα αλλά δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος. Ξέρει κανείς τι παίζει ?

 

Σου ζεστένεται η συσκευή και ξεφορτίζει πιο γρήγορα από ότι συνήθως?

Κάνε ένα σοφτ ρεσετ καλού κακού (κλείνεις πρώτα την συσκευή, ανοίγεις το καπάκι και βγάζεις για μερικά δευτερόλεπτα την μπαταρία).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι από αυτά. Ούτε ζεσταίνεται, η αυτονομία του είναι η συνηθισμένη, ακόμα και ο χρόνος που κάνει να φορτίσει δεν δείχνει να έχει αλλάξει (τουλάχιστον αισθητά ώστε να γίνει αντιληπτό). Απλά βγάζει ειδοποίηση "αργής φόρτισης" με οτιδήποτε δοκιμάζω να το φορτίσω.. Πιο πολύ σαν bug για fake alarm μου κάνει....
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι από αυτά. Ούτε ζεσταίνεται, η αυτονομία του είναι η συνηθισμένη, ακόμα και ο χρόνος που κάνει να φορτίσει δεν δείχνει να έχει αλλάξει (τουλάχιστον αισθητά ώστε να γίνει αντιληπτό). Απλά βγάζει ειδοποίηση "αργής φόρτισης" με οτιδήποτε δοκιμάζω να το φορτίσω.. Πιο πολύ σαν bug για fake alarm μου κάνει....

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με ένα 735. Αλλά όταν βγάζει το μήνυμα αργεί να φορτίσει. Λύνεται καμιά φορά με επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Ένα lumia 535 που έχουμε στην οικογένεια πρόσφατα πήγε στο σέρβις και γύρισε με νέα πλακέτα και αυτό (όπως και το δικό μου Lumia 950XL που είχε νωρίτερα παρουσιάσει άλλο πρόβλημα).

 

Πριν δοθεί για επισκευή του είχα κάνει την τελευταία ενημέρωση σε Windows 10 και όλα ήταν ρολόι. Όταν επέστρεψε, είχε τα 8.1 ωστόσο πλέον δεν βλέπει καμία αναβάθμιση και δεν μπορώ να βρω κάποια πληροφορία σχετικά.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να του κανω το upgrade ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από 8.1 σε 10 γίνεται με την εφαρμογή update advisor η στα Ελληνικά σύμβουλος αναβάθμισης.

Μετά τις άλλες αναβαθμίσεις στα 10 δεν χρειάζεται εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από update στην εφαρμογή display που πρόσθεσε τα color profiles στην κατηγορία extras που είναι. Αλλά όταν πατάω adjust και τα κάνω πιο ζεστά τα χρώματα (από το τελείως κρύο που είναι σαν προεπιλογή) δεν υπάρχει καμία διαφορά και όταν βγαίνω από τις ρυθμίσεις και ξαναμπαίνω τα έχει τα χρώματα πάλι στο κρύο. Το έχει παρατηρήσει ;;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω προβλημα με το ημερολογιο του outlook.......στο live tile της οθονης ενω την μια μερα εδειχνε κανονικα την ημερα και τυχον ειδοποιησεις που ειχα ,την επομενη μερα εδειχνε μονο το λογοτυπο του outlook......ουτε καν την ημερομηνια......ειναι σαν να μη εκανε update στην αλλαγη της ημερας.....και μιλαω σε παρελθον χρονο γιατι τωρα δεν ειναι καθολου ενεργο .....απο live tile ειναι dead tile......εχω βεβαια βαλει αλλο ημερολογιο αλλα για το ****το θελω να διορθωσω κι αυτο
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το ημερολογιο του outlook.......στο live tile της οθονης ενω την μια μερα εδειχνε κανονικα την ημερα και τυχον ειδοποιησεις που ειχα ,την επομενη μερα εδειχνε μονο το λογοτυπο του outlook......ουτε καν την ημερομηνια......ειναι σαν να μη εκανε update στην αλλαγη της ημερας.....και μιλαω σε παρελθον χρονο γιατι τωρα δεν ειναι καθολου ενεργο .....απο live tile ειναι dead tile......εχω βεβαια βαλει αλλο ημερολογιο αλλα για το ****το θελω να διορθωσω κι αυτο

 

Φίλε μου ούτε και σε μένα δουλεύει μετά την επετειακή αναβάθμιση που έγινε τον Αύγουστο αν θυμάμαι καλά. Κάθε μέρα αλλάζω το μέγεθος του tile για να πάρει τη σωστή ημερομηνία. Κάτι σαν τα ημερολόγια με τα στιχάκια που βγάζαμε τα χαρτάκια κάθε μέρα. Καλύτερη εξομοίωση δεν μπορούσε να πετύχει η ms χαχαχα! Γελάω για να μην κλαίω...

