Jump to content

Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι μεγάλο τάμπλετ τότε ξεπερνά το ένα κιλό κι είναι 27.5€
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 540
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το dispute για full refund θα γίνει για το κόστος της αγοράς.

Άρα σωστά έβαλες το ποσό που πλήρωσες.

Δεν μπορείς άλλωστε να ζητήσεις και μεγαλύτερο ποσό.

Τα έξοδα αποστολής, ανάλογα με την πολιτική του κάθε καταστήματος, τα πληρώνει είτε ο αγοραστής είτε το κατάστημα είτε μισά-μισά.:)

Επικοινώνησε με το κατάστημα για το ποιος θα αναλάβει τα έξοδα αποστολής.

Το banggood μου είχε καλύψει τα έξοδα αποστολής παλαιότερα αλλά αν αρνηθούν και επιβαρυνθείς εσύ για το κόστος, μπορείς να κάνεις αίτηση στην παραπάνω υπηρεσία που παραθέτω αφού στείλεις το δέμα.

 

Το κόστος των μεταφορικών δεν είναι τόσο μεγάλο.

Λογικά 15€ θα είναι αλλά δες εδώ για να το υπολογίσεις ακριβώς.

 

Δηλαδή θα τα βάλουν μόνοι τους στο Paypal? Το κόστος είναι 27.50 ελπίζω να τα δώσουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το dispute για full refund θα γίνει για το κόστος της αγοράς.

Άρα σωστά έβαλες το ποσό που πλήρωσες.

Δεν μπορείς άλλωστε να ζητήσεις και μεγαλύτερο ποσό.

Τα έξοδα αποστολής, ανάλογα με την πολιτική του κάθε καταστήματος, τα πληρώνει είτε ο αγοραστής είτε το κατάστημα είτε μισά-μισά.:)

Επικοινώνησε με το κατάστημα για το ποιος θα αναλάβει τα έξοδα αποστολής.

Το banggood μου είχε καλύψει τα έξοδα αποστολής παλαιότερα αλλά αν αρνηθούν και επιβαρυνθείς εσύ για το κόστος, μπορείς να κάνεις αίτηση στην παραπάνω υπηρεσία που παραθέτω αφού στείλεις το δέμα.

 

Το κόστος των μεταφορικών δεν είναι τόσο μεγάλο.

Λογικά 15€ θα είναι αλλά δες εδώ για να το υπολογίσεις ακριβώς.

 

Πάντως προσπάθησα να τα υπολογίσω στο σαιτ και μου βγάζει άλλες τιμές μπορεί εγώ δεν κάνω κάτι λάθος, πάντως στο ταχυδρομείο μου είπαν 27.50

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα τα βάλουν μόνοι τους στο Paypal? Το κόστος είναι 27.50 ελπίζω να τα δώσουν

 

Πάντως προσπάθησα να τα υπολογίσω στο σαιτ και μου βγάζει άλλες τιμές μπορεί εγώ δεν κάνω κάτι λάθος, πάντως στο ταχυδρομείο μου είπαν 27.50

 

Δεν ελπίζεις τίποτα. Αν σου είπαν ότι θα στα βάλουν, θα τα βάλουν.:)

Γι αυτό σου είπα πριν, επικοινώνησε μαζί τους και ξεκαθάρισέ το.

 

Νόμιζα ότι ήταν κάτω απο κιλό γι αυτό σου είπα 15€.

Στείλτο όπως παραθέτει στην εικόνα ο gerstavros.

Link to comment
Share on other sites

http://s32.postimg.org/vdy3sou39/www_elta_gr_screen_capture_2016_05_10_15_16_08.jpg

 

Ευχαριστώ δεν είχα επιλέξει το ακανόνιστα πρέπει να το στείλω με ένδειξη defective?

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ελπίζεις τίποτα. Αν σου είπαν ότι θα στα βάλουν, θα τα βάλουν.:)

Γι αυτό σου είπα πριν, επικοινώνησε μαζί τους και ξεκαθάρισέ το.

 

Νόμιζα ότι ήταν κάτω απο κιλό γι αυτό σου είπα 15€.

Στείλτο όπως παραθέτει στην εικόνα ο gerstavros.

