Jump to content

ADSL in a box by Forthnet: Σχόλια - Εντυπώσεις


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι απλο. Η PSTN γραμμη ειναι αναλογικη. H ADSL γραμμη ψηφιακη και ξεχωριζει με το τυπο "ISDN".

(μπορει να κανω και λαθος ας με διορθωσουν οι ειδημονες. Προσωπικη μου αποψη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 558
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι θες να πεις ρε φιλε?

Αν κατι ειναι αναλογικο γινετε και ψηφιακο? Τι εχει ? Τεχνητη νοημοσυνη και λεει τωρα θα γινω ψηφιακο και τωρα αναλογικο?

Link to comment
Share on other sites

moli pira to magiko koytaki meno kalamata k ekana tin aitisi meso internet tora tha doyme moy ipan 12-18 meres o ote oti kanei pados enas thios apo thess se 1 mera to ixe etoimo

gm ton ote moy gm!!!!!!!!!

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Το πηρα και εγω το ADSL in-a-box την Παρασκευη και το Σαββατο εκανα την αιτηση(on-line).Πηρα και τηλεφωνο και μου ειπαν πως πηραν την αιτηση μου και πως τη Δευτερα θα εκαναν αιτηση στον ΟΤΕ για ενεργοποιηση της ADSL στην γραμμη μου.

Μεχρι εδω καλα...

Πηρα τηλεφωνο και σημερα για να δω που ειναι τα πραγματα και μου ειπαν πως δεν εχει φυγει ακομα η αιτηση για ΟΤΕ και πως θα φυγει σημερα(Τετάρτη)επειδη λεει προεκυψε ενα προβλημα :mad:

 

Και εδω το ερωτημα μου:Την αιτηση στον ΟΤΕ την στελνουν οποτε τους ερθει???Για μαλ#@%$ μας εχουν περασει?Δηλαδη ποσες μερες θα περιμενω?15 και οχι το μεγιστο 12 οπως λενε?:angry: :angry: :angry:

 

Υ.Γ.Η περιοχη που μενω ειναι η Παλληνη(Ανατολικη Αττικη)και ειναι σιγουρο πως στην περιοχη υπαρχει προσβαση ADSL.Το λεω αυτο γιατι δεν ξερω που ειναι το προβλημα που αντιμετωπισαν και αργησαν 3 μερες να κανουν την αιτηση στον ΟΤΕ

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kentoner2000 (22 Δεκ. 2004 , 16:49)

 

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

 

k pali imarton

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος basilis69 (22 Δεκ. 2004 , 15:41)

 

moli pira to magiko koytaki meno kalamata k ekana tin aitisi meso internet tora tha doyme moy ipan 12-18 meres o ote oti kanei pados enas thios apo thess se 1 mera to ixe etoimo

gm ton ote moy gm!!!!!!!!!

 

 

Τώρα τι σου έκανε ο ΟΤΕ συντοπίτη;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (22 Δεκ. 2004 , 23:18)

 

Τώρα τι σου έκανε ο ΟΤΕ συντοπίτη;

 

KALAMATIANOS K ESY OREA tes pa pira sta kedrika k moy ipan se 15 meres to poli to xonoy dildi (kiriolektika)

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από Καλαμάτα, αλλά από Πύλο.

ADSL έχω στην Αθήνα μέσω Vivodi, άρα καμία σχέση! :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν οτι εκτος απροοπτου, η ενεργοποιηση ερχεται μεσα σε 12 εργασιμες (ΟΤΕ επιτρεποντος)
Link to comment
Share on other sites

Και τα τρελά συνεχιζονται...

 

Την Τεταρτη μου ειπαν απο την Forthnet οτι εχει φυγει η αιτηση για ΟΤΕ

Ωραια λεω επιτελους τα πραγματα μπηκαν σε μια σειρα

 

Την Πεμπτη παιρνω τηλεφωνο στον ΟΤΕ και ρωταω αν εχει γινει αιτηση για ενεργοποιηση της ADSL στην γραμμη μου και μου λεει πως οχι!!!

 

Μα τι γινεται επιτελους???

Θα ξαναπαρω τηλεφωνο σημερα να δω τι γινεται...

 

Και παλι ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τους σπατε τα ωευρα τους μου φαινετε και σας τα κανουν αυτα. Εγω εστειλα την αιτησουλα μου και με ενοχλησαν μετα 3 μερες για να με ρωτησουν απο ποιο e-mail εστειλα τον λογαριασμο του ΟΤΕ και το απογευματακι μου περασαν γραμμουλα και την αλλη μερα ειχα ενεργοποιημενο ADSL.

