Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο το νοημα του screen off βρε παιδια? Εκτος απο το εντυπωσιακο του πραγματος εννοω. Πως θα βλεπεις τι εχεις γραψει, αν πχ θες να υπογραμμισεις ή να σβησεις ενα χαρακτηρα που εχεις μολις γραψει πχ, πως θα το κανεις με ακριβεια αν δεν βλεπεις τι εχεις γραψει? Θεμα ταχυτητας δεν τιθεται αφου με κλειστη οθονη μολις βγαλει κανεις το πενακι ανοιγει αυτοματα το ενεργο σημειωμα. Οσοι το εχουν βαλει παρακαλω μπορουν να μας εξηγησουν γιατι μπορει να μην εχω καταλαβει κατι καλα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο το νοημα του screen off βρε παιδια? Εκτος απο το εντυπωσιακο του πραγματος εννοω. Πως θα βλεπεις τι εχεις γραψει, αν πχ θες να υπογραμμισεις ή να σβησεις ενα χαρακτηρα που εχεις μολις γραψει πχ, πως θα το κανεις με ακριβεια αν δεν βλεπεις τι εχεις γραψει? Θεμα ταχυτητας δεν τιθεται αφου με κλειστη οθονη μολις βγαλει κανεις το πενακι ανοιγει αυτοματα το ενεργο σημειωμα. Οσοι το εχουν βαλει παρακαλω μπορουν να μας εξηγησουν γιατι μπορει να μην εχω καταλαβει κατι καλα.

Τι εννοείς δεν βλέπεις τι γράφεις???

Γράφεις σε μαύρη οθόνη με άσπρο χρώμα.

Ένα συν είναι ότι μένει σβηστή η οθόνη, άρα καλύτερη μπαταρία.

Είναι μια ακόμη επιλογή, όχι κατι σουπερ επαναστατικο, αλλά δεν καταργεί κάτι, αν δεν σε ενδιαφέρει απλά την προσπερνάς.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/rom-bob4-devbase-multi-csc-safe-bloat-t3033881

 

Alexandr rom!Βάλτη και δεν θα χάσεις. .[ATTACH]63945

 

Δυστυχώς δεν μου κάθεται!.. Τρεις φορές προσπάθησα να την εγκαταστήσω και συνέχεια πέφτω σε booloop όταν φτάνω στο logo της Samsung. Εγκατέστησα το modem και τον bootloader μέσω odin, αλλά τίποτα. Μήπως χρειάζεται και kernel; Αν ναι, ποια επιλογή πατάω στο odin για να φλασάρω kernel;

Με την Nameless που έχω τώρα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως η Alexandr μου φαίνεται καλύτερη, καμιά συμβουλή;

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλά μου βγάζει από πάνω και το κανονικό ενεργό σημείωμα, το οποίο αν θέλω να γράψω στο μαύρο το κλείνω.

Ρυθμίσεις συσκευής - S pen - Εντολή χωρίς επαφή αντί για ενεργό σημείωμα.

Τουλάχιστον μέχρι την αναβάθμιση της εφαρμογής προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό τον τρόπο.

 

Όσον αφορά τους υπόλοιπους, μια εφαρμογή είναι όπως τόσες άλλες, απλά κάντε την εγκατάσταση και δείτε μόνοι σας αν σας βολεύει, αν όχι τη βγάζετε, τόσο απλά. :-)

 

Δυστυχώς δεν μου κάθεται!.. Τρεις φορές προσπάθησα να την εγκαταστήσω και συνέχεια πέφτω σε booloop όταν φτάνω στο logo της Samsung. Εγκατέστησα το modem και τον bootloader μέσω odin, αλλά τίποτα. Μήπως χρειάζεται και kernel; Αν ναι, ποια επιλογή πατάω στο odin για να φλασάρω kernel;

Με την Nameless που έχω τώρα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως η Alexandr μου φαίνεται καλύτερη, καμιά συμβουλή;

 

Ίσως απλά χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση, ή απλά δεν περιμένεις αρκετά.

