Jump to content

Cubot S168


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_88930.html

Το κινητό παραγγελθηκε από το gearbest και παρεληφθη περίπου σε 35 ημέρες. Αν

αναλογιστει κανείς ότι επρόκειτο για εορταστικη περίοδο νομίζω ότι είναι μέσα στα πλαίσια των γενικοτερων παραγγελιών από Κίνα.

Η τιμή του ηταν γυρω στα 65ευρω και το Gearbest ηταν εξυπηρετηκοτατο σε καθε ερώτηση που τους εκανα. Οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι η πρώτη μου παραγγελία από αυτό το κατάστημα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Το όλο δέμα ήρθε ως "έγγραφα" με τιμή 28$ για να μην περάσει από τελωνείο. Το κουτί περιείχε :

1. Την συσκευή με εφαρμοσμενο ένα αυτοκόλλητο προστασίας.

2. Δεύτερο αυτοκόλλητο.

3. Καλή θήκη σιλικόνης την οποία και χρησιμοποιώ.

4. Τροφοδοτικο + usb καλώδιο + μετατροπέας ρεύματος.

5. Ενα μικρό εγχειρίδιο.

6. Φουλάρι (δώρο).

 

Η συσκευασία δεν περιείχε ακουστικά.

Μετά το απαραίτητο σεταρισμα το τηλέφωνο ήταν έτοιμο για χρήση. Το τηλέφωνο είχε έρθει με την καινούργια ρομ και εννιαίο τον αποθηκευτικό χώρο . Έτσι είχε περίπου 6 gb ελέυθερα για εγκατάσταση εφαρμογών και αποθήκευση φωτογραφιών , βίντεο κ.λ.π. Νομίζω χώρος αρκετός για μέσο χρήστη.

Η φωτογραφική μηχανή “καλή” χωρίς κάτι ιδιαίτερο με φωτογραφίες ιδανικές για social media ,αλλά ως εκεί (τα βίντεο απλά ανεκτά). Η μπροστινή κάμερα μπορώ να πω ότι δεν αναταποκρίνεται στις σύγχρονες απαιτήσεις αφού δεν τραβάει καλά σε συνθήκες κακού φωτισμού.

Η ποιότητα του σε κλήσεις ( με κάρτα Q) πολύ καλή .

Το WIFI μου έκανε εντύπωση διότι συνδέεται σε 2-3 δεύτερα και από απόσταση 15 μέτρων, χωρί να χάνει το σήμα ποτέ. Το σερφάρισμα στο διαδύκτιο γρήγορα και χωρίς κολλήματα (cm browser). GPS κλέιδωσε περίπου στο λεπτό και στην δοκιμή με τα google maps δε δημιούργησε πρόβλημα πλοήγησης.

Το τηλεφωνάκι έχει “φορτωθεί” με 8-9 παιχνίδια τύπου DEAD TRIGGERτα οποία παίζει απροβλημάτιστα και χωρίς ούτε ένα lag.Επίσης συνεργάστηκε άψογα με κάθε app που έβαλα χωρίς να μου κάνει νούμερα.

Η μπαταρία μου βγάζει περίπου 1,5 ημέρα χρήσης (καλύτερη χρήση απο το s308 της γυναίκας μου) από gesture χρησιμοποιώ μόνο το ξεκλείδωμα το οποίο δουλέυει άψογα χωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην ομαλή και πανγρήγορη λειτουργία του τηλεφώνου.

Τέλος στο antuutu άβγαλε σκορ 19300 περίπου και νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω.

Ορίστε και μερίκές φωτογραφίες.

 

http://prntscr.com/5sem0e

http://prntscr.com/5sema4

http://prntscr.com/5semj4

http://prntscr.com/5senfj

http://prntscr.com/5sent4

Edited by ozgur_hfo
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις το παρήγγειλα. Ευχαριστώ τους πάντες στο forum που με βοηθήσατε στο να μου λυθούν οι περισσότερες απορίες και αμφιβολίες μιας και θα είναι η πρώτη συσκευή που αγοράζω από την συγκεκριμένη εταιρία και γενικά εκτός της ελληνικής αγοράς..
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες 14/01/2015 από coolicool στην τιμή των 38€. Το είχα αγοράσει τότε που έκανε τις προσφορές για τα Χριστούγεννα με το panic buying. Η αγορά έγινε στις 07/12/2014.

Το κινητό είναι άψογο.

Μέσα είχε το manual, το φορτιστή με το καλώδιο, και 2 screen protector από τα οποία το ένα ήδη περασμένο στο κινητό και απλώς τράβηξα την ετικέτα και μια διάφανη θήκη. Επίσης όταν έφτασε το κινητό στην Ελλάδα μου στείλανε μήνυμα από Coolicool, με ειδοποιούσε όταν το πάρω να τους ενημερώσω αν όλα είναι εντάξει.

