Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτελους ηρθε κι εμενα η κανονικη πλεον συσκευη Umi Zero.Εστειλα στις 17 Δεκεμβρη την Beta συσκευη πισω στο Antelife για αντικατασταση.

Φιλικοτατοι και ουσιαστικοι με καθημερινη επικοινωνια μεσω email,δεν μου καναν κονξες και ιδιοτροπιες,μου συμpεριφερθηκαν αψογα και εισακουσαν ολες μου τις επιθυμιες και ανησυχιες αναφορικα με την συσκευη και ολα οσα γινοταν εκεινο τον καιρο.

Μεχρι να φτασει στα χερια τους η Beta συσκευη, ειχε τελειωσει και το στοκ των αμαρτωλων παρτιδων με τα 1002 κουσουρια.

Η συσκευη που μου στειλαν εχει ημερομηνια παραγωγης 30/1. :cool:

Το Antelife αφου περιμενε καιρο για στοκ, με το που τους ηρθαν οι συσκευες 31/1 μου στειλε την δικη μου κατεθειαν με προτεραιοτητα. :)

3/2 ηταν στην NL Post και εφτασε στα χερια μου σε 9 μολις μερες στις 12/2 ....!!!!!!! :X

Απιστευτος χρονος!To Antelife για μενα απο πλευρας aftersale support ειναι εγγυηση! :)

Το τηλεφωνο ειναι μια χαρα σε ολα του σχεδον ηρθε με την 3.05 , και εβαλα κατευ8ειαν την V 3.06 update rom απο την sd χωρις wipe.

Δεν ειχα καμια επανεκκινιση,η μπαταρια ειναι καλουτσικη μετα το update και επισης εχω περασει xposed installer & gravity box το χω αλλαξει τα φωτα στο custom-αρισμα. ;)

Το Gps κλειδωσε σε 8 δευτ. με απολυτη ακριβεια,το Wifi ειναι πολυ δυνατο και καλυτερο απο τo Cubot Zorro 001 που επισης κατεχω και το σημα κινητης δουλευει πολυ καλα,τελεια θα λεγα!

Τα gorilla glass μπρος και πισω αν τα ζουμπηξεις προς τα μεσα χαζοκουνιουνται σε σημεια,αλλα απειροελαχιστα μονο με εμπειρο ματι το καταλαβαινεις,αν εισαι ψειρας.

Πιστευω αυτο γινεται επειδη η κολλα ειναι φρεσκια.Oποτε λογικα θα στρωσει και δεν ανησυχω.

Αυτα απο μενα το κινητο παει σφαιρα,δεν εχω θεματα με θερμοκρασιες,ελπιζω οτι θα ναι μια χαρα και θα ευχαριστηθω την τελεια οθονη και καμερα του...! :happy:

Edited by drillerkiller
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλοριζικο!

Μακαρι να ειμασταν ατυχοι μονο εμεις που το πηραμε πρωτοι....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. ηρθε επιτελους το κινητο και σε μενα.μαλλον ειναι απο την νεα παρτιδα γιατι φοραει την 3.05 εκδοση εξαρχης. εντυπωσιαστηκα απο το σχεδιασμο του,το λεπτο παχος του ,την πολυ καλη οθονη,πολυ καλη καμερα,και παει σφαιρα.θα δουμε στην πορεια τι κουσουρια θα βγαλει.

 

το πρωτο περιεργο: ελειψα 3 μερεσ με την μπαταρια στο 69% οταν επεστρεψα εκει ηταν παλι στο 69% αλλα μεσα σε μια ωρα χρησης επεσε τελειως.. επισης ο ηχος απο το ηχειο μ φαινεται μετριος ποιοτικα κ οχι δυνατος.

μερικες ερωτησεις: για την πρωτη φορτιση χρησιμοποιησα ενα φορτιστη 1Α και το αφησα 12 ωρες περιπου, να το φορτιζω με το δικο του τον 2,4Α η να βαζω καποιον μικροτερης εντασης μηπως χαλασει η μπαταρια? ποσες ωρες να ειναι οι πρωτες φορτισεισ? να βαλω καποιο calibration tool για την μπαταρια?

αυτο με την ημερομηνια παραγωγης που το βλεπουμε?

