Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σβησε το peel remote

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το peel remote όντως πολύ φασαρία… Το έχω κάνει disable με το Package Disabler Pro και έχω βρει την υγειά μου..

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στην θέση του το Sure universal smart tv και θα βρει την υγειά σου. Μέχρι και το νοβα σεταρει κι ελέγχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες πως πάτε ρε παιδιά τώρα με την ζέστη; Εμένα μου έχει κάψει τα χέρια πάντως.

 

Data, GPS, μέτρια φωτεινότητα στον ήλιο και τηγανίζω άνετα.!

Λογικό είναι όμως..

 

Σχετικά με Rom και για το 910F προτείνω Nemesis και ram kernel.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είναι οφ...δεν ξέρω ..το μοντέλο το αμερικάνικο n 910t T-Mobile.. που έχει αγγλικό μενού μπορει με αλλαγή ρομ να παρει καποια Ευρωπαϊκή κ να έχει Ελληνικά??? Edited by george_21
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν είναι οφ...δεν ξέρω ..το μοντέλο το αμερικάνικο n 910t T-Mobile.. που έχει αγγλικό μενού μπορει με αλλαγή ρομ να παρει καποια Ευρωπαϊκή κ να έχει Ελληνικά???

Αν rootάρεις και περάσεις κάποια rom από xda για το μοντέλο σου, λογικά θα έχει και Ελληνικά. Οι περισσότερες δηλαδή έχουν τις βασικές γλώσσες, στις οποίες ανήκει και η Ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

μου εφερε το φιλαρακι μου το note 4 το δικο του να το ροοταρω και να ψαξω να βαλω custom rom και kernel ισως.

αν σας ηταν ευκολο για να μη σπαταλησω χρονο στο να ψαχνω, ποια ρομ και ισως κερνελ ειναι τα πιο αξιοπιστα και λυνουν τα περισσοτερα προβληματα του τηλεφωνου (απωλεια σηματος και αποσυνδεσεις απο wifi εχει το συγκεκριμενο). η ρομ με ειπε μονο να μν εχει ελλειψεις στην λειτουργια απο το πενακι.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον θα το ρουταρω πάλι το θηρίο

Για πείτε οι γνωστές εντυπώσεις απο custom roms για το 910c

Εγώ είχα μείνει στο ότι η simplite από xda ήταν ότι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά. Μιας και δεν με ενθουσίασε κάτι καινούριο να αλλάξω και έκλεισα πάνω από 3 χρόνια τώρα με το νοτελι λέω να το περάσω καμιά custom rom. Έχει κανείς το C να μου πει πια είναι σταθερή με τα λιγότερα bugs; ίσως καμία rom portal από το Note 7; δεν νομίζω να έχει βγει ακόμα από το Note 8 νωρίς μου φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μιας και δεν με ενθουσίασε κάτι καινούριο να αλλάξω και έκλεισα πάνω από 3 χρόνια τώρα με το νοτελι λέω να το περάσω καμιά custom rom. Έχει κανείς το C να μου πει πια είναι σταθερή με τα λιγότερα bugs; ίσως καμία rom portal από το Note 7; δεν νομίζω να έχει βγει ακόμα από το Note 8 νωρίς μου φαίνεται.

 

η nemesis ειναι γενικα καλη απο οτι ειδα αλλα η τελευταια εχει θεματα και ο developer δεν εχει κινητο για να την τεσταρει και να την διορθωσει οποτε οταν βγαλει την επομενη κοιτα την, προς το παρον νομιζω οχι. εγω εχω πλεον erobot ν32 ωραια και απροβληματιστη προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

η nemesis ειναι γενικα καλη απο οτι ειδα αλλα η τελευταια εχει θεματα και ο developer δεν εχει κινητο για να την τεσταρει και να την διορθωσει οποτε οταν βγαλει την επομενη κοιτα την, προς το παρον νομιζω οχι. εγω εχω πλεον erobot ν32 ωραια και απροβληματιστη προς το παρον

 

Αυτήν εδώ είναι που λες; αν ναι αυτήν είναι η δοκιμασμένη δηλαδή;

https://forum.xda-developers.com/note-4/development/rom-nemesis-refined-v3-5-n7port-t3587637

