Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα κινηται ελαφρώς, δεν θα εχεις burn in.. Σιγουρα ομως φθειρεται περισσότερο η οθονη..

Τι ειναι ο πονος μπρος στα καλη.. :lol:

Ειμαι βεβαιος οτι η σαμσουνγκ καποια στιγμη θα επικαλεστει αυτο για να μη το δώσει σε προηγούμενα μοντελα. Και καλα οτι η οθονη του 7 είναι ποιο ανθεκτική στο burn in, αλλά μπα.. Παραμυθια είναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα κινηται ελαφρώς, δεν θα εχεις burn in.. Σιγουρα ομως φθειρεται περισσότερο η οθονη..

Τι ειναι ο πονος μπρος στα καλη.. :lol:

Ειμαι βεβαιος οτι η σαμσουνγκ καποια στιγμη θα επικαλεστει αυτο για να μη το δώσει σε προηγούμενα μοντελα. Και καλα οτι η οθονη του 7 είναι ποιο ανθεκτική στο burn in, αλλά μπα.. Παραμυθια είναι αυτα.

Φυσικά και είναι παραμύθια. Η μόνη προστασία είναι να το κάνει να κινείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα. (π.χ καθε 30"). Πάντως κάπου πηρε το μάτι μου ότι δεν θα δοθεί σε παλιότερες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι παραμύθια. Η μόνη προστασία είναι να το κάνει να κινείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα. (π.χ καθε 30"). Πάντως κάπου πηρε το μάτι μου ότι δεν θα δοθεί σε παλιότερες συσκευές.

Ναι, και εγω το διαβασα αυτο, οτι το ανακοίνωσε ήδη η σαμσουνγκ. Εδω που τα λέμε δεν τη συμφερει να το δώσει. Θα ηταν ενας λογος παραπάνω να μη αλλαξεις κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγω το διαβασα αυτο, οτι το ανακοίνωσε ήδη η σαμσουνγκ. Εδω που τα λέμε δεν τη συμφερει να το δώσει. Θα ηταν ενας λογος παραπάνω να μη αλλαξεις κινητό..

Το χω ξαναπεί, τέτοιες κινήσεις είναι δείγμα κουτοπονηριας και ξεπετας (αν γίνονται γι'αυτό το σκοπό)

 

Δηλαδή θα υπάρξει κάποιος που θα αλλάξει κινητό γι'αυτό το feature? Κάνεις άρα γιατί να μην το δώσεις, να ευχαριστήσεις τους πελάτες σου?

 

Ταυτόχρονα οποίος αλλάξει γιατί να ξαναπάει σ'αυτήν την εταιρία αφού ξέρει ότι και στο επόμενο μοντέλο που θα πάρει δεν θα δώσει τα επόμενα feature , αλλά θα το "απαξιωσει" για να δώσει κίνητρα για το πιο νέο???

 

Τέτοιες κινήσεις δεν είμαι λόγος για να αλλάξεις κινητό αλλά εταιρία....

Link to comment
Share on other sites

Το χω ξαναπεί, τέτοιες κινήσεις είναι δείγμα κουτοπονηριας και ξεπετας (αν γίνονται γι'αυτό το σκοπό)

 

Δηλαδή θα υπάρξει κάποιος που θα αλλάξει κινητό γι'αυτό το feature? Κάνεις άρα γιατί να μην το δώσεις, να ευχαριστήσεις τους πελάτες σου?

 

Ταυτόχρονα οποίος αλλάξει γιατί να ξαναπάει σ'αυτήν την εταιρία αφού ξέρει ότι και στο επόμενο μοντέλο που θα πάρει δεν θα δώσει τα επόμενα feature , αλλά θα το "απαξιωσει" για να δώσει κίνητρα για το πιο νέο???

 

Τέτοιες κινήσεις δεν είμαι λόγος για να αλλάξεις κινητό αλλά εταιρία....

Δε θα αλλάξει κάποιος κινητο μονο γι αυτο, αλλα λιγο το ενα λιγο το αλλο ψήνονται αρκετοι.