Προσωπικά θα σου συνιστούσα αφού τη περάσεις και δεις πως καθυστερεί, να προχωρήσεις σε επανεκκίνηση και να το αφήσεις για 5+ λεπτά, ίσως απλά θέλει το χρόνο του!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ίσως απλά χρειάζεται καθαρή εγκατάσταση, ή απλά δεν περιμένεις αρκετά.

Προσωπικά θα σου συνιστούσα αφού τη περάσεις και δεις πως καθυστερεί, να προχωρήσεις σε επανεκκίνηση και να το αφήσεις για 5+ λεπτά, ίσως απλά θέλει το χρόνο του!

 

Επανεκκίνηση έκανα. Επίσης εγκατέστησα και τα προτεινόμενα bootloader και modems.

Απλά μου κάνει εντύπωση το bootloop, σε καμία rom ως τώρα δεν μου έχει τύχει στην πρώτη εκκίνηση της συσκευής να κάνει τόσα bootloops. Επίσης περίεργο είναι που η εγκατάσταση της rom μου κρατάει γύρω στα 10 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση έκανα. Επίσης εγκατέστησα και τα προτεινόμενα bootloader και modems.

Απλά μου κάνει εντύπωση το bootloop, σε καμία rom ως τώρα δεν μου έχει τύχει στην πρώτη εκκίνηση της συσκευής να κάνει τόσα bootloops. Επίσης περίεργο είναι που η εγκατάσταση της rom μου κρατάει γύρω στα 10 δευτερόλεπτα.

Μπες σε recovery και κάνε wipe cache, dalvik cache και ξανά επανεκκίνηση.

Δεν χρειάζεται φλασάρισμα κάποιου kernel και ο χρόνος που αναφέρεις είναι φυσιολογικός για εγκατάστασή μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery και κάνε wipe cache, dalvik cache και ξανά επανεκκίνηση.

Δεν χρειάζεται φλασάρισμα κάποιου kernel και ο χρόνος που αναφέρεις είναι φυσιολογικός για εγκατάστασή μέσω recovery.

 

O επιμένων νικά!..

χρειάστηκε να κατεβάσω 4 φορές (!) το .zip, μέχρι να καταλάβει επιτέλους ότι θα το εγκαταστήσω, θέλει δεν θέλει! Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νοημα του screen off βρε παιδια? Εκτος απο το εντυπωσιακο του πραγματος εννοω. Πως θα βλεπεις τι εχεις γραψει, αν πχ θες να υπογραμμισεις ή να σβησεις ενα χαρακτηρα που εχεις μολις γραψει πχ, πως θα το κανεις με ακριβεια αν δεν βλεπεις τι εχεις γραψει? Θεμα ταχυτητας δεν τιθεται αφου με κλειστη οθονη μολις βγαλει κανεις το πενακι ανοιγει αυτοματα το ενεργο σημειωμα. Οσοι το εχουν βαλει παρακαλω μπορουν να μας εξηγησουν γιατι μπορει να μην εχω καταλαβει κατι καλα.

μπορεις να σβησεις και να διορθωσεις οτι θες κανεις και ειναι πολυ βολικο αν χρησιμοποιεις το σημειωμα πολυ.και ειναι και εφετζηδικο και δεν χρειαζεται να αναβει η οθονη

Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι παραπάνω από άριστο, αλλά απορώ πώς την παλεύετε με αυτό το default theme!

Ανέκαθεν είχα απέχθεια στα ανοιχτόχρωμα themes, τα βρίσκω πολύ φωτεινά και κουραστικά. Αλλά εδώ, πέρα από λεύκο, είναι και πολύχρωμο... Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει στρωθεί κανένας στο xda να φτιάξει κάτι σκοτεινό και λιτό. Τα λίγα που βρήκα εκεί είναι ημίμετρα και δεν διορθώνουν την κατάσταση.

Υπάρχει καμία ελπίδα να δούμε την theme engine του S6 και σε εμάς; Παραγίνομαι υποχόνδριος, αλλά η εμφάνιση του Note 4 είναι για εμένα λόγος αρκετός για να πάω σε CM.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι παραπάνω από άριστο, αλλά απορώ πώς την παλεύετε με αυτό το default theme!