 

Είμαι στην φάση που με ρώτησανπόσο είναι το κόστος δεν μου έχουν πει αν θα τα δώσουν

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

http://s32.postimg.org/vdy3sou39/www_elta_gr_screen_capture_2016_05_10_15_16_08.jpg

 

Μου είπαν να το στείλω πίσω και να μου δώσουν τα μισά μεταφορικά αλλά και πάλι είναι πολλά να δώσω τα μισά όταν μου έχουν στείλει κάτι που είναι νεκρό μπορώ να τα διεκδικήσω στο PayPal?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελπίζεις τίποτα. Αν σου είπαν ότι θα στα βάλουν, θα τα βάλουν.:)

Γι αυτό σου είπα πριν, επικοινώνησε μαζί τους και ξεκαθάρισέ το.

 

Νόμιζα ότι ήταν κάτω απο κιλό γι αυτό σου είπα 15€.

Στείλτο όπως παραθέτει στην εικόνα ο gerstavros.

 

μου ειπαν να βαλουν τα μισα 27.50 ειναι το κοστος αλλα θα επιμηνω να μου τα δωσουν ολα δεν φτανει που μου εστειλαν κατι "πεθαμενο" να πληρωσω και απο πανω ? banggood σου λεει μετα

Link to comment
Share on other sites

ενω στο banggood μου ειπαν να τους στειλω πισω το πακετο και να μου δωσουν τα μισα εξοδα αποστολης εγω εστειλα email πως υπαρχει δολος ενω αγορασα κατι σε προσφορα και ηρθε νεκρο και πως θελω να πληρωσουν εκεινοι ολο το ποσο και για τεσσερις μερες δεν απαντησαν καθουλου χθες τους εστειλα παλι οτι εστειλα το πακετο σε αυτους και πως περιμενω το refund και το κοστος αποστολης και παλι μαλλον το εκαναν γαργαρα για για τα εξοδα αποστολης και απλα μου εστειλαν αυτο We have arranged a refund $84.79 to you.

 

And you will get it within 72 hours. Please check your Paypal account later.

 

Welcome to shopping with us again.

 

Sorry for the inconvenience and best regards, τωρα τι κανω για τα εξοδα αποστολης ? ειναι 27.50

Link to comment
Share on other sites

ενω στο banggood μου ειπαν να τους στειλω πισω το πακετο και να μου δωσουν τα μισα εξοδα αποστολης εγω εστειλα email πως υπαρχει δολος ενω αγορασα κατι σε προσφορα και ηρθε νεκρο και πως θελω να πληρωσουν εκεινοι ολο το ποσο και για τεσσερις μερες δεν απαντησαν καθουλου χθες τους εστειλα παλι οτι εστειλα το πακετο σε αυτους και πως περιμενω το refund και το κοστος αποστολης και παλι μαλλον το εκαναν γαργαρα για για τα εξοδα αποστολης και απλα μου εστειλαν αυτο We have arranged a refund $84.79 to you.

 

And you will get it within 72 hours. Please check your Paypal account later.

 

Welcome to shopping with us again.

 

Sorry for the inconvenience and best regards, τωρα τι κανω για τα εξοδα αποστολης ? ειναι 27.50

 

Τους ζαλίζεις στα email, αρχικά με ευγενικό τρόπο και μετά πιο απότομο...εκτός και αν μπλέξεις PayPal.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τους ζαλίζεις στα email, αρχικά με ευγενικό τρόπο και μετά πιο απότομο...εκτός και αν μπλέξεις PayPal.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk[/quote/Πως να μπλέξω PayPal? Είναι πρώτη φορά που στέλνω μάτι πίσω μια φοβάμαι πως θα τα χάσω και είναι σχεδόν το 1/3 απο αυτό που αγόρασα που ήταν και καλα σε προσφορά και ήρθε σκάρτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα εδώ που μου είπαν τα παιδιά στην υπηρεσία του PayPal για επιστροφή κόστους αποστολής https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns και κάπου ζητάει transaction ID έβαλα αυτόν που έλεγε και στο dispute καλά έκανα;

Link to comment
Share on other sites

Τους ζαλίζεις στα email, αρχικά με ευγενικό τρόπο και μετά πιο απότομο...εκτός και αν μπλέξεις PayPal.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk[/quote/Πως να μπλέξω PayPal? Είναι πρώτη φορά που στέλνω μάτι πίσω μια φοβάμαι πως θα τα χάσω και είναι σχεδόν το 1/3 απο αυτό που αγόρασα που ήταν και καλα σε προσφορά και ήρθε σκάρτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα εδώ που μου είπαν τα παιδιά στην υπηρεσία του PayPal για επιστροφή κόστους αποστολής https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns και κάπου ζητάει transaction ID έβαλα αυτόν που έλεγε και στο dispute καλά έκανα;

 

Ε ναι θα βάλεις το ID της αγοράς.