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οταν το συνδεσω με laptop που εχει κι αυτο windows10 και θελησω να κανω ασφαλη καταργηση συσκευης ειναι αδυνατο.......

μετα την επετειακη εκδοση 1607 και κανοντας καποιες κινησεις που προταθηκαν απο την κοινοτητα της microsoft το προβλημα λυθηκε, αλλα λιγες μερες αργοτερα ξαναεμφανιστηκε χωρις να μπορω να το διορθωσω με τις ιδιες κινησεις....

να σημειωσω οτι ολες οι θυρες usb δουλευουν κανονικα και με διαφορα στικακια......

μηπως υπαρχει καποια λυση απο συμφοριτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τελικά όλα μου τα προβλήματα λύθηκαν με επαναφορά σε win8.1 και μετά ξανά σε 10άρια. Τώρα το χαίρομαι το άτιμο!
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει η αλλαγή τις θύρας φόρτισης; είναι εύκολη διαδικασία; αξίζει η επισκευή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει η αλλαγή τις θύρας φόρτισης; είναι εύκολη διαδικασία; αξίζει η επισκευή;

 

Κανένα 20ρικο να υπολογίζεις

Link to comment
Share on other sites

Κανένα 20ρικο να υπολογίζεις

 

Επειδή είμαι επαρχία είναι εφικτή η επισκευή σε κάποιο κατάστημα Γερμανού ή Vodafone επιτόπου ή πρέπει να φύγει σε κάποιο σέρβις το οποίο δεν γνωρίζω πόσο χρόνο θα κάνει για να επισκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι επαρχία είναι εφικτή η επισκευή σε κάποιο κατάστημα Γερμανού ή Vodafone επιτόπου ή πρέπει να φύγει σε κάποιο σέρβις το οποίο δεν γνωρίζω πόσο χρόνο θα κάνει για να επισκευαστεί.

 

Δεν γνωρίζω για επαρχία, λογικά γίνεται στο Γερμανό και στη Vodafone αλλά η χρέωση θα είναι λίγο πιο τσιμπημένη σε σχέση με εδώ στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι επαρχία είναι εφικτή η επισκευή σε κάποιο κατάστημα Γερμανού ή Vodafone επιτόπου ή πρέπει να φύγει σε κάποιο σέρβις το οποίο δεν γνωρίζω πόσο χρόνο θα κάνει για να επισκευαστεί.

Αν δεν είναι εφικτή η επισκευή εδώ, θα το στείλουν έξω. Είτε Γερμανό πας είτε Vodafone.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τούς δύο.

Βασικά σκεφτόμουν ότι ταν είναι να φύγει για κανένα δίμηνο έξω και στοιχήσει πάνω από 30€ δεν θα αξίζει και πολύ η επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τούς δύο.

Βασικά σκεφτόμουν ότι ταν είναι να φύγει για κανένα δίμηνο έξω και στοιχήσει πάνω από 30€ δεν θα αξίζει και πολύ η επισκευή.

Πήγαινε και ρώτα και στα δύο καταστήματα που έχεις εκεί καλύτερα, για να είσαι σίγουρος!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τούς δύο.

Βασικά σκεφτόμουν ότι ταν είναι να φύγει για κανένα δίμηνο έξω και στοιχήσει πάνω από 30€ δεν θα αξίζει και πολύ η επισκευή.

 

Τίποτα να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και ρώτα και στα δύο καταστήματα που έχεις εκεί καλύτερα, για να είσαι σίγουρος!

 

Θα το έκανα αύριο απλά είπα να έχω μια εικόνα για το τι θα συναντήσω.

