Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

καλησπερα δεν ξερω αν ποσταρω στη σωστη θεματολογια αν ειναι λαθος συγχωρεστε με και μεταφερετε το..γραφω για να δηλωσω στο φορουμ μια απωλεια ενος κινητου τηλεφωνου συγκεκριμενα ενα sony ericsson ΕLM χαθηκε την κυριακη 29/5 στον χωρο της γεωπονικης οπου διοργανωνοταν το b festival..:cry:Το τηλεφωνο ηταν συσκευη vodafone και ειχε καρτα σιμ q card.Επειδη ειμαστε μια μεγαλη κοινοτητα πηρα το θαρρος να γραψω εδω μπας και με καποιον τροπο βρεθει καθως οσο προλαβα να μιλησω με το παιδι που το βρηκε φαινοταν διατεθιμενος να το επιστρεψει αλλα η τυχη ή καποια αλλαγη αποφασης του δεν το επετρεψε..Θα ηθελα να μου πειτε προτασεις για το αν γινεται να το βρω μεσω της εταιριας η τιποτα τετοιο κ επισης προτεινω να δημιουργησουμε μια ενοτητα στο φορουμ με παρομοια θεματολογια γιατι μπορει να βοηθησει αλλωστε ποτε δεν ξερεις !think possitive :dance:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξερεις ποιος σου το εκλεψε??? :worry:

μεσω του παροχου δεν νομιζω οτι γινεται

ισως μονο αμα εχει καποια λειτουργια-εφαρμογη το κινητο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποιος σου το εκλεψε??? :worry:

μεσω του παροχου δεν νομιζω οτι γινεται

ισως μονο αμα εχει καποια λειτουργια-εφαρμογη το κινητο[/QUOT

 

οχι φιλαρακι μπερδευτηκες δεν μου το εκλεψε καποιος εγω το εχασα μου επεσε απο την τσεπη...καποιος το βρηκε μετα και σκεφτοταν να μου το επιστρεψει οταν μιλισαμε στο τηλ αλλα τελικα εχασα τα ιχνη του...και νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ σωστη αυτη η ενοτητα που μεταφερθηκε το θεμα απλα ειναι η πιο κοντινη...σορρυ mods απλα η αποψη μου ειναι να υπαρχει καποιο με τιτλο δηλωση απωλειας κινητων τηλεφωνων ετσι το σκευτομαι και εκει καποιος να λεει τι του συνεβη ποτε ωστε αν μπορεσει καποιος αλλος να βοηθησει γνωστο με γνωστο ασ πουμε αν ηξερα οτι το βρηκε το κινητο του παιδιου ενας φιλος τυχαια και το διαβαζα να του ελεγα να το επιστρεψει και να συνονουμασταν απο το φορουμ..!:wink:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 βδομαδες βρηκα ενα νοκια 5610 στο τει.

ηταν κλειστο. εψαχνα 2 μερες να το ανοιξω (το κουμπακι στο πανω μερος ηταν για να ανοιγει το καπακι της μπαταριας, αλλα δε το ξερα :p)

τελικα το ανοιξα, εστειλα sms στον αποστολεα του 1ου εισερχομενου sms. βρηκα τον κατοχο (κοπελα, σερβιτορα οπου το μεσημερι σχεδον πιναμε καφε μαζι) και το εδωσα πισω!

 

αρχισε τα ευχαριστω και το ενα και το αλλο...

απλα της ειπα να το προσεχει αλλη φορα, γιατι καλως ή κακως ειμαστε λιγοι αυτοι που επιστρεφουμε συσκευες.... :(

Link to comment
Share on other sites

(κοπελα, σερβιτορα οπου το μεσημερι σχεδον πιναμε καφε μαζι)

 

:shifty:

 

ετυχε να βρω και γω ενα 3gs την στιγμη που χτυπαγε, το σηκωσα και συνεννοηθηκα να το επιστρεψω αλλα σε αντιθεση με σενα, ο παραληπτης ηταν ενας 50αρης :ninja: :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

:shifty:

 

ετυχε να βρω και γω ενα 3gs την στιγμη που χτυπαγε, το σηκωσα και συνεννοηθηκα να το επιστρεψω αλλα σε αντιθεση με σενα, ο παραληπτης ηταν ενας 50αρης :ninja: :lol:

 

:lol::lol:

