Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα αξιζει φιλε μ μια χαρα τηλεφωνο ειναι και με το Lollipop πανω τι αλλο θα θες εε ;

ειμαι αναμεσα σε αυτο και το galaxy s 3 neo,τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά το motorola. Ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά έχουν, αλλά το Samsung δεν θα έχει "καθαρό" android και αν και με μισό GB ram παραπάνω πιστεύω πως θα πηγαίνει χειρότερα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το motorola. Ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά έχουν, αλλά το Samsung δεν θα έχει "καθαρό" android και αν και με μισό GB ram παραπάνω πιστεύω πως θα πηγαίνει χειρότερα.

Σε αυτο που ειπες φιλε μ συμφωνω για τα samsng δεν ξερω γιατι ο κοσμος δεν το βλεπει αυτο οτι δεν ειναι καθαρο το Android original απειραχτω απο την google οπως ειναι στα Motorola και στα prestigio.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να μην είναι καθαρό το android. Σε πολύ κόσμο ενδεχομένως να αρέσει. Αλλά χρειάζεται πιο δυνατές συσκευές μετά για να είναι απροβλημάτιστο.
Link to comment
Share on other sites

στο tablet asus google nexus 7 (2013) κυκλοφορησαν αναβαθμιση για την 5.1 σε 5.1.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

λιγη βοηθεια για τον οδηγο?

 

Αναφέρει κάποιες εφαρμογές που μπορεί να απενεργοποιήσει κάποιος (π.χ. Google Now, διάφορες της Motorola, όσες εφαρμογές της Google δε χρειάζονται σε κάποιον), να μη γίνεται αυτόματος συγχρονισμός, το σήμα σε 2G από 3G (αν, φυσικά, δε σου χρειάζεται το 3G), αυτόματη φωτεινότητα οθόνης, κλείσιμο οθόνης μετά από 30 δευτ. ή 1 λεπτό, να μη χρησιμοποιεί κάποιος εφαρμογές που "ρουφάνε" μπαταρία (π.χ. facebook- είσοδος από browser). Επίσης, να μην προσπαθεί κάποιος να συνδεθεί σε wifi με κακό σήμα, ενώ καλό είναι να μη χρησιμοποιούνται location services ή εφαρμογές με πρόσβαση στο gps, καθώς είναι αρκετά ενεργοβόρα.

 

Εντάξει, είναι πράγματα που όλοι τα ξέραμε, λίγο ή πολύ, αλλά δεν είναι κακό να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα.

 

Εν τω μεταξύ, τώρα βλέπω ότι τα views της συγκεκριμένης σελίδας είναι 155 από 60 που ήταν χθες....

Edited by SpySif
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Θα παρουμε την ενημερωση 5.1.1 εμεις παιδια ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο αυτο εχει αντοχη στο νερο οντος οπως ειδα στο παρακατω βιντεο ή οχι ;

Εδω ειδα ενα βιντεο:

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά το moto g2 είχα αρχικα στο μυαλό μου γιατί το χω δουλέψει και μαρεσε πολύ.απλα μου παν κάτι φιλοι μου οτι η μπαταρία τους τα επαιξε δηλαδή δεν φορτιζε.έτσι στο άκυρο μετα απο 5 μηνες χρήσης.και λέω "όχι τώρα που αποφάσισα να το πάρω"δεν ξέρω αν έκαναν σωστη χρηση μπαταρίας..δεν ξέρω.εσείς που το χετε.έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά το moto g2 είχα αρχικα στο μυαλό μου γιατί το χω δουλέψει και μαρεσε πολύ.απλα μου παν κάτι φιλοι μου οτι η μπαταρία τους τα επαιξε δηλαδή δεν φορτιζε.έτσι στο άκυρο μετα απο 5 μηνες χρήσης.και λέω "όχι τώρα που αποφάσισα να το πάρω"δεν ξέρω αν έκαναν σωστη χρηση μπαταρίας..δεν ξέρω.εσείς που το χετε.έχει εμφανίσει κάτι τέτοιο;

 

εγω το αγορασα τον δεκεμβριο του 2014 (παραμονη πρωτοχρονιας) του εχω αλλαξει τα φωτα και φυσικα της μπαταριας μια χαρα φορτιζει με το καλωδιο της στον Η/Υ η σε φορτιστη

 

πηρα και powerbank 10400mAh και ελυσα το προβλημα με την αυτονομια

 

το μονο που περιμενω ειναι να μπει η 5.1.1 (που μου ειπαν οτι συντομα θα ερθει απο τα Motorola Forums) το tablet google nexus 7 ηδη την φοραει

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω το αγορασα τον δεκεμβριο του 2014 (παραμονη πρωτοχρονιας) του εχω αλλαξει τα φωτα και φυσικα της μπαταριας μια χαρα φορτιζει με το καλωδιο της στον Η/Υ η σε φορτιστη

