Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρώτησα και στο νήμα και μου είπαν ότι το S Health δεν καταναλώνει. Οπότε την ξεπάγωσα για να έχω τα gimmicks του αισθητήρα αλλά και τα βήματα. Αλήθεια, τα βήματα τα μετράει πώς ακριβώς; Αν είμαι το αμάξι δεν θα μπερδευτεί; :p

 

H μπαταρία του πάντως μου φαίνεται καλύτερη από το G3 και είχα ένα άγχος για την κατανάλωση λόγω οθόνης. Σήμερα, βέβαια, το σύστημα Android είναι 2% παραπάνω από την οθόνη και δεν μπορώ να καταλάβω τι το προκαλεί μετά από 32 ώρες ενεργοποιημένου κινητού.

Εγώ πού το εχω τεστάρει δουλεύει με την αμφίδρομη κίνηση πού κάνεις...αν πιάσεις το κινητό και το κουνάς σαν σεικερ αλλά με ρυθμό σταθερό τότε θα αρχίσει να γράφει...οπότε αντιλαμβάνεται ότι κινείσαι και το γράφει σαν βήματα...στο αμάξι ναι μεν κινείσαι αλλά αυτό δεν κινείται απλά μεταφέρεται!ελπίζω να στο έδωσα σωστά να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πού το εχω τεστάρει δουλεύει με την αμφίδρομη κίνηση πού κάνεις...αν πιάσεις το κινητό και το κουνάς σαν σεικερ αλλά με ρυθμό σταθερό τότε θα αρχίσει να γράφει...οπότε αντιλαμβάνεται ότι κινείσαι και το γράφει σαν βήματα...στο αμάξι ναι μεν κινείσαι αλλά αυτό δεν κινείται απλά μεταφέρεται!ελπίζω να στο έδωσα σωστά να το καταλάβεις.

 

Κατάλαβα ξεκάθαρα τι λες. Άρα είναι τελείως πλασματικό το αποτέλεσμα γιατί μπορεί πχ να είμαι στο μετρό και να κάνω λίγα βήματα ή αργά βήματα. Κατά προσέγγιση το βρίσκει. Λογικό εδώ που τα λέμε. Αρκεί να μην καταναλώνει μπαταρία βέβαια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ξεκάθαρα τι λες. Άρα είναι τελείως πλασματικό το αποτέλεσμα γιατί μπορεί πχ να είμαι στο μετρό και να κάνω λίγα βήματα ή αργά βήματα. Κατά προσέγγιση το βρίσκει. Λογικό εδώ που τα λέμε. Αρκεί να μην καταναλώνει μπαταρία βέβαια..

Εκτός από τα βήματα σου έχει και την απόσταση σε χιλιόμετρα που έκανες με αυτά τα βήματα. Και απ ότι έχω τσεκάρει χωρίς καν να χρειάζεται να έχεις ανοιχτό το GPS είναι πολύ σωστά τα νούμερα σε χιλιόμετρα που σου λέει ότι έχεις κάνει.

Εγώ επειδή αθλουμαι την χρησιμοποιώ σε καθημερινη βάση την εφαρμογή. Παρόλα αυτά ποτέ δεν μου έχει εμφανιστεί μέσα στις εφαρμογές που καταναλώνουν μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα βήματα σου έχει και την απόσταση σε χιλιόμετρα που έκανες με αυτά τα βήματα. Και απ ότι έχω τσεκάρει χωρίς καν να χρειάζεται να έχεις ανοιχτό το GPS είναι πολύ σωστά τα νούμερα σε χιλιόμετρα που σου λέει ότι έχεις κάνει.

Εγώ επειδή αθλουμαι την χρησιμοποιώ σε καθημερινη βάση την εφαρμογή. Παρόλα αυτά ποτέ δεν μου έχει εμφανιστεί μέσα στις εφαρμογές που καταναλώνουν μπαταρία.

 

Όντως τα χιλιομέτρα τα μετράει με αρκετά μεγάλη ακρίβεια, τσεκαρισμένο αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ξεκάθαρα τι λες. Άρα είναι τελείως πλασματικό το αποτέλεσμα γιατί μπορεί πχ να είμαι στο μετρό και να κάνω λίγα βήματα ή αργά βήματα. Κατά προσέγγιση το βρίσκει. Λογικό εδώ που τα λέμε. Αρκεί να μην καταναλώνει μπαταρία βέβαια..

