Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα αγόρασα το Battery Kit του Note 4 και όπως ξέρετε έχει και μια έξτρα αυθεντική μπαταρία μέσα. Ωστόσο το πήρα μην τυχόν και εκλείψει σύντομα, γιατί πιθανότατα θα μού χρειαστεί μελλοντικά. Λέτε η μπαταρία αν μείνει έτσι όπως είναι στη συσκευασία να χάσει efficiency με τον καιρό όσο παραμένει αχρησιμοποίητη; Αλλιώς αν αρχίσω να τη χρησιμοποιώ, τι φορτίσεις να τις κάνω για να την στρώσω καλά;

 

Όχι δεν χάνει σε αποδοτικότητα τουλάχιστον έτσι εύκολα. Εγώ όμως την έστρωσα κατευθείαν για να είναι έτοιμη προς χρήση, φορτίζοντάς την εντελώς και κάνοντας 3 εκφορτίσεις μέσω του κινητού μέχρι να σβήσει. Πλέον την έχω στην άκρη και 1-2 φορές τον χρόνο την χρησιμοποιώ για να κάνει ένα κύκλο εκφόρτισης φόρτισης. Πολλοί λένε ότι είναι καλύτερο να αποθηκεύεται όχι στο 100% της φόρτισης αλλά κάπου στο 80%. Δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Να κάνεις ότι ακριβώς έγραψε ο topet.

Δεν έχει τόσο σημασία το πόσο θα έχει στην αποθήκευση (είτε 50 είτε 80), απλά να θυμάσαι που και που να την φορτίζεις για να μην αδειάσει (δεν πρέπει ποτέ να μένει άδεια).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνεις ότι ακριβώς έγραψε ο topet.

Δεν έχει τόσο σημασία το πόσο θα έχει στην αποθήκευση (είτε 50 είτε 80), απλά να θυμάσαι που και που να την φορτίζεις για να μην αδειάσει (δεν πρέπει ποτέ να μένει άδεια).

 

Τέλεια! Άρα να κάνω την πρώτη φόρτιση με το που την βγάλω απ την συσκευασία με το Kit και μετά 3 εκφορτίσεις/φορτίσεις μέσω του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Άρα να κάνω την πρώτη φόρτιση με το που την βγάλω απ την συσκευασία με το Kit και μετά 3 εκφορτίσεις/φορτίσεις μέσω του κινητού;

 

Ναι μέσω του κινητού. Δεν υπάρχει και άλλος τρόπος από όσο γνωρίζω. Επίσης μετά από καιρό αν διαπιστώσεις πτώση της απόδοσης της μπαταρίας που χρησιμοποιείς, θα έχεις την καινούρια για να δοκιμάσεις την συμπεριφορά της και να διαπιστώσεις αν η τυχόν αυξημένη κατανάλωση θα οφείλεται σε κουρασμένη μπαταρία ή σε κάποια εφαρμογή.;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσω του κινητού. Δεν υπάρχει και άλλος τρόπος από όσο γνωρίζω. Επίσης μετά από καιρό αν διαπιστώσεις πτώση της απόδοσης της μπαταρίας που χρησιμοποιείς, θα έχεις την καινούρια για να δοκιμάσεις την συμπεριφορά της και να διαπιστώσεις αν η τυχόν αυξημένη κατανάλωση θα οφείλεται σε κουρασμένη μπαταρία ή σε κάποια εφαρμογή.;)

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Άρα να κάνω την πρώτη φόρτιση με το που την βγάλω απ την συσκευασία με το Kit και μετά 3 εκφορτίσεις/φορτίσεις μέσω του κινητού;

 

Όχι!

Ήδη την έχουν φορτίσει σε κάποιο ποσοστό από το εργοστάσιο και δεν θα την βάλεις στο φορτιστή.

Θα την δουλέψεις κανονικά μέχρι να πέσει και μετά θα κάνεις τις φορτίσεις όπως είπε και ο topet.

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Ήδη την έχουν φορτίσει σε κάποιο ποσοστό από το εργοστάσιο και δεν θα την βάλεις στο φορτιστή.

Θα την δουλέψεις κανονικά μέχρι να πέσει και μετά θα κάνεις τις φορτίσεις όπως είπε και ο topet.

 

Την αφήνω να μηδενιστεί κατευθείαν από κει που θα ξεκινάει και αυτό μετράει σαν 1ος κύκλος αποφόρτισης-φόρτισης μόλις την φορτίσω μετά στο 100% δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Την αφήνω να μηδενιστεί κατευθείαν από κει που θα ξεκινάει και αυτό μετράει σαν 1ος κύκλος αποφόρτισης-φόρτισης μόλις την φορτίσω μετά στο 100% δηλαδή;

 

Να σου πω ναι μη σου χαλάσω χατήρι :p

Υπόψιν ποτέ δεν την αφήνουμε να μηδενίσει. Μέχρι το 5% να την αφήνεις να πηγαίνει το ελάχιστο.

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν κάνει να "ξελιγώνονται".

