Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία σχέση το root σίγουρα.

 

Πραγματικά δεν ξέρω φίλε… σηκώνω τα χέρια ψηλά… Σαν στατιστικό το ανέφερα…

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι δικό μου το συμπέρασμα.Είναι συγκεντρωτικό από 100αδες posts στα νήματα του ανάλογου θέματος στο XDA.

Αρκετοί επίσης ισχυρίζονται οτι οι πρώτες παρτίδες του Note4 που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2014 , ήταν αυτές που εμφάνισαν περισσότερο το πρόβλημα.

 

Σίγουρα υπάρχει θέμα με το EMMC chip και την συγκόλληση πάνω στην μητρική.Η θερμότητα συμβάλλει αρνητικά στο όλο θέμα και προκύπτει η αποκόλληση.

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι παρτίδα, αλλά όχι του Note. Του emmc που μπορεί να μπήκε πχ στην α,β,γ παρτίδα του Note.

Γιατί εμένα είναι από την πρώτη παρτίδα που κυκλοφόρησε κι έχει κλείσει 3ετία ήδη.

Τώρα να μου πεις αυτό δε σημαίνει ότι και όλα της παρτίδας θα την πατήσουν.

Στην τελική παρόλο που έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις με το πρόβλημα, στις δεκάδες εκατομμύρια συσκευές που έχουν πουληθεί, δε νομίζω ότι χρειάζεται πανικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι παρτίδα, αλλά όχι του Note. Του emmc που μπορεί να μπήκε πχ στην α,β,γ παρτίδα του Note.

Γιατί εμένα είναι από την πρώτη παρτίδα που κυκλοφόρησε κι έχει κλείσει 3ετία ήδη.

Τώρα να μου πεις αυτό δε σημαίνει ότι και όλα της παρτίδας θα την πατήσουν.

Στην τελική παρόλο που έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις με το πρόβλημα, στις δεκάδες εκατομμύρια συσκευές που έχουν πουληθεί, δε νομίζω ότι χρειάζεται πανικός.

 

Ναι παρτίδα του EMMC εννοώ κι εγώ.Είναι τυχαίο!Αν έχεις συσκευή με τα ελαττωματικά τσιπ , τότε έχεις πιθανότητες να σου παρουσιαστεί το πρόβλημα.Απλά σίγουρα η θερμοκρασία είναι παράγοντας επιτάχυνσης του προβλήματος , καθώς μιλάμε για θερμοσυγκόλληση.

Γιαυτό και όλες οι συμβουλές για αποφυγή ταχείας φόρτισης και φόρτισης κατά την ενημέρωση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρτίδα του EMMC εννοώ κι εγώ.Είναι τυχαίο!Αν έχεις συσκευή με τα ελαττωματικά τσιπ , τότε έχεις πιθανότητες να σου παρουσιαστεί το πρόβλημα.Απλά σίγουρα η θερμοκρασία είναι παράγοντας επιτάχυνσης , καθώς μιλάμε για θερμοσυγκόλληση.

Γιαυτό και όλες οι συμβουλές για αποφυγή ταχείας φόρτισης και φόρτισης κατά την ενημέρωση λογισμικού.

 

Δε νομίζω ότι φταίει η θερμοσυγκόλληση, αλλά η θερμική αντοχή του chip.

Γιατί και να το αφαιρέσεις και να το συγκολλήσεις πάλι....τζίφος.

Μάλλον δεν αντέχει σε θερμική καταπόνηση για μεγάλη διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Καμμια εξτρα θηκη, ουτε καν γυαλι προστασιας.

Πως δουλευεις το νοτε2 ως τηλεκοντρολ χωρις ir?

 

Το Home Theater τρέχει Kodi και μέσω Wi-Fi τηλεχειρισμός από αυτό:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.leetzone.android.yatsewidgetfree&hl=en

Αν δεν το δουλέψεις, δεν μπορείς να διανοηθείς τι κάνει... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιουσα fast charging, δεν έκανα root, δεν ήταν από τις πρώτες παρτίδες, δεν έπαιζα καν απαιτητικά games. Όλες οι αναβαθμίσεις χωρίς πρόβλημα και πότε με φόρτιση μαζί. 15 μέρες μετά την λήξη της εγγύησης άρχισαν τα πρόβληματα μέχρι που η συσκευή έσβησε οριστικά.

 

Αν οι θερμοκρασίες του καλοκαιριού φταίνε, γιατί δεν είχα θέμα πέρσι; Δεν ξέρω τι να πω. Την πρόσεχα την συσκευή πάντως. Καλύτερα από άλλες που ακόμα δεν έχουν θέμα.

