Jump to content

Σχέσεις (Έλληνα με ξένο)


thodorisgr77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αληθεια θα ηθελα την γνωμη οσων επαθαν και εμαθαν οσων τολμησαν και οσων εκαναν πισω,αλλα και τη γνωμη εκεινων που δεν ξερουν τι θα εκαναν

αν τελικα εβρισκαν το ιδανικο ταιρι στο προσωπο ενος ανθρωπου που δεν ειναι της ιδιας θρησκειας που δεν ειναι της ιδιας εθνικοτητας..!!:worry: :what:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν θελουμε να λεμε οτι ζουμε σε ενα κοσμο ελευθερο απο τις αδυναμιες του παρελθοντος .τοτε οτι ανεφερες πιο πανω μεσα απο την εννοια της ελευθερης επιλογης ειναι δικαιωμα μας να παντρυτουμε οποια/ο θελουμε χωρις διακρισεις στο θρησκευμα η στη φυλη .Εγω προσωπικα δεν θα λογαριαζα το θρησκευμα η την φυλη καθολου.:)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

αν θελουμε να λεμε οτι ζουμε σε ενα κοσμο ελευθερο απο τις αδυναμιες του παρελθοντος .τοτε οτι ανεφερες πιο πανω μεσα απο την εννοια της ελευθερης επιλογης ειναι δικαιωμα μας να παντρυτουμε οποια/ο θελουμε χωρις διακρισεις στο θρησκευμα η στη φυλη .Εγω προσωπικα δεν θα λογαριαζα το θρησκευμα η την φυλη καθολου.:)

 

 

Μία από τα ίδια!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω πως ουτε η Εθνικοτητα αλλα ουτε και η Θρησκεια ειναι το μεγαλο αγκαθι μεταξυ δυο ανθρωπων που αγαπιουνται.Εκει ισως που αρχιζει το προβλημα ειναι η αμοιβαια αποδοχη αυτης την επιλογης απο το οικογενιακο περιβαλλον και των δυο πλευρων.Αμα δεν σταθει κατι τετοιο εμποδιο στην σχεση τοτε δεν μιλαμε για προβληματα διαχωρισμο και προκαταληψη!

Μην ξεχναμε πως η Αγαπη για μας τους Χριστιανους ειναι η βαση της Θρησκεια μας.Αγαπη στον Θεο, Οικογενεια,Πατριδα,στους συναθρωπους μας και σε οτι αλλο υπαγετε στην Αθρωπινη φυση και σχετιζετε με αυτην.Οποτε αγαπη λοιπον περα απο συνορα φραγμους και προκαταληψεις.

Να στε καλα και καλημερα.

 

Φιλικα Sc

Στον μεσαίωνα έκαιγαν βιβλία,σήμερα καίνε μυαλά. :X
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι στην εθνικοτητα δεν εχω προβλημα (πχ καμια τσεχα :p) την θρησκεια θα κολουσα σιγουρα...

 

και κατι αλλο..δεν απαγορευονται τετοια θεματα?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω πως ουτε η Εθνικοτητα αλλα ουτε και η Θρησκεια ειναι το μεγαλο αγκαθι μεταξυ δυο ανθρωπων που αγαπιουνται.Εκει ισως που αρχιζει το προβλημα ειναι η αμοιβαια αποδοχη αυτης την επιλογης απο το οικογενιακο περιβαλλον και των δυο πλευρων.Αμα δεν σταθει κατι τετοιο εμποδιο στην σχεση τοτε δεν μιλαμε για προβληματα διαχωρισμο και προκαταληψη!

Μην ξεχναμε πως η Αγαπη για μας τους Χριστιανους ειναι η βαση της Θρησκεια μας.Αγαπη στον Θεο, Οικογενεια,Πατριδα,στους συναθρωπους μας και σε οτι αλλο υπαγετε στην Αθρωπινη φυση και σχετιζετε με αυτην.Οποτε αγαπη λοιπον περα απο συνορα φραγμους και προκαταληψεις.

Να στε καλα και καλημερα.

 

Φιλικα Sc[/quote

 

η αληθεια ειναι οτι τη ζημια την κανουν παντα οι απεξω !!!

μαμαδες , μπαμπαδες ,φιλοι και ολοι οσοι ΞΕΡΟΥΝ το καλο σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξερω τι λετε εσεις...εγω ενα ξερω αμα δυο ανθρωποι αγαπιουντε δεν παν να εχουν τελειως διαφορετικες αντιληψεις θα τα καταφερουν!!!το θεμα παντα ειναι αλλο στις σχεσεις...υπαρχουν αμοιβαια αισθηματα???ο ενα μπορει να δινει τα παντα ο αλλο ομως οχι..εκει το πραγμα ειναι τελειωμενη υποθεση..ποτε δεν πιστεψα οτι το να εχεις αλλη θρησκεια απο καποιον αλλο ειναι προβλημα...υπαρχουν αλλα...παντα...
!!!!Οι χωρισμενοι δεν γιορταζουνε ποτε!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

 

η αληθεια ειναι οτι τη ζημια την κανουν παντα οι απεξω !!!