 

edit: χτες εγινε αυτο με την μπαταρια που επεσε γρηγορα. απο το 69 στο 0. σημερα το πρωι που παω να το βαλω να φορτισει ξεκιναει απο το 0 κ σε 10 δευτερολεπτα εμφανιζει 54%.... κατι δε παει καλα εδω... ανοιξα το τηλεφωνο και η μπαταρια πεφτει γρηγορα παλι.. κοιταζοντας την ταση της λεει 3425mV αυτο λογικα δεν θα επρεπε να αντιστοιχει σε 54% αλλα σε κατι τυπου 1% 2%...αρα οντως η μπαταρια ειναι αδεια και ο δειχτης δειχνει ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Edited by travoltas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. ηρθε επιτελους το κινητο και σε μενα.μαλλον ειναι απο την νεα παρτιδα γιατι φοραει την 3.05 εκδοση εξαρχης. εντυπωσιαστηκα απο το σχεδιασμο του,το λεπτο παχος του ,την πολυ καλη οθονη,πολυ καλη καμερα,και παει σφαιρα.θα δουμε στην πορεια τι κουσουρια θα βγαλει.

 

το πρωτο περιεργο: ελειψα 3 μερεσ με την μπαταρια στο 69% οταν επεστρεψα εκει ηταν παλι στο 69% αλλα μεσα σε μια ωρα χρησης επεσε τελειως.. επισης ο ηχος απο το ηχειο μ φαινεται μετριος ποιοτικα κ οχι δυνατος.

μερικες ερωτησεις: για την πρωτη φορτιση χρησιμοποιησα ενα φορτιστη 1Α και το αφησα 12 ωρες περιπου, να το φορτιζω με το δικο του τον 2,4Α η να βαζω καποιον μικροτερης εντασης μηπως χαλασει η μπαταρια? ποσες ωρες να ειναι οι πρωτες φορτισεισ? να βαλω καποιο calibration tool για την μπαταρια?

αυτο με την ημερομηνια παραγωγης που το βλεπουμε?

 

edit: χτες εγινε αυτο με την μπαταρια που επεσε γρηγορα. απο το 69 στο 0. σημερα το πρωι που παω να το βαλω να φορτισει ξεκιναει απο το 0 κ σε 10 δευτερολεπτα εμφανιζει 54%.... κατι δε παει καλα εδω... ανοιξα το τηλεφωνο και η μπαταρια πεφτει γρηγορα παλι.. κοιταζοντας την ταση της λεει 3425mV αυτο λογικα δεν θα επρεπε να αντιστοιχει σε 54% αλλα σε κατι τυπου 1% 2%...αρα οντως η μπαταρια ειναι αδεια και ο δειχτης δειχνει ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Κατέβασε μια battery calibration εφαρμογή από το play store. Εναλλακτικά κάμε καμία επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Αλλιώς όπως ήρθε έφυγε.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα και εγω την Παρασκευη μετα απο 40 ημερες.Το τηλεφωνο ειναι πανεμορφο και η οθονη καταπληκτικη.Ηρθε με την3.01 και του περασα κατευθειαν την 3.06.Εκδοση βασικου φασματος τις 21/10/2014.Μου εβγαλε μονο του 2-3 screenshots.Δεν τολμησα να του βαλω την δικη μου sim(θα μου την καταστρεψει) θα βαλω μια καρτοκινητη απο Δευτερα.Ολα καλα για αρχη,επαιξα και 2 παιχνιδακια,ζεσταινεται αρκετα στο πισω και πανω μερος,δεν ξερω τι θα γινει το καλοκαιρι.Βγαζει καλες φωτο την ημερα και απαραδεκτες στο σκοταδι.Το φλας δεν δειχνει να βοηθα ιδιαιτερα.Σημερα το πρωι ομως εμφανιστηκε πολυ μικρο κενο στην πανω αριστερη ακρη του κινητου(αυτο εννοειται οταν λετε οτι ξεκολλησε το τζαμι???) το οποιο και γεμισε αμεσως με σκονη,την οποια και δεν μπορω να αφαιρεσω.Το τηλεφωνο δειχνει οτι θα αυτοκαταστραφει σε λιγο καιρο,τα συγχαρητηρια μου στην umi.

Τελικα εκανα πατατα που το παρελαβα,ισως επρεπε να το αφησω να γυρισει πισω.Θα του βαλω και καρτα και αν την γρατσουνισει εφυγε κατευθειαν για vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να αγοράσω κινητό από 190€ μέχρι 250€ ή κανα 20ρικο παραπάνω...Είμαι ανάμεσα στο UMI Zero και στο One plus One

Το oneplus έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω...τι προτείνετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα και τα δύο.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...

Και σε τιμή και σε κατασκευή...

Επίσης μιλάνε για 5 και 5.5 ίντσες οθόνη.. Αν δεν σε πειράζει το μέγεθος και η διάφορα στην τιμή να πας στο one plus one...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου τα gorilla glass ήταν λίγο χαλαρά κάτω δεξιά στη γωνια μπροστά

και πίσω δεξιά στη μέση,αλλα το ελυσα το θέμα. :cool:

Εβαλα νύχι και το τέσταρα τσίμα τσίμα.