οντως πολλοι δεν δινουν τα κινητα τους...και εγω μια μερα (καμια βδομαδα πριν) οπως πηγαινα εξω βρικα σε ενα παρκινγκ πεσμενο ενα κινητο...ηταν μεσα στο σπιτι και δεν πηγα και το πηρα γιατι αμα με βλεπανε ισως θεωρουσαν κατι υποπτο...και ντρεπομουν να χτυπησω και κουδουνι...ηταν μεσημερι...ελπιζω να το βρηκαν και να μην εκανα λαθος:O

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπερα. Σημερα το μεσημερι περιπου στις 2.15 στην θεσσαλονικη στην σταση καμαρα μου εκλεψαν το κινητο απο την τσαντα. Ηταν ενα wildfire s ασπρου χρωματως. Καλεσα μια φορα ηταν ανοιχτο μετα την δευτερη φορα το εκλεισαν. Πηγα το δηλωσα στην αστυνομια(οχι δηλαδη οτι περιμενω να μου το βρουν αλλα θεωρησα οτι καλο ειναι να υπαρχει μια δηλωση κλοπης) και πηγα και στον γερμανο και μου εδωσαν μια καινουργια sim με το ιδιο νουμερο. Κατι μου ειπαν στον γερμανο οτι το κινητο δεν μπορει να χρησιμοποιηθει εξ ολοκληρου γιατι δεν θα μπορουν να ανοιξουν το e-mail μου επειδη λογικα θα βαλουν αλλη καρτα. Ισχυει αυτο? Επισης και στην αστυνομια μου ειπαν οτι εαν μπορω να προσπαθησω να το ψαξω μεσω gps η κατι τετοιο. Αυτο πως γινεται? Μια φορα ημουν και εγω απροσεχτη και εγινε το κακο. Δεν νομιζω να βρεθει το κινητο απλα σκεφτηκα να κανω ενα ποστ μηπως και ειμαι τυχερη και γινει κατι γιατι νομιζω οτι μαλλον θα επιδιωξουν να το πουλησουν αν δεν το εχουν κανει ηδη. Ευχαριστω εκ των προταιρων για οποιαδηποτε απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα το μεσημερι περιπου στις 2.15 στην θεσσαλονικη στην σταση καμαρα μου εκλεψαν το κινητο απο την τσαντα. Ηταν ενα wildfire s ασπρου χρωματως. Καλεσα μια φορα ηταν ανοιχτο μετα την δευτερη φορα το εκλεισαν. Πηγα το δηλωσα στην αστυνομια(οχι δηλαδη οτι περιμενω να μου το βρουν αλλα θεωρησα οτι καλο ειναι να υπαρχει μια δηλωση κλοπης) και πηγα και στον γερμανο και μου εδωσαν μια καινουργια sim με το ιδιο νουμερο. Κατι μου ειπαν στον γερμανο οτι το κινητο δεν μπορει να χρησιμοποιηθει εξ ολοκληρου γιατι δεν θα μπορουν να ανοιξουν το e-mail μου επειδη λογικα θα βαλουν αλλη καρτα. Ισχυει αυτο? Επισης και στην αστυνομια μου ειπαν οτι εαν μπορω να προσπαθησω να το ψαξω μεσω gps η κατι τετοιο. Αυτο πως γινεται? Μια φορα ημουν και εγω απροσεχτη και εγινε το κακο. Δεν νομιζω να βρεθει το κινητο απλα σκεφτηκα να κανω ενα ποστ μηπως και ειμαι τυχερη και γινει κατι γιατι νομιζω οτι μαλλον θα επιδιωξουν να το πουλησουν αν δεν το εχουν κανει ηδη. Ευχαριστω εκ των προταιρων για οποιαδηποτε απαντηση.

Θα μπορούσες να το ψάξεις μέσω GPS, εφόσον έχεις εγκαταστήσει στο κλεμμένο κινητό κάποια εφαρμογή ανίχνευσης μέσω GPS, την οποία ενεργοποιείς μετά, αφού γίνει το κακό, με κάποιο sms.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελικα ισχυει αυτο με το imei (σε περιπτωση που στο κλεψουν να μπλοκαρουν τα δικτυα το κινητό) στην Ελλαδα, Σημερα, Νοεμβρη του 2011? Δηλαδη αν μου το κλεψουν υπαρχει σημερα στην Ελλαδα η εμμεση δυνατοτητα να τιμωρησω τον κλεφτη? Δεν εχω καταλαβει ακομα
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το ψάξεις μέσω GPS, εφόσον έχεις εγκαταστήσει στο κλεμμένο κινητό κάποια εφαρμογή ανίχνευσης μέσω GPS, την οποία ενεργοποιείς μετά, αφού γίνει το κακό, με κάποιο sms.

