Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πιο ευκολος τροπος για ρουτ στην Λολλιποπ για το G3,ποιος ειναι παιδια?Ευχαριστω
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο πιο ευκολος τροπος για ρουτ στην Λολλιποπ για το G3,ποιος ειναι παιδια?Ευχαριστω

 

ενας υπάρχει για λολιποπ

Link to comment
Share on other sites

@superuser_78

Φίλε μου θέλω να σε ευχαριστήσω ακόμα μια φορά, τόσο εσένα, όσο και τους υπόλοιπους φίλους εδώ μέσα, που με τις προτάσεις τους και τις υποδείξεις τους, ακόμα και με τις λύσεις που προσφέρονται στο πιάτο, βοηθάτε εμάς τους αρχάριους στο android να μάθουμε κάποια πράγματα και να κάνουμε κάποια άλλα.

 

Σχετικά με την κουβέντα που είχαμε και με τα paths των app, εξ όσων έψαξα τα αρχεία και τους φακέλους που μου είπες, διαπίστωσα πως τελικά ο ES κάνει καλή δουλειά στις εφαρμογές που απεγκαθιστά.

Κάποια ελάχιστα υπολείμματα βρήκα σε 1-2 εφαρμογές, και κάποια άλλα αρχεία, επειδή δεν μου κάθονταν καλά στο μάτι, τα άφησα όπως ήταν γιατί δε ήμουν σίγουρος ότι αφορούσαν όντως εφαρμογές που είχα διαγράψει.

 

Έκανα και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, περισσότερο για λόγους εκμάθησης του τι αλλάζει εφόσον πλέον είμαι ρουτ, και τα ξαναέστησα όλα από την αρχή.

Εδώ μια παρατήρηση. Παρόλο που μόλις έβαλα τον λογαριασμό μου, βρήκε το backup της συσκευής και με ρώτησε τι θέλω να επαναφέρω, εκεί είχε 2 επιλογές. Η μια αφορούσε την συσκευή, όπου και την επέλεξα, και η άλλη αφορούσε τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους, όπου και δεν επέλεξα καμία εφαρμογή γιατί ήθελα να κάνω καθαρή εγκατάσταση.

Με την διαδικασία αυτή, νόμιζα ότι θα μου επανέφερε τους αποθηκευμένους κωδικούς από τα wifi που είχα μπει, μετά λύπης μου όμως διαπίστωσα πως δεν υπάρχει κανένας.

Έκανα κάτι λάθος; Δεν θα έπρεπε να τους επαναφέρει τους κωδικούς εφόσον στην 1η επιλογή τους ανέφερε; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω την επόμενη φορά;

 

Δεν κάνει τίποτα..ευχαρίστηση μου..

Έχω την εντύπωση ότι το google account παίρνει backup και τους κωδικούς του WiFi..

 

Υπάρχουν και εφαρμογές γι αυτό αλλά μπορείς και εσύ manual να τους αποθηκεύσεις κάπου..

 

Με έναν root file manager να πας:

/data/misc/wifi/και κάνεις copy το wpa_supplicant.conf

 

Εκεί μέσα είναι αποθηκευμένα όλα τα router που έχεις συνδεθεί να χι με τους κωδικούς τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα..ευχαρίστηση μου..

Έχω την εντύπωση ότι το google account παίρνει backup και τους κωδικούς του WiFi..

 

Υπάρχουν και εφαρμογές γι αυτό αλλά μπορείς και εσύ manual να τους αποθηκεύσεις κάπου..

 

Με έναν root file manager να πας:

/data/misc/wifi/και κάνεις copy το wpa_supplicant.conf

 

Εκεί μέσα είναι αποθηκευμένα όλα τα router που έχεις συνδεθεί να χι με τους κωδικούς τους

 

Μιας και μιλας για τους κωδικους εσυ γνωριζεις καποια εφαρμογη που να παιρνει backup?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλας για τους κωδικους εσυ γνωριζεις καποια εφαρμογη που να παιρνει backup?

