Jump to content

Cubot S168


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβαζεις το cwm recovery και κανεις flash μονο αυτο.

Μετα ριχνεις το superuser.zip στην SD και το κανεις root μεσα απο το cwm recovery.

Τοοοσο απλα.

 

Εννοείς flash το recovery απο το xda μεσω flashtools; Γιατί όσο κι αν εχω προσπαθήσει δεν έχω καταφέρει να το ρουτάρω ακόμα...:mad:

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοείς flash το recovery απο το xda μεσω flashtools; Γιατί όσο κι αν εχω προσπαθήσει δεν έχω καταφέρει να το ρουτάρω ακόμα...:mad:
το recovery από το xda είναι μόνο για την 1 που δεν είχε ενοποιημένο τον χώρο για τα apps, δεν παίζει στις άλλες
Link to comment
Share on other sites

το recovery από το xda είναι μόνο για την 1 που δεν είχε ενοποιημένο τον χώρο για τα apps, δεν παίζει στις άλλες

Τοτε ποιο recovery πρέπει να φλασαρουμε; Μπορεις να δώσεις ενα λινκ;

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ποιο recovery πρέπει να φλασαρουμε; Μπορεις να δώσεις ενα λινκ;
δεν ξέρω αν υπάρχει αλλό, αλλά υπάρχουν εδώ οδηγείες πως να φτίαξεις το δικό σου
Link to comment
Share on other sites

Xteς εφτασε το μαυρο s168 στα χεράκια μου.

Λοιπον, οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλύτερες απ οτι φανταζόμουν.

Η οθόνη ζωντανη και IPS καμια σχέση με το cubot P9 που χα αγορασει περυσι, ικανοποιητικοτατη-ευαισθητη και με μεγάλες γωνιες θεασης. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλη,οι εφαρμογες τρεχουν σφαιρα ενω το Antutu 5.5 εδωσε 19500 .

Η πισω καμερα ειναι καλη, καλυτερη απ οτι την περιμενα και το μειονεκτημα της ειναι ο θόρυβος αλλα σε πολυ μικρο βαθμο και ο οποιος φαινεται επειτα απο αρκετη μεγεθυνση. Σερφάρισμα σφαίρα, ομιλία όλα καλά,φλάς δυνατό.

 

Κι ενω όλα πηγαιναν καλα, το δινω στην κορουλα και στραβώνει η κατάσταση. Γιατι; Διοτι η μπροστα καμερα έδειχνε χάλια και δεν εβγαζε με τιποτα ικανοποιητικές "selfie". Δυνατό στράβωμα απο την κόρη σε τέτοιο σημείο που αρχισα δαρμένος να εξετάζω τα ντόπια σαπάκια των 200€ των οποίων οι δυνατότητες με το ζόρι και μετα βίας ξεπερνουν τo 50% των δυνατότητων του s168. Αργά το βράδυ ,κοιμόταν η κορούλα, ξαναπέρνω το κινητό στα χέρια, κι ευτυχώς -πως μου ρθε δεν ξερω- εξετάζω τις ρυθμίσεις κάμερας. Ε, μια αλλαγή στην ευαισθησία του λευκού (σε επιλογη λαμπτήρας ή συννεφιά και όχι αυτόματο) άλλη μία αλλαγη στις ιδιότητες εικόνας (μειωση ευκρινειας, αυξηση φωτεινότητας,μειωση κοντραστ) και η εικόνα της κάμερας άλλαξε άρδην προς το καλ'υτερο. Ενώ ήταν πολύ χειρότερη απο την εικόνα της μπροστινής κάμερας του samsung core της γυναίκας μου των μόλις 0,3 Μpixel μετά τις ρυθμίσεις έγινε καλύτερη,ενώ διέφερε αισθητά στη θερμοκρασία λευκού δλδ η εικόνα της ήταν πιο θερμή δλδ ελαφρά προς το κίτρινο.