Αλλα εσεις μου φαινετε... ακόμα δεν τον ειδατε, Γιαννη τον εβγαλετε.

Αφηστε τους να κανουν την δουλιτσα και οτι να γινει θα δρομολογηθει για να γινει.

Εσας θα σας ερεσε να σας ενοχλουσαν καθε τρεις και λιγο για μια δουλεια που θα σας βαζανε να γινει.

3 μερες? 3 μερες.

4 μέρες? 4 μερες.

Αν περασουν 12 μερες τοτε αρχιστε να τους ρωτατε.

Κι αν εχουν προβλημα με τις αιτησεις πειτε τους σας στελνω ηλεκτρονικα μια τωρα και καθαρισατε. Δεν μπορει να χασουν και την νεα.

Για σας παρακαλω παραμονη της γιορτουλας μου.

Αιντε, και Χρονια Πολλα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chris δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου γιατι απο οτι καταλαβα αν δεν τους ενοχλησεις λιγο dsl δεν θα βαλεις ποτε σου

Και οποιος με καταλαβε με καταλαβε ;)

Link to comment
Share on other sites

kentoner2000: O chris79 δεν θελει να συμφωνουν απολυτα μαζι του, κι αυτο διοτι θελει να πιστευει οτι ο,τι λεει ποτε δεν απολυτο.

Καλες γιορτες, χρονια πολλα :-)))

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει με το ποσο συχνα θα τους ενοχλησεις. Εχει να κανει με τις ορεξεις της Siemens και του ΟΤΕ. Αναφερομαι στα σοβαρα προβληματα που αντιμετωπιζουν και προσπαθουν να λυσουν στον ΟΤΕ με τις αναβαθμισεις που προσπαθουν να κανουν στα dslam. Το οτι μεσα σε αυτη την ιστορια υπαρχουν καποιοι τυχεροι που η ενεργοποιηση τους γινεται γρηγορα και δεν παρουσιαζει προβλημα, ειναι κατι που εχει να κανει με καθαρη τυχη και οχι με την φροντιδα που μπορει να εδειξε καποιος υπαλληλος του ΟΤΕ ή της Forthnet.
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα προβληματα που λες υπαγονται στα Dslam της Siemens. Αν σου βάλουν Alcatel, τα οποια ειναι καινουρια μηχανηματα, ποιος ο λόγος καθυστερησης?
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ και μου ειπαν πως δεν εχει γινει καμια καταχωρηση :eek:

Μετα πηρα τη Forthnet και μου λενε πως εχει γινει αιτηση απο τις 22 του μηνα

Τελικα ποιος απο του δυο λεει αληθεια και ποιος μ@λ@κιe$ ?

 

Δεν αντεχω πια...

ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!! :angry: :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chris79 (27 Δεκ. 2004 , 14:52)

 

Αυτα τα προβληματα που λες υπαγονται στα Dslam της Siemens. Αν σου βάλουν Alcatel, τα οποια ειναι καινουρια μηχανηματα, ποιος ο λόγος καθυστερησης?

 

vre file k me to sumpatheio alla an den ksereis kati min petas kotsanes k parodigis k tous allous...opos oti i pstn grammes den einai psifiakes...imarton...tote pos eheis anagnorisi klisis?k pos peftei monada kathe lepto?k auto me to alcatel k siemens ti einai pali?auta ta vazoun sta til kentra pou anikei to kathe noumero k ohi sto spiti..osa loipon kentra eihan epilegei na ehoun eksoplismo siemens eihan kapoia provlimata me ta dslam...eksou k oi kathisteriseis stn energopoiisi tis dsl...k me to sumpatheio kiolas etsi?

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος doctor-gio (29 Δεκ. 2004 , 16:48)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chris79 (27 Δεκ. 2004 , 14:52)

 

Αυτα τα προβληματα που λες υπαγονται στα Dslam της Siemens. Αν σου βάλουν Alcatel, τα οποια ειναι καινουρια μηχανηματα, ποιος ο λόγος καθυστερησης?