Πχ κάποιος που εχει το 6 edge plus, τι λογο εχει να αναβαθμισει? Λιγο η sd, λιγο η καμερα, λιγο αυτο.. Ολα τα λιγο μαζι μπορεί να σε ψησουν. Αμα δωσει το 1, σου δωσει και marshmallow και πετάει εντελως (οπότε τι να την κανεις τη νεα cpu, γι αυτο και ποτε η marshmallow του 6 δε θα ειναι τοσο βελτιστοποίημενη για να δουλευει τοσο καλα οσο στο 7, ωστε παντα να εχεις ενα κινητρο) στο τελος δεν αναβαθμίζεις ή τέλος πάντων αναβαθμιζουν λιγοτεροι.

Λέγεται μάρκετινγκ και το κάνουν όλες οι εταιρείες.

Ειμαι σίγουρος θα μου πεις, ειχα τη χ μαρκα και δεν τα εκανε αυτα. Μπορεί αλλα θα τα κανει στο μελλον. Απλα η σαμσουνγκ το κανει λιγο παραπανω ή ποιο συχνα απο καποιους αλλους γιατι την παιρνει να το κανει. Εχει σχεδον παντα το καλυτερο πακετο.

Προσωπικά χρονια τωρα βαζω custom, day one, και δε με απασχολεί τίποτα απο αυτα. Το μονο που με νοιαζει ειναι το hardware, και η δημοφιλια μιας συσκευής οπότε και η ανεπίσημη υποστήριξη της. Φυσικά δεν καλύπτει ολους αυτο, εχω κατι χρονια που ασχολούμαι υπερβολικά πολυ και ξερω να τα κανω σωστα.

Πχ τωρα εβαλα marshmallow στο tab s8. 4. Πετάει όπως δεν πέταγε ποτε. Αν περίμενα απο τη σαμσουνγκ.. Το ηξερα αυτο ομως απο οταν το πηρα οτι δε θα το υποστηριξει μολις βγει το επόμενο, το αγορασα με αυτο το δεδομένο οπότε δεν εχει νοημα να φωνάζω..

Link to comment
Share on other sites

Δε θα αλλάξει κάποιος κινητο μονο γι αυτο, αλλα λιγο το ενα λιγο το αλλο ψήνονται αρκετοι.

Πχ κάποιος που εχει το 6 edge plus, τι λογο εχει να αναβαθμισει? Λιγο η sd, λιγο η καμερα, λιγο αυτο.. Ολα τα λιγο μαζι μπορεί να σε ψησουν.

Το screen always on και η λιγο καλυτερη καμερα δεν ειναι σοβαρος λογος, αλλα η microSD και η αφαιρουμενη μπαταρια ειναι πολυ σοβαρος λογος. Προβλεπω τα s6/note5 να πουλιουνται μισοτιμης σε πολυ λιγο καιρο.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Το screen always on και η λιγο καλυτερη καμερα δεν ειναι σοβαρος λογος, αλλα η microSD και η αφαιρουμενη μπαταρια ειναι πολυ σοβαρος λογος. Προβλεπω τα s6/note5 να πουλιουνται μισοτιμης σε πολυ λιγο καιρο.

Μακαρι, αλλά δεν το βλέπω, ειδικα για το νοτε 5, γιατι δεν κυκλοφορησε και πολυ.. Δε θα με χαλαγε μισοτιμης ενα νοτε 5. Με custom θα έπαιρνε τα παντα που εχουν τα galaxy 7, και θα πήγαινε και ποιο γρηγορα.. Μονο η sd θα ηταν πραγματικο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση χρησιμοποιω το πληκτρολογιο σαμσουνγκ που εχει το κινητο σε διαταξη πληκτρων 3χ4 οπως στα παλια κινητα και γραφω με Τ9. Το προβλημα ειναι οτι αν θελω να απενεργοποιησω για λιγο το Τ9 ωστε να γραψω καποια περιεργη λεξη πρεπει να παω στις ρυθμισεις και να το κανω απο εκει. Με αλλα λογια δεν εχει καποια συντομευση στα πληκτρα του αρχικου πληκτρολογιου οπως ειχαν ολα τα αλλα αντροιντ που ειχα. Εχει κανεις καποια λυση ?

Κατεβασα κανα δυο αλλα πληκτρολογια αλλα το ιδιο δεν υπαρχει πληκτρο που να απενεργοποιει το Τ9 χωρις να χρειαζεται καθε φορα να μπαινω στις ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

που ειναι αυτο το update ?? ανυπομονώ !!!