 

Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Μακάρι να μην τύχει σε άλλον.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Με το F, 3 χρόνια τωρα με θηκη με fast charging συνεχεια, δεν εχει παθει τιποτα.

Απορω πως δεν χρησιμοποιείτε το fast charging.

Απο τα καλυτερα feature που εχουν βγει στα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Αστοχια υλικου ναι, planned obsolescence δεν υπαρχει περιπτωση.

 

Το πιο πιθανό -και κατά τη δική μου γνώμη- είναι αυτό που λες. Μάλλον για αστοχία πρόκειται. Θα ξεφτιλιζόταν ολοκληρωτικά μια εταιρία αν σκότωνε της συσκευές έτσι. Επίσης ξέρουν οτι οι χρήστες ανήκουν σε τεχνολογικές κοινότητες που μοιράζονται τα πάντα και όλα θα βγουν στη φόρα.

 

Περισσότερο "υγιές" και πλέον κοινωνικά αποδεκτό, είναι να απαξιώσει μια συσκευή κάνοντάς την στοχευμένα να σέρνεται, με την πρόφαση οτι το Hardware δεν σηκώνει το βαρύ (συνήθως νέο) Software. Αυτό σίγουρα μπορεί και μάλλον οι περισσότερες το κάνουν για να οδηγήσουν τους εξαρτημένους καταναλωτές-χρήστες :X σε νέο μοντέλο. Αλλά να την κάνει να καεί, παρότι και αυτό το μπορεί αν θέλει, μοιάζει λίγο συνωμοσιολογικό. Είναι και η χρονική συνθήκη (timing) που φούντωσε το πρόβλημα και επειδή μοιάζει ύποπτο, τροφοδοτεί περισσότερο τη συνωμοσιολογική σκέψη. Καταλαβαίνω δηλαδή απόλυτα αυτούς που πάει ο νους τους στο κακό. Δεν είναι εντελώς παράλογο, αλλά μάλλον δεν συμβαίνει.

 

Εγώ είμαι "τυχερός" και απόλυτα ικανοποιημένος χρήστης Note C. Αν όντως εφάρμοσε αυτήν την πρακτική στο F, γιατί δεν το έκανε και στο C η σε άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πιστεύω πως έγινε επίτηδες μετά την εγγύηση. Λάθος μου αν φάνηκε έτσι. Απλά δεν πιστεύω πως είναι απλά θέμα τύχης. Κάποιο θέμα υπάρχει. Είναι πολλές οι περιπτώσεις για να είναι απλά τυχαίο.

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι τυχαίο φυσικά. Χτυπάει συγκεκριμένο τσιπάκι, είναι απολύτως ξεκάθαρο τι γίνεται. Στατιστικά δεν ξέρουμε. Συνήθως μονο αυτοί που το αναφέρουν έχουν το πρόβλημα. Δεν βγαίνουν να γράψουν άλλοι "εγώ δεν είχα προβλημα".

 

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικές μέρες πήρα μεταχειρισμένο το Samsung Galaxy Note 4 SM-N910F. Είχε την 5.1.1 έκδοση Android και έκανε αναβάθμιση σε 6.0.1 και άρχισαν τα προβλήματα με την κάμερα και άλλα πολλά. Επειδή δεν ξέρω αν λειτουργούσε σωστά το τηλέφωνο πριν το πάρω ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη έκδοση Android για το Note 4 χωρίς προβλήματα και αν τυχόν εμφανιστούν πάλι τα προβλήματα πώς αντιμετωπίζεται. Από ότι ξέρω το Note 4 ξεκίνησε με Android 4.4.4 μετά πήγε σε 5.0.1 μετέπειτα σε 5.1.1 και τώρα η τελευταία η 6.0.1.

Θα μου δώσει κάποιος μια συγκεκριμένη απάντηση στο πρόβλημά μου πως θα λυθούν τα προβλήματα ή δεν ξέρετε. Αλλιώς θα το πετάξω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσει κάποιος μια συγκεκριμένη απάντηση στο πρόβλημά μου πως θα λυθούν τα προβλήματα ή δεν ξέρετε. Αλλιώς θα το πετάξω.

 

Δε θα πάρεις συγκεκριμένη απάντηση σε αφηρημένη ερώτηση.

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσει κάποιος μια συγκεκριμένη απάντηση στο πρόβλημά μου πως θα λυθούν τα προβλήματα ή δεν ξέρετε. Αλλιώς θα το πετάξω.