Άντε ξεκίνα. Τόσες ώρες θα την είχα φορτίσει ήδη 5 φορές :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ναι μη σου χαλάσω χατήρι :p

Υπόψιν ποτέ δεν την αφήνουμε να μηδενίσει. Μέχρι το 5% να την αφήνεις να πηγαίνει το ελάχιστο.

Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν κάνει να "ξελιγώνονται".

Άντε ξεκίνα. Τόσες ώρες θα την είχα φορτίσει ήδη 5 φορές :D

 

Καλά δε βιάζομαι γιατί μια χαρά είμαι ακόμη με την 1η μπαταρία, γι'αυτό το συζητάω τόση ώρα. Anyway, thanks again! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, σίγουρα θα έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές και συγγνώμη για το repost, but humor me, απλά βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω 60 σελίδες :p ποιο είναι το καλύτερο ποσοστό % για να φορτίζεις την μπαταρία λιθίου; Κοντά στο 15% και να φτάνει μέχρι το 100%; Ή να μην την φορτίζω πλήρως;
Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο 15% και να φτάνει μέχρι το 100%;
Aυτό είναι το σωστό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξέρει κανείς πώς αγοράζουμε γνήσια μπαταρία από smartec? Έχει φυσικό κατάστημα?

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάτι τελευταίο, σίγουρα θα έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές και συγγνώμη για το repost, but humor me, απλά βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω 60 σελίδες :p ποιο είναι το καλύτερο ποσοστό % για να φορτίζεις την μπαταρία λιθίου; Κοντά στο 15% και να φτάνει μέχρι το 100%; Ή να μην την φορτίζω πλήρως;

 

Αν τη διατηρείς στο 40 με 80% είσαι τζετ :P Απλώς είναι πολύ δύσκολο και αντιπαραγωγικό, ανάλογα την περίσταση :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα.Ειμαι κατοχος Νοτ3 4 εδω κ 10 μερες περιπου.Το πηρα μεταχειρισμενο αλλα σε καλη κατασταση.Θελω να ρωτησω το εξης.Στην επιλογη φορτισης μου εχει μονο την γρηγορη.Κατι που δεν θελω.Την αοενεργοποιω αλλα αυτο συνεχιζει την γρηγορη.Πως το σταματαω? Επισης η συσκευασια ειχε μαυρο καλωδιο.Να υποθεσω οτι δεν ειναι το αυθεντικο κ ο προηγουμενος κατοχος το εχει αλλαξει? Παιζει ρολο αυτο η οχι? Τελος ειναι καλυτερα να το φορτιζω στον τοιχο η πανω στο pc?

 

Ευχαριστω πολυ,

 

Γιαννης

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Κανε ενα κοπο και ανεβασε φωτο του φορτιστη. Υποψιαζομαι οτι δεν ειναι αυθεντικος.

2. Το μαυρο καλωδιο δεν ειναι αυθεντικο αλλα δεν εχει μεγαλη σημασια, ενα οποιοδηποτε απλο usb καλωδιο κανει την ιδια δουλεια. Το σημαντικο ειναι ο φορτιστης.

3. Με το φορτιστη η μπαταρια φορτιζεται σε ~2.5 ωρες. Στο pc θα φορτιστει σε περιπου 8 ωρες. Αλλη διαφορα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

1. Κανε ενα κοπο και ανεβασε φωτο του φορτιστη. Υποψιαζομαι οτι δεν ειναι αυθεντικος.

2. Το μαυρο καλωδιο δεν ειναι αυθεντικο αλλα δεν εχει μεγαλη σημασια, ενα οποιοδηποτε απλο usb καλωδιο κανει την ιδια δουλεια. Το σημαντικο ειναι ο φορτιστης.

3. Με το φορτιστη η μπαταρια φορτιζεται σε ~2.5 ωρες. Στο pc θα φορτιστει σε περιπου 8 ωρες. Αλλη διαφορα δεν υπαρχει.

Καλησπερα.

 

Οριστε 2 φωτο του φιρτιστη τουhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161111/23b78dc3f3e96ad5bca7def41f996a5d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161111/ab9c6401360475e0c7188e016bc0a847.jpg

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυθεντικος μου φαινεται, αν και για να εισαι απολυτα σιγουρος, δες αν στην πλευρα του φορτιστη που δεν φωτογραφισες με τα specs του φορτιστη (δικο μου λαθος που δεν σου διευκρινισα) γραφει οτι ο φορτιστης ειναι 2.0Α και 5.0V.

Γρηγορη φορτιση σου κανει δηλαδη ειτε εχεις το διακοπτη της αυτοματης φορτισης στο on ειτε στο off?

Αυτο το συμπαιρενεις επειδη γραφει "γρηγορη φορτιση" στη lockscreen ή οντως φορτιζει γρηγορα (σε περιπου 1 ωρα) και στις 2 θεσεις του διακοπτη?

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ναι τα specs ειναι οντως αυτα που μου γραφεις.Οταν φορτιζω απο την πριζα του τοιχου κανει 1 ωρα.Χθες το φορτισα απο το pc εκανε περισσοτερες ωρες φυσικα.