Ανέκαθεν είχα απέχθεια στα ανοιχτόχρωμα themes, τα βρίσκω πολύ φωτεινά και κουραστικά. Αλλά εδώ, πέρα από λεύκο, είναι και πολύχρωμο... Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει στρωθεί κανένας στο xda να φτιάξει κάτι σκοτεινό και λιτό. Τα λίγα που βρήκα εκεί είναι ημίμετρα και δεν διορθώνουν την κατάσταση.

Υπάρχει καμία ελπίδα να δούμε την theme engine του S6 και σε εμάς; Παραγίνομαι υποχόνδριος, αλλά η εμφάνιση του Note 4 είναι για εμένα λόγος αρκετός για να πάω σε CM.

 

βαλε την l5 του δοκτορ κεταν που εχει θεματα και ειναι note 4 με s6 edge.αλλιως πας σε cm νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς-για την συγκεκριμένη περίπτωση-έχω το 910f. Και δεν με βλέπω για CM, πολλές οι ελλείψεις στο Note 4 από όσο διαβάζω.Θα συνηθίσω, θέλω δεν θέλω...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς-για την συγκεκριμένη περίπτωση-έχω το 910f. Και δεν με βλέπω για CM, πολλές οι ελλείψεις στο Note 4 από όσο διαβάζω.Θα συνηθίσω, θέλω δεν θέλω...

 

επειδη μπερδευτηκα το οτι εχεις το f το λες για του κεταν ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νόμισα ότι η ketan είναι μόνο για το C, δεν είναι έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει το ματι σας να κυκλοφορει Xnote για C? Τωρα που λετε για θεματα δηλ. η συγκεκριμενη ρομ ειχε στο Ν3 τα καλυτερα θεματα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω να κάνω deodexing στη ρομ. Με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει πιο αυτοματοποιημένα?

 

Aυτό δολεύει στην δική μας 5.1.1

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/help/guide-how-to-xposed-touchwiz-based-rom-t3118837?

Edited by iganiats
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι?

Για όσους έχουμε custom rom με την 5.0.2 (προσωπικά έχω την simplrom) θα πρέπει όταν βγει κάποιο upgrade που βασίζεται στην νέα stock 5.1.1 θα πρέπει να φλασάρουμε πρώτα την official stock και μετά να φλασάρουμε την upgraded custom rom?

Δηλαδή αν παρουσιαστέι νέα simplrom με βάση την 5.1.1 μπορώ να κάνω απευθείας το upgrade ή θα πρέπει να κάνω hardreset, να φλασάρω την official και στο καπάκι να φλασάρω την custom?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φλασαρεις πρώτα την επίσημη και μετα την Καστομ

Αν και οπως λες θα βάλεις την ίδια εγώ προσωπικά θα την έβαζα με

Clean install και οχι απλα απο πάνω.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Επαυξάνω.

 

Ειχα κι εγώ Simplelite και πηγα σε wanam 5.1.1 απλα με clean install (που το προτείνω γενικα).

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη μου χαρα βλεπω πως κι αλλοι πολλοι αποφασισαν να ρουταρουν το 4αρι και να το χαρουν.

Επισης βλεπω αυξημενη κινητικοτητα και στο xda με νεες ρομς, ειδικα για το c.

Ειναι πολυ καλο το κινητο για να παει κανεις σε 5αρι, που για οποιον θελει μπαταρια και περισσοτερο χωρο ειναι downgrade.

Ελπιζω η σαμσουνγκ να βαλει μυαλο και το 6αρι να ειναι ανταξιο του ονοματος ΝΟΤΕ.

Παντως το κινητο με custom rom ειναι πραγματικα απολαυστικο χωρις το TW και χωρις shitware απο σαμσουνγκ.