 

Το κινητό τα σπάει μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

θήκες μπαταρίες έχω βρει στο ebay, δυστυχώς όμως δεν έχω βρει πουθενά temperred glass :cry:

 

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150116015743&SearchText=cubot+s168+tempered+glass

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Α ρε τυχερακια. Μισό τιμής το χτυπησες. Παντως θα μεινεις ευχαριστημένος.

 

 

καλησπέρα μήπως μπορείς να μου πεις πως βγάζεις τις screenshot την οθόνη του κινητού?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μήπως μπορείς να μου πεις πως βγάζεις τις screenshot την οθόνη του κινητού?

 

Δοκίμασε volume down+power.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimx2,μάθαμε και κάτι παραπανω για flashtools(δεν είχα ιδεα).

Αλήθεια αυτά τα αρχεία απο το site της cubot http://www.cubot.net/index.php/down/lists/typeid/23.html

Πως τα περνάμε,γιατί προσπάθησα να περάσω το update με το ρεκοβερυ του κινητού όπως λέει αλλά τίποτα!

Το δοκίμασε κανείς? Δεν θέλω να στήσω από την αρχή. Επίσης διορθώθηκε η μπαταρία με την νέα ρομ ? Αξίζει?

Edited by christosi

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα και εγω το s168 μου εκανε και ενημεροση συστηματος αρκετα καλο για τα λεφτα του αλλα θα ηθελα να ρωτισω μηπως ξερεται πιανου κλωνος τηλ. ειναι
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα και εγω το s168 μου εκανε και ενημεροση συστηματος αρκετα καλο για τα λεφτα του αλλα θα ηθελα να ρωτισω μηπως ξερεται πιανου κλωνος τηλ. ειναι

Δεν είναι κλώνος κανενός :eek:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 μηνα συμβιωσης cubot s168 vs κορης μου το κινητο συνεχιζει να λειτουργει τελεια.μετα την τελευταια ενημερωση διορθωθηκε και η ενδειξη της μπαταριας και πρεπει να ειναι το πιο φθηνο vfm αυτην την στιγμη.κι ενα ελληνικο unboxing video που βρηκα

 

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 μηνα συμβιωσης cubot s168 vs κορης μου το κινητο συνεχιζει να λειτουργει τελεια.μετα την τελευταια ενημερωση διορθωθηκε και η ενδειξη της μπαταριας και πρεπει να ειναι το πιο φθηνο vfm αυτην την στιγμη.κι ενα ελληνικο unboxing video που βρηκα

 

 

Κι εγώ έτσι το βλέπω, ως vfm. To παράγγειλα για την ανηψιά μου από εδώ. (EFOX).

Αποδεικνύεται αρκετά αξιόπιστο το κινητό και το σάιτ για "τιμή-χώμα" (να δανειστώ την έκφραση των επίσημων αρθρογράφων του myphone :lol: ) .

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

το προτιμω σε σχεση με landvo l200 και thl t6s γιατι εχει υποστηριξη απο την cubot βγαζει updates και βρισκεις και θηκες-ανταλλακτικα
Link to comment
Share on other sites

Συν-κάτοχοι του S168 :) σας έχει κάνει OTA (Wireless) update και αν ναι με ποιες ρυθμίσεις; Το δικό μου αρνείται πεισματικά να βρει νέα έκδοση ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Συν-κάτοχοι του S168 :) σας έχει κάνει OTA (Wireless) update και αν ναι με ποιες ρυθμίσεις; Το δικό μου αρνείται πεισματικά να βρει νέα έκδοση ΟΤΑ.

Δοκίμασε να το βάλεις στα Αγγλικά,γιατί σε μένα έκανε το ίδιο και το γύρισα Αγγλικά και βρήκε ενημέρωση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με όλα τα διαθέσιμα αγγλικά (us, uk) αλλά δεν έχω δει προκοπή ακόμη ☺
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο αρκετο ψαξημο βρηκα στο Black mart το camera FV-5 κανει την φωτο 100 φορες καλειτερη αποτι η φοτο του κηνητου

 

καμμιά δωρεάν αντίστοιχη εφαρμογή που να αξίζει;

 

Ως νέος στο club του s168 θα γράψω μερικά πράγματα για τη δική μου συσκευή:

 