Οχι δεν είπα ότι είναι πλασματικό...κάθε άλλο.αν πχ το κουνήσεις 2-3 φορές αυτό δεν θα γράψει βήματα...αν αυτό γίνει με συνέχεια (το κούνημα) τότε θα γράψει....οπότε το θεωρώ αξιόπιστο και ως προς τα χιλιόμετρα αλλά και ως προς τα βήματα μετά από μετρήσεις πού εχω κάνει σε συγκεκριμένες αποστάσεις και φυσικά διασταυρωμένα (τα χιλιόμετρα)με το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. Προς το παρόν απενεργοποίησα τα βήματα μόνο και όχι την εφαρμογή για να δω τι παίζει με την μπαταρία. Όποτε θέλω να μετρήσω μπορώ αμέσως να το ενεργοποιήσω.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας ούτως η άλλως λειτουργεί είτε τα κλείσεις είτε οχι....οπότε δεν θα δεις κατανάλωση έξτρα αν έχεις ανοιχτή την καταμέτρηση.πίστεψε με άλλα είναι τα ενεργοβόρα και οχι ο μετρητής των βημάτων!πχ αν βάλεις το περπάτημα-τρέξιμο-ποδήλατο και θέλεις να βλέπεις την διαδρομή σου θα πρέπει να ανοίξεις το gps οπότε εκεί θα έχεις κατανάλωση!στα βήματα μην το φοβάσαι!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Απλά επειδή είναι λίγες οι μέρες που το χω στα χέρια μου, προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να καταναλώνει τη μπαταρία και τι όχι και οι εφαρμογές της Samsung είναι πάρα πολλές και με πολλά δικαιώματα οπότε έχω χάσει λίγο τη μπάλα... :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Απλά επειδή είναι λίγες οι μέρες που το χω στα χέρια μου, προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να καταναλώνει τη μπαταρία και τι όχι και οι εφαρμογές της Samsung είναι πάρα πολλές και με πολλά δικαιώματα οπότε έχω χάσει λίγο τη μπάλα... :p

Μπαταρία τρώει πολύ το να μην έχεις καλό σήμα και να ψάχνει συνεχώς...το πόσο φωτεινη οθόνη θα έχεις....το αν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα...πόσους συγχρονισμούς και από πόσους λογαριασμούς...από εφαρμογές τώρα είναι ανάλογα τι και πως τις δουλεύεις!να ξέρεις στις μέρες μας το facebook θα το βλέπεις πάντα 2 η 3 σαν κατανάλωση γιατί είμαστε συνεχώς μέσα αλλά και γιατί είναι νούμερο ένα σε κατανάλωση....

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία τρώει πολύ το να μην έχεις καλό σήμα και να ψάχνει συνεχώς...το πόσο φωτεινη οθόνη θα έχεις....το αν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα...πόσους συγχρονισμούς και από πόσους λογαριασμούς...από εφαρμογές τώρα είναι ανάλογα τι και πως τις δουλεύεις!να ξέρεις στις μέρες μας το facebook θα το βλέπεις πάντα 2 η 3 σαν κατανάλωση γιατί είμαστε συνεχώς μέσα αλλά και γιατί είναι νούμερο ένα σε κατανάλωση....

Αν είναι μόνο αυτά τότε εντάξει. Αυτά είναι που καταναλώνουν πάντα την μπαταρία. Αν υπάρχει κάτι άλλο ύποπτο για απενεργοποίηση, πες μου να το απενεργοποιήσω. Εννοώ από τις εφαρμογές της Samsung πάντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αναζήτηση Google σε μένα λέγεται εφαρμογή Google.

Επίσης, ενώ απενεργοποιώ το evernote δεν φεύγει απο το app draw ούτε πάει στην καρτέλα με τα απενεργοποιημένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αναζήτηση Google σε μένα λέγεται εφαρμογή Google.

Επίσης, ενώ απενεργοποιώ το evernote δεν φεύγει απο το app draw ούτε πάει στην καρτέλα με τα απενεργοποιημένα.