μαμαδες , μπαμπαδες ,φιλοι και ολοι οσοι ΞΕΡΟΥΝ το καλο σου.

 

Συμφωνώ μαζί σου γιατί οι αντιδράσεις για μια σχέση ενός Έλληνα με κάποια ξένη είναι από γονείς μεγάλη γιατί νομίζουν ότι θα φύγεις από την χώρα σου και θα τους ξεχάσεις.

 

Είναι περισσότερο φόβος και ανασφάλεια !

To νέο mofeu :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργείται μια σχέση εξ αποστάσεως (και ας υπάρχει παράφορος έρωτας); Εδώ σας θέλω... Όταν το εμπόδιο είναι η απόσταση, τι κάνεις τότε; Πόσο μπορείς να υπομείνεις να βλέπεις τον άνθρωπό σου λίγες φορές τον χρόνο;

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργείται μια σχέση εξ αποστάσεως (και ας υπάρχει παράφορος έρωτας); Εδώ σας θέλω... Όταν το εμπόδιο είναι η απόσταση, τι κάνεις τότε; Πόσο μπορείς να υπομείνεις να βλέπεις τον άνθρωπό σου λίγες φορές τον χρόνο;

:cry:

 

εδω ειμαστε...

ολα γινονται φτανει να θες...

αν ειναι κατι καλο θα κρατησει στον χρονο

το ειπε και ο μαχαιριτσας και εκανε επιτυχια...

''της αγαπης την ουσια την μετρω στην απουσια και ολο γινομαι κομματια,πρασσινα γλυκα μου ματια...''

 

και για να στο πω και αλλιως...

και εγω εχω σχεση με αποσταση αλλα ειμαι ικανη ολο τον μισθο μου να τον δινω στα αεροπλανα...

απλα κα μονο γιατι θελω αρα μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργείται μια σχέση εξ αποστάσεως (και ας υπάρχει παράφορος έρωτας); Εδώ σας θέλω... Όταν το εμπόδιο είναι η απόσταση, τι κάνεις τότε; Πόσο μπορείς να υπομείνεις να βλέπεις τον άνθρωπό σου λίγες φορές τον χρόνο;

:cry:

 

Δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω...:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ παιδιά για την εμψύχωση! :) :) :)

 

δεν εχει να κανει...

ολα γινονται φτανει να θες...

να σκεφτεσαι πως και το πολυ μαζι σκοτωνει καμια φορα ενω ετσι λαχταρας τον αλλον...ασε δε που εκτιμας περισσοτερο κατι που δεν εχεις :p ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργείται μια σχέση εξ αποστάσεως (και ας υπάρχει παράφορος έρωτας); Εδώ σας θέλω... Όταν το εμπόδιο είναι η απόσταση, τι κάνεις τότε; Πόσο μπορείς να υπομείνεις να βλέπεις τον άνθρωπό σου λίγες φορές τον χρόνο;

:cry:

κανεις υπομονη..αν αξιζει κανεις θυσιες...