 

vre file k me to sumpatheio alla an den ksereis kati min petas kotsanes k parodigis k tous allous...opos oti i pstn grammes den einai psifiakes...imarton...tote pos eheis anagnorisi klisis?k pos peftei monada kathe lepto?k auto me to alcatel k siemens ti einai pali?auta ta vazoun sta til kentra pou anikei to kathe noumero k ohi sto spiti..osa loipon kentra eihan epilegei na ehoun eksoplismo siemens eihan kapoia provlimata me ta dslam...eksou k oi kathisteriseis stn energopoiisi tis dsl...k me to sumpatheio kiolas etsi?

 

γυρισε πρωτα το τηλεφωνικο να καλει με παλμικο τροπο και μετα μιλα.

Οταν λεμε οτι ψηφιακα τηλεφενα δεν εννοουμε του σπιτιου. Και με παλμικο τροπο να παρει αν το κεντρο ειναι ψηφιακο θα δεχνει το τηλεφωνημα σου. Αρα, το θεμα δεν ειναι στο τηλεφωνο αλλα στο κεντρο (εδω πρεπει να συμφωνουμε μαλλον με τα λεγομενα).

Εκει που δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω ειναι οτι η ISDN γραμμη ΔΕΝ μπορει με ΟΥΔΕΝΑ τροπο να καλεσεις με παλμικο τροπο και να καταλαβαει το κεντρο τι στο καλο γινετε.

Οσο για το ADSL εχεις δικιο. Ειμαι ασχετος. Αλλα μαλλον δεν προσεξες το ερωτηματικο στο τελος. Διοτι ως ασχετος εθεσα μια απορια, δεν ειπα κατι σιγουρο.

Ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kentoner2000 (27 Δεκ. 2004 , 21:11)

 

Σημερα πηρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ και μου ειπαν πως δεν εχει γινει καμια καταχωρηση :eek:

Μετα πηρα τη Forthnet και μου λενε πως εχει γινει αιτηση απο τις 22 του μηνα

Τελικα ποιος απο του δυο λεει αληθεια και ποιος μ@λ@κιe$ ?

 

Δεν αντεχω πια...

ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!! :angry: :angry: :angry:

 

 

Οταν καλεις στον ΟΤΕ (134) ή σε καποιο τοπικο γραφειο για να ζητησεις αυτη την πληροφορια, ο υπαλληλος του ΟΤΕ μπαινει σε ενα πληροφοριακο προγραμμα που λεγεται "Προμηθεας". Αυτο το συστημα εχει την "ιδιαιτεροτητα" οτι θα δει το αιτημα που εχει γινει απο τη Forthnet μονο οταν τελικα ενεργοποιηθεί η γραμμη(!!!). Το ξερω οτι ειναι παραξενο, αλλα ετσι λειτουργει. Θα σου ελεγα να πιστεψεις οτι η Forthnet εχει στειλει κανονικα το αιτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα χθές την αίτηση και τον λογαριασμό του ΟΤΕ και τους πήρα τηλέφωνο σήμερα να δώ αν τα έλαβαν κανονικά... Όλα ok...

Τώρα.. στην αναμονή!

Modem κλπ. τα έχω στο κουτί..

Να περιμένω να με ειδοποιήσουν οτι έχει ενεργοποιηθεί ή να κάνω install+σύνδεση ?

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kentoner2000 (24 Δεκ. 2004 , 14:28)

 

Και τα τρελά συνεχιζονται...

 

Την Τεταρτη μου ειπαν απο την Forthnet οτι εχει φυγει η αιτηση για ΟΤΕ

Ωραια λεω επιτελους τα πραγματα μπηκαν σε μια σειρα

 

Την Πεμπτη παιρνω τηλεφωνο στον ΟΤΕ και ρωταω αν εχει γινει αιτηση για ενεργοποιηση της ADSL στην γραμμη μου και μου λεει πως οχι!!!

 

Μα τι γινεται επιτελους???

Θα ξαναπαρω τηλεφωνο σημερα να δω τι γινεται...

 

Και παλι ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

 

emena me piran deutera k moy zitisan stoixia ta steilane apitopoy ston ote k simera o ote oyte poy exei labei kan aitisi as balei o theos to podi toy giati to xeri dn arkei me aytoys!!!

IMARTWN

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

na sas ksanapo oti kante install to modem k tsekarete apo mera se mera...emena energopoiithike i grammi ena mesimeri,tous pira til,mia eygeniki kopella mou eipe pos den ehoun eidopoiithei apo ton pote,mou edose ena demo 3 imeron(logo argion mou kratise 6 meres)gia na min mou dosei kanonikous kodikous k trehei tzampa i sundesi k meta apo 2 meres me piran til na mou poun oti i grammi einai etoimi k pira kodikous
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...