 

Είναι το τελευταίο και «καλό»...Οπότε περιμένουμε... :p

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

 

3 ερωτησουλες

 

α)πηρα το bluetooth sbh 54 της sony

Απο την στιγμη που το χρησιμοποιω ενω ειχα κλειδωμα οθονης με μοτιβο τωρα εχει "χαθει" και ειμαι με κυληση

Αν απενεργοποιησω το bluetooth.....ερχεται στα συγκαλα του

Υπαρχει κατι το οποιο εχω κανει εγω;

 

β)αν κ δεν εχω πολλες εφαρμογες μεσα στο note απο την ηνερα που πηρα το bluetooth (συμπτωση;) ......τρωει καποια κολληματα ειτε στον τερματισμο κλησης ειτε σε αλλη εφαρμογη (π.χ chrome) κολαει κ κανει επανεκινηση......οχι συχνα αλλα δεν το εκανε καθολου πριν το μπλε δοντι

 

γ) και τελευταιο (να μη παραλειψω κ το bluetooth...) αν το εχει καποιος το συγκεκριμενο ......εχει κατι σαν "σφυριγμα" στα ακουστικα στην διαρκεια κλησης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

 

3 ερωτησουλες

 

α)πηρα το bluetooth sbh 54 της sony

Απο την στιγμη που το χρησιμοποιω ενω ειχα κλειδωμα οθονης με μοτιβο τωρα εχει "χαθει" και ειμαι με κυληση

Αν απενεργοποιησω το bluetooth.....ερχεται στα συγκαλα του

Υπαρχει κατι το οποιο εχω κανει εγω;

 

 

Επιλεξε το κλειδωμα με μοτιβο και επειτα πηγαινε στο Settings>Security>Smart Lock. Βασικα ειναι feature που σου επιτρεπει αν θελεις να εχει απενεργοποιημενη την εξτρα ασφαλεια οταν εισαι κοντα σε Safe Devices. Με τη λογικη του οταν εισαι λ.χ στο αυτοκινητο και εχεις ενεργοποιημενο το bluetooth σε ζευξη με τη συσκευη, προφανως θα θελεις να ξεκλειδωνεις τη συσκευη απλα και γρηγορα, παρα με κωδικους κλπ :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα νεο παιδια για ΜΜ μπαινει Μαρτιος και ακομα τπτ! Κατι ειπαν στο θεμα με το F οτι παρουσιαστηκε καπου ΟΤΑ αλλα ακομα δεν ειδα τπτ αλλο! Πλακα θα εχει στο τελος να μην μας το δωσουν να γελαω......
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα νεο παιδια για ΜΜ μπαινει Μαρτιος και ακομα τπτ! Κατι ειπαν στο θεμα με το F οτι παρουσιαστηκε καπου ΟΤΑ αλλα ακομα δεν ειδα τπτ αλλο! Πλακα θα εχει στο τελος να μην μας το δωσουν να γελαω......

 

Λες να είχαμε νέο και να το κρατάμε κρυφό; :cool:

Υπομονή :happy:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να φαίνεται ότι μόλις έσκασε μύτη το πρώτο πραγματικό ota update στο Βιετνάμ http://forum.xda-developers.com/note-4/general/update-mm-6-1-via-ota-vietnam-t3326183. Ελπίζω να μην είναι μούφα σαν τα δύο προηγούμενα αλλά εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι το πραγματικό. Για να δούμε ...

 

Edit: Και το βίντεο που δείχνει ότι το ota update είναι διαθέσιμο

. Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σαν να φαίνεται ότι μόλις έσκασε μύτη το πρώτο πραγματικό ota update στο Βιετνάμ http://forum.xda-developers.com/note-4/general/update-mm-6-1-via-ota-vietnam-t3326183. Ελπίζω να μην είναι μούφα σαν τα δύο προηγούμενα αλλά εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι το πραγματικό. Για να δούμε ...

 

Edit: Και το βίντεο που δείχνει ότι το ota update είναι διαθέσιμο

.

 

Μάλλον μούφα..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μούφα..

Απ' ότι φαίνεται είναι η τρίτη σερί ψεύτικη διαρροή μετά από εκείνη της Ουγγαρίας και της Ισπανίας. Καλά αυτοί οι άνθρωποι ποσό κομπλεξικοί ή απατεώνες μπορεί να είναι...