Θενξ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σε Ευρωπαϊκό 535, που είχε μείνει σε 8.1, κάνοντας hard reset και χρησιμοποιώντας το upgrade advisor, δεν είναι διαθέσιμο το update στα 10;...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε Ευρωπαϊκό 535, που είχε μείνει σε 8.1, κάνοντας hard reset και χρησιμοποιώντας το upgrade advisor, δεν είναι διαθέσιμο το update στα 10;...

 

όχι δεν γινεται με τον advisor anymore. μονο με insider preview /

η με μια τεχνικη που ευγενικα μας εδωσε ο ΜΟΤΟΜΑΝ ως παρακατω, ισωσ παιξει και στο δικο σου

 

ΜΟΤΟΜΑΝ ΕΙΠΕ

 

"Γεια σας!

Από την προηγούμενη εβδομάδα, οι χρήστες WP8.1 αντιμετωπίζουν προβλήματα με το cloud (κακοκαιρία).

Επίσης, υπάρχουν αναφορές πως είναι bug η αδυναμία download του upgrade advisor και ότι προσπαθούν να το διορθώσουν.

Επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον, κατέβασα τα μεσάνυχτα τον advisor και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα (μη διαθέσιμη αναβάθμιση).

Η λύση για μένα ήταν να ενεργοποιήσω το airplane mode, δηλαδή:

Κλείνω gsm, wifi, bluetooth, τα πάντα.

Τρέχω advisor.

Πατάω next για να ψάξει αν υπάρχει αναβάθμιση.

Κάνει timeout, βγάζει πράσινο τσεκ, κλικάρω το κουτάκι για να κατέβει η αναβάθμιση και πατάω next.

Ανοίγω μόνο το wifi και πατάω done.

Μέχρι να τελειώσω τα χορευτικά μου, όταν μπήκα στο phone update, είχε φτάσει στο 8%

Συγνώμη για το σεντόνι, έχω screenshots, αλλά καλύτερα να ξεκινήσετε τις αναβαθμίσεις μια ώρα αρχύτερα.

Μην ξεχνάτε πως το 535 (μέχρι πρόσφατα) ήταν στην λίστα για RS2 CU και οι αλλαγές θα γίνουν πριν τις 25 του μήνα.

Καλή επιτυχία συμφορουμίτες!

Υ.Γ. Διαδώστε το, γιατί στα 8.1, ούτε το skype δεν θα δουλεύει σε λίγο."

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν γινεται με τον advisor anymore. μονο με insider preview /

η με μια τεχνικη που ευγενικα μας εδωσε ο ΜΟΤΟΜΑΝ ως παρακατω, ισωσ παιξει και στο δικο σου

 

ΜΟΤΟΜΑΝ ΕΙΠΕ

 

"Γεια σας!

Από την προηγούμενη εβδομάδα, οι χρήστες WP8.1 αντιμετωπίζουν προβλήματα με το cloud (κακοκαιρία).

Επίσης, υπάρχουν αναφορές πως είναι bug η αδυναμία download του upgrade advisor και ότι προσπαθούν να το διορθώσουν.

Επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον, κατέβασα τα μεσάνυχτα τον advisor και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα (μη διαθέσιμη αναβάθμιση).

Η λύση για μένα ήταν να ενεργοποιήσω το airplane mode, δηλαδή:

Κλείνω gsm, wifi, bluetooth, τα πάντα.

Τρέχω advisor.

Πατάω next για να ψάξει αν υπάρχει αναβάθμιση.

Κάνει timeout, βγάζει πράσινο τσεκ, κλικάρω το κουτάκι για να κατέβει η αναβάθμιση και πατάω next.

Ανοίγω μόνο το wifi και πατάω done.

Μέχρι να τελειώσω τα χορευτικά μου, όταν μπήκα στο phone update, είχε φτάσει στο 8%

Συγνώμη για το σεντόνι, έχω screenshots, αλλά καλύτερα να ξεκινήσετε τις αναβαθμίσεις μια ώρα αρχύτερα.

Μην ξεχνάτε πως το 535 (μέχρι πρόσφατα) ήταν στην λίστα για RS2 CU και οι αλλαγές θα γίνουν πριν τις 25 του μήνα.

Καλή επιτυχία συμφορουμίτες!

Υ.Γ. Διαδώστε το, γιατί στα 8.1, ούτε το skype δεν θα δουλεύει σε λίγο."