 

πηρα και powerbank 10400mAh και ελυσα το προβλημα με την αυτονομια

 

το μονο που περιμενω ειναι να μπει η 5.1.1 (που μου ειπαν οτι συντομα θα ερθει απο τα Motorola Forums) το tablet google nexus 7 ηδη την φοραει

Καλημερα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση να σαι καλα :)

Αγνωστο παραμενει αν θα παρουμε την M αγνωστη εκδοση μεχρι στιγμης εε ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το thread έχει γίνει υπερβολικά βαρετό... από την έκθεση θηκών και ακουστικών, στο "πάτα την οθόνη μέχρι να βγει νερό", τώρα πια στο "δε με βγάζει μέρα η μπαταρία ενώ παίζω ΜΟΝΟ 8 ώρες με το τηλέφωνο" και περιμένουμε την 5.1, 5.1.1, 5.1.1.1 κλπ...

Για να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον, μπορεί να ποστάρει κάνα καλό παλικάρι καμιά μικρή συλλογή από links xda κ.α. με κανένα όσο γίνεται πιο πλήρη οδηγό για να περάσουμε καμιά σοβαρή σταθερή πλήρη rom? CM ή και άλλη, δεν έχει σημασία...να χουν περπατήσει μόνο, και να δουλεύουν όσα περισσότερα γίνεται από τα πράγματα του stock lollipop..

Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι γενικό θέμα για την συγκεκριμένη συσκευή, νομίζω πως χωράνε όλα τα σχόλια για αυτήν είτε αφορούν προχωρημένους χρήστες, είτε όχι τόσο, είτε έχουν να κάνουν με ακουστικά είτε με custom rom. Γιατί δεν δημιουργείς ένα θέμα που να αφορά αποκλειστικά custom roms όπως έχουν ένα σωρό συσκευές(π.χ. όπως το Nexus 6, "τροποποιήεις/βελτιώσεις");
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μηνα χρησης, εχω να πω τα καλυτερα. Ελαχιστα παραπονα και αυτα ουτε καν αξιζει να τα αναφερω. Απροβληματιστο κινητο ως τωρα, το Lollipop μ'αρεσει αρκετα, η οθονη παρα πολυ καλη και σε χρωματα και σε αισθηση και η μεγαλη εκπληξη για μενα ειναι η καμερα (χρησιμοποιω το Α better camera app).

Το μονο μειον που με ενοχλει και ελπιζω να διορθωθει ειναι οτι λογω του αυξανομενου ηχου κλησης μερικες ειδοποιησεις απο εφαρμογες πχ messenger, δεν ακουγονται.

Link to comment
Share on other sites

το επαθε και μια φιλη μου σημερα αυτο που λες,το πηγε στον τεχνικο και της ειπε οτι ειναι η μπαταρια..δεν εκανε σωστη χρηση της,δηλαδη μπορει να πηγαινε στο 100% και να το αφηνε αλλο ενα 3-4ωρο..δεν κανει ειπε.τσεκαρε το και εσυ.

 

Ευχαριστώ. Ναι, ήταν μεγάλη η προηγούμενη φόρτιση. Αλλά αν βγάζει τέτοια προβλήματα, την πατήσαμε. Πρώτη φορά το ακούω αυτό, ουσιαστικά σου λένε μην φορτίζει το βράδυ! Αυτό έκανα την προηγούμενη φορά, σιγά μην βάζω ξυπνητήρι για να βγάζω το καλώδιο χα χα χα.

 

Θα το τσεκάρω τις επόμενες μέρες για να δω αν το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Για αυτό που περιγράφει ο φίλος παραπάνω, είτε το τηλέφωνο που πήγαν στον τεχνικό είχε μπαταρία παλαιότερης τεχνολογίας, είτε ο συγκεκριμένος τεχνικός ήταν εντελώς μη ενημερωμένος. Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν έχουν τέτοια θέματα και φυσικά μπορείς να τη φορτίσεις όλη τη νύχτα χωρίς πρόβλημα. Παρακολούθησε να δεις αν σου εμφανίσει ξανά αυτό το πρόβλημα, γιατί δεν είμαι βέβαιος αν οφείλεται στη μπαταρία. Ίσως είναι θέμα της υποδοχής ή ακόμα και software (αν έφτιαξε μετά από επανεκκίνηση). Και η μπαταρία να είναι όμως, αποκλείεται να φταίει η πολύωρη φόρτιση. Το δικό μου το έχω σχεδόν 7,5 μήνες και όλες οι φορτίσεις έχουν γίνει με μίνιμουμ 2-3 ώρες παραπάνω από ότι ήθελε για να γεμίσει. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να την είχα χαλάσει προ πολλού...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση να σαι καλα :)

Αγνωστο παραμενει αν θα παρουμε την M αγνωστη εκδοση μεχρι στιγμης εε ;

 