 

Να παίρνει backup τι;

τα πάντα;

Η μόνο τους κωδικούς του WiFi;

 

Για μόνο WiFi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sysca.wifiback

 

Για τα πάντα και WiFi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackup

Link to comment
Share on other sites

Να παίρνει backup τι;

τα πάντα;

Η μόνο τους κωδικούς του WiFi;

 

Για μόνο WiFi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sysca.wifiback

 

Για τα πάντα και WiFi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackup

Μονο wifi.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Υπάρχει τρόπος εκ των υστέρων να αποκτήσουμε πρόσβαση σε προηγούμενο backup ston google account, ώστε να τραβήξουμε τους κωδικούς για τα wifi?
Link to comment
Share on other sites

Αν θες προσωπικά την άποψη μου, καλύτερα ετσι! :)

Έτσι έχω και 'γω το δικό μου (LG G2) με custom rom. Συνήθως οι custom δουλεύουν πιο "ανάλαφρα" και η συγκεκριμένη που έχεις είναι αρκετά σταθερή, σχεδόν σαν official.

Αν θελήσεις να περάσεις άλλη rom (πάλι custom) ή νέα έκδοση της συγκεκριμένης που έχεις (αν βγάλει ο dev), μπορείς να το κάνεις πολύ εύκολα μέσω του custom recovery που προφανώς εχεις! Χωρίς υπολογιστή, 10 λεπτά δουλειά! Και χωρίς να χάνεις τα προσωπικά σου αρχεία (φώτο, βίντεο).

Αν σου περνάει απ' το μυαλό να γυρίσεις σε stock, η διαδικασία είναι αυτή:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5837788#post5837788

 

Παιδια μ αυτην την διαδικασία,

Χωρίς υπολογιστή μπορώ να περάσω cyanogenmod 12 nightly που μου αρέσει σε κάτι βιντεακια που είδα.

Ρίχνω διάβασμα αλλά και μια βοήθεια από εδώ στην γλώσσα μας χωρίς Google translate θα ήταν καλή.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μ αυτην την διαδικασία,

Χωρίς υπολογιστή μπορώ να περάσω cyanogenmod 12 nightly που μου αρέσει σε κάτι βιντεακια που είδα.

Ρίχνω διάβασμα αλλά και μια βοήθεια από εδώ στην γλώσσα μας χωρίς Google translate θα ήταν καλή.

 

Αν έχεις recovery μπορείς άνετα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μ αυτην την διαδικασία,

Χωρίς υπολογιστή μπορώ να περάσω cyanogenmod 12 nightly που μου αρέσει σε κάτι βιντεακια που είδα.

Ρίχνω διάβασμα αλλά και μια βοήθεια από εδώ στην γλώσσα μας χωρίς Google translate θα ήταν καλή.

Αν εννοείς φίλε μου τη διαδικασία του link που σου έβαλα, η απάντηση είναι όχι!

Η διαδικασία αυτή είναι για να φλασάρεις official rom με το flash tool σε μορφη .kdz.

Η rom που θέλεις να βάλεις ειναι custom. Η rom αυτή θα ειναι σε μορφή .zip. Θα κατεβάσεις λοιπόν τη rom, θα τη βάλεις κατα προτίμηση μέσα στην micro sd, θα μπεις σε recovery mode και αφού κάνεις τα απαραίτητα wipes*, θα πατήσεις install zip θα βρεις τη rom και τη φλασάρεις!

*Αν έχεις recovery TWRP δε θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς wipes πρέπει να επιλέξεις γιατί έχω πολλούς μήνες να το χρησιμοποιήσω, εγω έχω άλλη recovery.

Κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πριν κάνεις οτιδήποτε να πάρεις ένα nandroid backup.

Δηλαδή ένα πλήρες backup της rom σου όπως ακριβώς την έχεις στημενη, έτσι ώστε αν συμβεί οτιδήποτε ή δε σου αρέσει η rom που έβαλες σε λίγα λεπτά θα μπορείς να γυρίσεις όπως ήσουν.

Το nandroid backup θα το κάνεις μέσα απ' τη recovery. Μέσα στο μενού της έχει επιλογή για backup, θα το βρεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς φίλε μου τη διαδικασία του link που σου έβαλα, η απάντηση είναι όχι!

Η διαδικασία αυτή είναι για να φλασάρεις official rom με το flash tool σε μορφη .kdz.

Η rom που θέλεις να βάλεις ειναι custom. Η rom αυτή θα ειναι σε μορφή .zip. Θα κατεβάσεις λοιπόν τη rom, θα τη βάλεις κατα προτίμηση μέσα στην micro sd, θα μπεις σε recovery mode και αφού κάνεις τα απαραίτητα wipes*, θα πατήσεις install zip θα βρεις τη rom και τη φλασάρεις!

