Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οφειλω να ομολογησω οτι αυτο που εκανες ηταν πολυ δυσκολο να γινει. :blink:

 

 

Κατάφερα να σπάσω το πενάκι και μάλιστα να μείνει το μισό μέσα. Τί κάνουμε; μπορώ να το βγάλω κάπως μόνος μου; κόστος για να αγοράσω πενάκι; μαύρο αν έχει σημασία

 

Ναι άσ'τα κλάφτα. Και είμαι πάντα πολύ προσεκτικός. Αλλά έτυχε κάτω από ειδικές συνθήκες. Τώρα ότι και να λέμε έγινε. Το θέμα είναι να βρω λύση

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις πατέντα.....κοινώς να αυτοσχεδιασεις...αν πχ έβαζες το υπόλοιπο πενάκι ενώ του έχεις βάλει μια σταγόνα κόλλα στιγμής κρατώντας όρθιο το κινητό...μετά από λίγο να το τραβήξεις προσεκτικά!απλά σου λέω εναν τρόπο!
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως διαφωνω με την κολλα, χωρις παρεξηγηση παντα. Απλα θεωρω πως θα παει στραβα, η κολλα θα κυλισει, θα πεσει στη συσκευη και μετα καλο ταξιδι Spen. Εικαζω.

 

Βρηκα αυτο το βιντεο, θεωρητικα ειναι απλα ξεβιδωμα καποιων βιδων. Αν με ρωτησεις αν θα το εκανα, πιθανοτατα οχι, θα το πηγαινα στο σερβις. Αλλα ισως εσυ θελεις να το δοκιμασεις.

 

 

ΕΝΤΙΤ: Αντι για κολλα ΙΣΩΣ βοηθουσε ενα μικρο κομματακι blue tack στο σπασμενο σημειο και να προσπαθουσες να το τραβηξεις ετσι. Δεν ξερω αν θα δουλεψει, απλως αν ο Μερφι βαλει το χερι του και παει στραβα το εγχειρημα, θα ειναι απειρως πιο ευκολο να αφαιρεσεις το μπλου τακ απ'ο,τι την κολλα.

 

Απο περιεργεια, πως εγινε και εσπασε? Εννοω κατω απο ποιες συνθηκες? Γενικα μου δινει την αισθηση του στιβαρου.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Την κόλλα θα την αποφύγω στα σίγουρα γιατί δεν θέλω να διακινδυνέψω να τα κάνω χειρότερα. Άσε περνάω δύσκολες μέρες μακριά από το σπίτι μου. Αυτό εννοώ. Όχι ότι το πενάκι δεν είναι στιβαρό. Τελοσπάντων ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Μόλις γυρίσω σπίτι και μπορώ να το δω με ηρεμία θα βρω λύση. Απλά το έγραψα μήπως κάποιος είχε ήδη δοκιμασμένη λύση
Link to comment
Share on other sites

 

Απο περιεργεια, πως εγινε και εσπασε? Εννοω κατω απο ποιες συνθηκες? Γενικα μου δινει την αισθηση του στιβαρου.

 

Το 'χω δει να συμβαίνει live σε note 2 φίλου. Το note του γλίστρησε από το χέρι με το πενάκι το μισό μέσα στην υποδοχή κι έπεσε κάτω. Χτύπησε στο έδαφος πάνω στο πενάκι, υπο γωνία. Φορούσε θήκη και το κινητό δεν έπαθε γρατσουνιά, το πενάκι όμως έσπασε και έμεινε το ένα κομμάτι μέσα. Απλά σ' αυτόν έπεσε έξω μόλις το κούνησε λίγο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

3 χρονια παρα ενα μηνα χρηστης του note 2 που ακομα κραταει καλα ! Σκεφτομαι να παρω το note 4 αλλα ποια εκδοση τη C η την F? δεν εχω διαβασει για καμμια σοβαρη διαφορα εκτος του επεξεργαστη.Υπαρχει καποια αξιολογη διαφορα ?