 

Σε μένα απενεργοποιήθηκε μια χαρά όπως και οι υπόλοιπες εφαρμοργές, ίσως με κανά reboot να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το αναζήτηση Google σε μένα λέγεται εφαρμογή Google.

Επίσης, ενώ απενεργοποιώ το evernote δεν φεύγει απο το app draw ούτε πάει στην καρτέλα με τα απενεργοποιημένα.

Ούτε εμένα στην αρχή έμπαινε στα απενεργοποιημενα. Οπότε πήγα στο play store έκλεισα την αυτόματη ενημέρωση της εφαρμογής μετά πήγα ξανά στην διαχείριση εφαρμογών την απενεργοποιησα και όλα οκ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα στην αρχή έμπαινε στα απενεργοποιημενα. Οπότε πήγα στο play store έκλεισα την αυτόματη ενημέρωση της εφαρμογής μετά πήγα ξανά στην διαχείριση εφαρμογών την απενεργοποιησα και όλα οκ τώρα.

Περίεργη κατάσταση. Έβγαλα την αυτόματη ενημέρωση παρόλα αυτά δεν μπορώ να πατήσω ενεργοποίηση και έχει μείνει μόνιμα στην καρτέλα ανενεργό. Δεν με πειράζει να εμφανίζεται στο συρτάρι. Αλλά υπάρχει στις εφαρμογές στο play που θέλουν ενημέρωση και με εκνευρίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίεργη κατάσταση. Έβγαλα την αυτόματη ενημέρωση παρόλα αυτά δεν μπορώ να πατήσω ενεργοποίηση και έχει μείνει μόνιμα στην καρτέλα ανενεργό. Δεν με πειράζει να εμφανίζεται στο συρτάρι. Αλλά υπάρχει στις εφαρμογές στο play που θέλουν ενημέρωση και με εκνευρίζει.

Και εμένα αρχικά το εμφανιζε εκεί που λες αλλά πλέον έχει φύγει.

http://i1285.photobucket.com/albums/a593/alexandrosgou/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-04-14-12-14-09_zpsqhhhhply.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν απενεργοποιήσετε την Αναζήτηση Google, πως κάνετε αναζήτηση μετά?
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν απενεργοποιήσετε την Αναζήτηση Google, πως κάνετε αναζήτηση μετά?

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου αυτή την εφαρμογή…Με έναν απλό browser συνδέομαι από εκεί για να κάνω αναζήτηση στο google..

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν απενεργοποιήσετε την Αναζήτηση Google, πως κάνετε αναζήτηση μετά?

 

απο τον στοκ broswer που εχει! δεν ειναι απαραιτητο να εχεις την μπαρα google για να κανεις αναζητηση παντα την βγαζω εγω σε ολα τα κινητα !εγω παντα τον στοκ χρησιμοποιω δεν μου αρεσει να βαζω αλλες εφαρμογες και γενικα προσπαθω να μην χρησιμοποοιω "τριτες" εφαρμογες και ο στοκ μια χαρα ειναι! μπαινεις κανεις και home page το google και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν χρησιμοποιώ πολύ την αναζήτηση. Από συνήθεια παω στον Browser.

Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα κάποια έξτρα κατανάλωση. Ανδω κάτι θα το αφαιρέσω.

Γενικά n lollipop έχει κάτσει πολύ καλά.

Βέβαια έκανα wipe πρίν και μετά.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι με αργή φόρτιση η μπαταρία κρατά περισσότερο.

Εχω δύο μπαταρίες οπότε η φόρτιση τους θα γίνεται αργά στον φορτιστή του κίτ της Samsung.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν χρησιμοποιώ πολύ την αναζήτηση. Από συνήθεια παω στον Browser.

Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα κάποια έξτρα κατανάλωση. Ανδω κάτι θα το αφαιρέσω.

Γενικά n lollipop έχει κάτσει πολύ καλά.

Βέβαια έκανα wipe πρίν και μετά.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι με αργή φόρτιση η μπαταρία κρατά περισσότερο.

Εχω δύο μπαταρίες οπότε η φόρτιση τους θα γίνεται αργά στον φορτιστή του κίτ της Samsung.

Το ότι μετά από αργεί φόρτιση κρατάει περισσότερο το παράτησα και εγώ. Περίμενα να το γράψει και αλλος

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...