*Αν έχεις recovery TWRP δε θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς wipes πρέπει να επιλέξεις γιατί έχω πολλούς μήνες να το χρησιμοποιήσω, εγω έχω άλλη recovery.

Κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πριν κάνεις οτιδήποτε να πάρεις ένα nandroid backup.

Δηλαδή ένα πλήρες backup της rom σου όπως ακριβώς την έχεις στημενη, έτσι ώστε αν συμβεί οτιδήποτε ή δε σου αρέσει η rom που έβαλες σε λίγα λεπτά θα μπορείς να γυρίσεις όπως ήσουν.

Το nandroid backup θα το κάνεις μέσα απ' τη recovery. Μέσα στο μενού της έχει επιλογή για backup, θα το βρεις!

 

Ωραία ευχαριστώ. Για αρχή πήρα ένα backup μέσα από το recovery όπως μου είπες. Το recovery twrp τι είναι ακριβώς? Sorry αν είναι κάτι αυτονόητο..

Και κάτι ακόμα, αν δεν μου αρέσει κάτι στην cyanogenmod, μπορώ να γυρίσω σε αυτή που έχω τώρα καταιβαζοντας την πάλι η δεν θα σβηστεί από την μνήμη και απλά θα την επαναφέρω?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορινες λιγο την γνωμη σας. Ειχα εδω και 4 μερες που δοκιμαζα το gps με κιτκατ και ολα πηγαινανε μια χαρα χωρις να υπαρχει προβλημα με το σημα κτλ

Με το που αλλαξα σε custom λολιποπ αρχισε παλι να κανει μ@λ@κι@ς και εκει που ολα ειναι μια χαρα και εχει ενα ψοφο δορυφορους κλειδωμενους να τους χανει στιγμιαια και μετα απο λιγα δευτερολεπτα να ειναι παλι ενταξει.

Ειχα διαβασει σε καποιο thread οτι πρόκειται για buh της λολιποπ που αντιμετωπιζουνε πολλες συσκευες οπως nexus htc Samsung κτλ.

Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω τι γινεται?

Βεβαια αυτο στην ωρα μπορει να το κανει και 4 φορες μπορει και μια αλλα μπορει και καμια.

Με την κιτκατ ομως το εσκισα στην κυριολεξια και δεν εκανε ποτέ τιποτα. Δεν δοκιμασα μαμα λολιποπ ομως αλλα το περιεργο ειναι οτι αλλοι δεν εχουνε προβλημα. Εγω ομως γιατι οπως και καποια αλλα παιδια που συνομιλουμε το αντιμετωπιζουνε?

Αν εφταιγε το hardware δεν θα το εκανε παντου και οχι μονο σε λολιποπ? Και αυτο το thread τι ρολο βαράει? https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81140

Εχω μιλαμε παλαβωσει και εχω δοκιμάσει ενα σωρο τροπους ωστε να το βρω χωρις ομως τυχη.

Και ειναι πιο εντονο οταν λειτουργρι με μονο αισθητηρες gps χωρις data. Να πω την αληθεια με data δεν το δοκιμασα αλλα οπως ειπα στην κιτκατ δεν εκανε κιχ. Δουλευε μονο με αισθητηρες χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Εχει καποιος κατι στο μυαλο του.

Μιλαμε με έχει τρελλανει η μ@λ@κι@.

Ευχαριστω.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ. Για αρχή πήρα ένα backup μέσα από το recovery όπως μου είπες. Το recovery twrp τι είναι ακριβώς? Sorry αν είναι κάτι αυτονόητο..

Και κάτι ακόμα, αν δεν μου αρέσει κάτι στην cyanogenmod, μπορώ να γυρίσω σε αυτή που έχω τώρα καταιβαζοντας την πάλι η δεν θα σβηστεί από την μνήμη και απλά θα την επαναφέρω?

 

Η rom που έχεις τώρα θα γίνει αντικατάσταση απ' τη νέα. Η μόνη ανάμνηση της θα είναι το nandroid backup που πήρες. Βρες το φάκελο που το εβαλε (σε μένα έχει όνομα clockworkmod) και βάλτο στην sd (καλύτερα) ή κράτα το και στο pc σου!

Αν σου είχε επιλογή, καλύτερα ήταν να πάρεις το backup κατ' ευθείαν στη sd (αν δεν το έκανες έτσι).