Στείλτους και φώτο απο το δέμα ,όπου φαίνονται οι διευθύνσεις, και σκάναρε την απόδειξη από τα ελτα.

Δεν θα έχεις θέμα πιστεύω. Σε μια βδομάδα περίπου θα τα πάρεις πίσω.

Το banggood σου είπε οτι θα σου δώσουν refund πριν παραλάβουν το πακέτο;

Το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

 

Ε ναι θα βάλεις το ID της αγοράς.

Στείλτους και φώτο απο το δέμα ,όπου φαίνονται οι διευθύνσεις, και σκάναρε την απόδειξη από τα ελτα.

Δεν θα έχεις θέμα πιστεύω. Σε μια βδομάδα περίπου θα τα πάρεις πίσω.

Το banggood σου είπε οτι θα σου δώσουν refund πριν παραλάβουν το πακέτο;

Το πήρες;

Έχω πάρει refund τρεις μέρες αφού τους έστειλα το πακέτο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στην revolut την ίδια μέρα έστειλα και στην υπηρεσία για τα μεταφορικά και μου είπαν ότι θα μπουν σε πέντε εργάσιμες για να δούμε (στο banggood πάντως στην αρχή είπαν να δώσουν τα μισά μετά έκαναν τον Αλέκο για τα μεταφορικά και είπαν ξανά να δώσουν τα μισά χρήματα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει refund τρεις μέρες αφού τους έστειλα το πακέτο αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στην revolut την ίδια μέρα έστειλα και στην υπηρεσία για τα μεταφορικά και μου είπαν ότι θα μπουν σε πέντε εργάσιμες για να δούμε (στο banggood πάντως στην αρχή είπαν να δώσουν τα μισά μετά έκαναν τον Αλέκο για τα μεταφορικά και είπαν ξανά να δώσουν τα μισά χρήματα)

 

Άμα πήρες email επιβεβαίωσης απο το paypal για το refund με το ποσό τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Θα φανούν τις επόμενες μέρες.

Κομπλέ όμως το banggood. Μπράβο τους.

Και εμένα έτσι θυμόμουν οτι είχαν κάνει.

Απλά με το που τους έστειλα το tracking προχώρησαν σε refund χωρίς πρώτα να παραλάβουν.

 

Αφού τα μεταφορικά θα τα πάρεις απο την TELUS ας κάνουν τον αλέκο...:)

Αν ήταν μικρότερο το κόστος θα στα έδιναν όμως.

*Σημείωση δεν μπορείς να λάβεις τα έξοδα αποστολής και απο το banggood και από την telus.

Link to comment
Share on other sites

Άμα πήρες email επιβεβαίωσης απο το paypal για το refund με το ποσό τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Θα φανούν τις επόμενες μέρες.

Κομπλέ όμως το banggood. Μπράβο τους.

Και εμένα έτσι θυμόμουν οτι είχαν κάνει.

Απλά με το που τους έστειλα το tracking προχώρησαν σε refund χωρίς πρώτα να παραλάβουν.

 

Αφού τα μεταφορικά θα τα πάρεις απο την TELUS ας κάνουν τον αλέκο...:)

Αν ήταν μικρότερο το κόστος θα στα έδιναν όμως.

*Σημείωση δεν μπορείς να λάβεις τα έξοδα αποστολής και απο το banggood και από την telus.

 

Έμπλεξα την TELUS για να είμαι είμαι περισσότερο ασφαλής έλεγε ότι πρέπει μέσα σε 14 μέρες πρέπει να κάνεις την έτηση τι μικρό τι μεγάλο πιστεύω ότι έπρεπε να τα δώσουν τι φταίω εγώ που μου έστειλαν κάτι που ήταν νεκρό; και γενικά ήταν λίγο περίεργο το όλο θέμα επειδή το είχαν και σε προσφορά πάντως ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν ξέρω εάν είναι το κατάλληλο θέμα.Μήπως ξέρετε πιο είναι το πιο αξιόπιστο από αυτά τα καταστήματα στο θέμα εγγύησης?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν είναι το κατάλληλο θέμα.Μήπως ξέρετε πιο είναι το πιο αξιόπιστο από αυτά τα καταστήματα στο θέμα εγγύησης?

 

Gearbest, everbuying, dealsmachine, igogo.es είναι το ίδιο.

Μάλλον θα έλεγα στο ίδιο καζάνι βράζουν όλα.:)

Δεν ξεχωρίζει κάποιο.

Για έξι μήνες θεωρητικά μπορείς να έχεις καλύτερη αντιμετώπιση λόγο "πίεσης" μέσω paypal.