Πήρα μια καρφίτσα μετα, ανασήκωσα το gorilla glass σε εκείνα τα σημεία κι έχυσα κολλα στιγμής.

Το πάτησα γερά και τέλος!Πεθανε,χεχεχε!!! :D :shoot:

To μονο που φοβόμουν ηταν απο μπροστά, μη χαλάσει το capacitive κουμπί για το πίσω.

Αλλα τελικα μια χαρά όλα...! :yahoo: :dance:

Επισης θερμοκρασια δεν μου ανεβαζει ιδιαιτερα,η μπαταρια βεβαια θελει φορτιση μεσα στη μερα αργα το απογευμα,

γιατι το δουλευω σαν ταμπλετ πιο πολυ με facebook,browsing & viber να χουν την τιμιτικη τους,

αλλα πιστευω θα στρωσει με τις επομενες φορτισεις...! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

εγω το umi zero πλεον δεν το προτεινω σε κανεναν. σε κανα δυο μηνες θα το σκεφτω αν αξιζει, εφοσον εχουν κυκλοφορησει αρκετα καλα χωρις προβληματα, και το εργοστασιο εχει αναβαθμισει την παραγωγηστα σημεια που πονουσε. Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ πιθανο να παρεις καποιο το οποιο θα εχει προβληματα σε: γρατσουνισμενες καρτες, υπερθερμανση, επανεκιννησεις και ασταθεια λογισμικου, κακη εως κακιστη συμπεριφορα μπαταριας, μετριο εως ανυπαρκτο gps, γυαλι που ειναι κολλημενο με Uhu stick και ξεκολαει. Μπορει να μην εχει κανενα απο αυτα, μπορει να τα εχει και ολα.

 

 

Οοοοοοοταν και αααααααν διορθωθουν 100% αυτα τα προβληματα το ξανασυζηταμε. Ως τοτε θεωρω πως δεν αξιζει να δοκιμασει κανεις. Κακως η umi κυκλοφορησε κινητο με τετοια προβληματα στην αγορα. Βλαπτει περισσοτερο την αξιοπιστια της και το ονομα της, αρα και προκαλει την καταστροφη της. Επισης το κινητο δεν ειανι 6.4 χιλιοστα, αλλα 7 και πανω. Αλλη μαρκετιστικη χαζομαρα που με εκνευριζει και δειχνει την αναξιοπιστια τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες τα capacitive buttons σταμάτησαν να λειτουργούν και να φωτίζουν. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο? Έκανα update με full wipes αλλά τίποτα. Επειδή το touch λειτουργεί λογικά πρέπει να χάλασε η πλακέτα των onscreen κουμπιών. Είμαι εντελώς απογοητευμένος...και πίστευα ότι τουλάχιστον υπήρχαν μόνο software issues

Το αγόρασα από aliexpress. Έστειλα και στην umi και στο shop alli αλλα κανείς δεν έχει απαντήσει

Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χτες τα capacitive buttons σταμάτησαν να λειτουργούν και να φωτίζουν. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο? Έκανα update με full wipes αλλά τίποτα. Επειδή το touch λειτουργεί λογικά πρέπει να χάλασε η πλακέτα των onscreen κουμπιών. Είμαι εντελώς απογοητευμένος...και πίστευα ότι τουλάχιστον υπήρχαν μόνο software issues

Το αγόρασα από aliexpress. Έστειλα και στην umi και στο shop alli αλλα κανείς δεν έχει απαντήσει

 

Επεσε και πανω στην κινεζικη πρωτοχρονια!Μετα τις 27 8α σου απαντησουν τωρα...υπομονη φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Μη χανεις χρονο, κανε dispute στο paypal...αλλα αν ειναι απο aliexpress μαλλον θα εχεις πληρωσει με καρτα οποτε δυσκολα.... εχεις τικαρει την επιλογη οτι το παρελαβες?

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Μη χανεις χρονο, κανε dispute στο paypal...αλλα αν ειναι απο aliexpress μαλλον θα εχεις πληρωσει με καρτα οποτε δυσκολα.... εχεις τικαρει την επιλογη οτι το παρελαβες?

 

Ναι δυστυχώς την έχω τικάρει! :/

Εγγύηση όμως δεν έχει? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου πουν κάτι? ότι εγώ φταίω ή κάτι σχετικό?

Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που το εχω μια βδομαδα ολα καλα ουε επανακινηση ουτε τπτ μονο δεν λειτουργει η εξυπνη οθονη και μεγιστη θερμοκρασια μετα απο 1 ωρα παιχνιδι 36 ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μετρας την θερμοκρασια???Εγω επαιξα μιση ωρα leos fortune και το cpu temp μου εδειξε θερμοκρασια 52c.