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia kana link na perasoume tin nougat sto n910f yparhi?sta mapm hwris polla dil na tin valw k na xemperdevw,eyharistw,sorry gia ta greeklish alla apo anepaliles apotyhimenes prospathies stin rom pou ehw twra den ehei ellinika
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia kana link na perasoume tin nougat sto n910f yparhi?sta mapm hwris polla dil na tin valw k na xemperdevw,eyharistw,sorry gia ta greeklish alla apo anepaliles apotyhimenes prospathies stin rom pou ehw twra den ehei ellinika

Nougat στο νοτε 4, υπάρχει μονο Google based, και οχι samsung based με οτι αυτο συνεπάγεται, συν και πλην..

Στα συν: - Απίστευτο smoothness, σαν να αγορασες αλλο κινητο. Ειδικά αν ρίξεις και αναλυση 1980x, σε ταχύτητα δεν εχει να ζηλεψει τίποτα απο κορυφαία τωρινη ναυαρχίδα.

- Απίστευτη παραμετροποιηση στα παντα η συγκεκριμένη ρομ. Σαν να έχεις xposed, χωρις xposed. Ριθμιζεις σχεδον τα πάντα, τι θα κανει καθε πληκτρο σε μονο πατημα, διπλο πατημα, βαθυ πατιμα, κλπ. Γενικα εχει τοσες ρυθμίσεις για οτι φανταστείς που αποκλείεται να τις μαθεις ολες.

-Πληρη σταθερότητα, ουτε ρεμπουτ ουτε τιποτα βδομάδες που τη χρησιμοποιώ.

Φαντάζομαι ομως οτι παιζει ρολο πως τι βάζεις, τι bootloader, baseband κλπ γιατι αλλοι γραφουν τα αντίθετα.

-Εγκαθιστάς substratum και μπορείς να βαζεις θεματα που αλλάζουν ολο το ui, και εφαρμογές. Πχ εχω μαυρο background σε utube, Facebook, messenger, Instagram κλπ

- Με ενα νοβα, θεμα εικονίδιων Touchwiz, και θεμα substratum τύπου σαμσουνγκ νοτε, πρακτικά το ui ντύνεται ολο σαμσουνγκ και δεν πολυξεχωριζει απο μια κλασική ρομ σαμσουνγκ, για όποιον θελει κατι τετοιο.

-Μπαταρία μια χαρα.

Παμε τώρα στα πλην:

-Το χειρότερο μου, και ο μονος λογος αν την αλλαξω ποτε: Ο fingerprint scanner στις 100 φορες, δουλεύει τις 90.. Για καποιο λογο καποιες φορες δεν πιανει. Ειναι bug που δεν εχουν καταφερει να διορθώσουν. Φυσικά μπορείς να ξεκλείδωσεις πχ με σχεδιο τοτε ή password, ή απλα δεν χρησιμοποιείς fingerprint

- Ξεχνας οτι σχετικο με το πενακι. Δουλευει φυσικά σε οποια εφαρμογή θες πχ ζωγραφικής κλπ. Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που αποκτας κάποια στοιχεία που εχει το Touchwiz για το πενακι αλλα θελει 5ε αν θυμάμαι.

- Πρέπει να αφιερώσεις ώρα να τη στήσεις όπως περιγραφω. Θέλει ακόμα και αλλαγη αρχείων, πριν βάλεις τη ρομ, τα γραφει στην 1η σελίδα. Παω στοιχημα οσοι αναφερουν προβλήματα δεν το εχουν καν δει.. Γενικα θέλει εμπειρία να τη βαλεις.

-Η καμερα ειναι χειροτερη. Καλύτερα βαζετε snap camera που βελτίωνει τα πράγματα αλλα παλι ενα κλικ κατω.

Γενικα η ρομ είναι για πολυ έμπειρους να τα στήσεις ολα σωστα.

Αυτα.. Δε διαβάζω καθε μερα οποτε δεν ξερω αν θα δω για να απαντήσω σε τυχων απορίες.