Υπήρξε και μια άλλη δημοσίευση για υποτιθέμενη διαρροή του χρονοδιαγράμματος των αναβαθμίσεων της Samsung. Εκεί αναφέρεται ότι το κινητό μας θα πάρει την αναβάθμιση τον Απρίλιο. Καλό Πάσχα δηλαδή.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται είναι η τρίτη σερί ψεύτικη διαρροή μετά από εκείνη της Ουγγαρίας και της Ισπανίας. Καλά αυτοί οι άνθρωποι ποσό κομπλεξικοί ή απατεώνες μπορεί να είναι...

Υπήρξε και μια άλλη δημοσίευση για υποτιθέμενη διαρροή του χρονοδιαγράμματος των αναβαθμίσεων της Samsung. Εκεί αναφέρεται ότι το κινητό μας θα πάρει την αναβάθμιση τον Απρίλιο. Καλό Πάσχα δηλαδή.

 

To θέμα είναι ότι μάλλον πάλι θα το περιμένουμε πολύ και ότι πιθανότατα να μην αξίζει την αναμονή. Θα έχουν αλλάξει πάλι έναν αριθμό μόνο και απο ουσιώδη ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι μάλλον πάλι θα το περιμένουμε πολύ και ότι πιθανότατα να μην αξίζει την αναμονή. Θα έχουν αλλάξει πάλι έναν αριθμό μόνο και απο ουσιώδη ελάχιστα.

Δεν θα έχει αλλάξει μόνο ένας αριθμός, αυτό είναι το σίγουρο. Θα είναι η νέα έκδοση του android με now on tap, doze, app permissions κοκ.

Η επιτυχία του update όμως θα εξαρτηθεί από δύο παραμέτρους που για μένα είναι πολύ σημαντικές:

1. Σωστή προσαρμογή: Βασικό έιναι η νέα αναβάθμιση να είναι σωστά γραμμένη χωρίς σοβαρά bugs. Πχ τι να το κάνω το doze εάν το ίδιο το update έχει battery drain καθιστώντας την νέα έκδοση χειρότερη σε κατατανάλωση μπαταρίας;

2. Διάθεση νέου framework: Κατά γενική ομολογία η samsung τον τελευταίο χρόνο βελτίωσε κατά πολύ, όχι εντελώς φυσικά, τον touchwiz. Τον έκανε ελαφρύτερο, γρηγορότερο και του πρόσθεσε δυνατότητες όπως δυνατότητα επιλογής θέματος κοκ. Κατά την άποψή μου θα είναι εντελώς αδικαιολόγητη η samsung να μην μας δώσει τον νέο touchwiz, κάτι που έπραξε όταν αναβάθμισε το note 3 πέρσι.

 

Συμπερασματικά, για εμένα θα είναι απολύτως επιτυχημένο το update αν περιέχει όλα τα παραπάνω. Αν και, όπως και εσύ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

2. Διάθεση νέου framework: Κατά γενική ομολογία η samsung τον τελευταίο χρόνο βελτίωσε κατά πολύ, όχι εντελώς φυσικά, τον touchwiz. Τον έκανε ελαφρύτερο, γρηγορότερο και του πρόσθεσε δυνατότητες όπως δυνατότητα επιλογής θέματος κοκ. Κατά την άποψή μου θα είναι εντελώς αδικαιολόγητη η samsung να μην μας δώσει τον νέο touchwiz, κάτι που έπραξε όταν αναβάθμισε το note 3 πέρσι.

 

Το παραπάνω αν θα το έχει, θα είναι μεγάλη έκπληξη. Προσωπικά, πιστεύω ότι θα μας έρθει με τον παλιό tw & θα έχουμε μια ημιτελή αναβάθμιση.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω αν θα το έχει, θα είναι μεγάλη έκπληξη. Προσωπικά, πιστεύω ότι θα μας έρθει με τον παλιό tw & θα έχουμε μια ημιτελή αναβάθμιση.:mad:

 

Αυτό πιστεύω και εγώ πως είναι αν οχι σίγουρο, το πιο πιθανό.

