Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία; γιατί μερικές φορές δεν με αναγνωρίζει τον φορτιστή και τον πιάνει σαν usb και μετά από μερικές φορές από κούμπωμα και ξεκουμπωμα τον αναγνωρίζει σαν φορτιστή; να φταιει τπτ η τάση από την πρίζα ; γιατί τον έχω βάλει σε μια μπαλατεζα μόνιμα ;; επίσης μερικές φορές έχω παρατηρήσει να μην δείχνει την σωστή ποσότητα της μπαταρίας μα έχει φορτίσει δλδ 100% και με μια επανεκκίνηση να με δείχνει μετά 94% ξέρω εγώ

 

EDIT:Βασικά 2 απορίες λοολ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες θυμήθηκα εντελώς ξαφνικά ότι το κινητό έχει μια ακόμη ρύθμιση για εξοικονόμηση ενέργειας και συγκεκριμένα την κλίμακα του γκρι, όπου ουσιαστικά γίνεται η οθόνη ασπρόμαυρη με τα πάντα όμως να λειτουργούν στο 100%! Οπότε είπα να κάνω μια δοκιμή και έπαιξα το REAL RACING 3 για μισή ώρα έτσι ώστε να συγκρίνω. Ενώ με κανονικές συνθήκες έχω κάπου στα 12% κατανάλωση μπαταρίας τώρα είχα 13%, αλλά έπειτα διαπίστωσα ότι ήταν ενεργοποιημένο το wifi. Θα το δοκιμάσω ξανά, αλλά δεν φαίνεται να κάνει πολλά, όπως και η εξοικονόμηση ενέργειας. Το δοκίμασε κανείς να πει εντυπώσεις;;;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει βάλει κανείς μεγαλύτερη σε mah μπαταρία??? Ας πούμε μια που κυκλοφορεί 4500mah την έχει δοκιμάσει κανείς?
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Χθες θυμήθηκα εντελώς ξαφνικά ότι το κινητό έχει μια ακόμη ρύθμιση για εξοικονόμηση ενέργειας και συγκεκριμένα την κλίμακα του γκρι, όπου ουσιαστικά γίνεται η οθόνη ασπρόμαυρη με τα πάντα όμως να λειτουργούν στο 100%! Οπότε είπα να κάνω μια δοκιμή και έπαιξα το REAL RACING 3 για μισή ώρα έτσι ώστε να συγκρίνω. Ενώ με κανονικές συνθήκες έχω κάπου στα 12% κατανάλωση μπαταρίας τώρα είχα 13%, αλλά έπειτα διαπίστωσα ότι ήταν ενεργοποιημένο το wifi. Θα το δοκιμάσω ξανά, αλλά δεν φαίνεται να κάνει πολλά, όπως και η εξοικονόμηση ενέργειας. Το δοκίμασε κανείς να πει εντυπώσεις;;;

 

Real Racing 3 και εξοικονόμηση ενέργειας δεν πάνε μαζί. Στο ultra power saving mode η CPU και η GPU δεν δουλεύουν στο full. Από την άλλη, η κύρια κατανάλωση ενέργειας όταν παίζεις το παιχνίδι, είναι από την GPU, η οποία δουλεύει στο full. Οξύμωρο σχήμα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Real Racing 3 και εξοικονόμηση ενέργειας δεν πάνε μαζί. Στο ultra power saving mode η CPU και η GPU δεν δουλεύουν στο full. Από την άλλη, η κύρια κατανάλωση ενέργειας όταν παίζεις το παιχνίδι, είναι από την GPU, η οποία δουλεύει στο full. Οξύμωρο σχήμα δηλαδή.

Είναι γεγονός ότι το πολύ βαρύ rr3, το οποίο όσο πάει με τις αναβαθμίσεις βαραίνει περισσότερο, είναι ενεργοβόρο. Απλά είπα να κάνω μια δοκιμή με την κλίματα του γκρι που έχει, η οποία προσφέρει κάποιο ποσοστό μειωμένης κατανάλωσης, αλλά στην μια δοκιμή που έκανα δεν διαπίστωσα κάτι. Δεν θα έπρεπε να είχε κάποια διαφορά;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Άφησα το κινητό χθες στις 12:30 το βράδυ, με 70% μπαταρία. Gps wifi ανοιχτό. Το πρωί σήμερα ήταν κλειστό. Πρώην φορά τέτοιο battery drain. Η εφαρμογή της Google είδα ότι έκανε τη ζημιά. Όσο πρακτική ειναι με βλέπω να την απενεργοποιώ πάλι.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι το πολύ βαρύ rr3, το οποίο όσο πάει με τις αναβαθμίσεις βαραίνει περισσότερο, είναι ενεργοβόρο. Απλά είπα να κάνω μια δοκιμή με την κλίματα του γκρι που έχει, η οποία προσφέρει κάποιο ποσοστό μειωμένης κατανάλωσης, αλλά στην μια δοκιμή που έκανα δεν διαπίστωσα κάτι. Δεν θα έπρεπε να είχε κάποια διαφορά;