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι εξίσου σημαντικό! Με ένα μούφα random ebay καλώδιο, δεν θα φορτίζεις με πάνω από 800mah. Θες ποιοτικό καλώδιο.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι εξίσου σημαντικό! Με ένα μούφα random ebay καλώδιο, δεν θα φορτίζεις με πάνω από 800mah. Θες ποιοτικό καλώδιο.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

 

Οποτε φανταζομαι θα πρεπει να βρω το γνησιο του! Ποσο κοστιζει κ απο που? Γιατι μεσω σκροθτζ μου δειχνει παρομοια καλωδια με αυτο που εχω ηδη:(

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι εξίσου σημαντικό! Με ένα μούφα random ebay καλώδιο, δεν θα φορτίζεις με πάνω από 800mah. Θες ποιοτικό καλώδιο.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Γενικα ισχυει αυτο, αλλα προφανως οχι στην περιπτωση του παιδιου, αφου λειτουργει η γρηγορη φορτιση και ολοκληρωνεται σωστα σε 1 ωρα. Αρα το καλωδιο επιτρεπει τα σωστα mah να περασουν. Δεν ειναι λοιπον το αυθεντικο σαμσουνγκ αλλα κανει καλα τη δουλεια του.

Αν παντως και με on και με off τη γρηγορη φορτιση η συσκευη σου φορτιζει παντα γρηγορα, θα σε συμβουλευα να προτιμησεις την (πολυ αργη ολονύκτια) φορτιση στο pc.

Οποτε φανταζομαι θα πρεπει να βρω το γνησιο του! Ποσο κοστιζει κ απο που? Γιατι μεσω σκροθτζ μου δειχνει παρομοια καλωδια με αυτο που εχω ηδη:(
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ισχυει αυτο, αλλα προφανως οχι στην περιπτωση του παιδιου, αφου λειτουργει η γρηγορη φορτιση και ολοκληρωνεται σωστα σε 1 ωρα. Αρα το καλωδιο επιτρεπει τα σωστα mah να περασουν. Δεν ειναι λοιπον το αυθεντικο σαμσουνγκ αλλα κανει καλα τη δουλεια του.

Αν παντως και με on και με off τη γρηγορη φορτιση η συσκευη σου φορτιζει παντα γρηγορα, θα σε συμβουλευα να προτιμησεις την (πολυ αργη ολονύκτια) φορτιση στο pc.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ την διευκρινηση.Οποτε θα κοιταζω να το φορτιζω απο το pc καλυτερα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (για άλλη μια φορά) στο forum :)

 

Θα ήθελα να κάνω μια ακόμη διευκρινιστική ερώτηση σε σχέση με αυτό που είχα postάρει πριν κάτι εβδομάδες για το Samsung Kit του Note 4 που αγόρασα. Έχω σταματήσει τελείως να φορτίζω τις μπαταρίες μέσω του κινητού και τις φορτίζω μόνο μέσω του Kit. Έχω παρατηρήσει ότι φορτίζει με 4.4V αντί για 5.0V του φορτιστή (και με τα ίδια Amp) αλλά κάνει καλύτερη δουλειά στη διαχείριση της ενέργειάς της μετά η μπαταρία, κρατάει πιο πολύ. Ένα αυτό (αν έχετε να σχολιάσετε πάνω σε αυτό κάτι, πείτε μου αν έχετε παρατηρήσει και σεις κάτι παρόμοιο). Αυτό που είναι η πραγματική ερώτηση βασικά, είναι το γεγονός ότι: Είναι προβληματικό πιστεύετε κάθε φορά που πέφτω στο 20% της μιας μπαταρίας να έχω ήδη την άλλη φορτισμένη στο 100% και να την αλλάζω; Με διαφορά 1,5-2 μέρες το πολύ (θέλω να πω δηλ ότι η άλλη μπαταρία είναι ήδη φορτισμένη απ' το kit στο 100% και παραμένει αδρανής για 1,5-2 μέρες). Το ρωτάω αυτό επειδή έχω ακούσει και από εδώ και από αλλού ότι δεν είναι καλό να μένει μόνη της η μπαταρία ξέχωρη φορτισμένη στο 100%. Πιστεύετε ότι γι' αυτό το μικρό χρονικό διάστημα, 36 ωρών περίπου, της κάνει ζημιά; Γιατί εμένα μ'έχει βολέψει πάρα πολύ και πλέον δεν μένω ποτέ χωρίς μπαταρία στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι υπέρ στη φόρτιση με το kit.. Πάντως τραγική αυτονομία πλέον.. Με μπαταρία 6 μηνών κι έχοντας κανει wipe cache προσφατα, σήμερα είχα sot 1 ώρα και 58 λεπτα!! Με 6% οθόνη και καμία εφαρμογή να μην περνάει το 3%..13% μου έφαγε το system ui και το android..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται θα πρεπει να κουβαλαμε μαζι κ εξτρα μπαταρια για να ειμαστε καλυμενοι κ να μην ξεμενουμε με αυτο το θηριο!:-)

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...