Jump to content

BlackBerry PassPort


gatokefalo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύετε πως θα έχω αξίζει η αγορά καινούριου passport αυτό το διάστημα;

 

Προτού απαντήσετε, να σας πω ότι έχω συμβιβαστεί με την απουσία συγκεκριμένων εφαρμογών, τις οποίες θα χρησιμοποιούσα αν είχα οποιαδήποτε android συσκευή, οπότε αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα, μιας που ήδη έχω το Q10 στα χέρια μου πάνω από 2,5 χρόνια.

 

Λαμβάνω και στέλνω πολλά mails κάθε μέρα, browsing, 4-5 εφαρμογές της BB φτιαγμένες για το BB os 10 και καμία android, καθόλου κοινωνικά δίκτυα, καθόλου παιχνίδια και μέτρια χρήση του Docs To Go.

 

Οι απαιτήσεις μου δηλαδή, αν και έχω συμβιβαστεί αρκετά αυτά τα χρόνια με ασυμβατότητα εφαρμογών, όπως και με την απουσία αρκετών που έχω χρησιμοποιήσει σε iphone, καλύπτονται και με το Q10, με τις απαραίτητες υποχωρήσεις βέβαια, τις οποίες κάνω εδώ και χρόνια, μιας που από το 2010 και μετά χρησιμοποιώ μόνο BB.

 

Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του passport με αυτά τα δεδομένα από εδώ και πέρα και στην τιμή που είναι αυτό το διάστημα (γύρω στα 250 ευρώ αν δεν κάνω λάθος);

 

Ή στην θέση μου θα πηγαίνατε προς ένα λειτουργικό το οποίο να μην είχε ημερομηνία λήξης και μάλιστα τόσο κοντινή στο παρόν;

 

Θα έχω οποιοδήποτε πρόβλημα υποστήριξης με το passport από τις αρχές του 2018 και μετά, ή όπως ακριβώς είναι αυτή την στιγμή η κατάσταση, θα παραμείνει;

 

Δεν θα ήμουν τόσο επιφυλακτικός και δεν θα είχα ανοίξει καν το θέμα αυτό, αν δεν λάτρευα τα BB και το BB OS 10 τόσο πολύ και αν δεν θα μου φαινόταν τόσο ξένο να μην κρατάω στα χέρια μου σε καθημερινή βάση συσκευή με το πληκτρολόγιο των BlackBerry.

 

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;

 

Ως πρώην φανατικός κάτοχος του passport (το έχω ακόμα απλά δεν το χρησιμοποιώ), θα πήγαινα στη θέση σου σε κάποια νέα συσκευή τους με πληκτρολόγιο αλλά Android. Αυτό όχι τόσο επειδή είμαι fan του λειτουργικού αλλά επειδή όπως είπες το BB OS είναι δυστυχώς πεθαμένο και κάθε μέρα μπορεί να σταματήσει να λειτουργεί και κάτι άλλο. Θεωρώ ότι είναι σημαντικό ρίσκο για 250€.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα αυτή την στιγμή για εμένα δεν είναι οι εφαρμογές. Είναι η αδυναμία του native browser να ανοίξει βασικές σελίδες λόγω μη ανανέωσης των πιστοποιητικών ασφαλείας. Και όσο περνάει ο καιρός, οι σελίδες αυτές θα αυξάνονται. Σε κάποιες ακόμα και αν περάσεις χειροποίητα ένα ένα τα πιστοποιητικά στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, και πάλι δεν εμφανίζονται.
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αλλη πιστευω πως συμφωνα με αυτα που γραφεις αν παρεις το passport θα ειναι η φυσικη εξελιξη και ολα αυτα που γραφεις θα τα κανεις καλυτερα

Μεγαλυτερη οθονη, μπαταρια, πληκτρολογιο

Οσον αφορα υποστηριξη και ημερομηνια ληξης δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για καποια χρονια ακομα, απλα δεν θα εχεις αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Παλιά είχα ένα passport silver edition, και από όσο θυμάμαι είχε skype πριν του βάλω android apps με το patch του Cobalt.

