Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενδιαφέρομαι για δύο πράγματα που θα παρέχουν προστασία (έξτρα) στο νέο μου Moto G

 

και θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας αν έχετε ακούσει κάτι? (αναζήτηση και τιμή από skroutz)

 

Motorola Moto G 2014 - Προστατευτικό Οθόνης Tempered Glass 0.33mm

€9.90

 

Motorola Moto G 2014 / Moto G2 XT1068 - Θήκη TPU GEL S-Line Μαύρη (OEM)

€12.90

το tempered glass γενικά αξίζει. εμένα μου έσωσε οθονη απο πέσιμο σε γωνία..έσπασε αυτό (ράγισε κατά μήκος) και το κινητό δεν έπαθε το παραμικρό. Απο έξω παίζουν απο 5-15€. Αν βρεις Ελλάδα σε τιμή μέχρι 10 τελική τιμή (να είναι καλό όμως) πάρτο για να γλυτώσεις την αναμονή. Αλλιώς ebay (αγγλία για πιο γρήγορα αντι για Κινα).

Η s-line είναι πάρα πολύ καλή θήκη αλλά μην δώσεις πάνω απο 2 άντε 3€..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην οθόνη γενικά δεν φαίνεται, ακόμα κ μέ φωτεινότητα 100% το βλέπεις δύσκολα κ μονο κατω κατω στα πληκτρα του μενου...πρέπει να ψαξεις γιά νά τό δέις. Σέ μαύρη φωτογραφία όμως φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάτω δεξιά είναι πιο φωτεινό...εγώ τό παρατήρησα τυχαία όταν έβαλα να παίξει ενα βίντεο πού ηταν αρκετά σκοτεινό...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πήρα ένα σετ με 5 screen protectors με 2.22€ που ήταν δημοπρασία και καλά. Παράλληλα πήρα μία γκρι/διάφανη θήκη σιλικόνης με 1€. Ήρθε η θήκη και ήταν τόσο καλή που έδωσα άλλο 1€ και πήρα και μια μαύρη, γιατί την πρώτη τη μετέτρεψα κολλώντας ένα μεταλλάκι πάνω που πιάνει σε μια βάση αυτοκινήτου. Στη συνέχεια μου ήρθαν οι μεμβράνες. Ήθελα 5 γιατί δεν είμαι τόσο καλός στην τοποθέτηση. Με τη 2η τα ψιλοκατάφερα, και ένα μήνα τώρα δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά(η ίδια η μεμβράνη). Σε αντίθεση με κάτι άλλες που πήρα για ένα Sony που έχω, και από την 1η ώρα έχουν γεμίσει χαρακιές...

.

Στειλε μας καμιά φωτό από την πατέντα αυτη ρε συ...

Και το ebay του κινέζου με τις θηκες, βαρέθηκα τη φλιπ τοπ. Πολύ καλή, αλλά για ένα χέρι, δεν...

Link to comment
Share on other sites

...εγώ τό παρατήρησα τυχαία όταν έβαλα να παίξει ενα βίντεο πού ηταν αρκετά σκοτεινό...

 

Είναι γενικότερο θέμα με την συσκευή, σε 3 Moto G 2014 που έχουν πέσει στα χέρια μου είναι εμφανές, αλλά δεν είναι τα ίδια σημεία και στα 3. Συμβαίνει και σε ακριβότερες συσκευές όπως τα Motorola Nexus, από ό,τι έχω δει στα reviews του YouTube.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε μας καμιά φωτό από την πατέντα αυτη ρε συ...

Και το ebay του κινέζου με τις θηκες, βαρέθηκα τη φλιπ τοπ. Πολύ καλή, αλλά για ένα χέρι, δεν...

 

 

Και θήκες πήρα 2 από εδώ : http://www.ebay.com/itm/351257847684?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=620422298998&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε pap paok, τελικά δείχνει ότι είναι sdcard>Bluetooth οπότε έχουν μεταφερθεί αυτόματα. Τέλεια εφαρμογή!
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

το tempered glass γενικά αξίζει. εμένα μου έσωσε οθονη απο πέσιμο σε γωνία..έσπασε αυτό (ράγισε κατά μήκος) και το κινητό δεν έπαθε το παραμικρό. Απο έξω παίζουν απο 5-15€. Αν βρεις Ελλάδα σε τιμή μέχρι 10 τελική τιμή (να είναι καλό όμως) πάρτο για να γλυτώσεις την αναμονή. Αλλιώς ebay (αγγλία για πιο γρήγορα αντι για Κινα).