 

Δηλαδή; Πες μας σε παρακαλώ πολύ παραπάνω για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει να το δηλώσετε στο http://www.imei.gr ; εκεί ίσως αυξηθούν οι πιθανότητες να το βρείτε.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει να το δηλώσετε στο www.imei.gr ; εκεί ίσως αυξηθούν οι πιθανότητες να το βρείτε.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Δεν έχω ακούσει και πολλούς να το βρίσκουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια η μου εκλεψαν το κινιτο μου η το εχασα.. παιρνω τηλ και χτυπαει κανονικα.. υπαρχει καποιοσ τροπος ωστε να καταφερω να εντοπισω το κινιτο μου?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια, ειχα παει τριημερο στην Ολλανδια και μου το κλεψανε το Iphone 4 κατι Ρουμανοι, οι ελπιδες μου για να το βρω μαγικα εχουν εξαφανιστει, το θεμα ειναι αμα μπορω να το μπλοκαρω ωστε να μην μπορει κανενας να το χρησιμοποιησει, επισης ειχα βαλει και κωδικο στο κινητο μου για να ανοιγει και να ξεκλειδωνει, αυτοι οι κωδικοι σπανε ευκολα?

 

Οποιος ξερει να μου απαντησει οσο δυνατον γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειχα παει τριημερο στην Ολλανδια και μου το κλεψανε το Iphone 4 κατι Ρουμανοι, οι ελπιδες μου για να το βρω μαγικα εχουν εξαφανιστει, το θεμα ειναι αμα μπορω να το μπλοκαρω ωστε να μην μπορει κανενας να το χρησιμοποιησει, επισης ειχα βαλει και κωδικο στο κινητο μου για να ανοιγει και να ξεκλειδωνει, αυτοι οι κωδικοι σπανε ευκολα?

 

Οποιος ξερει να μου απαντησει οσο δυνατον γρηγοροτερα.

 

Από όσο γνωρίζω για iphone μπορείς να μπείς από υπολογιστή στο λογαριασμό σου και μπορείς να το απενεργοποιήσεις από εκει και μπορείς να δεις με gps που είναι τώρα αν και δεν έιμαι σίγουρος για το τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατί στο Ελλάδα δεν υπάρχει δυνατότητα blacklisting από τους παρόχους; Αυτό θα μειώνε αρκετά τις κλοπές πιστεύω. Απ΄την άλλη, μειωμένες κλοπές θα συνεπάγονται απώλεια εσόδων από πωλήσεις κινητών...
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο Ελλάδα δεν υπάρχει δυνατότητα blacklisting από τους παρόχους; Αυτό θα μειώνε αρκετά τις κλοπές πιστεύω. Απ΄την άλλη, μειωμένες κλοπές θα συνεπάγονται απώλεια εσόδων από πωλήσεις κινητών...

 

εδωσες μονος σου την απαντηση. η χωρα της λαμογιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δε μου έχουν κλέψει ποτέ κινητό παρά μόνο είχα αφήσει εγώ δώρο-σουβενίρ στο λεωφορείο το ολοκαίνουριο μου τότε Νόκια 8210...
Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Καλημέρα, χθες το βράδυ μου έκλεψαν το κινητό HTC Desire S- android 4.0.4 (χωρίς να έχω κάποιο πρόγραμμα για τέτοια κατάσταση)! Είχα αφήσει ανοικτό το GPS και αρκετά συχνά έπαιρνε σήμα από διάφορες εφαρμογές όπως Facebook για τον εντοπισμό θέσης.

Πείτε μου τι να κάνω για να το βρω!

(παρακαλώ τους διαχειριστές να κατανοήσουν το πρόβλημα που προκύπτει τον 21ο αιώνα και να μην κλειδώσουν το θέμα επειδή υπάρχει και αλλού - δεν γνωρίζω αν υπάρχει και αν είστε διατεθειμένοι φυσικά να το κλειδώσετε αλλά αν είναι θέμα χώρου προτιμώ να σας κάνω δωρεά ένα χώρο αρκεί να μάθω τι μπορώ να κάνω άμεσα για να βρω το κινητό χωρίς να διαβάσω 539 σελίδες σε όλο το διαδίκτυο πριν μάθω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...