 

Το πούλησα και πήρα ένα μαύρο, αλλά αυτό δεν έχει από τη μάνα του skype. Και τα 2 φοράνε 10.2.3.2386.

 

Μήπως έπρεπε να έχει skype? Δεν το βρήκα ούτε στο amazon ούτε στο bb world. Καμμιά ιδέα ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Παλιά είχα ένα passport silver edition, και από όσο θυμάμαι είχε skype πριν του βάλω android apps με το patch του Cobalt.

 

Το πούλησα και πήρα ένα μαύρο, αλλά αυτό δεν έχει από τη μάνα του skype. Και τα 2 φοράνε 10.2.3.2386.

 

Μήπως έπρεπε να έχει skype? Δεν το βρήκα ούτε στο amazon ούτε στο bb world. Καμμιά ιδέα ? Ευχαριστώ

 

Μιας και το δοκίμασα στο κινητό σου :D να σου πω ότι σίγουρα ήταν android version, γιατι το skype στο BBOS δεν υποστήριζε ποτέ video κλήση, και αυτό ακριβώς δοκίμασα αν θυμάσαι :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κατέβασα ένα apk (το βρήκα από το crackberry) και παίζει μια χαρα το skype. Δεν έκανα videoκλήση αλλά φαίνεται να δουλεύει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορω να απαντησω μια κληση με καποιο πληκτρο; Μπορω να παιξω dead trigger 2;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά του SE ας τσεκάρει από Γερμανία.

Από τον Αύγουστο παίζει κάποιες μέρες στα 149€ σε 2-3 καταστήματα και Ebay. Εγώ πήρα ένα από το mediamarkt.de

Αν έχετε κάποιον εκεί και δε σας ενοχλεί η διαφορά στα 2 γράμματα του γερμανικού πληκτρολογίου (Ζ, Υ) νομίζω ότι αξίζει καθώς η τιμή είναι πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα ένα blackberry z3 χάλασε πρίν ένα χρόνο και πήγα android μεριά, τώρα έχω δει την τιμή του pp που έπεσε και το σκέφτομαι. Πιστεύετε αξίζει μια επιστροφή αυτήν την στιγμή; λίγο πολύ ξέρω την κατάσταση αλλα το έχω νοσταλγία αυτο το κινητό, οι γνώμη σας ποια είναι;
:tease:
Link to comment
Share on other sites

μεινε σε android,για πιο λογο να κανεις πισογυρισμα ? Εξαλλου θα αναγκαστεις και παλι συντομα να γυρισεις σε android αν το επαιρνες.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Το Passport είναι μία εξαιρετική συσκευή, ποιοτική, εμφανισιακη όπως να το δεις είναι ισως το καλύτερο smartphone που κυκλοφόρησε ποτέ! Αλλά το θέμα με το λειτουργικό είναι μεγάλο, μπορεί να είναι εύχρηστο, λειτουργικό να μην κολλάει αλλά τα προβλήματα αυξάνονται όσο δεν ανανεώνεται και δεν ενημερώνετε. Πχ ο σελιδοδεικτης όλο και περισσότερες σελίδες δε τις ανοίγει γιατί είναι παλιά τα προτοκολα ασφαλείας του και δεν αναγνωρίζει τα νέα. Εφαρμογές Android αρχίζουν να εχουν προβλήματα γιατί η συσκευή έχει τα android 4.3 και πολλές εφαρμογες δεν τα υποστηρίζουν πλέον. Η συσκευή λειτουργεί τέλεια βέβαια και βάζει μάτια σε πολλές νέες και σύγχρονες συσκευές αλλά τα προβλήματα όλο και θα αυξάνονται.
Link to comment
Share on other sites

Για τους ελάχιστους που δε θέλουν εφαρμογές και απλά θέλουν μία ιδιαίτερη συσκευή σε ποιότητα και εμφάνιση είναι πολύ καλή επιλογή.

Προσωπικά έχω βάλει ένα viber και μία εφαρμογή Gps και είμαι καλυμμένος αλλά οι ανάγκες μου είναι για γρήγορο γράψιμο mail και τηλέφωνα.

 

ισως για κάποιον που ενδιαφέρεται έχει και πολύ καλό δέκτη σήματος συγκριτικά με άλλα κινητά.