Η s-line είναι πάρα πολύ καλή θήκη αλλά μην δώσεις πάνω απο 2 άντε 3€..

 

για το πρώτο ναι το ξέρω για αυτό θέλω να αγοράσω

 

για το δεύτερο που λες δύσκολο στην ελλάδα η τιμή που λες καθώς η χαμηλότερη που είδα στο skroutz είναι τα 12.90 ευρώ

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο ναι το ξέρω για αυτό θέλω να αγοράσω

 

για το δεύτερο που λες δύσκολο στην ελλάδα η τιμή που λες καθώς η χαμηλότερη που είδα στο skroutz είναι τα 12.90 ευρώ

 

με μια προχειρη στο skroutz..αν βαριέσαι την αναμονή απ έξω παίρνεις αυτή

http://www.mobilecenter.gr/silicone-case-s-line-black-for-motorola-moto-g-2nd-gen..html

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικότερο θέμα με την συσκευή, σε 3 Moto G 2014 που έχουν πέσει στα χέρια μου είναι εμφανές, αλλά δεν είναι τα ίδια σημεία και στα 3. Συμβαίνει και σε ακριβότερες συσκευές όπως τα Motorola Nexus, από ό,τι έχω δει στα reviews του YouTube.

 

Οκ,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για θήκη πιστεύω δεν θα δυσκολευτώ να βρω είτε εδώ στην ελληνική αγορά ή στο εξωτερικό το δύσκολο είναι το άλλο που δεν έχω ιδέα τι είναι καλό και τι όχι...

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

για θήκη πιστεύω δεν θα δυσκολευτώ να βρω είτε εδώ στην ελληνική αγορά ή στο εξωτερικό το δύσκολο είναι το άλλο που δεν έχω ιδέα τι είναι καλό και τι όχι...

 

δοκιμασμένη 100% ;)

http://www.ebay.co.uk/itm/Ultimate-Shield-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/111482910098?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19f4e63592

Link to comment
Share on other sites

 

Και πήρες και αυτό το μαγνήτη τον tetrax geo που το βλεπω στα 20+€???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αγοράσα το κινητό, ανοίγω το πακέτο και τι να δω?

Δεν δίνουν φορτιστή! Ήμαρτον.

Τώρα τι κάνουμε? Υπάρχει official φορτιστής να πάρω ή κάποια μπρίζα/usb αντάπτορας για να κάνω την δουλειά μου?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν δίνουν φορτιστή ούτε και ακουστικά, βάλτο σε μια usb θύρα σε pc/media player/tv? δεν παίζει καμία? η χρησιμοποίησε φορτιστή απο άλλο τηλέφωνο.

Εγώ έχω πάρει παιδιά 4 θήκες απο εδώ σε διαφορετικά χρώματα και είναι πολύ καλές με ωραία αίσθηση ματ που δεν γλιστράει.

Αυτή που μου άρεσε και θα ήθελα πολύ είναι αυτή εδώ αλλά δεν την βρίσκω Ευρώπη ή Κίνα και απο Αμερική δεν συμφέρει να την πάρεις με τα μεταφορικά που έχει.

Edited by Saloufas17
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αγοράσα το κινητό, ανοίγω το πακέτο και τι να δω?

Δεν δίνουν φορτιστή! Ήμαρτον.

Τώρα τι κάνουμε? Υπάρχει official φορτιστής να πάρω ή κάποια μπρίζα/usb αντάπτορας για να κάνω την δουλειά μου?

 

Ρωτάνε πριν αγοράσουν κάτι. Αν έμπαινες εδώ μέσα όπως μπήκες για να διαμαρτυρηθείς και ρώταγες θα ενημερωνόσουν.