 

Το πρωί το έδειξα στην κόρη , αυτή ενέκρινε και όλα καλά.Πιστεύω πως η εικόνα της μπροστινής κάμερας μπορεί αν γίνει ακόμα καλύτερη εφόσον υπάρχουν πιο λεπτομερείς ρυθμίσεις. Ίσως κάποιο πρόγραμματακι απο το playstore; Δεν ξέρω , οποιος γνωρίζει ας βοηθήσει αν και σκέφτομαι οτι ίσως με route να βελτιώνεται η κατάσταση κατι το οποίο για την ώρα δεν πρόκειται να επιχειρήσω.

 

Επειδή η κινεζιές έχουν ανεβάσει ταχύτητα πρέπει να εντείνουμε τις προσπαθειες μας για να ενημερωθεί ο κόσμος ωστε με 65€ να αγοράζει κινητό που ειδάλλως θα το βρισκε με 250-300€.

 

Αυτές τις ημέρες θα ανεβάσω ένα βιντεάκι στο youtube με εκτενές ρεπορτάζ για το Cubot S168.

Φτου να μην το ματιάξω...

Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Μετά εντάξει. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχει αλλό, αλλά υπάρχουν εδώ οδηγείες πως να φτίαξεις το δικό σου

Ευχαριστώ για το λινκ! Μια ερώτηση μόνο, το avira μου βγάζει ένα αρχείο rootz (ή κάπως έτσι) που ειναι στα tools σαν ιο - να υποθέσω οτι είναι false alarm επειδή αυτο το αρχειο επηρεαζει τη registry?

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραλαμβάνω σήμερα κι'εγώ.

Θα ακολουθήσει review και βιντεάκι το απόγευμα με πρώτες εντυπώσεις.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε για τρελές πωλήσεις η Cubot :lol: βλέπω πολύς κόσμος επένδυσε. Σήμερα βγήκε και καινούργιο OTA update , φτιάχνει bugs λέει. Καλορίζικο σε όλα τα παιδιά που παρέλαβαν!
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Που το είδες το OTA update φίλε dark? Εγώ έχω τη V4 και δεν κάνει OTA update σε όποια γλώσσα και να το βάλω. Ούτε βλέπω καμία νέα ROM στη σελίδα υποστήριξης της εταιρείας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πιο πρόσφατη rom που είναι στο needrom είναι η V9 και εχει ημερομηνία 27/12/14.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά όπως λένε τα παιδιά στα 65€ μονόδρομος είναι το Gearbest με κουπόνι ή υπάρχει αλλού στο ίδιο ποσο;

 

edit:

Το βρήκα και φθηνότερο στο e-fox, δεν νομίζω να παίζει πουθενά αλλού τέτοια τιμή! 62€

http://en.efox-shop.com/cubot-s168-mtk6582-13ghz-quad-core-50-zoll-ips-qhd-bildschirm-android-44-3g-smartphone-g-296784?_xc_ls=en

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά όπως λένε τα παιδιά στα 65€ μονόδρομος είναι το Gearbest με κουπόνι ή υπάρχει αλλού στο ίδιο ποσο;

 

edit:

Το βρήκα και φθηνότερο στο e-fox, δεν νομίζω να παίζει πουθενά αλλού τέτοια τιμή! 62€

http://en.efox-shop.com/cubot-s168-mtk6582-13ghz-quad-core-50-zoll-ips-qhd-bildschirm-android-44-3g-smartphone-g-296784?_xc_ls=en

Το efox νομιζω έχει και μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να συνδέσει B T ακουστικό ? Προσπαθώ με 2 αλλά δεν βλέπει κανένα ! :(
ναι μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να συνδέσει B T ακουστικό ? Προσπαθώ με 2 αλλά δεν βλέπει κανένα ! :(

Κι εγώ έχω συνδέσει ΒΤ handsfree στο αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν ένα μήνα συμβίωσης με το τηλέφωνο, θέλω να γραψω 2-3 πράγματα από την μέχρι τώρα εμπειρία μου απ’αυτό. Κατ’αρχήν για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλό κι όχι κοιτάζοντας μόνο τα specs, αλλά το πώς είναι σε καθημερινή χρήση. Του πέρασα την τελευταία ρομ του Δεκέμβρη, έκανα root και πέρασα το supersu σβήνοντας πολύ λίγα πράγματα που εμένα μου φαίνονταν περιττά (αλλά για άλλους ίσως δεν είναι), έβαλα xposed και gravity και το κινητό πετάει!!