 

Από εφαρμογές είναι για κλάματα η κατάσταση πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

199 τιμη ισον 215 με μεταφορικα απο amazon de

 

δεν κρατηθηκα..

 

αλλα εχω και 5χ και g4 παραλληλα..

 

ταπεινη μου αποψη θα πω εδω. το bb os10 ειναι σε παρομοια κατασταση με wp10, ios κλπ

 

ολα τα iphone, lumia, και παλια το z10 τα εχω παραλληλα με ανδροειδη ναυαρχιδες παλιες..

 

αλλιως δεν παλευονται, αυτο για μενα που θελω να κανει παπαδες το κινητο, οποτε και ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ανδροειδες καπου θα υστερει......

 

αλλα αυτο δεν αφαιρει κατι απο την υπεραξια που εχουν τα λειτουργικα αυτα και οι συσκευες τους.

 

edit, nikoseng3

 

dead trigger και αλλα παιχνιδακια παιζουν ανετα

 

καλα ρε παιδια εδω με το ζ10 τα παιζα αυτα... ναυαρχιδα ήταν όχι low range

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πιστεύω οτι με εναν καλό browser τα περισσότερα προβλήματα λύνονται, δοκιμάσατε να χρησιμοποιήσετε κάποιον android browser πχ firefox;
:tease:
Link to comment
Share on other sites

199 τιμη ισον 215 με μεταφορικα απο amazon de

 

δεν κρατηθηκα..

 

 

Το παρήγγειλες; Μπορείς να μου στείλεις ένα link σε προσωπικό μήνυμα; Με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλες; Μπορείς να μου στείλεις ένα link σε προσωπικό μήνυμα; Με ενδιαφέρει.

 

ναι παρηγγειλα.

 

στο στελνω αλλα απλα μπηκα αμαζον ντε και βρηκα το πιο φτηνο μαυρο κ λευκο που να το στελνει η αμαζον εταιρια..

 

202 το μαυρο και 250 το ασπρο τωρα δλδ ε και 10-12 ευρα αποστολη..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα για λίγο την τρομερή προσφορά που είχε το media markt το γερμανικό για το passport silver edition στα 149 ευρώ, γιατί ξεπούλησε με τέτοια τιμή, όπως ήταν φυσικό.

 

Το παρακάτω σας φαίνεται αξιόπιστο; Εσείς που τα δικά σας τα έχετε αγοράσει από το εξωτερικό και έχετε την ανάλογη εμπειρία (1η φορά θα πάρω συσκευή από εξωτερικό) γνωρίζετε αν αυτό είναι sim free και unlocked; Το γράφει κάπου;

 

Γενικά νομίζω πως σε αυτή την τιμή, από Ευρώπη δεν θα βρω silver edition κάπου φθηνότερα, απ' όσο κοίταξα.

 

Για Ελλάδα ούτε λόγος, μιας που ακόμα και τα μεταχειρισμένα τα δίνουν ακριβά.

 

https://www.amazon.de/BlackBerry-Passport-Smartphone-interner-Silber/dp/B014466RMK/ref=sr_1_1?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1504961289&sr=1-1&keywords=blackberry+passport+silver

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα για λίγο την τρομερή προσφορά που είχε το media markt το γερμανικό για το passport silver edition στα 149 ευρώ, γιατί ξεπούλησε με τέτοια τιμή, όπως ήταν φυσικό.

 

Το παρακάτω σας φαίνεται αξιόπιστο; Εσείς που τα δικά σας τα έχετε αγοράσει από το εξωτερικό και έχετε την ανάλογη εμπειρία (1η φορά θα πάρω συσκευή από εξωτερικό) γνωρίζετε αν αυτό είναι sim free και unlocked; Το γράφει κάπου;

 

Γενικά νομίζω πως σε αυτή την τιμή, από Ευρώπη δεν θα βρω silver edition κάπου φθηνότερα, απ' όσο κοίταξα.

 

Για Ελλάδα ούτε λόγος, μιας που ακόμα και τα μεταχειρισμένα τα δίνουν ακριβά.