Tου εβαλα και 2 micro sim τις οποιες και τις ειδε κανονικα.Σημα full,3g κανονικα,gps χωρις ιδιαιτερα προβληματα.Τις sim τις γρατσουνισε φυσικα αλλα δεν τις κατεστρεψε ακομα.Τις εβγαλα και τις εβαλα 5-6 φορες.Η μπαταρια λειτουργει κανονικα.Το κενο στην πανω αριστερη γωνια δεν φαινεται σχεδον καθολου αλλα μαζευει σκονη την οποια αφαιρω με μια καρφιτσα.Θα το κρατησω λιγο ακομα,ειναι και πανεμορφο το ατιμο.Φυσικα εαν βγαλει και αλλα προβληματα(το θεωρω εξαιρετικα πιθανο) θα φυγει για Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς την έχω τικάρει! :/

Εγγύηση όμως δεν έχει? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου πουν κάτι? ότι εγώ φταίω ή κάτι σχετικό?

 

εκτιμω οτι πρεπει να μιλησεις με τον πωλητη. Στην αγγελια ελεγε κατι για εγγυηση?

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 3.06 αλλα δεν μπορω να βρω το developers option.... εχω την εντυπωση οτι η μπαταρια πεφτει γρηγορα....εσας ποσο σας κραταει και με τη χρηση?
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έστειλε το εξής μήνυμα η UMI σε μήνυμα που έστειλα για το αν στέλνουν μπαταρία αυτοί

 

"we can indeed send you the battery. Not a problem. But you need to contact the retailer and ask them for Battery repair Tool kit (Which including battery, backcover, double-sided tape) Here is the manual for replacement. As you can see everything is very simple."

 

και από κάτω είχε ένα αρχείο πως να αντικαταστήσω την μπαταρία μόνος μου.....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εστηλες για πιο λογο?ειχες προβλημα με τη μπαταρια η ετσι απλα για το αν γινεται?? ποσο τη χρεωνουν αυτο το ''κιτ''?
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την 3.06 αλλα δεν μπορω να βρω το developers option.... εχω την εντυπωση οτι η μπαταρια πεφτει γρηγορα....εσας ποσο σας κραταει και με τη χρηση?

 

Πατα πολλες φορες πανω στο "αριθμος εκδοσης" στο μενου σχετικα με το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εστηλες για πιο λογο?ειχες προβλημα με τη μπαταρια η ετσι απλα για το αν γινεται?? ποσο τη χρεωνουν αυτο το ''κιτ''?

 

δες στη σελίδα 81 ποστ #1214, ένα απο τα προβλήματα ήταν και η μπαταρία. δεν ξέρω πόσο χρεώνουν αυτό το κιτ αυτοί ισχυρίζονται ότι μπορώ να το πάρω δωρεάν από τον retailer αν τους αναφέρω το πρόβλημα.....

 

http://i57.tinypic.com/5nky75.jpg

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.το βρηκαμε το developer options... θεμα τωρα με τη μπαταρια νομιζω πως εχω.οπως σας ειπα εχω την εντυπωση οτι πεφτει γρηγορα. εχω κανει 2 καλιμπραρισματα αλλα δεν..... με απλη περιηγηση στο μενου του κινητου πεφτει με ριθμο 1% ανα 2-3 λεπτα σε λειτουργια πτησης το κινητο,χαμηλο φωτισμο δηλαδη δεν το ζοριζω. εβαλα μια εφαρμογη battery doctor και μου λεει οτι η χωρητικοτητα της μπαταριας μου ειναι 1000mah αντι για 2780mah που διαφημιζεται!!!!! δεν ξερω αν ισχυει αυτο αν εχει δικιο το application αλλα αν ισχυει νταξει μιλαμε κοροιδια κ σαυτο... μπορει καποιος να επειβεβαιωση την χωρητικοτητα της μπαταριας του με καποια εφαρμογη να δουμε τι παιζει??
Link to comment
Share on other sites

δες στη σελίδα 81 ποστ #1214, ένα απο τα προβλήματα ήταν και η μπαταρία. δεν ξέρω πόσο χρεώνουν αυτό το κιτ αυτοί ισχυρίζονται ότι μπορώ να το πάρω δωρεάν από τον retailer αν τους αναφέρω το πρόβλημα.....

 

http://i57.tinypic.com/5nky75.jpg

Κάτι είναι και αυτό. Τουλάχιστον δεν ζητάνε λεφτά για τα λάθη τους.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

εκτιμω οτι πρεπει να μιλησεις με τον πωλητη. Στην αγγελια ελεγε κατι για εγγυηση?

 

Δυστυχώς δεν γράφει για εγγύηση. Έχω στείλει άλλα περιμένω γιατί έχουν κάποια γιορτή τώρα!

Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...