η αποσταση καποτε εκμηδενιζεται..δε μπορει να ειστε για παντα μακρυα:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου είναι Γαλλίδα.Γνωριστίκαμε στην Αγγλία όπου κάναμε και οι 2 το ίδιο μεταπτυχιακό. Με ακολούθησε στην Ελλάδα και εδώ και 2 χρόνια περίπου είναι εδώ. Μιλάει πλέον άριστα ελληνικά και έχει προσαρμοστεί ιδιαίτερα καλά αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι της λείπουν οι φίλοι της από την Γαλλία. Προσωπικά θαυμάζω πολλά πράγματα επάνω της τα οποία όπως και να το κάνουμε είναι δύσκολο να το βρεις σε Ελληνίδα. (Εκπληκτική ευγένεια,ειλικρινεία και τρόποι, ήσυχη και προπάντων χωρίς γκρίνια, και ανεξάρτητη σαν άνθρωπος όλοι οι λογαριασμόι δια 2 πολύ δύσκολα θα με αφήσει να κεράσω..) . Κάποιον άλλον μπορεί να μην τον ικανοποιούν αυτά και να θέλει την κλασσική ελληνίδα με την τρέλα της και τις φωνές της,είναι καθάρα προσωπικό θέμα. Είναι καθολίκη αλλα αυτό δεν με εμποδίζει καθόλου αν αποφάσισουμε να παντρευτούμε , ίσως μάλιστα να ήθελα να κάνω και Ορθόδοξο και Καθολικό γάμο . Γενικώς αν εξαιρέσεις το πρώτο διάστημα λόγω γλώσσας , δεν έχουμε αντιμετώπισει ιδιαίτερα προβλήματα και όλοι οι δικοί μου , οικογένεια και φίλοι την έχουν δεχτει παρα πολυ καλα.φυσικα είναι και ευρωπαία δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο με μια κινέζα η αφρικάνα. Πάντως δεν θα απέτρεπα κανέναν από μια σχέση με άλλη εθνικότητα ,σημασία έχουν τα αισθήματα και η αλληλοκατανόηση.
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά, λοιπόν! Ορίστε που υπάρχουν και ευτυχισμένα και ταιριαστά ζευγάρια :) ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου είναι Γαλλίδα.Γνωριστίκαμε στην Αγγλία όπου κάναμε και οι 2 το ίδιο μεταπτυχιακό. Με ακολούθησε στην Ελλάδα και εδώ και 2 χρόνια περίπου είναι εδώ. Μιλάει πλέον άριστα ελληνικά και έχει προσαρμοστεί ιδιαίτερα καλά αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι της λείπουν οι φίλοι της από την Γαλλία. Προσωπικά θαυμάζω πολλά πράγματα επάνω της τα οποία όπως και να το κάνουμε είναι δύσκολο να το βρεις σε Ελληνίδα. (Εκπληκτική ευγένεια,ειλικρινεία και τρόποι, ήσυχη και προπάντων χωρίς γκρίνια, και ανεξάρτητη σαν άνθρωπος όλοι οι λογαριασμόι δια 2 πολύ δύσκολα θα με αφήσει να κεράσω..) . Κάποιον άλλον μπορεί να μην τον ικανοποιούν αυτά και να θέλει την κλασσική ελληνίδα με την τρέλα της και τις φωνές της,είναι καθάρα προσωπικό θέμα. Είναι καθολίκη αλλα αυτό δεν με εμποδίζει καθόλου αν αποφάσισουμε να παντρευτούμε , ίσως μάλιστα να ήθελα να κάνω και Ορθόδοξο και Καθολικό γάμο . Γενικώς αν εξαιρέσεις το πρώτο διάστημα λόγω γλώσσας , δεν έχουμε αντιμετώπισει ιδιαίτερα προβλήματα και όλοι οι δικοί μου , οικογένεια και φίλοι την έχουν δεχτει παρα πολυ καλα.φυσικα είναι και ευρωπαία δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο με μια κινέζα η αφρικάνα. Πάντως δεν θα απέτρεπα κανέναν από μια σχέση με άλλη εθνικότητα ,σημασία έχουν τα αισθήματα και η αλληλοκατανόηση.

 

Καλημέρα...

Μπράβο φίλε μου να είστε πάντα αγαπημένοι!!!

Αλλά θα διαφωνήσω λίγο γιατί αν ψάξεις λίγο και σε ελληνίδες βρίσκεις αυτά που προανέφερες οπότε μην τις απορίπτουμε...

Εγώ προσωπικά αυτά που έχεις βρεί τα έχω απο το :baby: μου και το λατρέυω γιατί είναι το "μικρό μου" :O κοριτσάκι :love:

 

Να είστε πάντα όλοι αγαπημένοι...:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα βρεθηκα σε γαμο Ελληνιδας με Τουρκο.

 

Οταν το πρωτοακουσα ειχα επιφυλαξεις πρεπει να πω, τωρα βλεπω τα εξης!

 

1. Οταν 2 ανθρωποι αγαπιουνται πραγματικα τιποτα δεν μπορει να σταθει εμποδιο. Και οι 2 κρατησαν την θρησκεια τους και καναν παραχωρησεις για να να ειναι μαζι και ευτηχισμενοι.

 

2. Πλεον παιδια η παγκοσμιοποιηση μας εχει φερει κοντα και μας εχει κανει ολους σεδον το ιδιο!

 

3. Ο τουρκος ειναι πολυ καλο παιδι εχουμε γινιε και φιλοι τελικα :)