 

Άλλωστε νομίζω πως όλοι πια έχουμε καταλάβει πόσο σημαντικό είναι και πως λειτουργεί το μάρκετινγκ στις εταιρίες αλλά και σε εμάς τους ίδιους. Δεν πρέπει να δώσουν στα "παλιά" μοντέλα όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά του λειτουργικού που θα τρέχουν οι νεότερες συσκευές και ας ξέρουν και αυτοί και εμείς πως θα το "σήκωναν" μια χαρά και οι παλιές μας συσκευές. Πρέπει σταδιακά να απαξιωθεί η παλιά συσκευή, για να πάρεις την καινούργια με όλα τα νέα καλούδια.

 

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος και ένας απ' τους βασικούς κανόνες της επιχειρηματικής ψυχολογίας για να συντηρηθεί η καταναλωτική εξάρτηση και να αυξήσουν τελικά το κέρδος τους. Τεχνολογικά ναρκωτικά μας πουλάνε στην ουσία και με δική μας συναίνεση φυσικά τα καταναλώνουμε μια χαρά για να ικανοποιηθούμε. Και ξέρουν πλέον πολύ καλά πως να το κάνουν και πως θα αντιδράσουμε.

 

Επιστρέφοντας on topic, δεν νομίζω να δούμε δυνατότητα αλλαγής θεμάτων στο Note 4 με την επερχόμενη αναβάθμιση. Θα είναι πραγματική έκπληξη αν συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε 1 στο εκατομμύριο δεν θα δώσουν τα θέματα. Τα υπόλοιπα, λιγο πολυ θα τα πάρουμε. Είναι σχεδόν σίγουρο.

Εγω πηρα το νοτε 4 με το δεδομένο οτι θα ρουταρω απ την 1η μερα, αλλιως δε θα το έπαιρνα.

Με τις Custom είμαι υπερ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε νομίζω πως όλοι πια έχουμε καταλάβει πόσο σημαντικό είναι και πως λειτουργεί το μάρκετινγκ στις εταιρίες αλλά και σε εμάς τους ίδιους. Δεν πρέπει να δώσουν στα "παλιά" μοντέλα όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά του λειτουργικού που θα τρέχουν οι νεότερες συσκευές και ας ξέρουν και αυτοί και εμείς πως θα το "σήκωναν" μια χαρά και οι παλιές μας συσκευές. Πρέπει σταδιακά να απαξιωθεί η παλιά συσκευή, για να πάρεις την καινούργια με όλα τα νέα καλούδια.

 

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος και ένας απ' τους βασικούς κανόνες της επιχειρηματικής ψυχολογίας για να συντηρηθεί η καταναλωτική εξάρτηση και να αυξήσουν τελικά το κέρδος τους. Τεχνολογικά ναρκωτικά μας πουλάνε στην ουσία και με δική μας συναίνεση φυσικά τα καταναλώνουμε μια χαρά για να ικανοποιηθούμε. Και ξέρουν πλέον πολύ καλά πως να το κάνουν και πως θα αντιδράσουμε.

 

Αυτό συμβαίνει, αν και διαφωνώ κάθετα καθώς με τέτοιες τακτικές πιο πολύ χαμένη/εκτεθιμένη/αναξιόπιστη βγαίνει η εκάστοτε εταιρία, παρά ο ίδιος ο πελάτης.

 

Ουτε 1 στο εκατομμύριο δεν θα δώσουν τα θέματα. Τα υπόλοιπα, λιγο πολυ θα τα πάρουμε. Είναι σχεδόν σίγουρο.

Εγω πηρα το νοτε 4 με το δεδομένο οτι θα ρουταρω απ την 1η μερα, αλλιως δε θα το έπαιρνα.

Με τις Custom είμαι υπερ ευχαριστημένος.

 

Τα θέματα και ο χρόνος κλείστρου στην κάμερα, είναι αυτά που πιστεύω ότι δεν θα δούμε αλλά είναι και τα μόνα που δεν μπορώ να ενσωματώσω μέχρι τώρα με μόντες :mad:

 

Το note 4 έχει καλή υποστήριξη αλλά έχει και το μπαμπούλα knox.! Πολύ λίγοι θα ρισκάρουν την εγγύηση.

Ακόμα και το knox να μην υπήρχε και να είχαμε ελεύθερο πείραγμα, και πάλι αυτό δεν είναι άλλοθι για τη samsung να δίνει λειψές αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...