 

Αν κάνεις το test από 100% μέχρι 5% με την ίδια φωτεινότητα (και σε έγχρωμη οθόνη και σε grayscale) σίγουρα θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Εγώ με απλή χρήση (λίγο FB, λίγο Instagram) βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας να κατεβαίνει γρήγορα. Μέσα σε ένα λεπτό πάει από 80% (πχ) στο 79% και συνεχίζει έτσι.... Τι να φταίει ; Υπάρχει τρόπος να δω την "υγεία" της μπαταρίας ;

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Εγώ με απλή χρήση (λίγο FB, λίγο Instagram) βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας να κατεβαίνει γρήγορα. Μέσα σε ένα λεπτό πάει από 80% (πχ) στο 79% και συνεχίζει έτσι.... Τι να φταίει ; Υπάρχει τρόπος να δω την "υγεία" της μπαταρίας ;

Αν είσαι με 3g/4g και όχι ασύρματη σύνδεση (wifi) τότε είναι κάπου εκεί η κατανάλωση, αν κρίνω από το δικό μου. Γενικά η ενεργοποίηση των δεδομένων (3g κτλ) έχει μεγάλη κατανάλωση.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βρει καλή μπαταρία με φορτιστή μπαταρίας; πχ στο S4 πολύ καλές ήταν οι zerolemon. Είχα πάρει φορτιστή μπαταριών και 2 μπαταρίες; αν δεν υπάρχει καλή εναλλακτική να πάρω την αυθεντική; ξέρουμε κόστος (μαζί με το φορτιστή τοίχου για μπαταρία);
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, η διάρκεια της μπαταρίας ειναι τραγική!! Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση ακριβώς λες φίλε ;

 

Άσχετο εγώ πήρα το battery station της Samsung. Είναι ακριβώς ότι ήθελα φορτίζεις τη μπαταρία εκτός κινητού και φεύγεις από το σπίτι με 2 μπαταρίες στο 100%

Το πήρα από εδώ

http://www.cellphones.gr/p/4747/

Μικρή λεπτομέρεια επειδή πήγα στο κατάστημα να το παραλάβω ότι όλες οι κοπέλες που δουλεύουν μέσα είναι απλά πανέμορφες (για όσους θέλουν ξανθές μπάρμπι απλά να δουν αλλού)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, η διάρκεια της μπαταρίας ειναι τραγική!! Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

 

δεν γινεται να εβγαλε update 80ΜΒ για την βελτιωση της μπαταριας και εσυ να βλεπεις χειροτερα αποτελεσματα κατι αλλο θα φταει....!

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση ακριβώς λες φίλε ;

 

Άσχετο εγώ πήρα το battery station της Samsung. Είναι ακριβώς ότι ήθελα φορτίζεις τη μπαταρία εκτός κινητού και φεύγεις από το σπίτι με 2 μπαταρίες στο 100%

Το πήρα από εδώ

http://www.cellphones.gr/p/4747/

Μικρή λεπτομέρεια επειδή πήγα στο κατάστημα να το παραλάβω ότι όλες οι κοπέλες που δουλεύουν μέσα είναι απλά πανέμορφες (για όσους θέλουν ξανθές μπάρμπι απλά να δουν αλλού)

 

ειναι το γνησιο ?

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται να εβγαλε update 80ΜΒ για την βελτιωση της μπαταριας και εσυ να βλεπεις χειροτερα αποτελεσματα κατι αλλο θα φταει....!

 

Και εγώ το έχω παρατηρήσει. Και στο Note 4 και στο Tab S 8.4". Και στα 2 μετά την αναβάθμιση η μπαταρία άρχισε να μειώνεται πολύ εύκολα.

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

ειναι το γνησιο ?

Ναι το γνήσιο. Η μπαταρία αν δεν κάνω λάθος κάνει 25 οπότε γιατί όχι 40 να μπορείς να την φορτίζεις εκτός κινητού και να έχει και ωραία θήκη να την έχεις μαζί

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από εδώ

http://www.cellphones.gr/p/4747/

Μικρή λεπτομέρεια επειδή πήγα στο κατάστημα να το παραλάβω ότι όλες οι κοπέλες που δουλεύουν μέσα είναι απλά πανέμορφες (για όσους θέλουν ξανθές μπάρμπι απλά να δουν αλλού)

 

Ευγε,

Επιτελους ενα πραγματικα χρησιμο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση από powerbank

Είναι εξαιρετικά βολικό σε δευτερόλεπτα να μπορείς να είσαι πάλι στο 100%, ουσιαστικά έχεις διπλή αυτονομία, από την άλλη ας μην ξεχνάμε:

Το κόστος,

Το ότι προορίζεται αποκλειστικά γι'αυτη τη συσκευή(άρα σε κάθε συσκευή θες άλλο) &

Το ότι απαιτεί συσκευή με αποσπωμενη μπαταρία

 

Αντίθετα ένα powerbank κοστίζει το 1/3 & φορτίζει τα πάντα.