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου είναι Γαλλίδα.Γνωριστίκαμε στην Αγγλία όπου κάναμε και οι 2 το ίδιο μεταπτυχιακό. Με ακολούθησε στην Ελλάδα και εδώ και 2 χρόνια περίπου είναι εδώ. Μιλάει πλέον άριστα ελληνικά και έχει προσαρμοστεί ιδιαίτερα καλά αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι της λείπουν οι φίλοι της από την Γαλλία. Προσωπικά θαυμάζω πολλά πράγματα επάνω της τα οποία όπως και να το κάνουμε είναι δύσκολο να το βρεις σε Ελληνίδα. (Εκπληκτική ευγένεια,ειλικρινεία και τρόποι, ήσυχη και προπάντων χωρίς γκρίνια, και ανεξάρτητη σαν άνθρωπος όλοι οι λογαριασμόι δια 2 πολύ δύσκολα θα με αφήσει να κεράσω..) . Κάποιον άλλον μπορεί να μην τον ικανοποιούν αυτά και να θέλει την κλασσική ελληνίδα με την τρέλα της και τις φωνές της,είναι καθάρα προσωπικό θέμα. Είναι καθολίκη αλλα αυτό δεν με εμποδίζει καθόλου αν αποφάσισουμε να παντρευτούμε , ίσως μάλιστα να ήθελα να κάνω και Ορθόδοξο και Καθολικό γάμο . Γενικώς αν εξαιρέσεις το πρώτο διάστημα λόγω γλώσσας , δεν έχουμε αντιμετώπισει ιδιαίτερα προβλήματα και όλοι οι δικοί μου , οικογένεια και φίλοι την έχουν δεχτει παρα πολυ καλα.φυσικα είναι και ευρωπαία δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο με μια κινέζα η αφρικάνα. Πάντως δεν θα απέτρεπα κανέναν από μια σχέση με άλλη εθνικότητα ,σημασία έχουν τα αισθήματα και η αλληλοκατανόηση.

 

 

δεν εχω λογια

ευγε

οι φιλοι ειναι σημαντικοι παντα

συμβουλη μου να την καταλαβαινεις σε αυτο και αν μπορει καπως να τους βλεπει να εισαι μαζι της-σκεφτομαι και εγω πως θα ''χασω'' τους φιλους μου και ρελαινομαι στην ιδεα μιας και αυτοι ειναι σαν το τραγουδι:

Πλιατσικας-Αλεξιου:''εσυ με ξερεις πιο καλα απολους στην ζωη μου

τωρα για τον χαρακτηρα της και εγω ετσι ειμαι και θελω ανεξαρτησια...

δεν σπουδασα τζαμπα...θελω να πω αυτα τα παπουτσια τα περνω εγω στα παιδια μας,ληρωνω και εγω ρευμα,νερο κλπ κλπ...

μπραβο της...

τωρα για το οτι ειναι καθολικη...

ε,παντρευτειτε στην ΣΥρο...:p

εσεις να ειστε καλα και ολα τα αλλα περισσευουνε

Link to comment
Share on other sites

τοτε να προσεχεις μην σε παρουν χαμπαρι οι δικοι της αν ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα μπλεξεις.Εισαι και στη φωλια.:worry: Η κοπελα μπορει να ειναι μια χαρα.Τους αλλους φοβαμαι.

Ατιμη φάρα οι Αλβανοι,χωρις μπεσα! Απολιτιστος και αξεστος λαος με κακοποια γονιδια στο αιμα του!

Επι αιωνες επιβιωσαν με πλιατσικο και επιδρομες στους γειτονικους λαους.Τι παρτιδες να ανοιξει κανεις μαζι τους? :blink:

 

να χαρώ εγώ έναν πολιτισμό :X και ο χίτλερ για τους μαύρους και τους εβραίους κάτι τέτοια έλεγε ... γονιδιακά. :ninja: Αλήθεια, πως το λένε το γονίδιο αυτό? ΑπολιτιστικόνηΧ? :lol:

Για τη ΜαλακόνηΨ θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε περισσότερα :O

Link to comment
Share on other sites

εμενα η γνωμη μου ειναι αυτη,καθε λαος εχει και καλους αλλα και κακους ανθρωπους,κι εγω εχω ακουσει καθε λογης απατεωνια και απο αλβανους κι απο πακιστανους κι απο βουλγαρους που θεωρουντε πολυ ατιμοι αν και δεν ξερω γιατι,αλλα και απο ελληνες.

οτι μπορουν να κανουν ολοι οι λαοι μπορουν να το κανουν και οι ελληνες,κι εμεις εχουμε πονηρια και καθε λογης κακο οποτε δεν θα κρινω τους αλλους λαους,εχω φιλους και φιλες που ειναι αλβανοι ασχετα οτι δεν φαινοντε και μου χουν φερθει καλυτερα κι απο ελληνες φιλους σε πολλες περιπτωσεις.

οπως επισης και δεν θα με ενοιαζε το να ημουν στο μελλον με κοπελα απο ξενη χωρα,καθε αλλο μαλιστα,εχουν αλλα μυαλα και μου αρεσει αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

βρε σεις το παν εναι να τα βρισκεε εγκεφαλικα καιολα τα αλλα ειναι στην απ εξω...

εσεις θα ειστε μαζι με αυτον τον ανθρωπο...κοιταξτε να περνατε καλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται... τίποτε άλλο.

Αν εμένα μου αρέσει η αραπίνα ή η κινέζα, δεν με ενδιαφέρει το ζόρι που τραβάει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...