δεν εκανα τιποτα απλα επειδη εχω το tablet της google nexus 7 (2013) και παντα περνει πρωτο τις αναβαθμισεις θεωρησα καλο να σας ενημερωσω

 

προσπαθησα να παρω και ενημερωση απο τα φορουμ της MOTOROLA καθως συμμετεχω σε ενα προγραμμα τους και η απαντηση τους ηταν οτι θα παρουμε την νεα εκδοση (δεν μου ειπαν ποια θα ειναι και το ποτε) καθως υπαρχουν προβληματα που πρεπει να λυσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Για αυτό που περιγράφει ο φίλος παραπάνω, είτε το τηλέφωνο που πήγαν στον τεχνικό είχε μπαταρία παλαιότερης τεχνολογίας, είτε ο συγκεκριμένος τεχνικός ήταν εντελώς μη ενημερωμένος. Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου δεν έχουν τέτοια θέματα και φυσικά μπορείς να τη φορτίσεις όλη τη νύχτα χωρίς πρόβλημα. Παρακολούθησε να δεις αν σου εμφανίσει ξανά αυτό το πρόβλημα, γιατί δεν είμαι βέβαιος αν οφείλεται στη μπαταρία. Ίσως είναι θέμα της υποδοχής ή ακόμα και software (αν έφτιαξε μετά από επανεκκίνηση). Και η μπαταρία να είναι όμως, αποκλείεται να φταίει η πολύωρη φόρτιση. Το δικό μου το έχω σχεδόν 7,5 μήνες και όλες οι φορτίσεις έχουν γίνει με μίνιμουμ 2-3 ώρες παραπάνω από ότι ήθελε για να γεμίσει. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να την είχα χαλάσει προ πολλού...

 

θα συμφωνησω οι μπαταριες λιθιου δεν χαλανε ειτε τις φορτιζεις πληρως ειτε οχι

 

φυσικα εχουν οριο ζωης οπως ολα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα

 

κατι αλλο συμβαινει στην περιπτωση του φιλου μας και συνομιλητη μας.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Το thread έχει γίνει υπερβολικά βαρετό... από την έκθεση θηκών και ακουστικών, στο "πάτα την οθόνη μέχρι να βγει νερό", τώρα πια στο "δε με βγάζει μέρα η μπαταρία ενώ παίζω ΜΟΝΟ 8 ώρες με το τηλέφωνο" και περιμένουμε την 5.1, 5.1.1, 5.1.1.1 κλπ...

Για να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον, μπορεί να ποστάρει κάνα καλό παλικάρι καμιά μικρή συλλογή από links xda κ.α. με κανένα όσο γίνεται πιο πλήρη οδηγό για να περάσουμε καμιά σοβαρή σταθερή πλήρη rom? CM ή και άλλη, δεν έχει σημασία...να χουν περπατήσει μόνο, και να δουλεύουν όσα περισσότερα γίνεται από τα πράγματα του stock lollipop..

Γίνεται;

Καλύτερα να ανοιχθεί ξεχωριστό θέμα για CM, Root, Kernel κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πριν 2 μερες αγορασα το motorola moto g 2nd gen.το εβαλα να φορτισει και επαιξα λιγο aspault 8 μου κατεβηκε στα 5-10' στο 94% και μετα απο 30 λ χωρις να το χω χρησιμοποιησει πηγε στο 87%.ειναι φυσιολογικα ολα αυτα η μπορει να χει θεμα η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει καμιά φορά. Εξαρτάται τι έχεις ανοιχτά κιόλας, τι τρέχει από πίσω, κλπ.

Από την αρχή που το είχα με Kit Kat και τώρα με Lollipop, παρατηρώ πως ο ρυθμός που καταναλώνει την μπαταρία είναι κάπως μεγαλύτερος μεταξύ 100-90% και μετά σαν να σταθεροποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει καμιά φορά. Εξαρτάται τι έχεις ανοιχτά κιόλας, τι τρέχει από πίσω, κλπ.

Από την αρχή που το είχα με Kit Kat και τώρα με Lollipop, παρατηρώ πως ο ρυθμός που καταναλώνει την μπαταρία είναι κάπως μεγαλύτερος μεταξύ 100-90% και μετά σαν να σταθεροποιείται.

 

αρα να μην ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι. Απλά παρακολούθησέ το. Βέβαια αν έχεις ανοιχτά τα πάντα και φουλ φωτεινότητα ξέρω'γω και έχεις ώρα ανοιχτή οθόνη, μην ανησυχείς.
Link to comment
Share on other sites

Για αλλες ρομ, Εγώ προτείνω τις παρακάτω επιλογές:

 

official cm12.1

Cm 12.1 purity

Euphoria 5.11(aosp)

 

 

Σύντομα θα έχουμε και paranoid Android

 

Θα βοηθήσεις λίγο αν ανοίξουμε ένα νέο thread;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...