Jump to content

ADSL in a box by Forthnet: Σχόλια - Εντυπώσεις


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια. Εγω τα ανοιγω. Τι ειναι κλειδωμα. Ή ακομα καλυτερα, τι εννοειται με τον ορο "κλειδωμα"?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 558
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τον όρο "κλειδωμένος" εννούν τα παιδιά το ότι δε μπορείς να αλλάξεις ISP ανά πάσα στιγμή.

Δηλαδή είσαι δεμένος με τη Forthnet για κάποιο διάστημα (το "δεμένος" είναι σωστότερο).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εσεις ομως βαζατε μμετα αππο το κλειδωμενος τον ΟΤΕ. Μαλλον λαθος σας. Αλλα και παλι ρε παιδια. ΜΠορουμε να πουμε το αλλο. Αν θα ειμαστε για παντα ADSL λεμε στον ΟΤΕ να μας βαλει. Αλλιως ανεχομαστε ή το κλειδωμα ή το 35αρι καθε τοσο (3,6,12 μηνες, εννοω το τελος ενεργοποιησης). Αυτο δεν ειναι ολο?

Κι απο την αλλη, αντε να τρεχεις να αγορασεις για τυπο Α ή για τυπο Β μοντεμ και τσιμπρακαλα να κανεις αιτηση κλπ κλπ.

ADSL ιν-α-μποξ. Ή αλλιως, το τζουκμποξ, και αν εχεις και πιστωτικη το κανεις αοριστου. ΚΑλο δεν ακουγετε?

Για μενα ακουγετε καλα, για αλλους δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν έχεις όρεξη να ψάξεις λίγο το θέμα καλό είναι.

Σαν να πάρεις PC από τον Κωτσόβολο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ψαξει. Ξερεις πως ειναι το θεμα.

Ανα διμηνο μια 60αρα + κλησεις + φπα και λοιπα. (ADSL)

Ανα διμηνο μια 20αρα+ κλησεις + φπα και λοιπα (PSTN)

Otan υπαρχουν και 2 τηλεφωνα? (και του εξοχικου τα παγια)

Συμφερει το ADSL εποχιακα για 9 περιπου μηνες και τους αλλους 3 να τους αφηνεις για περιπατο.

Δεν ξερω ομως αν θα κατεβασουν ή αν θα αλλαξουν τις τιμες των παγιων και αλλα τετοια. Μην ξεχνας πως τετοιου ειδους σκεψειις σαν τν δικη μου και παραπλησια γινετε μονο απο Ελλαδα. Εξωτερικο... βαλε να χεις και ας μην χρειαζεσε, λογο κοστους ξερεις!

Τι να πω. Στην κριση του καθενος ειναι. Εγω απλα ειπα τις σκεψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν αντεξα και πηρα το μαγικο κουτακι τωρα εδω και 3 μερες περμενω τον οτε να συνδεθω (ελπιζω να μη περιμενω 12 μερες ) θα σασ ενημερωσω σχετικα !! λαρισα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 3 μέρες έχω βάλει και εγώ ADSL -in-a-box και δεν έχω δει ακόμη ταχύτητα για 384. το μεγαλύτερο download που έχω δει είναι 28K....αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο............

 

:mad:

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

ISDN....

 

Η απάντηση ήταν ότι αυτό συμβαίνει σε κάποιες περιοχές που συγκεντρώνονται αρκετοί χρήστες και έχει να κάνει με τις γραμμές του ΟΤΕ. Μου είπαν ότι αν συνεχιστεί να πάρω και τις βλάβες του ΟΤΕ για να υπάρχει και εκεί κλήση...

 

Εγώ αν ήμουν ΟΤΕ βέβαια θα μου απαντούσα : " εμείς κύριε δεν σας πουλήσαμε τίποτε... Η forthnet που σας πούλησε το προϊόν είναι υπεύθυνη..."

 

Απ' ότι κατάλαβα η γραμμή θα παραμείνει έτσι και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Ότι τεστ ταχύτητας και να έχω κάνει βγάζει την γραμμή 270 kbs - 280 kbs. Ποτέ παραπάνω...

 

Α, ναι .... περιοχή Ζωγράφου....

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Talo, με PSTN εγω κανω 20 λεπτα για να κατεβασω αρχειο των 4-5mb. Με ISDN 64 πιστευω θα πιανεις 6,5-7kb. Με 128 12,5 περιπου kbps (panta download). Εγω με PSTN η καλυτερη ειναι 4-5 kbps. ΜΑ ΠΟΤΕ ΠΑΝΤΑ. Τον τελευταιο καιρο πεφτει κατω απο 3kbps.

Οποτε αν εγω ειμουν δτην θεση σου (ή εσυ στην δικη μου) θα ελεγες και παλι "Ευχαριστω".

