Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι και εγώ από τους δυσαρεστημένους τον τελευταίο καιρό...όχι όμως για τον dialer...απο τότε που εφύγα απο κιτκατ και πηγα στη lollipop νιωθω οτι μου αχρηστεψαν το κινητο...πολυ πιθανόν να φταίει και ο συνδιασμός facebook,messenger,viber αλλα και παλι αυτο το πραγμα που συμβαινει οταν ανοιγω wifi η δεδομενα και νιωθω οτι θα αυτοκαταστραφει το κινητο δεν ειναι λογικο. Κρασαρει ο launcher(o default), μου κλεινει ολες τις εφαρμογες...περιμενω 15-20 δευτερα σε μαυρες οθονες...μου ξανανοιγει τις εφαρμογες οτι να ναι. Μέχρι και bootloop στο ακυρο εχω δει. Γενικά δεν ξέρω τι παιζει...με τη κιτκατ δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα με τις ιδιες εφαρμογες...ενιωθα οτι ειχα το καλυτερο κινητο στη τιμη του και ημουν ο πιο μαγκας που εκανα την καλυτερη value for money επιλογη. Δυστυχως μου τα επριξε με την ειδοποιηση για το update και εκανα το λαθος να παω σε lollipop. Αντε μπας και με το marshmallow φτιαξουν τα πραγματα.
αυτά είναι πραγματικά προβλήματα...έχεις κάνει ποτέ hard reset;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το τηλέφωνο θέλει κάθε 3 μήνες hard reset και κάνα δυο φορές το μήνα wipe cache, για μένα ειδικά το τελευταίο. Το πιο απογοητευτικό είναι η ποιότητα κατασκευής των περιμετρικών glossy πλαστικών μερών που έχουν γεμίσει ραγίσματα χωρίς ποτέ να έχει αφαιρεθεί η τετράπαχη θήκη σιλικόνης που του έχω βάλει. Ούτε που θα ήθελα να σκεφτώ τι θα γινόταν εάν δεν την είχα βάλει...
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο θέλει κάθε 3 μήνες hard reset και κάνα δυο φορές το μήνα wipe cache, για μένα ειδικά το τελευταίο. Το πιο απογοητευτικό είναι η ποιότητα κατασκευής των περιμετρικών glossy πλαστικών μερών που έχουν γεμίσει ραγίσματα χωρίς ποτέ να έχει αφαιρεθεί η τετράπαχη θήκη σιλικόνης που του έχω βάλει. Ούτε που θα ήθελα να σκεφτώ τι θα γινόταν εάν δεν την είχα βάλει...

 

Εγώ δεν χρειάζεται να σκεφτώ, δεν έχω βάλει ποτέ τίποτε και μου έχει πέσει μερικές δεκάδες φορές, μια φορά μου το πέταξε σαν πέτρα ένα παιδάκι, αποτέλεσμα? Δεν έχει τόσες φθορές που να δείχνουν την κακομεταχείρηση που έχει τραβήξει.

Εχει κάτι μικρές γρατσουνιές η οθόνη από το πιτσιρικι και ενα ράγισμα στο μπροστινό περιμετρικό πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάζεται να σκεφτώ, δεν έχω βάλει ποτέ τίποτε και μου έχει πέσει μερικές δεκάδες φορές, μια φορά μου το πέταξε σαν πέτρα ένα παιδάκι, αποτέλεσμα? Δεν έχει τόσες φθορές που να δείχνουν την κακομεταχείρηση που έχει τραβήξει.

Εχει κάτι μικρές γρατσουνιές η οθόνη από το πιτσιρικι και ενα ράγισμα στο μπροστινό περιμετρικό πλαστικό.

 

Θα μπορούσε να είναι θέμα παρτίδας, τι να πω. Υπάρχουν κι άλλοι χρήστες ωστόσο που παραπονιούνται για την ποιότητα του συγκεκριμένου πλαστικού μέρους. Δεδομένου ότι δύο από τις ρωγμές είναι στο power button, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι δεν είναι από τις πτώσεις πάντα η ζημιά, προσωπικά θεωρώ ότι είναι ζήτημα κακής ποιότητας κατασκευής. Το τηλέφωνο είναι καλό τεχνικά, αλλά η τιμή αγοράς των 200€ τα οποία πολλοί από εμάς δώσαμε δεν είναι και τόσο χαμηλή ώστε να δικαιολογείται αυτή η τσιγκουνιά και αμέλεια στο ποιοτικό έλεγχο της συσκευής.

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι ξέρετε φυσικό κατάστημα, στην Αθήνα, με ζελατίνα ή γυαλί προστασίας, το οποίο να το τοποθετούν; Δεν το έχω πολύ με την τοποθέτηση....:lol: (μιλάω για το g2 2014).
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι ξέρετε φυσικό κατάστημα, στην Αθήνα, με ζελατίνα ή γυαλί προστασίας, το οποίο να το τοποθετούν; Δεν το έχω πολύ με την τοποθέτηση....:lol: (μιλάω για το g2 2014).