Σε περίπτωση "προβλήματος" ή αν δε σου αρέσει η νέα rom μέσα απ' τη recovery θα κάνεις restore, θα βρεις το backup και το επαναφέρεις.

Το backup είναι καλά να μην είναι στην εσωτερική μνήμη, 1ον για μην πιάνει χώρο και 2ον να μην σβηστεί με τα wipes!

Τέλος το TWRP είναι ειδος recovery (1ο screenshot)

Εγώ παράδειγμα έχω Plilz touch recovery (2o screenshot)

Link to comment
Share on other sites

Η rom που έχεις τώρα θα γίνει αντικατάσταση απ' τη νέα. Η μόνη ανάμνηση της θα είναι το nandroid backup που πήρες. Βρες το φάκελο που το εβαλε (σε μένα έχει όνομα clockworkmod) και βάλτο στην sd (καλύτερα) ή κράτα το και στο pc σου!

Αν σου είχε επιλογή, καλύτερα ήταν να πάρεις το backup κατ' ευθείαν στη sd (αν δεν το έκανες έτσι).

Σε περίπτωση "προβλήματος" ή αν δε σου αρέσει η νέα rom μέσα απ' τη recovery θα κάνεις restore, θα βρεις το backup και το επαναφέρεις.

Το backup είναι καλά να μην είναι στην εσωτερική μνήμη, 1ον για μην πιάνει χώρο και 2ον να μην σβηστεί με τα wipes!

Τέλος το TWRP είναι ειδος recovery (1ο screenshot)

Εγώ παράδειγμα έχω Plilz touch recovery (2o screenshot)

 

Ωραία εγώ έχω το πρώτο είδος recovery,

Το backup από recovery ονομάζεται nandroid ?

Εν τω μεταξύ έχω κατεβάσει και την ρομ,

https://download.cyanogenmod.org/?device=d855&type=nightly την πρώτη από αυτό το link.

Αλλά τρέμω λίγο να συνεχίσω..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εγώ έχω το πρώτο είδος recovery,

Το backup από recovery ονομάζεται nandroid ?

Εν τω μεταξύ έχω κατεβάσει και την ρομ,

https://download.cyanogenmod.org/?device=d855&type=nightly την πρώτη από αυτό το link.

Αλλά τρέμω λίγο να συνεχίσω..

Είναι μέχρι να πάρεις το βάπτισμα του πυρός :D

Ναι αυτό είναι το nandroid backup!

Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες (Αγγλικές βέβαια, αλλά λιγο-πολύ θα βγάλεις άκρη):

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/orig-development/rom-cyanogenmod-12-official-nightly-t2995524

Δες και μερικά βιντεάκια στο Youtube (βοηθάνε) και όταν είσαι έτοιμος... όρμα!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι να πάρεις το βάπτισμα του πυρός :D

Ναι αυτό είναι το nandroid backup!

Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες (Αγγλικές βέβαια, αλλά λιγο-πολύ θα βγάλεις άκρη):

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/orig-development/rom-cyanogenmod-12-official-nightly-t2995524

Δες και μερικά βιντεάκια στο Youtube (βοηθάνε) και όταν είσαι έτοιμος... όρμα!!

 

Σε ένα βίντεο είδα ότι έκανε install και τα λεγόμενα gaps? Αυτά που τα βρίσκουμε? Μου φαίνεται πολύ απλό για να ναι αληθινό.. Σε περίπτωση που το κάψω εδώ θα είστε να το επαναφερουμε ε? Υπάρχει τρόπος να κρατήσω backup να το επαναφέρω όπως είναι τώρα να μην στηνω από την αρχή?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δώσω το nexus 5 και να πάρω ένα g3 16 gb.Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο one plus.Από την μια έχω τρελαθεί Από το design και Από το ποσό εργονομικό είναι.Από την άλλη Είμαι φανατικός υποστηρικτής της CM, βλέπω πολλοί λέτε για διάφορα θέματα της συσκευής...gps, υπερθέρμανση κτλ....Σας ρωτάω λοιπόν κατά πόσο είναι root friendly το συγκεκριμένο κινητό; έχει απήχηση στην κοινότητα....;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορινες λιγο την γνωμη σας. Ειχα εδω και 4 μερες που δοκιμαζα το gps με κιτκατ και ολα πηγαινανε μια χαρα χωρις να υπαρχει προβλημα με το σημα κτλ

Με το που αλλαξα σε custom λολιποπ αρχισε παλι να κανει μ@λ@κι@ς και εκει που ολα ειναι μια χαρα και εχει ενα ψοφο δορυφορους κλειδωμενους να τους χανει στιγμιαια και μετα απο λιγα δευτερολεπτα να ειναι παλι ενταξει.