Να περιμενω για το 5 ?? αλλα διαβασα οτι δεν παιρνει sd και προτιμω τηλ. με sd.

Οποιες γνωμες συμβουλες καλοδεχουμενες .

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

3 χρονια παρα ενα μηνα χρηστης του note 2 που ακομα κραταει καλα ! Σκεφτομαι να παρω το note 4 αλλα ποια εκδοση τη C η την F? δεν εχω διαβασει για καμμια σοβαρη διαφορα εκτος του επεξεργαστη.Υπαρχει καποια αξιολογη διαφορα ?

Να περιμενω για το 5 ?? αλλα διαβασα οτι δεν παιρνει sd και προτιμω τηλ. με sd.

Οποιες γνωμες συμβουλες καλοδεχουμενες .

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

εδω εισαι! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=404919

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

3 χρονια παρα ενα μηνα χρηστης του note 2 που ακομα κραταει καλα ! Σκεφτομαι να παρω το note 4 αλλα ποια εκδοση τη C η την F? δεν εχω διαβασει για καμμια σοβαρη διαφορα εκτος του επεξεργαστη.Υπαρχει καποια αξιολογη διαφορα ?

Να περιμενω για το 5 ?? αλλα διαβασα οτι δεν παιρνει sd και προτιμω τηλ. με sd.

Οποιες γνωμες συμβουλες καλοδεχουμενες .

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Υπάρχει θέμα αντίστοιχο που έχουμε εξαντλήσει τις όποιες διαφορές των δυο συσκευών: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=404919.Επιγραμματικά η ποιό ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους -εκτός του επεξεργαστή- είναι ότι το F υποστηρίζει 4G+ ενώ το C μόνο 4G αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό… Δεν θα είναι άσχημη η επιλογή όποιο και να επιλέξεις και ερχόμενος από το 2 σίγουρα θα δεις σημαντικές βελτιώσεις.. Η απούσια microsd card στο 5 και χωρίς αποσπώμενη μπαταρία είναι αιτία αποφυγής για πολλούς…Σκέψου ένα video σε τέρμα ανάλυση να τραβήξεις δεν θέλει και πολύ να γεμίσει η μνήμη…Προσωπικά με 128GB που χρησιμοποιώ είμαι υπερκαλυμένος! Προχώρα άφοβα στο 4άρι.. ;)

 

Edit: Να προσθέσω επίσης αν σε ενδιαφέρει root και custom roms πας σε F που έχει μεγαλύτερη υποστήριξη στο xda αλλά "θυσιάζεις" την εγγύηση έτσι…

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 θέματα που έχω παρατηρήσει με την 5.1.

 

Το 1ο είναι ότι πριν μπορούσαμε να δούμε πόσες ώρες λειτουργεί το τηλέφωνο από την τελευταία φόρτιση. Πλέον έχει όλα τα άλλα, όπως τις εφαρμογές που λειτούργησαν και πόσο κατανάλωσαν, εναπομείναντα χρόνο ο οποίος λέει ότι να'ναι, το διάγραμμα κατανάλωσης κτλ. Μου ξεφεύγει κάτι;

 

Το 2ο και σοβαρότερο είναι ότι όταν πάω να δω ένα βίντεο μέσω σε κάποια σελίδα σε πλήρη οθόνη (οριζόντια λειτουργία) τότε μου βγάζει ένα διαφανές παράθυρο που δείχνει ποσοστό buffering (πάντα στο 95%) και ταχύτητα σύνδεσης, το οποίο όπως είναι φυσικό ενοχλεί στην θέαση του βίντεο. Το έχει προσέξει άλλος ή κάτι γίνεται με το κινητό μου;; Αν βλέπω το βίντεο χωρίς να επιλέξω πλήρη οθόνη δεν βγάζει τίποτε.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

2 θέματα που έχω παρατηρήσει με την 5.1.