Το μονο αρνητικο ειναι η ακυρωση της εγγυησης, αλλα για εμενα, εαν η συσκευη δεν εχει θεματα αξιζει το ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση , αν και γνωριζω οτι στην θεωρία την χανουμε με root , στην πράξη εχει αποδειχθει το ίδιο?

Πχ στην ελληνική αντιπροσωπεία υπάρχουν περιπτώσεις που αρνηθηκαν το σερβις λογω knox?

Καποια στιγμή θυμαμαι ενα παιδι που του το διορθωσαν χωρις να του πουν τιποτα (με knox πειραγμένο)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν περάσει custom kernel ρωτάω το εξής:

 

Έχετε καταφέρει να κάνετε link το paypal με το δακτυλικό αποτύπωμα;Όσο και να προσπαθώ μου βγάζει συνεχώς fingerprint bind failure.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση , αν και γνωριζω οτι στην θεωρία την χανουμε με root , στην πράξη εχει αποδειχθει το ίδιο?

Πχ στην ελληνική αντιπροσωπεία υπάρχουν περιπτώσεις που αρνηθηκαν το σερβις λογω knox?

Καποια στιγμή θυμαμαι ενα παιδι που του το διορθωσαν χωρις να του πουν τιποτα (με knox πειραγμένο)

 

Αυτό είναι ένα ζήτημα για το οποίο έχουν γραφτεί κυριολεκτικά ΧΙΛΙΑΔΕΣ posts!! Ειδικά στο θέμα του S4 όπου είχε πρωτοεισαχθεί κιόλας. Κοίτα, υπάρχουν περιπτώσεις που το έχουν περάσει και περιπτώσεις που το έχουν αρνηθεί. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν περάσει όχι απλώς με KNOX αλλά κει με τον απλό flash counter στα ύψη (προσωπικά είχα πάει το S2 με τον flash counter στο 5 θυμάμαι!). Το θέμα δεν είναι η εγγύηση. Αυτήν από το ένα στο άλλο service κάπως θα την περάσεις. Το θέμα είναι ότι πέφτει τρελά η μεταπωλητική αξία του τηλεφώνου και γι αυτό εγώ προσωπικά τον φυλάω τον KNOX ως κόρη οφθαλμού.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι η εγγύηση. Αυτήν από το ένα στο άλλο service κάπως θα την περάσεις. Το θέμα είναι ότι πέφτει τρελά η μεταπωλητική αξία του τηλεφώνου και γι αυτό εγώ προσωπικά τον φυλάω τον KNOX ως κόρη οφθαλμού.

 

Αν το πας σε ένα service πάντως & περαστεί στο αρχείο ως πειραγμένο δεν νομίζω να στο περάσει κάποιο άλλο, ακόμα και να θέλουν.

Για μένα είναι και τα δύο, καθώς αν το πειράξεις είτε ζεις με μια συσκευή χωρίς εγγύηση για μεγάλο χρονικό διάστημα είτε αν το πουλήσεις χάνεις σημαντικό μέρος χρημάτων(παρόλο που υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει τα αντίθετα περί της μεταπωλητικής αξίας)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση , αν και γνωριζω οτι στην θεωρία την χανουμε με root , στην πράξη εχει αποδειχθει το ίδιο?

Πχ στην ελληνική αντιπροσωπεία υπάρχουν περιπτώσεις που αρνηθηκαν το σερβις λογω knox?

Καποια στιγμή θυμαμαι ενα παιδι που του το διορθωσαν χωρις να του πουν τιποτα (με knox πειραγμένο)

Ρουταρισμένη συσκευή δεν δέχεται κανένα service (και καμίας εταιρείας), όπως και το ίδιο συμβαίνει με γραμμένο knox στα samsung. Έχουν αναφερθεί κάποιες περιπτώσεις από χρήστες, που για κάποιο λόγο ο τεχνικός είτε δεν το έψαξε γιατί ήταν καινούριος , είτε γιατί βαριόταν, δεν είναι όμως ο κανόνας. Πάτα στο λινκ της υπογραφής μου που γράφω αναλυτικά το τι ισχύει και το τι συμβαίνει. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...