 

Thanks για την απάντηση!! Δε χρειάζεται η Insider Preview. Τελικά, έκανα περίπου ότι έκανε ο MOTOMANΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ MOD, ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΑ POSTS ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ POST, ΤΩΝ WINDOWS 10 MOBILE SERIES.

 

Λοιπόν... Εννοείται κάρτες sim (είναι dual) και micro sd εκτός συσκευής, όπως κάνω σε όλα τα smartphones, ανεξαρτήτως OS.

 

- Χωρίς να έχω κάνει Hard Reset:

 

1η προσπάθεια:

Region Ελλάδα και Γλώσσα: Ελληνικά -> Μη διαθέσιμο updated.

 

2η προσπάθεια:

Region US και Γλώσσα Αγγλικά US -> Μη διαθέσιμο update.

 

- Με Hard Reset:

 

1η προσπάθεια: Region Ελλάδα και Γλώσσα Ελληνικά: Μη διαθέσιμο update.

 

2η προσπάθεια: Region US και Γλώσσα Αγγλικά US -> Μη διαθέσιμο update.

 

3η προσπάθεια: Region United Kingdom και Γλώσσα Αγγλικά UK -> Μη διαθέσιμο update.

 

4η Προσπάθεια: Region -> Γερμανία Γλώσσα Αγγλικά UK ----ΕΠΙΤΥΧΙΑ---- Διαθέσιμο update!!!!

 

Ρυθμίσεις -> ενημέρωση τηλεφώνου -> κατέβασμα update -> εγκατάσταση.

 

Μετά από την εγκατάσταση, το κύριο account της συσκευής δεν έκανε συγχρονισμό, με όποιο συνδυασμό ρυθμίσεων.

 

Soft reset.

 

Το account διορθώθηκε.

 

Μετά ρυθμίσεις -> ενημέρωση τηλεφώνου -> η συσκευή σας διαθέτει την πιο πρόσφατη έκδοση του λειτουργικού.

 

Hint: Η έκδοση των 10ριών που είχα σε αυτό το σημείο, ήταν η πρώτη που εγκαθιστά το Upgrade Advisor.

 

Ξανά soft reset.

 

Αυτή τη φορά βρέθηκε ενημέρωση και κατεβαίνει.

 

Εγκαθίσταται κανονικά.

 

Εννοείται το κινητό πρέπει να στηθεί από την αρχή, σαν καινούριο, για την αποφυγή προβλημάτων.

 

Η κάρτα sd δεν μπαίνει έτσι απλά πίσω, ειδικά όταν προέρχεται από 8.1

 

Μεταφορά των αρχείων σε υπολογιστή, format της κάρτας και μετά τοποθέτηση στη (-ν πλέον αναβαθμισμένη) συσκευή.

 

Τα αρχεία με μεταφορά από τον υπολογιστή, στην κάρτα sd.

 

Πλέον, η συσκευή είναι αναβαθμισμένη στην τελευταία επίσημη έκδοση των W10M.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

επειδή σε μια αποτυχημενη μου προσπαθεια μου εβγαλε μηνυμα ότι "η ΜΣ θα δωσει αναβαθμισεισ σε συνδυασμο με οπερειτορ" νομιζω είναι πολύ βασικο η χωρα να είναι επιλεγμενη ωσ χωρα του operator.

 

Είναι Γερμανικο φανταζομαι το δικο σου οπωσ και το δικο μου. Κανω ηδη τη διαδικασια και είμαι στα τελειώματα και όλα καλα.

 

Thanx MOTOMAN + Mr-47 /

Link to comment
Share on other sites

επειδή σε μια αποτυχημενη μου προσπαθεια μου εβγαλε μηνυμα ότι "η ΜΣ θα δωσει αναβαθμισεισ σε συνδυασμο με οπερειτορ" νομιζω είναι πολύ βασικο η χωρα να είναι επιλεγμενη ωσ χωρα του operator.

 

Είναι Γερμανικο φανταζομαι το δικο σου οπωσ και το δικο μου. Κανω ηδη τη διαδικασια και είμαι στα τελειώματα και όλα καλα.

 

Thanx MOTOMAN + Mr-47 /

 

Α, όχι, είναι generic Ευρωπαϊκό. Είχα διαβάσει παλιότερα ότι με Γερμανία έρχονταν γενικά όλα τα updates.

 

Δεν κάνει τίποτα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 535

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...