 

Προσωπικά προτιμώ τη 2η μπαταρία. (Αν και επικουρικα έχω και ένα 10αρι powerbank)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω παρατηρήσει. Και στο Note 4 και στο Tab S 8.4". Και στα 2 μετά την αναβάθμιση η μπαταρία άρχισε να μειώνεται πολύ εύκολα.

 

δλδ αν παθει και βγαλει ενα σωστο update αυτην η εταιρια θα παθει τπτ....τεσπα να ξερουμε να μην το βαλουμε αμα ειναι!

 

Είναι εξαιρετικά βολικό σε δευτερόλεπτα να μπορείς να είσαι πάλι στο 100%, ουσιαστικά έχεις διπλή αυτονομία, από την άλλη ας μην ξεχνάμε:

Το κόστος,

Το ότι προορίζεται αποκλειστικά γι'αυτη τη συσκευή(άρα σε κάθε συσκευή θες άλλο) &

Το ότι απαιτεί συσκευή με αποσπωμενη μπαταρία

 

 

 

Αντίθετα ένα powerbank κοστίζει το 1/3 & φορτίζει τα πάντα.

 

Προσωπικά προτιμώ τη 2η μπαταρία. (Αν και επικουρικα έχω και ένα 10αρι powerbank)

 

θα συμφωνησω και εγω! αλλιως να εχεις το 0% --->100% σε 5 δευτερα και αλλιως να κανεις παλι πληρη φορτιση απο την αρχη! επισης η χρηση του κινητου σε συνδιασμο με την φορτιση εχει ως αποτεμεσμα την καταπονιση της μπαταριας οποτε......

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, η διάρκεια της μπαταρίας ειναι τραγική!! Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Ακόμη δεν κατάφερα να κάνω καλές δοκιμές στο 100%, αλλά τραγικά τα πράγματα δεν είναι. Έκανα 2 δοκιμές με το real racing 3. Για μισή ώρα πριν έτρωγε 13% και τώρα 11-12%. Αυτό είναι βελτίωση. Πριν σε πλήρη αναμονή χωρίς τίποτε ενεργοποιημένο και εξοικονόμηση ενέργειας έβγαζε 5,5 ώρες με 1% μπαταρία. Κατάφερα κάνω αντίστοιχη δοκιμή προς το παρόν μόνο μια φορά και έβγαλε λιγότερο από 4 ώρες με 1% πτώση μπαταρίας. Είχα ξεχάσει όμως το wifi ανοιχτό και δεν είχε απενεργοποιηθεί αυτόματα από την αναβάθμιση υποθέτω η εξοικονόμηση ενέργειας που την έχω πάνα ενεργοποιημένη. Στην διάρκεια της ημέρας συμπεριφέρθηκε όπως πάντα μια χαρά και ίσως λίγο καλύτερα. Θα επανέλθω όμως...

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα .. Έχω εδώ και δύο μερες το νοτε 4 με τους 4 πυρηνες προερχόμενος από το ΝΟΤΕ 3 ..μέχρι στιγμής έχω απογοητευτεί από την μπαταρία του τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα το βγάζεις από το φορτιστή 100% βλέπεις ένα βίντεο στο YouTube 3 λεπτών και η μπαταρία πέφτει στο 90

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κάποιος γτ συμβαίνει αυτό με το ΝΟΤΕ 3 Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα .. Έχω εδώ και δύο μερες το νοτε 4 με τους 4 πυρηνες προερχόμενος από το ΝΟΤΕ 3 ..μέχρι στιγμής έχω απογοητευτεί από την μπαταρία του τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα το βγάζεις από το φορτιστή 100% βλέπεις ένα βίντεο στο YouTube 3 λεπτών και η μπαταρία πέφτει στο 90

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κάποιος γτ συμβαίνει αυτό με το ΝΟΤΕ 3 Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. ..

 

Πρέπει να στρώση η μπαταρία για να δεις αποτελέσματα μετά την 4 πλήρης φόρτιση! Επίσης άμα το φορτίζεις με γρήγορη φόρτιση δεν κρατάει τόσο η μπαταρία όσο με την αργή φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στρώση η μπαταρία για να δεις αποτελέσματα μετά την 4 πλήρης φόρτιση! Επίσης άμα το φορτίζεις με γρήγορη φόρτιση δεν κρατάει τόσο η μπαταρία όσο με την αργή φόρτιση

Σε ευχαριστώ πολύ από που επιλέγω γρήγορη η αργή φόρτιση ???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...