 

Το 1ο είναι ότι πριν μπορούσαμε να δούμε πόσες ώρες λειτουργεί το τηλέφωνο από την τελευταία φόρτιση. Πλέον έχει όλα τα άλλα, όπως τις εφαρμογές που λειτούργησαν και πόσο κατανάλωσαν, εναπομείναντα χρόνο ο οποίος λέει ότι να'ναι, το διάγραμμα κατανάλωσης κτλ. Μου ξεφεύγει κάτι;

 

Αυτό όντως το έχω παρατηρήσει και εγώ...Με την 5.1.1 πλέον δεν βλέπουμε πόσες ώρες είναι σε λειτουργία η συσκευή μετά την αποσύνδεση από τον φορτιστή...Εκτός αν είναι κάτι που δεν έχουμε προσέξει αλλά θα το είχαμε δει τόσο καιρό δεν μπορεί! :ninja:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 θέματα που έχω παρατηρήσει με την 5.1.

 

Το 1ο είναι ότι πριν μπορούσαμε να δούμε πόσες ώρες λειτουργεί το τηλέφωνο από την τελευταία φόρτιση. Πλέον έχει όλα τα άλλα, όπως τις εφαρμογές που λειτούργησαν και πόσο κατανάλωσαν, εναπομείναντα χρόνο ο οποίος λέει ότι να'ναι, το διάγραμμα κατανάλωσης κτλ. Μου ξεφεύγει κάτι;

 

Το 2ο και σοβαρότερο είναι ότι όταν πάω να δω ένα βίντεο μέσω σε κάποια σελίδα σε πλήρη οθόνη (οριζόντια λειτουργία) τότε μου βγάζει ένα διαφανές παράθυρο που δείχνει ποσοστό buffering (πάντα στο 95%) και ταχύτητα σύνδεσης, το οποίο όπως είναι φυσικό ενοχλεί στην θέαση του βίντεο. Το έχει προσέξει άλλος ή κάτι γίνεται με το κινητό μου;; Αν βλέπω το βίντεο χωρίς να επιλέξω πλήρη οθόνη δεν βγάζει τίποτε.

 

1. Αν επιλέξεις το Cell Stanby από τα στατιστικά της μπαταρίας, βλέπεις πόσες ώρες έχει λειτουργήσει το τηλέφωνο από την τελευταία πλήρη φόρτιση. Επίσης, Device Idle time + Screen on time = Cell standby time.

 

2. Αν πατήσεις παύση και μετά από λίγο play ενώ είσαι σε full screen, συνήθως φεύγει το παράθυρο που λες.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν επιλέξεις το Cell Stanby από τα στατιστικά της μπαταρίας, βλέπεις πόσες ώρες έχει λειτουργήσει το τηλέφωνο από την τελευταία πλήρη φόρτιση. Επίσης, Device Idle time + Screen on time = Cell standby time.

 

2. Αν πατήσεις παύση και μετά από λίγο play ενώ είσαι σε full screen, συνήθως φεύγει το παράθυρο που λες.

 

1. Πως το επιλέγεις το Cell Stanby;

 

2. Το έχω κάνει αλλά δεν βοήθησε.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

παιδια λυστε μου μια απορια λιγο! κοιτασα χθες διαφορα βιντεακια στο youtube και ειδα αυτο και με παρεξενεψε! σε εμενα δεν εχει αυτην την επιλογη την εχει σε εσας ; ειναι καπου αλλου και δεν την βλεπω για το HD Voice;;;;; https://www.dropbox.com/s/0kxhhef7xa56qha/Screenshot_2015-11-09-00-39-23.jpg?dl=0
Link to comment
Share on other sites

1. Πως το επιλέγεις το Cell Stanby;