Η μπαταρία και στοκ που ήταν αλλά και root που είναι τώρα κρατάει άνετα μια μέρα χρήσης είτε με wifi, είτε με 3G, σε browsing, κλήσεις, μηνύματα - δηλαδή σε κανονική χρήση. Το πρόβλημα με τις λάθος ενδείξεις της διορθώθηκε σε μεγάλο βαθμό και αν κάνεις και calibration κερδίζεις λίγο παραπάνω χρόνο σε sot. Reboot δεν είχα κανένα μέχρι τώρα και έχω ενεργοποιημένο το gestures για να ανοίγω την οθόνη, οπότε δε χρειάζεται να πατάω κουμπιά που είναι λίγο περίεργο έτσι που είναι ενσωματωμένα στο καπάκι και μπορεί με παρατεταμένη χρήση να φθαρούν.

Οι 2 κάρτες σιμ είναι πλήρως παραμετροποιήσιμες και πραγματικά αν τις ρυθμίσεις μια φορά, μετά απλά το ξεχνάς ότι υπάρχουν!! Υπάρχει ένδειξη σε ποια γραμμή σε καλούν/στέλνουν μήνυμα και διαφορετικό χρώμα στο σήμα για κάθε κάρτα, που μπορείς να το αλλάξεις, όπως επίσης και τον ήχο κλήσης για κάθε μια. Επίσης, η στοκ εφαρμογή SMS είναι πολύ καλή και υποστηρίζει τις 2 κάρτες μια χαρά - βάζεις και το strip Unicode από το gravity κι έχεις 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.

Η οθόνη αν και μεγάλη είναι μέτρια σε απόδοση, το ίδιο και οι κάμερες, αλλά αυτό νομίζω ότι το ξέρει κάποιος όταν αγοράζει το τηλέφωνο και δεν πρέπει να περιμένει πολλά πράγματα. Απλά για μένα θα μπορούσαν να έχουν βάλει φωτισμό στα κουμπιά κι ένα notification led (που έχει το huawei 8800pro που έχω από το 2011!!) αλλά η έλλειψη τους δεν είναι και το τέλος του κόσμου.

Συνολικά θεωρώ ότι εκτός από τίμια, είναι και πολύ καλή αγορά με βάση την απόδοση και θεωρώ ότι το kitkat είναι μια εγγύηση ότι δε θα απαξιωθεί τόσο γρήγορα. Τώρα για custom rom δεν είμαι πολύ αισιόδοξος ότι θα βγεί και ούτε σίγουρος ότι χρειάζεται κιόλας, αλλά η cubot φαίνεται ότι μέχρι τώρα τουλάχιστον υποστηρίζει το τηλέφωνο μια χαρά με συχνά updates.

 

ΥΓ: Έχει κάνεις να προτείνει κάτι για θήκη σαν αυτή που έχει στη συσκευασία ή και πιο σκληρή;

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Πως έκανες το root Spyros? Με τη διαδικασία του flash tools ή βρηκες κάτι ευκολότερο;
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τις οδηγιες στο link του @dimx2 μερικές σελίδες πιο πίσω, χρησιμοποιώντας το mtk droid tools. Είναι πράγματι εύκολο και δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να συνδέσει B T ακουστικό ? Προσπαθώ με 2 αλλά δεν βλέπει κανένα ! :(

 

και ακουστικά και smartwatch όλα καλά και εδώ

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Spyro για τις εντυπώσεις σου :)

Παίδες, αν βρείτε τίποτα σε tampered glass ή θήκη σιλικόνης και έξτρα μπαταρία, αφήστε κανένα link από κάτω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Spyro για τις εντυπώσεις σου :)

Παίδες, αν βρείτε τίποτα σε tampered glass ή θήκη σιλικόνης και έξτρα μπαταρία, αφήστε κανένα link από κάτω. Ευχαριστώ.

θήκες μπαταρίες έχω βρει στο ebay, δυστυχώς όμως δεν έχω βρει πουθενά temperred glass :cry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...