Το γυαλί είναι πολύ εύκολο να μπει φίλε μου. Καλύτερα να το προτιμήσεις από τη ζελατίνα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι θέμα παρτίδας, τι να πω. Υπάρχουν κι άλλοι χρήστες ωστόσο που παραπονιούνται για την ποιότητα του συγκεκριμένου πλαστικού μέρους. Δεδομένου ότι δύο από τις ρωγμές είναι στο power button, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι δεν είναι από τις πτώσεις πάντα η ζημιά, προσωπικά θεωρώ ότι είναι ζήτημα κακής ποιότητας κατασκευής. Το τηλέφωνο είναι καλό τεχνικά, αλλά η τιμή αγοράς των 200€ τα οποία πολλοί από εμάς δώσαμε δεν είναι και τόσο χαμηλή ώστε να δικαιολογείται αυτή η τσιγκουνιά και αμέλεια στο ποιοτικό έλεγχο της συσκευής.

 

Κάπου εκεί έχω καταλήξει κι εγώ φίλε cloudbusted, ότι είναι θέμα παρτίδας. To έχω 1μιση χρόνο και η αρραβωνιαστικιά μου ένα. Πότε σε κανένα από τα 2 δεν τοποθετήθηκε θήκη ή ζελατίνα, και ομολογουμένως της αρραβωνιαστικιάς μου έχει φάει κάμποσες τούμπες.

 

Παρόλα αυτά, και τα 2 δεν έχουν την παραμικρή ρωγμή. Τα πλαινά κουμπιά λειτουργούσαν και λειτουργούν τέλεια (πράγμα που μου κάνει φοβερή εντύπωση καθώς έχω ακούσει από πολλούς ότι πολύ συχνά είναι unresponsive) και γενικότερα κανένα από τα 2 δεν έχει κάτι που θα μπορούσα να πω ότι οφείλεται σε κακή ποιότητα κατασκευής.

 

Ίσως αρχικά βγάλαν κάποιες παρτίδες με χαμηλότερης ποιότητας υλικά, και αφού είδαν τις πρώτες αντιδράσεις αποφάσισαν να ανεβάσουν την ποιότητα κατασκευής. Αυτό φυσικά είναι ένα εντελώς υποθετικό προσωπικό συμπέρασμα, δεν έχω κάπου να το στηρίξω πέρα από το γεγονός ότι ακούω τόσα πολλά παράπονα για την ποιότητα κατασκευής ενώ 2 συσκευές μου έχουν βγει άψογες.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εχει τις ρωγμες του, παρα το γεγονος οτι του εχω συνεχεια θηκη... η οθονη χωρις protector δεν εχει τιποτα παντως... αλλα το πανω πλαστικό (οχι το καπακι δηλαδη) περιμετρικα εχει 7-8 μικρές ρωγμές.. ευτυχώς του φοράω θηκη συνεχεια και δεν τις βλεπω,γιατι στο άσπρο δεν φαινονται ωραίες... :P
Link to comment
Share on other sites

Το γυαλί είναι πολύ εύκολο να μπει φίλε μου. Καλύτερα να το προτιμήσεις από τη ζελατίνα

 

επειδή δεν βρίσκω εύκολα εδώ, παρήγγειλα από ebay. Αλλά αν ξέρετε σίγουρα που υπάρχει κατάστημα με γυαλί, θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και μονος σου να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα με τις 2 σιμ. Το ειχα αλλαξει στην κοπελα μου, βγαζεις το εσωτερικο καπακι και αλλαζεις ολοκληρη μια πλακετιτσα με τις 2 σιμ, SD, φλας και δονηση. Ξεκουμπωνεις την παλια και κουμπωνεις καινουρια. Το ανταλλακτικο ειναι κατι τετοιο, εγω το ειχα παρει τοτε 12Ε

http://www.ebay.com/itm/SD-Dual-SIM-Flex-Speicher-Karten-Leser-Memory-Reader-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/272109838159?hash=item3f5b029f4f

 

Μου ήρθε... μεθαύριο θα κάνω με την βοήθεια φίλου και την αλλαγή.

Ελπίζω να πιάσει... είμαι εδώ και 3 μήνες με το ένα από τα δύο νούμερα.

 

Πάντως ούτε η επίσημη αντιπροσωπία αλλάζει (ακόμα και με πληρωμή για συσκευές εκτός εγγύησης) και 2-3 που βρήκα στο internet θέλουν 10€ μόνο για διάγνωση και ελάχιστη χρέωση 50€ εργατικά... Άντε και να χρεώσουν και αυτό πάμε στα 70-80€...

Δεν αξίζει τον κόπο... καλύτερα να έπαιρνα καινούριο...