Αυτο ηθελα να μονο να πω. Αλλωστε να μην ξεχναμε ενα πραγμα. Απο την στιγμη που θα γνωριζεις οτι στην χειροτερη περιπτωση θα κατεβαζεις με 25αρια θα ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο το να κατεβαζες με ουτε λιγο ουτε πολυ με ΕΩΣ ... 1.5kbps!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε.....

 

ΜΕ αυτή τη λογική να είμαι και ευχαριστημένος που ζούμε στο 2004, υπάρχει ρεύμα στο σπίτι και δεν έχω λάμπες πετρελαίου..... :blink: :blink: :blink:

 

Το ζήτημα είναι ότι πλήρωσα για μια υπηρεσία η οποία τιμάται με ένα Χ ποσό. Το ποσό το έδωσα και παίρνω πίσω το 60% της υπηρεσίας............... :!: :!: :!:

 

Αυτό είναι όλο....

Αν μου είχαν πεί ότι η υπηρεσία που σας προσφέρουμε είναι αυτή που είναι τότε θα έπρεπε να κάνω και εγώ τα κουμάντα μου ανάλογα....

Η λογική του "και ευχαριστημένος να 'σαι" εμένα δεν μου λέει κάτι ;)

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση παντα φιλε. Συγνωμη αν φανηκα κακος πανω σε αυτο το θεμα αλλα αν εχεις 56κ μοντεμ και κατεβαζεις με 2.5-3.5κ και ξαφνου βαζεις "μοντεμ" 384 και κατεβαζεις με 28κ για αρχη θα σου φανει Θεϊκο το κατεβασμα. Αν μετα κοιταξεις/ψαξεις ποιο αναλυτικα το θεμα και δεις οτι πρεπει να κατεβαζεις με 40κ φυσικα θα προβεις στις αναλογες πραξεις.

Αν και δεν θα επρεπε να σου κακοφαινοταν αφου πχ εγω λεω τωρα, προσωπικα παντα, για 2-3 μερες κατεβαζες με 28. (Αλλωστε να μην ξεχναμε παντα οτι μεχρι χθες κατεβαζες με 3.5. Το 28 θα σε πειραζε?)

 

Μην το παιρνεις ασχημα. Απλα ειναι μια παρατηρηση. Φυσικα και επρεπε να κατεβαζες με 40-45. Αλλα να μην ξεχναμε με τι κατεβαζα μεχρι σημερα εν ετη 2004 οταν αλλοι πριν 5-6 χρονια τουλαχιστον και κατεβαζαν χωρις αγχος (λογω ογκο/χρονοχρεωσης) και σε ποσο χρονο τα κατεβαζαν αυτα. Κανενας Ελληνας δεν εμπενε στο κοπο να φτιακσει ενα σάιτ οπου θα επρεπε να ανεβαζε αρχεια των 2,5 τουλαχιστον mb.

 

Ενω με 384 δεν το σκεφτεσε.

Πολλα ειναι αυτα που θα ηθελα να σου δωσω ως παραδειγματα. Αλλα αν θες απο " την παραγκα του Καραγκιοζη και 200,000 δρχ. να πας σε Μεζονετα 300 τ.μ. και να βγαζεις 2,000,000 δρχ. δεν θα σε χαλαγε αν σου κλεβανε και 300,000 απο τα δεδουλευμενα" που θα ελεγαν και οι "φημες".

Ετσι δεν ειναι?

Διοτι αργοτερα μπορει να βγαζεις 3,000,000 και να μην σε νοιαζουν οι 300,000. Κι αλλα πολλα αλλα αστα.

Αλλα τα ματια του λαγου κι αλλα της Κουκουβαγιας

Link to comment
Share on other sites

ακουστε τωρα ενα κουφο ,, σημερα μου τηλεφωνησαν απο τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι η γραμμή μου έχει γίνει adsl .. εκει που χαρηκα πηρα την forthnet να μου δωσει τον κωδικο της συνδεσης μου, εκανα κανονικα εγκατασταση του modem ... ετρεξα το accessrunner control panel μου εδειξε οτι η συνδεση ειναι οκ και μετα εβαλα τον κωδικο απο ενα demo που μου εδωσε η forthnet .. ελα όμως που δεν συνδεεται .... τηλεφωνησα λοιπον στην forthnet και μετα απο συνεχεις συνδιαλεξεις με το τμημα πωλησεων και με το τμημα τεχνικων θεματων μου είπαν οτι όλα ειναι οκ αλλα δεν ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΛΗΡΩΣ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ kai oti o OTE κακως με ενημερωσε και να περιμενω αυτους να με ενημερωσουν ( ti ginetai re paidia ????? θα τρελαθουμε με αυτην την dsl ??????) ante perimeno ayrio μπας και αλλαξει τιποτα ...... απο λαρισα domal

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σου έχουν συνδέσει την dslam με το bbras (κεντρική διασύνδεση παροχών νομίζω...)