Να και λινκ

https://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/rom-resurrection-remix-5-8-0-t3523130

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά θέλω τα φώτα σας για το supersu. Μπορεί κάποιος να μου δώσει σίγουρες απαντήσεις στα εξής:

 

α) Ξέρω ότι απενεργοποιεί προσωρινά το knox. Αλλάζει όμως την τιμή από 0x0 σε 0x1; Από ότι έχω διαβάσει όχι αλλά θέλω να αποφύγω περιπτώσεις αλλαγής της τιμής καθώς δεν μπορεί μετά να αναστραφεί.

 

β) Οι αλλαγές που γίνονται σε εφαρμογές ή σε ρυθμίσεις του κινητού όσο λειτουργεί το supersu σώζονται και παραμένουν σε τυχόν επανεκκίνηση ή χάνονται; Π.χ. αν απενεργοποιήσω το webrtc σε κατάσταση προσωρινού rooting και επανεκκινήσω το κινητό, θα αλλάξει η ρύθμιση;

 

γ) Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος εγκατάστασης του supersu στο GN4; Μπορεί κάποιος να παραθέσει κάποιο link ή ισχύει αυτός;

Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "προσωρινο ρουτ", σαν να λεμε λιγο εγγυος.. Απο τη στιγμή που καταφερεις να εγκαταστήσεις super su σωστα και δουλεύει, ισον ρουταρες το κινητο, ειπες αντιο στο knox το οποίο οριστικα εγινε 01 και δεν ξανα επανέρχεται οποτε οσα αλλα ρωτας δεν εχουν νοημα..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "προσωρινο ρουτ", σαν να λεμε λιγο εγγυος.. Απο τη στιγμή που καταφερεις να εγκαταστήσεις super su σωστα και δουλεύει, ισον ρουταρες το κινητο, ειπες αντιο στο knox το οποίο οριστικα εγινε 01 και δεν ξανα επανέρχεται οποτε οσα αλλα ρωτας δεν εχουν νοημα..

 

Αυτό που αναφέρεις δεν το βλέπω σε άλλα forums. H όλη σκέψη του supersu είναι να μην αλλάξει την τιμή του knox αλλά να το απενεργοποιήσει μέχρι να γίνει reboot ώστε να μπορεί να γίνει προσωρινό rooting. Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει και για το Kingroot. Έχει κάποιος άλλος εμπειρία με το supersu;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις δεν το βλέπω σε άλλα forums. H όλη σκέψη του supersu είναι να μην αλλάξει την τιμή του knox αλλά να το απενεργοποιήσει μέχρι να γίνει reboot ώστε να μπορεί να γίνει προσωρινό rooting. Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει και για το Kingroot. Έχει κάποιος άλλος εμπειρία με το supersu;

Ειναι 100% βεβαιο αυτο που γραφω οπου υπάρχει knox. Ισως εχεις μπερδευτεί με μια μεθοδο που οταν το κινητο ανοίγει, φαίνεται οκ ο knox. Ακομα και τοτε εικονικό ειναι. Ο knox έχει παραβιαστει και με καθε εφαρμογή που τον ελενχεις, βλεπεις το αυτονόητο οτι εχει γινει 01..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 100% βεβαιο αυτο που γραφω οπου υπάρχει knox. Ισως εχεις μπερδευτεί με μια μεθοδο που οταν το κινητο ανοίγει, φαίνεται οκ ο knox. Ακομα και τοτε εικονικό ειναι. Ο knox έχει παραβιαστει και με καθε εφαρμογή που τον ελενχεις, βλεπεις το αυτονόητο οτι εχει γινει 01..

 

Οκ τότε ας τροποποιήσω την ερώτησή μου: υπάρχει μέθοδος rooting για το GN4 χωρίς να αλλάζει το knox;

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε ας τροποποιήσω την ερώτησή μου: υπάρχει μέθοδος rooting για το GN4 χωρίς να αλλάζει το knox;

 

Όχι δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε ας τροποποιήσω την ερώτησή μου: υπάρχει μέθοδος rooting για το GN4 χωρίς να αλλάζει το knox;

 

Είναι αδύνατον φίλε αυτό που περιγράφεις… Οπως σου αναφέρουν οι φίλοι παραπάνω Root=Τέλος εγγύησης

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα στην παρέα! Υπάρχει κάποια ρομ κυρίως σταθερή και smooth για το 910f .. Δεν καίγομαι για τις λειτουργίες του S-pen!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , θελω να ρωτήσω λιγο κάτι σχετικα με το note 4 910F .