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Lary7!

Δούλεψε περίφημα! Δύο sim πλέον!

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι ξέρετε φυσικό κατάστημα, στην Αθήνα, με ζελατίνα ή γυαλί προστασίας, το οποίο να το τοποθετούν; Δεν το έχω πολύ με την τοποθέτηση....:lol: (μιλάω για το g2 2014).

 

E-matrix.gr αγίας παρασκευής 118, χαλάνδρι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει ρογμες και πάρα πολλά σημάδια. Και οι ρογμες είναι και από δεξια και από αριστερά στο ίδιο ύψος. Δηλ στο power button και από την άλλη μεριά πάλι στο ίδιο ύψος κλπ. Και με λίγες φορες που έπεσε έχει πολύ έντονα σημάδια λες και το σκαλιζα
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει ρογμες και πάρα πολλά σημάδια. Και οι ρογμες είναι και από δεξια και από αριστερά στο ίδιο ύψος. Δηλ στο power button και από την άλλη μεριά πάλι στο ίδιο ύψος κλπ. Και με λίγες φορες που έπεσε έχει πολύ έντονα σημάδια λες και το σκαλιζα

 

Επίσης το δικό μου έχει λίγες ρωγμές περιμετρικά... Κυρίως δίπλα από το home/volume buttons και στο ίδιο ύψος στην άλλη πλευρα. Σημάδια τίποτα εμένα, αλλά δεν μ έπεσε και πολλές φορές... Οι ρωγμές μου κάνουν εντύπωση γιατί πορόλο που κλείνει χρόνο το κινητάκι το είχα πάντα σε armor θήκη, οπότε πρέπει να είναι πολύ φτηνό το πλαστικό του.

 

Εσωτερικά όμως πάει όπως την πρώτη μέρα αγοράς. Του έβαλα μια πολύ ελαφριά ρομ, η μπαταρία μου κρατάει καλά, μια μέρα ολόκληρη με wifi ανοιχτό και αρκετές ώρες παιχνιδιών. Lag κανένα. Πρόβλημα κανένα. reboot/cache clean κάνω μια φορά τη βδομάδα. Greenify εννοείται από την πρώτη μέρα

Link to comment
Share on other sites

Thanks Lary7!

Δούλεψε περίφημα! Δύο sim πλέον!

 

Οχι εμενα, την κοπελα μου που καταφερε να καταστρεψει το ενα sim slot και αναγκαστηκα να βρω λύση!. Αντε καλοδουλευτο, να δουμε ποτε θα έρθει η 6.0 επίσημα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκτώς από αυτό με τις ρογμες δεν έχω κάποιο παράπονο και το εχω από όταν βγήκε. Εχω μια απορια στο σήμα για τα δεδομένα γράφει ποτέ 3g σε εσάς? Γιατί εμένα H και E βγάζει μόνο. Έχω f2go αν αυτό παίζε ρόλο. Και στην άλλη sim whats up και τα ίδια γράφει με οποία sim και αν δουλεύω
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκτώς από αυτό με τις ρογμες δεν έχω κάποιο παράπονο και το εχω από όταν βγήκε. Εχω μια απορια στο σήμα για τα δεδομένα γράφει ποτέ 3g σε εσάς? Γιατί εμένα H και E βγάζει μόνο. Έχω f2go αν αυτό παίζε ρόλο. Και στην άλλη sim whats up και τα ίδια γράφει με οποία sim και αν δουλεύω

 

Γραφει σε μενα αρκετες φορες,whats up.

Link to comment
Share on other sites

εχει clearance η μοτορολα στο αμερικανικο σαιτ της (στελνει μονο εντος ΗΠΑ)

με καταπληκτικες τιμες αλλα ακομα καταπληκτικοτερα flip shells που δεν υπαρχουν πουθενα στην ευρωπη που να στελνουν ελλαδα

(εχει και ενα ελληνικο καταστημα αλλα μονο το λευκο)

 

ζητειται συνφορουμιτης με ακρη στην αμερικη να κανουμε παραγγελια και να μας ερθει ελλαδα

και σε περιπτωση που παρουμε ιδια accessories εχουν 1+1 δωρο

 

υπαρχει καποιος; :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ή 6αρα ποτέ?

Πέρα από τις custom roms που έχουν βγει!

 

Επίσης μια άλλη ερώτηση. Αν ρουταρουμε και περάσουμε καμία άλλη ρομ στρώνει καθόλου το τηλέφωνο; Αποκτά λίγη σπιρτάδα ή όχι ;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι με την kitkat 4.4.4 ακόμα. Επειδή πήρα άλλο κιν και θα το δώσω στην γυναίκα λεω να βάλω την 6.

Ξέρουμε πότε θα πάρουμε το update?

Θα πρέπει να βάλω την λολιποπ πρώτα η μπορεί να γίνει κατευθείαν update απο την kitkat? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...