 

Πάρε ένα τηλ στο 121 και ρώτα τους αν είναι εκεί το πρόβλημα!

Ή αν έχει το modem/router σου να κάνεις διαγνωστικά test δεν αν έχει να κάνεις έλεγχο για loopback.

Αν έχει και σου βγάζει fail τότε είναι το bbras

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (12 Νοέ. 2004 , 12:26)

 

Για τις αναφορές που γίνονται για το modem.

Λέει πουθενά η FORTHnet ότι απευθύνεται στον power user που θέλει ένα μόντεμ που να είναι router, με build-in firewall κτλ?

 

Η FORTHnet πολύ απλά προσπαθεί να προωθήσει την νέες συνδέσεις ΑDSL στον απλό κόσμο και ο πιο εύκολος τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι να βγάλεις ένα απλό και ξεκάθαρο πακέτο με ευκολία στην χρήση. Ακούω διάφορα όπως τι μάρκα μοντεμ είναι αυτή, USB μόνο? κτλ. τα οποία προσωπικά δε τα καταλαβαίνω. Υπάρχουν πληροφορίες ότι το μόντεμ είναι προβληματικό ή πιστεύετε πως η FORTHnet δεν το έψαξε πολύ (κόστος,απόδοση,λειτουργίες) πριν πλασάρει ένα μόντεμ στην αγορά το οποίο πιθανόν να της δημιουργεί περισσότερα προβλήματα?

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής και ένα ethernet να αγοράσει κάποιος ξεχωριστά πιο φθηνά θα του βγει. Το πακετάκι αυτό πιστεύω είναι ότι καλύτερο για αυτούς που δεν έχουν σκοπό να αλλάξουν ISP (πρόσφατα τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες φάσεις Το PC μου "σέρνεται"... Φταίει μάλλον το usb modem που είχαι μέσα το in-a-box ε; P3 666MHz 256 RAM. Σκέφτομαι να πάρω κανα Ethernet αλλά δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στις PCI της ΜΒ μου και νομίζω ότι η κάρτα δικτύου δεν δουλεύει "σωστά" Αν έβαζα καναν Ρ4 θα υπήρχε ακόμη πρόβλημα με το modem;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ρε παιδια...

 

αν αγορασω modem απο τον ΟΤΕ η απο το πλαισιο, USB, και μετα αγορασω 256Κ συνδεση απο forthnet, λετε το οποιο modem να εχει τιποτα προβληματα???

 

για συγκεκριμενο λογο δεν με βολευει το adsl in a box.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mousi (30 Νοέ. 2004 , 04:17)

 

Σε κάποιες φάσεις Το PC μου "σέρνεται"... Φταίει μάλλον το usb modem που είχαι μέσα το in-a-box ε; P3 666MHz 256 RAM. Σκέφτομαι να πάρω κανα Ethernet αλλά δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στις PCI της ΜΒ μου και νομίζω ότι η κάρτα δικτύου δεν δουλεύει "σωστά" Αν έβαζα καναν Ρ4 θα υπήρχε ακόμη πρόβλημα με το modem;

 

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, κατά πάσα πιθανότητα το usb modem γονάτισε το σύστημά σου.

Αυτό που λες για τις PCI και την κάρτα δικτύου εσύ το ξέρεις καλύτερα.

Αλλά και με αναβάθμιση, τα usb modems είναι αχόρταγα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά το διαπίστωσα και μόνος μου... Μόλις αποσύνδεσα το Modem από τη usb το PC πήρε τα πάνω του (μη γελάτε μπορεί να είναι αρχαίο αλλά είναι αστέρι...) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ε μια κάρτα δικτύου δεν κάνει πάνω από 10€.

Βάλε μια στο PC σου και δοκίμασε να δεις τι γίνεται με router.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα δικτύου έχω και δεν φταίει αυτή που έχει προβλήματα (αν και τελευταία τα έχει κόψει), αλλά όλες μου οι PCI είναι σκ@τά εκτός από αυτήν που έχω πάνω τη GeForce
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη GeForce σε PCI; :confused:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε σε τι θα την είχα; Γίνεται κι αλλιώς; Στείλε PM αν θες γιατί είμαστε off-topic

 

EDIT:

Το πήρα το modem και δοκίμασα την κάρτα δικτύου σε άλλες PCI και here I am με το speedtouch 530. Δουλεύει άψογα και έκοψε τα κολλήματα. Μεγάλη υπόθεση το Ethernet τελικά

Link to comment
Share on other sites

Για την GeForce άστο, νόμιζα ότι οι κάρτες γραφικών πάνε στην AGP, αλλά δεν έχει και σημασία.

Όσο για το ethernet, είδες γιατί το λέμε συνέχεια;

USB sucks!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...