Factory reset, εκανες μετα το Update? Να σβηστουν τα πάντα. Οπότε ένα Update βγαλει πρόβλημα, ειναι το 1ο που κάνεις. Αν δε λυθουν μετα απο αυτο, το ψαχνεις παραπέρα. Προβλήματα του στυλ που περιγραφεις δεν πρέπει να εχεις με καμια εκδοση (αφου κανεις factory reset ομως).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Και εμένα άρχισε τα χαζά αλλά αν βγάλω την sim δουλεύει καλά. Πάλι μητρική είναι ή όχι να φλασαρω άλλη ρομ. Χωρίς σιμ δεν κολλάει. Μόλις μπει κολλάει και με βγάζει σε download mode.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πάρεις συγκεκριμένη απάντηση σε αφηρημένη ερώτηση.

Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς;

+1 10 χαρακτηρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Και εμένα άρχισε τα χαζά αλλά αν βγάλω την sim δουλεύει καλά. Πάλι μητρική είναι ή όχι να φλασαρω άλλη ρομ. Χωρίς σιμ δεν κολλάει. Μόλις μπει κολλάει και με βγάζει σε download mode.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν διευκρινιζεις αν στο κανει με μια σιμ, ή αν δοκιμασε περισσοτερες, αρα αυτα που σου προτεινω ειναι κατα σειρα:

1. Διαφορετικη σιμ.

2. Hard Reset.

3. Φλασαρισμα αλλης επισημης ευρωπαϊκης ΜΜ απο το sammobile.

 

Μακαρι να σου κατσει κατι απ ολα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Και εμένα άρχισε τα χαζά αλλά αν βγάλω την sim δουλεύει καλά. Πάλι μητρική είναι ή όχι να φλασαρω άλλη ρομ. Χωρίς σιμ δεν κολλάει. Μόλις μπει κολλάει και με βγάζει σε download mode.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μήπως έχεις τη Sim σε αντάπτορα; Αν ναι, είναι πιθανόν να μην πατάει καλά στις επαφές. Για ψάξου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η σιμ είναι καλή. Δεν είναι σε αντάπτορας και δουλεύει καλά σε άλλο τηλέφωνο ( s3).

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά τώρα που το θυμάμαι τα προβλήματα άρχισαν όταν έβαλα μια s8 Port rom. Ξανά έβαλα με odin μαμά ρομ αλλά έκτοτε άρχισαν τα προβλήματα. Δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι custom roms εχουν πολλα bugs αλλα δεν νομιζω να προκαλουν hardware βλαβες. Κατα τη γνωμη μου ηταν η ωρα του να συμβει. Μακαρι να εισαι τυχερος και να τη γλιτωσεις με αντικατασταση μονο του (φθηνου) sim reader.
Link to comment
Share on other sites

Για "αρρωστο" snap το κοβω εκεινη την εποχη του 14 με κατι ψιλοζεσταματα στην αρχη τρεξαμε 5-6 ατομα που το πειραμε στο χαιδαρι να το αλλαξουμε με exynos.Μετα απο 6 μηνες το πουλησα αλλα ...δεν θυμαμαι τι πηρα μετα :p Τελος παντων απο την εποχη του S7 και μετα αυτα εξαφανιστηκαν και οι συσκευες βγαινουν αριστες στο γενικο συνολο.Τωρα βγαινουν αρκετες συσκευες απο ολες τις εταιριες και επισης τα sammy τα βρισκεις φθηνα και μεταχειρισμενα.Αντε μη τσακωνεστε τωρα που ερχονται γιορτες παλι το χερι θα το βαλετε στην τσεπη:pΕγω παντως ειμαι ευχαριστημενος εχω ενα Note-2 , Note-8 , J7 2017 και αυριο παιρνω ενα Mate 10 lite.:food:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έχω ανοίξει την οθόνη σε note4 είχε σπάσει και εβαλα καινούργια.. μηπως εχει κανεις καποια ιδεα πως να βάλω πάλι την κόλλα? Σκέφτομαι να την κολλήσω πάλι με σιλικόνη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έχω ανοίξει την οθόνη σε note4 είχε σπάσει και εβαλα καινούργια.. μηπως εχει κανεις καποια ιδεα πως να βάλω πάλι την κόλλα? Σκέφτομαι να την κολλήσω πάλι με σιλικόνη.

Παντως μη δοκιμάσεις να βαλεις απλη κολα.. Καποτε το εκανα σε ενα lg g2 και προχωρησε η κολα μεσα στην οθονη οπότε βγηκε αχρηστη.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. ΠΉρα σε άριστη κατάσταση με απόδειξη αγοράς έκτου του 2016 ένα 4αρι F. Διαβάζω για θέματα με πλακέτα ειδικά στο F. Πρέπει να προσέχω κάτι στον χειρισμό η άμα την πατήσω την πάτησα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...