 

Το κάνουν για να ρίξουν το κόστος και επειδή η πλειοψηφία έχει φορτιστή από άλλη συσκευή.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάνε πριν αγοράσουν κάτι. Αν έμπαινες εδώ μέσα όπως μπήκες για να διαμαρτυρηθείς και ρώταγες θα ενημερωνόσουν.

 

Το κάνουν για να ρίξουν το κόστος και επειδή η πλειοψηφία έχει φορτιστή από άλλη συσκευή.

 

θα συμφωνήσω με τον συνομιλητή μου οποίος έχει απόλυτα δίκιο.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ο φορτιστής έχει standar-κοινό πρότυπο, θεωρώ ότι είναι σωστή η επιλογή τους να μην βάζουν φορτιστή, για να μειώσουν ΚΑΙ το κόστος αλλά και να προστατέψουν το περιβάλλον από τους δεκάδες χιλιάδες φορτιστές που κατασκευάζονται και πετιούνται ή μένουν στα συρτάρια.

 

Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει αυτό, αυτό και αυτό και έχω ξεχάσει το θέμα φορτιστής στο σπίτι, στο αμάξι ή στον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάνε πριν αγοράσουν κάτι. Αν έμπαινες εδώ μέσα όπως μπήκες για να διαμαρτυρηθείς και ρώταγες θα ενημερωνόσουν.

 

Το κάνουν για να ρίξουν το κόστος και επειδή η πλειοψηφία έχει φορτιστή από άλλη συσκευή.

 

E NAI NTE... Hμαρτον... με 160 και λιγότερο γουρουνι στο σακί και γκρινιάζουμε...και υπάρχουν miniusb φορτιστές εδώ και 5 χρόνια...εγω που αλλαζω τηλέφωνα κάθε 3 χρόνια είχα 2 τέτοιους...

Link to comment
Share on other sites

από τα λίγα που έψαξα στο e-bay το tempered glass (nilkin) έχει κόστος στα 10 ευρώ

 

http://www.ebay.com/itm/Nillkin-Tempered-Glass-Hardness-Screen-Protector-For-Motorola-Moto-G-2-G2-2014-/231341465433?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35dd069f59

 

http://www.ebay.com/itm/C1-Nillkin-Hardness-H-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Motorola-Moto-G2-2014-/331354046944?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d263d81e0

 

http://www.ebay.com/itm/S1-Nillkin-Hardness-H-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Motorola-Moto-G2-2014-/281452709442?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4187e38642

 

http://www.ebay.com/itm/For-Motorola-Moto-G2-2014-Nillkin-Tempered-Glass-9H-Hardness-Screen-Protector-/231341467367?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35dd06a6e7

 

http://www.ebay.com/itm/Screen-Protector-For-Motorola-Moto-G2-2014-Genuine-Nillkin-9H-Tempered-Glass-/281447958565?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41879b0825

 

ότι αφορά τις θήκες σιλικόνης με κόστος 5 ευρώ

 

http://www.ebay.com/itm/Black-Rugged-Hybrid-Future-Impact-Armor-Hard-Case-Belt-Clip-Holster-Stand-Cover-/251595534661?pt=LH_DefaultDomain_0&var=550662261132&hash=item3a94433145

 

Έχω βάλει της Nillkin πολύ καλή ποιότητα. Προσοχή αν δεν σου κολλήσει καλά ή το βάλεις στραβά χρησιμοποίησε κολλητική ταινία για να σηκώσεις το τζαμί. + δίνει και αυτοκόλλητο για την κάμερα του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που είπα ότι με αυτό το κινητό δεν θα ασχοληθω με αλλες Ρομ, να σου επίσημη υποστήριξη από την cm

Ε δεν την γλυτώνει, και έχουν κυκλοφορήσει και κάτι kernel μουρλια για cm12....

 

nightlies δεν ειναι ακομα για την cm12? εχει βγει κατι stable? εχεις δοκιμασει κατι εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχετε δίκιο για την γκρίνια, συγνώμη. Πάμε πάλι λοιπόν.