 

https://www.amazon.de/BlackBerry-Passport-Smartphone-interner-Silber/dp/B014466RMK/ref=sr_1_1?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1504961289&sr=1-1&keywords=blackberry+passport+silver

 

Δεν υπάρχει κλειδωμένο Blackberry από το Q5 και μετά ειδικά σε Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μου έρχεται σε 2-3 μερες.

 

μικρη απορια, κανω φουλ αναβαθμίσεις?

 

ή χαλάει κάτι σοβαρο η τελευταία αναβάθμιση?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Μ αναβάθμισης facebook και twitter όλα όλα υπόλοιπα κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην αναβάθμισης facebook και twitter όλα όλα υπόλοιπα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Μ αναβάθμισης facebook και twitter όλα όλα υπόλοιπα κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην αναβάθμισης facebook και twitter όλα όλα υπόλοιπα κανονικά

 

αχαα χρηστο σευχαριστω για τις πληροφορίες!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ήρθε το κινητό έχω πάθει ντελίριο...

 

+4κλικ απο το ζ10, όλα όσα έλειπαν εδώ είναι!

 

εγώ έχω δίπλα και ανδροειδες με τα whatsapp, viber οπότε

δεν είμαι αντικειμενικός κριτής

 

αλλά ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΗΨΗ σήματος σε ομιλία και αστέρι στα σμς κ μειλ..

 

ειμαι ρωτεμενος με την τετραγωνη οθοναρα σου! χαχα

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που απλά δεν υπάρχει...... είναι το HUB. Να έχεις ένα unified inbox για όλα τα accounts να τρέχει native, σε πραγματικό χρόνο, ακαριαίο.....

 

File manager, μπαταρία, multitasking, gestures, FM, SD card.....πλάτος οθόνης, reader mode στον browser... μπαταρία ΤΕΡΑΣ..... και οθόνη κάτω από τον ήλιο ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Δεν υπάρχει άλλο οθόνη που να φαίνεται τόσο καθαρή και ευανάγνωστη κάτω από τον ήλιο.

 

bedside mode, πληκτρολόγιο trackpad... τι να λέμε τώρα. Του πέρασα και google play store και google maps (για πλοήγηση σε άγνωστες περιοχές) και είμαι ΣΟΥΠΕΡ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

αυτό που απλά δεν υπάρχει...... είναι το HUB. Να έχεις ένα unified inbox για όλα τα accounts να τρέχει native, σε πραγματικό χρόνο, ακαριαίο.....

 

File manager, μπαταρία, multitasking, gestures, FM, SD card.....πλάτος οθόνης, reader mode στον browser... μπαταρία ΤΕΡΑΣ..... και οθόνη κάτω από τον ήλιο ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Δεν υπάρχει άλλο οθόνη που να φαίνεται τόσο καθαρή και ευανάγνωστη κάτω από τον ήλιο.

 

bedside mode, πληκτρολόγιο trackpad... τι να λέμε τώρα. Του πέρασα και google play store και google maps (για πλοήγηση σε άγνωστες περιοχές) και είμαι ΣΟΥΠΕΡ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

ώπα τι ακούω μπορεί να δουλέψει και το google maps? με τα του κυριου cobalt? ΄θεωρούσα μάλλον λανθασμένα οτι καθε εφαρμογη που ηθελε και google services δεν θα δουλευε

 

στειλε ενα λινκ για το maps να τρελαθώ τελείως!!

 

παντως ναι ειναι το ιδανικο τηλ. απίστευτο να έχει τα πάντα μα τα παντα χαχα έβαλα στην ακρη ολα τα άλλα τηλεφωνα μου για παρτη του πασαπορτη!!

 

το form factor στο πασαπορτιον είναι ΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΊΣΤΕΥΤΟΟ από το 9000 έχω να ευχαριστηθώ έτσι!

 

edit, τα περασα ολα δε κρατηθηκα, εκτος απο viber, whatsapp, fb που δεν χρειαζομαι εβαλα οοολα τα αλλα χαχα

λιγο laggy ο google ,maps εβαλα το apk 9.1 που βρηκα patched, αλλα χρησιμοποιήσιμο!

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...