Link to comment
Share on other sites

Gearbest, everbuying, dealsmachine, igogo.es είναι το ίδιο.

Μάλλον θα έλεγα στο ίδιο καζάνι βράζουν όλα.:)

Δεν ξεχωρίζει κάποιο.

Για έξι μήνες θεωρητικά μπορείς να έχεις καλύτερη αντιμετώπιση λόγο "πίεσης" μέσω paypal.

Το aliexpress να το αποφύγω για αγορά κινητού;

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress να το αποφύγω για αγορά κινητού;

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανάλογα, αλλά γενικά ναι.

Καλύτερα να κάνεις μια έρευνα αγοράς στα διάφορα καταστήματα.

Στο σωστό θέμα όμως, εδώ.:)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα meizu m1 note παει ερχεται κανα 7μηνο με ταλαιπωρουν (fastcardtech)τωρα αν καταλαβα καλα μου το εστειλαν πισω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουν μιας και τα αγγλικα τους ειναι...μην πω!εσεις βγαζετε καποια ακρη?

 

I am sorry to inform you that our warehouse without inform me then send the phone back to you

tracking code RS541530899NL

He confirmed with me that the phone working properly,

later once you get the phone, please check it

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα meizu m1 note παει ερχεται κανα 7μηνο με ταλαιπωρουν (fastcardtech)τωρα αν καταλαβα καλα μου το εστειλαν πισω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουν μιας και τα αγγλικα τους ειναι...μην πω!εσεις βγαζετε καποια ακρη?

 

I am sorry to inform you that our warehouse without inform me then send the phone back to you

tracking code RS541530899NL

He confirmed with me that the phone working properly,

later once you get the phone, please check it

 

Στο εστειλαν πισω,οτι δουλευει χωρις προβλημα,να το ελεγξεις οταν το παραλαβεις,στο εστειλαν με Ολλανδικο ταχυδρομειο,τρακιτ εδω

http://www.postnl.post/

Link to comment
Share on other sites

Στο εστειλαν πισω,οτι δουλευει χωρις προβλημα,να το ελεγξεις οταν το παραλαβεις,στο εστειλαν με Ολλανδικο ταχυδρομειο,τρακιτ εδω

http://www.postnl.post/

 

οχι ενταξει το παρακολουθω ηδη το trucking namber απλα δεν καταλαβα τι ηθελαν να πουν.βασικα και την πρωτη φορα ετσι μου ειπαν και δεν το ειχαν αγγιξει οποτε δεν ειμαι αισιοδοξος.και τους εγραψα πριν το στειλουν να μου δειξουν ενα βιντεο να δω αν δουλευει καλα.οποτε μαλλον τζιφος......σε ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

οχι ενταξει το παρακολουθω ηδη το trucking namber απλα δεν καταλαβα τι ηθελαν να πουν.βασικα και την πρωτη φορα ετσι μου ειπαν και δεν το ειχαν αγγιξει οποτε δεν ειμαι αισιοδοξος.και τους εγραψα πριν το στειλουν να μου δειξουν ενα βιντεο να δω αν δουλευει καλα.οποτε μαλλον τζιφος......σε ευχαριστω για τον χρονο σου

 

το καταστημα δεν το εχω χρησιμοποιησει,δεν εχω διαβασει τα καλυτερα,ευχομαι να το εφτιαξαν

Link to comment
Share on other sites

το καταστημα δεν το εχω χρησιμοποιησει,δεν εχω διαβασει τα καλυτερα,ευχομαι να το εφτιαξαν

 

να εισαι καλα μην το χρησιμοποιησεις ποτε :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα meizu m1 note παει ερχεται κανα 7μηνο με ταλαιπωρουν (fastcardtech)τωρα αν καταλαβα καλα μου το εστειλαν πισω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουν μιας και τα αγγλικα τους ειναι...μην πω!εσεις βγαζετε καποια ακρη?

 

I am sorry to inform you that our warehouse without inform me then send the phone back to you

tracking code RS541530899NL

He confirmed with me that the phone working properly,

later once you get the phone, please check it

Με διαβεβαίωσαν 2 φορές ότι μου στέλνουν καινούργιο.άντε να δούμε.....

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με διαβεβαίωσαν 2 φορές ότι μου στέλνουν καινούργιο.άντε να δούμε.....

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μου εστειλαν αλλη συσκευη(τσεκαρα το imei)τωρα καινουργιο,ανακατασκευασμενο δεν ξερω αλλα παλι καλα.με πηρε κανα 7μηνο με δαυτους αλλα ο επιμενων νικα τελικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...