 

Προσωπικά εμένα ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό να ρωτήσω αν το πακέτο έχει μέσα φορτιστή. Για handsfree/card σίγουρα θα ρώταγα αλλά φορτιστή όχι. Από ότι φαίνεται έχουμε φτάσει στην εποχή που θα χρειάζεται να το κάνουμε. Θα το έχω στα υπόψιν στην επόμενη αγορά. Πάντως θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει φορτιστής για λόγους περιβαλλοντικούς και όχι κόστους. Δεν νομίζω πως κοστίζει τόσο να να βάλεις και ένα αντάπτορα πρίζα/usb.

 

Στο δια ταύτα, έχω αντάπτορα usb/πρίζα από το Lumia μου αλλά δεν μπορώ να τον μοιράζομαι. (το moto g είναι για τους γονείς, όχι δικό μου). Επίσης έχω κανονικό φορτιστή samsung από το παλιό Galaxy Ace κινητό. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν με ασφάλεια? Πρέπει να προσέξω κάτι π.χ. στα αμπέρ? Εδώ ρώτησα ένα φίλο που χρησιμοποίησε φορτιστή samsung σε άλλο κινητό και σφύριζε ο φορτιστής και στο τέλος χάλασε (ευτυχώς) ο φορτιστής.

 

Θα προτιμούσα να δώσω μερικά λεφτά παραπάνω και να πάρω κάτι που σίγουρα δεν θα καταστρέψει ούτε τον φορτιστή ούτε το κινητό. Αυτό που πόσταρε ο φίλος από αμαζον φαίνεται καλό αλλά θα προτιμούσα να πεταχτώ στον Γερμανό και να το πάρω από εκεί. Θα ρωτήσω αν έχει τέτοιους αντάπτορες αλλά το ερώτημα παραμένει αν πρέπει να προσέξω κάτι στα specs του. Αν το πρότυπο είναι κοινό όπως λέτε κανονικά ότι και να πάρω θα παίξει. Αν κάποιος έχω προβεί σε κάποια τέτοια αγορά και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα θα ήταν καθησυχαστικό.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ έχετε δίκιο για την γκρίνια, συγνώμη. Πάμε πάλι λοιπόν.

 

Προσωπικά εμένα ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό να ρωτήσω αν το πακέτο έχει μέσα φορτιστή. Για handsfree/card σίγουρα θα ρώταγα αλλά φορτιστή όχι. Από ότι φαίνεται έχουμε φτάσει στην εποχή που θα χρειάζεται να το κάνουμε. Θα το έχω στα υπόψιν στην επόμενη αγορά. Πάντως θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει φορτιστής για λόγους περιβαλλοντικούς και όχι κόστους. Δεν νομίζω πως κοστίζει τόσο να να βάλεις και ένα αντάπτορα πρίζα/usb.

 

Στο δια ταύτα, έχω αντάπτορα usb/πρίζα από το Lumia μου αλλά δεν μπορώ να τον μοιράζομαι. (το moto g είναι για τους γονείς, όχι δικό μου). Επίσης έχω κανονικό φορτιστή samsung από το παλιό Galaxy Ace κινητό. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν με ασφάλεια? Πρέπει να προσέξω κάτι π.χ. στα αμπέρ? Εδώ ρώτησα ένα φίλο που χρησιμοποίησε φορτιστή samsung σε άλλο κινητό και σφύριζε ο φορτιστής και στο τέλος χάλασε (ευτυχώς) ο φορτιστής.

 

Θα προτιμούσα να δώσω μερικά λεφτά παραπάνω και να πάρω κάτι που σίγουρα δεν θα καταστρέψει ούτε τον φορτιστή ούτε το κινητό. Αυτό που πόσταρε ο φίλος από αμαζον φαίνεται καλό αλλά θα προτιμούσα να πεταχτώ στον Γερμανό και να το πάρω από εκεί. Θα ρωτήσω αν έχει τέτοιους αντάπτορες αλλά το ερώτημα παραμένει αν πρέπει να προσέξω κάτι στα specs του. Αν το πρότυπο είναι κοινό όπως λέτε κανονικά ότι και να πάρω θα παίξει. Αν κάποιος έχω προβεί σε κάποια τέτοια αγορά και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα θα ήταν καθησυχαστικό.

 

Ειναι οδηγία της ΕΕ να υπάρχει κοινός φορτιστής για όλα τα κινητά . http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/rtte/chargers/questions/index_el.htm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...