 

ειχα κάποιο θέμα με την λειτουργια του κινητο πριν καποιους μηνες .. εκλεινε ανεβαζε θερμοκρασια..υστερα απο μια αναβάθμιση που δημιουργησε θεματα στο κνητο κ συγκερκιμένα στην eMMC.

 

το έφτιαξα ! αλλά οπως κ πριν , τωρα ενω άλλαξα κ μπαταρια εχω μαξιμου διάρκεια μπαταριας σε πληρη φόρτιση 20 ώρες ! κ η οποία ένδειξη δεν αλλαζει ...οσο παραμένει το κινητο ανενεργό !

 

επειδη ασχολούμαι αρκέτα χρόνια...επαξαν για wakelocks μηπως κατι κραταει το κινητο ανοικτο ενω ειναι κλειστει η οθονη .. αλλα απο οτι ειδα με τα προγραμματα betterbatterystats , WLD detector , GSAM monitor δεν βλεπω κατι να μενει ανοικτο αλλωστε οσο το αφηνω σε Idle . το διάγραμμα της μπαταριας ειναι ευθεία γραμμη πράγμα που σημαίνει οτι δεν ειναι asleep στο background , όμως στο battery estimating time στο μενού battery > usage ο χρόνος αυτος δεν αλλαζει .

 

Ειπα σε ενα φιλο μου να μ βγαλει μια φωτο σε πληρη φορτιση απο το δικο του (ιδιο μοντελο) για να δω. Σε πλήρη φόρτιση εκεινου έλεγε 50 ώρες ! ..

 

Εκανα downgrade σε stock rom με άλλα updates απο το SAMmobile τιποτα !! πηγα κ σε Lollipop ! τιποτα .. οποτε εκει που καταλήγω ειναι οτι .. ισως ο Kernel εχει καποιο θλέμα γιατι εκει μέσα βλεπω wakelocks αλλα δεν μπορω να βρω την σημασία καποιον αριθμων που εχει εκεί μεσα !!!!

 

Να συμπληρώσω οτι το κινητο δεν εχει γινει root! μπορεις να δώσεις δικαίωματα κ απο το adb shell οχι πληρη βέβαια αλλα μπορεις να βγαλεις system apps ! κανονικα !!!

 

πως μπορω να δοκιμασω kernel μονο stock ... χωρις να χρειαστει να κανω root ! η δεν γίνεται ? !

 

κ αν εχει καποιος , κάποιο ανάλογο πρόβλημα !!! οταν ανοιγω το ασύρματο επισης .. μπορει μεσα σε 5 λεπτα να πεσει απο το 100% σε 90% αντε 10 λεπτα ... αυτο θεωρω δεν ειναι λογικο !!!! κ η μπαταρία ειναι ολοκαίνουργια σφραγγισμένη retail samsung ! δεν πήρα αυτες που ειναι σε σακουλάκια γιατι υπάρχoyn immitation ! polles ! to vlepeis apo to s/N .

 

Υ.Γ. να συμπληρώσω οτι το manifactured date της μητρικής που άλλαξαν έλεγε 2017.4.5 απο ότι διάβασα η ημερομηνία αυτή ειναι η πρώτη ενεργοποίηση για να ελεγχθεί αν λειτουργούν ολα τα στοιχεία της ! πχ wifi κλπ κλπ .. !!! το πρωτο fireup ! είναι λογικό ? υάρχει περίπτωση να με εβαλαν ανακατασκευασμένη ! ?!

Edited by phenom0101
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, μετά από πολύ καιρό με το note 3 έχω στα χέρια μου το note 4, το 3αρι το είχα φυσικά ρουτ με καστομ ρομ 6.0 , αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι μια βοήθεια, ποια ρομ είναι η καλύτερη (δλδ χωρίς προβλήματα) και με μεγάλη αντοχή στην μπαταρία; θα ήθελα να έχω όλα τα καλούδια βλπ. S pen και ότι έχει η στοκ. Για διαδικασία ρουτ αρκεί να μου δώσετε ένα λινκ και θα τα καταφέρω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...