Στην εικόνα, το Cell Standby είναι κάτω από το Screen και το Android System. Απλά πατάς πάνω του. Μπορεί να μην υπάρχει στα στατιστικά της μπαταρίας μόλις αποσυνδέσεις το κινητό από το φορτιστή. Μετά από λίγη ώρα όμως θα εμφανιστεί.androidpit-galaxy-note-4-battery-test-2-w782.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια λυστε μου μια απορια λιγο! κοιτασα χθες διαφορα βιντεακια στο youtube και ειδα αυτο και με παρεξενεψε! σε εμενα δεν εχει αυτην την επιλογη την εχει σε εσας ; ειναι καπου αλλου και δεν την βλεπω για το HD Voice;;;;; https://www.dropbox.com/s/0kxhhef7xa56qha/Screenshot_2015-11-09-00-39-23.jpg?dl=0

 

Είναι για πραγματοποίηση κλήσεων μέσω 4G δικτύου (voice over LTE). Στην Ελλάδα κανένας πάροχος ακόμα δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για πραγματοποίηση κλήσεων μέσω 4G δικτύου (voice over LTE). Στην Ελλάδα κανένας πάροχος ακόμα δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία.

 

ααα οκ λεω και εγω που ειναι και που ειναι

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα το galaxy s4 όταν πήγαινα να δω κάποιο βίντεο από το Internet σε ρώταγε με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξω και σηνηθως το άνοιγαν με mx player. τώρα σε note 4 δεν γίνεται?
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

όταν είχα το galaxy s4 όταν πήγαινα να δω κάποιο βίντεο από το Internet σε ρώταγε με ποιο πρόγραμμα να το ανοίξω και σηνηθως το άνοιγαν με mx player. τώρα σε note 4 δεν γίνεται?
Φυσικά και γίνεται.

Έχεις άλλο player πέρα του στοκ; Αν ναι, μήπως έχεις ορίσει ως default player για τέτοιου είδους αρχεία το στοκ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.

Έχεις άλλο player πέρα του στοκ; Αν ναι, μήπως έχεις ορίσει ως default player για τέτοιου είδους αρχεία το στοκ;

ναι έχω τον mx player.αλλα δεν μου ζητάει. αν έχω ορίσει ως default ton stock player πως τον αλλάζω?

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

ναι έχω τον mx player.αλλα δεν μου ζητάει. αν έχω ορίσει ως default ton stock player πως τον αλλάζω?

 

 

Πας ρυθμισεις-διαχειριση εφαρμογων-βρισκεις την εφαρμογη και πατας στην εκκαθαριση προεπιλογων.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω επειδή σκέφτομαι να το παρω απο σκρουτζομαγαζο η πενα αναγνωριζει κανονικα ελληνικη γραφη γραφεις κανονικα σημειωσεις η οτιδηποτε αλλο θες γιατι θυμαμαι απο εποχης note2 ειχα θεμα με την πενα δεν μου εβγαζε να γραφω ελληνικα παρα μονο αγγλικα και ενω το μενου του κινητου ηταν ελληνικα κανονικα και τα ρωτω γιατι απο το σκρουτζ ειναι ολα παραεισαγωγης.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω επειδή σκέφτομαι να το παρω απο σκρουτζομαγαζο η πενα αναγνωριζει κανονικα ελληνικη γραφη γραφεις κανονικα σημειωσεις η οτιδηποτε αλλο θες γιατι θυμαμαι απο εποχης note2 ειχα θεμα με την πενα δεν μου εβγαζε να γραφω ελληνικα παρα μονο αγγλικα και ενω το μενου του κινητου ηταν ελληνικα κανονικα και τα ρωτω γιατι απο το σκρουτζ ειναι ολα παραεισαγωγης.

 

Εφόσον είναι το C ή F ναι κανονικά και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι το C ή F ναι κανονικά και τα δύο
Για το C ρωτω δηλαδη αναγνωριζει κανονικα την γραφιδα στο να γραφω ελληνικα δεν θα εχω κανα θεμα λογω παραεισαγωγης κινητου που θα παρω απο το σκρουτζ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...