Ειχα διαβασει σε καποιο thread οτι πρόκειται για buh της λολιποπ που αντιμετωπιζουνε πολλες συσκευες οπως nexus htc Samsung κτλ.

Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω τι γινεται?

Βεβαια αυτο στην ωρα μπορει να το κανει και 4 φορες μπορει και μια αλλα μπορει και καμια.

Με την κιτκατ ομως το εσκισα στην κυριολεξια και δεν εκανε ποτέ τιποτα. Δεν δοκιμασα μαμα λολιποπ ομως αλλα το περιεργο ειναι οτι αλλοι δεν εχουνε προβλημα. Εγω ομως γιατι οπως και καποια αλλα παιδια που συνομιλουμε το αντιμετωπιζουνε?

Αν εφταιγε το hardware δεν θα το εκανε παντου και οχι μονο σε λολιποπ? Και αυτο το thread τι ρολο βαράει? https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81140

Εχω μιλαμε παλαβωσει και εχω δοκιμάσει ενα σωρο τροπους ωστε να το βρω χωρις ομως τυχη.

Και ειναι πιο εντονο οταν λειτουργρι με μονο αισθητηρες gps χωρις data. Να πω την αληθεια με data δεν το δοκιμασα αλλα οπως ειπα στην κιτκατ δεν εκανε κιχ. Δουλευε μονο με αισθητηρες χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Εχει καποιος κατι στο μυαλο του.

Μιλαμε με έχει τρελλανει η μ@λ@κι@.

Ευχαριστω.

 

Δεν ειναι hardware φιλε....

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα βίντεο είδα ότι έκανε install και τα λεγόμενα gaps? Αυτά που τα βρίσκουμε? Μου φαίνεται πολύ απλό για να ναι αληθινό.. Σε περίπτωση που το κάψω εδώ θα είστε να το επαναφερουμε ε? Υπάρχει τρόπος να κρατήσω backup να το επαναφέρω όπως είναι τώρα να μην στηνω από την αρχή?

Μα γι' αυτο το λογο πηρες το backup, αν το επαναφερεις θα εχεις παλι τη (στημενη) rom σου ;)

Τα gapps (ειναι οι google εφαρμογες) αν επρεπε να τα περασεις λογικα θα το ελεγε και θα στα εδινε στο link του xda που σου εδωσα. Αφου δεν το λεει, ενδεχομενως να υπαρχουν στη rom. Δεν παιρνω ομως και ορκο. Ισως καποιο παιδι που την εχει βαλει να μπορει να σε βοηθησει......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι hardware φιλε....

Αυτο πιστευω αλλα τι να ναι?

Εχω δοκιμασει χιλλιαδυο πραγματα αλλα δεν το βρισκω.

Αλλαξα google play services, δοκιμασα με fast dormancy η χωρις, με λειτουργια πτησης δεν εκανε ποτε κατι και ειπα μηπως εφταιγε το δικτυο μιλαμε έξωπραγματικά πραγματα. Εβγαζα εφαρμογες και δοκιμαζα. Ωρες ολοκληρες.Τι επηρεαζει στην λολιποπ που δεν επηρεαζει στην κιτκατ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω αλλα τι να ναι?

Εχω δοκιμασει χιλλιαδυο πραγματα αλλα δεν το βρισκω.

Αλλαξα google play services, δοκιμασα με fast dormancy η χωρις, με λειτουργια πτησης δεν εκανε ποτε κατι και ειπα μηπως εφταιγε το δικτυο μιλαμε έξωπραγματικά πραγματα. Εβγαζα εφαρμογες και δοκιμαζα. Ωρες ολοκληρες.Τι επηρεαζει στην λολιποπ που δεν επηρεαζει στην κιτκατ?

Το μονο που μπορω να εισηγηθω ειναι να περασεις λολλιποπ στο φλεξ και να δοκιμασεις την ιδια διαδρομη με το ιδιο setup για συγκριση...

Βεβαια αυτο δεν ειναι λυση. Τι να σου πω φιλε εγω δεν χρησιμοποιησα λολλιποπ ακομα... Με αλλες custom rom το εχεις?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...