  1. Kernel 3.4.67
  2. rom v02_20141031 (το πήρα στα χέρια μου Ιανουάριο. Ξεκίνησε Δεκέμβριο.)
    Δυστυχώς όταν πάω στην επιλογή wireless update μου εμφανίζει ως Current rom "v01_20141031" με τα υπόλοιπα αλφαριθμητικά ίδια όμως. Επιπλέον, όταν επιλέγω να τσεκάρει για update μου λέει ότι έχω την πιο ενημερωμένη έκδοση ενώ όπως ξέρουμε έχει βγει και άλλη 29/12/2014. Προτάσεις? :confused:
  3. Αποθηκευτικό χώρο μου δείχνει συνολικό 5,93GB. Γιατί δε βλέπει τα υπόλοιπα 2 από τα 8 έχει κανείς καμμιά ιδέα; :confused:
  4. Λειτουργία για τα βασικά ομαλή και γρήγορη χωρίς κολλήματα μέχρι τώρα.
  5. Παιχνίδια. Το NFS Most Wanted δεν παίζει. Ξεκινάει η εφαρμογή αλλά βγάζει μήνυμα ότι "η εφαρμογή έχει σταματήσει"και κλείνει. Δοκίμασα απεγκατάσταση και ξανά μπας και.. αλλά τίποτα. Πιάνει και 2,9GB η ρημάδα app. Angry birds δοκιμή ΟΚ.
  6. Η μπαταρία έχει φορτιστεί πλήρως 2 φορές. και άλλες 2 από λίγο. Αντέχει 2 μέρες με κλήσεις και λίγο wifi-gaming. Ακόμα έχω θέμα γιατί ψοφάει πολύ γρήγορα έως ξαφνικά όταν βγάλει μήνυμα π.χ. στο 15%. Θα στρώσει ή πρέπει να κάνω το update (v04) της Cubot για την μπαταρία? :confused:
  7. Η κάμερα πίσω είναι μια χαρά σε ποιότητα για μένα εκτός από το θέμα ότι δεν ρυθμίζεται σωστά-αυτόματα μόνη της για το καλύτερο αποτέλεσμα όπως είχα συνηθίσει με όλα τα άλλα κινητά και φωτογραφικές που είχα. Υπάρχει κάνα πρόγραμμα δωρεάν που να την ανοίγεις και να πατάς ένα κουμπί μόνο και να βγάζει ότι καλύτερο μπορεί χωρίς να μπλέκεσαι με δοκιμές ρυθμίσεων φωτεινότητας κ.τ.λ.;
  8. Τα ίδια και για την μπροστά. Απλώς είναι χειρότερη απ την πίσω αλλά την βασική δουλειά της την κάνει.
  9. GPS ok
  10. Wifi ok
  11. Κατασκευή μου φαίνεται στιβαρή. Μια χαρά. Όχι τίποτα ψευτο-ελαφριο-πλαστικούρεςκακιάςώρας.
  12. Σύνδεση με ΗΥ. Έχω θέμα με το syncAndroid στα WindowsVista γιατί δεν το αναγνωρίζει συνδεδεμένο πάντα με την πρώτη και αποσυνδέεται κάποιες φορές ξαφνικά μετά από ένα backup/restore.. :confused: Ίσως να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη εφαρμογή π.χ. myphoneexplorer
     
    Αυτά για την ώρα. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι να κάνω για τα θέματα rom/storage/battery/camera ας μου στείλει απάντηση σας παρακαλώ :help:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

1 & 2. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του Δεκέμβρη (27/12/14, εγώ την κατέβασα απο το needrom) και να την εγκαταστήσεις με το flash tool. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και αν ξετικάρεις την τελευταία επιλογή (user data) δε χάνεις τίποτα απο αυτα που έχεις αποθηκεύσει στο τηλέφωνο.

3. Σου δείχνει τόσο χώρο διαθέσιμο επειδή ο υπόλοιπος είναι δεσμευμένος απο το σύστημα και δε μπορείς να κάνεις κάτι.

6. Θα λυθεί σε ένα βαθμο με την αναβάθμιση, αλλά θα πρέπει να κάνεις ρουτ για να περάσεις ενα battery calibrator και να διορθώσεις ακομα λίγο την κατάσταση.

7. Εγω χρησιμοποιώ την LG camera και είμαι πολύ ευχαριστημένος, η στοκ της google που έβαλα δεν μου έκατσε τόσο καλά.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

5. σε εμένα πότε έπαιζε πότε εμφάνιζε το ίδιο μήνυμα με εσένα. έκανα καθαρισμό cache με clean master, shutdown συσκευής, power on, περίμενα 2-3 λεπτά και έπαιζε μετά. έτρωγε κάτι κολλήματα συγχρονισμού ήχου με την εικόνα, έβαζα αρκετά χαμηλά τον ήχο και έπαιζα.

το nfs ξεζουμίζει την μπαταρία και ανεβάζει θερμοκρασία, οπότε, μην παίξεις πάνω από μιάμιση ώρα.

2, 3 και 6 όπως απάντησε ο Spyros.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με όλα τα διαθέσιμα αγγλικά (us, uk) αλλά δεν έχω δει προκοπή ακόμη ☺

 

Εχτές μου έκανε αναβάθμιση από μόνο του. Χρησιμοποιώ Αγγλικά και δεν έχω κάνει καμία αλλαγή [ root κλπ ]

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει καμία αλλαγή. Τι βελτιώνει η νέα έκδοση V05_20150104_1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...